Vyjít ven z vězení ještě neznamená být na svobodě. Po krvavém potlačení pražské revoluce r. 1848 strávil jeden z jejích účastníků, spisovatel František Vinický (R. Brzobohatý) osm let v žaláři. Po návratu do Prahy v r. 1857 se pokusí navázat kontakty s někdejšími přáteli. Hlavním z nich je jeho bývalý spolubojovník Antoš (Š. Kvietik). Mužovy kroky samozřejmě vedou i za jeho bývalou láskou Idou (S. Dvořáková), která je však už několik let vdaná za radu Mayera (J. Abrhám). Vinický je prakticky na každém kroku sledován tajnou policií, která mu nedovolí získat slušnou práci, natož vydat jeho novou knihu. Policejní rada Berger (F. Němec) spisovateli jasně naznačí, že by se ledacos dalo zařídit, kdyby se Vinický zavázal ke spolupráci… Hlavní hrdina českého historického filmu scenáristy a režiséra Jaroslava Soukupa je fiktivní postavou, avšak byl inspirován osudy skutečných radikálních demokratů 19. století, především Karla Sabiny. Historické téma přitom posloužilo jako jasná metafora praktik Státní bezpečnosti. To byl také důvod, proč se Záchvěv strachu až do r. 1989 neuváděl v televizi. (Česká televize)

ihonzik

...přitažlivě syrová atmosféra bachovského mocnářství, kde se všichni udávají a špiclujou. Škoda, že režisér Soukup poté stihnul natočit už jen Pěsti ve tmě a pak se nadobro zbláznil ()

tranquill

"Nic nepište, totožnost neznámá..." Tohle národnostně uvědomělé drama je především o výkonu Radka Brzobohatého. ()

deLaFere

Film skvěle táhne Radoslav Brzobohatý, ten jeho zoufalý výraz je mementem jakéhokoli totalitního režimu. Je opravdu překvapivé, že tohle soudruzi pustili, paralela Bachova absolutismu a STB je tu opravdu zjevná. Takovým druhým nosným tématem snímku je zrada. Jak se má zachovat člověk, který pokud nezradí druhého, odnese to sám? Těžká volba, v každém případě za shlédnutí to jistě stojí. ()

caba

Proč se píše v obsahu ,že mají být zfalšované důkazy o udavačství,když to opravdu podepsal???Jinak výborný film ,který zachytil těžké období po revoluční době Rakouského císařství. ()

karlee

Povedený film, který zřejmě náhodou unikl cenzuře, analogie s komunistickou totalitou je nabíledni. Ovšem hvězdu ubírám za sice efektní, ovšem značně nelogický konec že by Kvietik vylezl z kanálu kvůli schůzce se špehem CaK STB? ()

Pitryx

Velký pan Moralista bojuje a bojuje a přitom v klidu chrápe s vdanou paničkou a míní rozvracet rodinu. Co to jako mělo být za postavu? Ono vlastně, vůbec nevím, proč někdo točí něco z roku raz dva tři, a vypráví to tak suchým způsobem, který nemůže zaujmout. Hlavně, že postav je napráskáno jako v Ali Babovi a čtyřiceti loupežnících. No dobrá, tak alespoň snahu a reálie lze ocenit. Jinak nic. ()

subic

Příběh ze druhé poloviny 19. století se zrovna tak mol odehrát i o 100 let později. Barikádník, pak politický mukl, po propuštění se chtěl dát na samizdat, ale pod nátlakem, že ho znovu zavřou, podepsal spolupráci. A to všechno ve státě plném fízlů, o těch 100 let později to bylo vlastně to stejné. ()

Pete

Soukup zamlada uměl kvalitní kousky, tady mu navíc vydatně pomáhá skvělé herecké obsazení, a stará Praha, která vypadala v roce 1984 stejně jako 1857, a tak se ušetřilo na kulisách. Formálně sice Brzobohatý celou dobu chodí po městě od čerta k ďáblu, a nikde mu nepomůžou, celkově však film představuje tak očividnou kritiku komunistického režimu, že je s podivem, jak mohl vůbec tehdy vzniknout. Ta touha po svobodě, bezmoc proti systému, strach, protože každý druhý je tajný nebo udavač - to se bohužel během století prakticky totožně zopakovalo. ()

Fíma

Až se skoro děsím, kolik takovýchto pokladů naše kinematografie ještě skrývá ukrytých pod hromadou Kameňáků a jiných filmů 100x ročně reprízovaných. Jak vidím, tak tu až doposud byl jen jediný komentář. Inu moc známý film to tedy není. Přitom si myslím, že je opravdu dobře udělaný. Až se divím, že ho mohli natočit, protože mi ta šikana tajné policie, všudypřítomní špiclové a nátlak k podepsání spolupráce něco silně připomíná! ()

carl.oesch

Bylo to tady řečeno už x-krát a stejně si to neodpustím.....ten Soukup uměl a nebyl to jeho jediný vynikající film. Čím to bylo? Jak je možné, že tenhle člověk natočil třeba i Romaneto a Pěsti ve tmě a na druhou stranu majora Majxnera nebo i tu Dagmaru. Za komančů točil filmy, které byly tak "jinotajné", že to jen totální tupec nepochopil a za "svobody" nechutné s....y. To není jenom o penězích. To je hlavně o myšlení. Dokavad museli režiséři brát v úvahu režim, omezení, zákazy a na druhou stranu neomezené (úměrně k době) rozpočty, řada z nich točila podstatně lepší filmy. To by byl asi daleko lepší námět na rozbor, než to prázdné žvanění a hlavně výběr filmů do pásma Těžká léta československého filmu.....tam se tenhle problém vůbec neřešil. A přitom to platí nejen pro Soukupa. Slavnosti sněženek i třeba Postřižiny jsou daleko lepší filmy, než Obsluhoval jsem anglického krále.....proč? Nejhorší ale je, že metody předvedené ve filmu nejsou vůbec minulostí, tisk byl tehdy sice jenom na papíru, ale jinak podstrkování falešných zpráv a především lživě kompromitujích materiálů známe i dneska. A z mnohem širší penetrací a rychlostí... ()

adako

Celkom podarené dobové podobenstvo, veľmi podarené herecké výkony a mimoriadne podarený scenár. Dnes už to tak nešlape, atmosféra dosť rýchlo vyprchá, a scenár má oveľa väčší nevyužitý potenciál vyvolať napätie, ale sú tu dôvody na pozretie. Napríklad výborne vykreslená dobová Praha, a celkovo, veľa kvalitných filmov o tej dobe nemáme. ()

90125

Postsynchrony ma vždycky strašne srali. A takéto nekvaltné obzvlášt. Všetky tie umelé "brunclíky" (šlapačky) mi trhajú uši. A keď známa tvár Štefana Kvietika, ktorého hlas veľmi dobre poznáme, prehovorí iným, notoricky známym hlasom Petra Haničinca, vzniká dokonalý a neznesitelný konflikt. Jedine v prípade štylizovaných filmov typu Perinbaba viem postsynchron prekusnúť. Odhliadnuc od tohoto prúseru, ma film veľmi slušnú úroveň. Veľmi dobrým tempom, zručne rozprávaný príbeh o dobe, kedy sa nahlas hovoriť nesmelo a najväčším pánom bol strach. S takýmito dobami máme v Čechách a na Slovensku bohaté skúsenosti a posledných troch desaťročii si vôbec nevážime. Zaujmavý je aj príbeh Jaroslava Soukupa. V dobach neslobodných, keď sa nesmelo, natočil zopár pozoruhodných filmov ako je napríklad tento. Po roku 89, keď už sa smie prakticky všetko, točí už iba bezduché majxneroviny. Je to o stárnutí filmárskej mysle, o inej dobe, čiže iných myšlienkach v hlave, alebo celkom jednoducho o peniazoch ? 68 % ()

JSYSMHJF

Jestli tohle nebylo zakázané, tak nevím...všudypřítomný strach, nedůvěra, spolupráce, zrada...podobenství jistě zcela náhodné. Napětí, poučení, perfektní herecké výkony, dialogy bez balastu...také se mi nechtělo věřit, že Jaroslav Soukup = Jaroslav Soukup, copak asi zlomilo jeho...? ()

Mishelen

Tak tohle je opravdu velký klenot českého filmu 80. let, který mi absolutně zůstal neznámý a naprosto mě dostal. Vynikající Brzobohatý, Němec a Besser! Skvělý námět, výborný scénář, napínavý příběh, překvapivý děj. No prostě nádhera. Narozdíl třeba od Příběhu lásky a cti O. Vávry (u kterýho je vidět, že Vávra už na všechno kašlal) nebo podobných filmů z druhé půle 19. století je tohle naprosto pečlivě propracovanej filmeček. Někteří se tu diví, že tohle natočil autor Poldů a Dagmary a já nevím čeho ještě, ale já si vzpomínám na jeden pořad v TV, kde Soukup mluvil o tom, že začínal jako režisér umělecky seriózních a ambiciózních snímků. Ale když viděl, že ten film skoro nikdo neviděl, tak si řek že natočí něco, co bude zajímat široký publikum a pustil se do Kamarádů do deště atd. atd. Pro opravdové fajnšmekry velikánská škoda, ale aspoň že tu zbylo po něm tohle. Pro mě překvapivý a skvělý zážitek. 90%. ()

IanSurname

Herci výborní, příběh sice silný, ale nemůžu si pomoct, nějak to ve mně nezanechalo silný dojem, což bych jinak u takového příběhu s těmito herci čekal. Pro celkový dojem dávám průměrné hodnocení. ()