Francouzský vědec Claude se svým tlumočníkem, kartografem Davidem, objeví letku vojenských letounů, která zmizela před třemi desetiletími. Letadla nejsou poškozená, fungují, ale po pilotech není ani stopy. Starý muž, který byl jediným svědkem, tvrdí, že v noci vyšlo slunce a zpívalo mu. Brzy poté se v poušti Gobi objeví pohřešovaná řecká loď Cotopaxi. V Indianapolis se zase krátce poté na řídící věži podaří zachytit hovor dvou pilotů civilních letadel o zjevení UFO. Stát Indiana je postižen masivními výpadky proudu, a tak je do práce povolán i technik Roy. Právě on na opuštěné silnici zažije setkání s UFO. Začne ho ve vozidle pronásledovat a spolu s ním tak činí i policie, ale kosmická loď mizí na noční obloze. Roy je UFO fascinován a stává se stále více posedlým obrazy, které se mu v mysli stále objevují. Vidí horu a neznámá síla ho nutí ji neustále z něčeho modelovat. (Nova Cinema)

campix

Spielberg je prostě bůh. Ono ani tak nejde o tom, že některé složky filmu nejsou nic moc a že dnes by to někdo svedl udělat lépe, ale Steven byl prostě první a především díky němu můžeme vidět desítky až stovky scifi filmů rozličné kvality každý rok. Také nedokážu uvěřit tomu, že Blízká setkání třetího druhu jsou již přes 40 let stará záležitost a stále vypadá skvěle. V té době z toho museli být lidé naprosto odvařeni. Film perfektně kombinuje všední život a všední herecké výkony s něčím novým a nadpřirozeným a za tenhle vizionářský přístup si zaslouží Steven Spielberg rozhodně palec nahoru. ()

WolfR

Spielbergův film o kontaktu s mimozemšťany se povedl. Příjemné sci-fi s nezaměnitelnou atmosférou a poznamenané Spielbergovou osobitostí. Tajemné a působivé, silné 4 hvězdy. ()

filmharmony

...pamatuji si první setkání s třetím druhem v kině Alfa (pro mladší ročníky - bylo to jediné kino s širokoúhlým plátnem, dnes směšně nedokonalé, ale v osmdesátých letech špička)... a bylo to jako zjevení... čisté překvapení a laskavé pozvání do říše, která je i dnes tak lákavá... ...pětitónová melodie mě provázela ještě dlouho a dodnes ji slyším jako tenkrát... ()

AGO

Spielberg znovu ulahodil mojej duši, pretože natočil film, ktorý ako jeden z mála nezobrazuje mimozemšťanov ako beštie, majúce zálusk na Zem alebo jej obyvateľov. Aj tentokrát je výborná réžia podfarbená, ako inak, vynikajúcou hudbou Johna Williamsa. Richarda Dreyfusa v hlavnej úlohe som si obľúbil od začiatku filmu, zaťial čo iní herci ma nezaujali a ani som ich nevnímal. Ale ak máte radi “rozprávky pre dospelých“, tak budete nadšený. ()

E=mc2

Truffaut bol super :) aj ta melodia. mile, atmosfericke, uz viem odkial brali filmy ako znamenia (scena s domu) abo kontakt inspiraciu. ()

Los

Výborná scifárna, která dokáže člověka přimrazit k židli i přes rok svého vzniku. Jen jsem se bála, že Spielberg ufouny nakonec neukáže :) A zároveň jsem se bála, že mi budou připadat k smíchu...a ono ne :) 9/10 ()

3n3my

Pochybujem, že sa dal film o UFO v sedemdesiatych rokoch natočiť ešte lepšie, ako to vtedy dokázal Spielberg. Tie triky, zábery, farby berú dych ešte aj v dnešnej dobe. Toto je klasika, toto je kult, ktorý by mal mať každý fanúšik sci-fi povinne za sebou. ()

Pája=)

Vynikající film, jen škoda, že nevěřím , že by lidé, jakožto američani, diplomaticky komunikovali s cizí rasou pomocí hudby a bez jakéhokoliv strachu z případného napadení. ()

reky

První Spielbergův film zabývající se mimozemskou tématikou. Prozatím hodnotím čtyřmi * z důvodu na mě až moc rozvlečené první poloviny, nicméně pro další skouknutí si nechávám otevřená vrátka k absolutnímu hodnocení, hlavně díky úžasné atmosféře filmu a fascinujímu gradovanému konci, kdy jsem skoro nedýchal. Vizuálně působivé, triky jsou na velice dobré úrovni a ani z dnešního pohledu rozhodně neurazí. ()

bartias

Klasická sci-fi má všechny rysy, které jsou typické pro Stevena Spielberga – je zábavná, napínavá a působí velkolepým dojmem. Z dnešního pohledu už trošku zestárla a některé původně dramatické scény jsou spíše komické, setkání obyčejných lidí s létajícími talíři a příchod mimozemšťanů na naši planetu přesto pořád stojí za vidění. ()

panMartin

To se ti zase povedlo asi jeden z nej filmů o setkání s mimozenšťanami (UFO). Na ten rok to je natočení parádně. Poprvé sem to viděl asi když mi bylo nějakých 10 let. Opět bravo ()

eisha3

Na to, že je to film Stevena Spielberga, jsem se dost často nudila. Vlastně jsem se víc nudila než nenudila. ()

StanislachKo

"Malí ľudia vo veľkých situáciách" ano? O tom to celé bolo? Ešteže mám k Dreyfussovi nadštandardne kladný vzťah, inak to bola celkom nuda. Mať tú možnosť to sledovať v 70ych rokoch, asi by som plakal blahom, ale takto sa neprinútim. Po formálnej stránke určite pekné remeslo, akurát, že očakávaný pocit ako pri ostatných štefanových filmoch, ma žiaľ obišiel. ()

Radiq odpad!

To je celej Spielberg! Nesměj chybět děcka a rodinné drama, je to plné nesmyslů a chyb, typickejch Spielbergovsky trapnejch postav, herecké výkony očividně přímo ovlivněné Speilbergem a celé to prostě smrdí tím jeho druhým já. Tím blbějším já, protože filmy jako Minority Report, Amistad, Chyť mě, když to dokážeš, Mnichov, to je úplně opačná strana barikády. Tady se opět předvedl jako neschopnej nudnej hňup, a proto nedokážu pochopit všechnu tu marmeládu, co nám tady každej druhej maže kolem klávesnice. Herci taky docela jedna velká tragédie - Dreyfuss 70. a 80. let byla jeho horší filmová epocha a ten zbytek tam asi byl jenom tak, aby tam někdo byl (Melinda Dillon nominovaná na Oscara? Za co, proboha!). Celkově nechápu všechny ty nominace, co film dostal - asi to byl špatnej rok. I když teda musim přimhouřit oko na dobu vzniku, tak ať mhouřím jak mhouřím, nic tady nevymhouřím. Je to cely hrozně roztahany, nic moc se tam neděje, kromě světylek tam neni nic vidět (až na konci, ale nic povznášejícího), dlouhy okecávání a žádná akce, scény o něčem, co se vůbec UFO netýká a je to jenom schválně prodlužovany (jo, to Spielberg umí). Najdou se tam teda nějaky vcelku dobry pasáže, ale je jich kurevsky málo... mnohem víc je tam těch pochybnejch chabejch nudnejch idiotskejch scén. Taky mě vytáčí, když Spielbergovy postavy jsou často totálně iracionální a chovaj se jak trapky největší a dělaj ze všeho drama jak kdyby jim někdo řezal ucho. Ale největší drama je vydržet to dokoukat do konce. Jinak pro ty, kterejm to nedojde, tak ani není vysvětleno, co nebo jak nebo kdo je to ten třetí druh, protože být trošku tupej, tak nebudu vědět, jak je to myšlený. Jinak mužu si odfrknout sopel z nosa úlevou, že vím, jaká je to blbost a že už mě nikdo nedonutí se na to ještě někdy dívat. Leda za prachy... ale pořádnou sumičku, jasné? ()

sator

Film veskrze protivný jak jeden mluví před druhého, ale námět 5 Výzkumník UFO J. Allen Hynek definoval tři druhy blízkého setkání: 1. Blízké setkání prvního druhu“: vizuální pozorování neidentifikovaného létajícího objektu zdánlivě vzdáleného méně než 500 stop, které vykazuje znatelné úhlové rozšíření a značné detaily. 2. „blízké setkání druhého druhu“: fyzický efekt, jako je elektronická interference nebo reakce zvířat, nebo fyziologický efekt, jako je paralýza nebo teplo, nebo fyzikální nebo chemické stopy, jako je spálená vegetace. 3. „blízké setkání třetího druhu“: přítomnost pohyblivého tvora, jako je humanoid, robot nebo zdánlivý pilot UFO. ()

fantoci

Kultovní film s propracovaným dějem a dobrými hereckými výkony. Naprostá nezbytnost pro každého fanouška sci-fi. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

08.02.2022

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Jeff Nichols natočí sci-fi

Jeff Nichols natočí sci-fi