poster

Temné slunce

 • anglický

  Dark Sun

Drama / Sci-Fi / Akční / Thriller

Československo, 1980, 133 min

Režie:

Otakar Vávra

Předloha:

Karel Čapek (kniha)

Hrají:

Radoslav Brzobohatý, Rudolf Hrušínský, Magda Vášáryová, Jerzy Kamas, Luděk Munzar, Nóra Németh, Jozef Adamovič, Vladimír Šmeral, Günter Naumann, András Bálint, Lenka Pichlíková, Sándor Szabó, Jaroslav Radimecký, Vasilij Lanovoj, Ota Sklenčka, Heinrich Schramm, Milan Riehs, Eliška Sirová, Jana Břežková, Lenka Machoninová, Vladimír Kratina, Alexej Okuněv, Karel Chromík, Jan Přeučil, Zdeněk Kutil, František Pokorný, Rudolf Fleischer, Karel Urbánek, Petr Sedláček, Markéta Fišerová, Emma Černá, Beata Znaková-Drotárová, Miroslav Krejča, Václav Brtna, Luděk Löbl, Eva Asterová, Jan Klár, Vladimír Kloubek, Jiří Fajt, Josef Hejzlar, Lucie Horáková, Petr Klír, Zbyněk Krákora, Miroslav Lahoda, Lenka Lajčíková, Zdeněk Plavec, Stanislav Sedlařík, František Stupka, Jaroslav Šanda, Zdeněk Šiška, Karel Vítek ml., Pavel Želízko, Jiří Klem, Simona Chytrová, Oldřich Semerák, Jaroslav Tomsa, Karel Vítek st., Markéta Sodomková, Jaroslav Šebek, Jiří Kasík, Petr Sedlák, Josef Píša, Stanislav Benda, Petr Drozda, Zdeněk Havlík, Miroslav Jíra, Jiří Klenot, Libuše Kosová, Antonín Kramerius, Jiří Kraus, Pavel Myslík, Ladislav Lahoda, Josef Hrubý, Karel Engel, Jindřich Sejk, Zdeněk Srstka, Jaroslav Klenot, Rudolf Dvořák, Ladislav Sýkora, Vlasta Fialová, Jitka Havlíčková, Josef Pech, Květuše Zemanová, Vladimír Čumpelík, František Jákl, Gustav Jankovský, Jiří Kalenský, František Linhart, Jiří Vach, Jarmila Gybasová, Karel Kocman, Alois Kříž, Jan Neumann, Stanislav Tůma, Jan Váňa, Vítězslav Bouchner, Karel Červinka, Jana Drastíková, Marie Dudáková, Vladimír Jícha, Petr Kosek, Vratislav Mikšaník, Alena Novotná, Marta Kaňovská, Pavel Ruta, Miroslav Vilímek, Růžena Vyskočilová, Miroslav Walter, Karel Bodnár, Zdeněk Hess, Tomáš Janata, Tomáš Jančařík, Jiří Máša, Václav Procházka, Richard Rýda, Olga Světelská, Miroslav Trpák, Hana Vernerová, Jaroslav Vozáb, Petr Zámostný, Rudolf Serina, Zdeněk Skalický, Petr Jákl st., Bohumil Petrlík, Lubomír Růžička, Eduard Cupák, Jiří Holý, Jan Pohan, Jiří Bruder, Otakar Brousek st.
(další profese)
 • mchnk
  ***

  No, nějak se ty předchozí velkofilmy asi musely revanšovat. Ovšem nejen Ondřej Brzobohatý a Rudolf Hrušínský drží zaručenou kvalitu, která dělá film v pohodě sledovatelným, i při jeho délce. Jinak režisérská a hlavně nenápadně angažovaná rutina. Hipísácká demonstrace byla hodně povedená.(4.10.2012)

 • gudaulin
  odpad!

  Pro mě je Temné slunce nejhorší dílo z Vávrovy tvorby a vzhledem ke kvalitám štábu a vloženým prostředkům i jeden z nejhorších filmů desetiletí...Propagandistické dílko, které sice formálně napodopuje původní Krakatit, ale zcela se mu odcizuje myšlenkou - je to fakticky manipulativní film, který byl politicky preferovaný a měl patřičně nadsazený rozpočet. Hercům se do projektu dvakrát nechtělo,, například Magda Vašáryová zahrála nejtrapnější postavu své filmové kariéry a zahrála ji mimochodem špatně. Celkový dojem 10 %.(13.6.2006)

 • balba
  ***

  Docela ucházející remake.(11.3.2007)

 • LiVentura
  *

  No totok..?!!! :-))(18.7.2009)

 • Sandiego
  *

  To si Purš jednou vzpomněl, že by bylo pěkné natočit film o neutronové bombě "která ničí život a zanechává majetek". I oslovil mistra Vávru, ať z toho udělá velké plátno a ten nad prestižní zakázkou dumal tak dlouho, až ho jednoho dne napadla "úžasná" myšlenka, že se téma dá vlastně namontovat na zápletku Krakatitu. Sice elegantně vybruslil z problému, jak uchopit za vlasy přitažené téma, ale dokonale se zapletl do aktualizace již existující předlohy. Vedle sebe tak stojí starosvětské a naivní scénky zavánějící někdy nejlacinější červenou knihovnou a do toho unášejí letadlo po zuby ozbrojení teroristé, Prokopa pronásleduje střílející vrtulník, květinové děti propagují vedle míru i otevřený sex... Vávra natočil neuvěřitelný mišmaš, jehož scény nemají žádnou spojitost (ani velmi zploštěná postava ing. Prokopa je nedokáže udržet pohromadě) a jsou natočeny dokonale umrtveným, téměř televizním stylem, takže i ty nejakčnější scény připomínají spíše pomalou chůzi a uspávají. Jediné, co se jakžtakž povedlo je docela sugestivní pohled na svět po výbuchu neutronové bomby, kdy vše i bez života funguje nerušeně dál, jako by lidé už pro rozběhnutý systém ani nebyly potřeba... Ale to je jen chabých pár minut, zbytek je dokonale statickým výplodem, u něhož režisérovy zmínky o důkladném odborném výzkumu před samotným natáčením snad ani nejde brát vážně.(8.5.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace