Temné slunce

Československo, 1980, 133 min

Otakar Vávra

Předloha:

Karel Čapek (kniha)

Radoslav Brzobohatý, Rudolf Hrušínský, Magda Vášáryová, Jerzy Kamas, Luděk Munzar, Nóra Németh, Jozef Adamovič, Vladimír Šmeral, Günter Naumann, András Bálint, Lenka Pichlíková, Sándor Szabó, Jaroslav Radimecký, Vasilij Lanovoj, Ota Sklenčka, Heinrich Schramm, Milan Riehs, Eliška Sirová, Jana Břežková, Lenka Machoninová, Vladimír Kratina, Alexej Okuněv, Karel Chromík, Jan Přeučil, Zdeněk Kutil, František Pokorný, Rudolf Fleischer, Karel Urbánek, Petr Sedláček, Markéta Fišerová, Emma Černá, Beata Znaková-Drotárová, Miroslav Krejča, Václav Brtna, Luděk Löbl, Eva Asterová, Jan Klár, Vladimír Kloubek, Jiří Fajt, Josef Hejzlar, Lucie Horáková, Petr Klír, Zbyněk Krákora, Miroslav Lahoda, Lenka Lajčíková, Zdeněk Plavec, Stanislav Sedlařík, František Stupka, Jaroslav Šanda, Zdeněk Šiška, Karel Vítek ml., Pavel Želízko, Jiří Klem, Simona Chytrová, Oldřich Semerák, Jaroslav Tomsa, Karel Vítek st., Markéta Sodomková, Jaroslav Šebek, Jiří Kasík, Petr Sedlák, Josef Píša, Stanislav Benda, Petr Drozda, Zdeněk Havlík, Miroslav Jíra, Jiří Klenot, Libuše Kosová, Antonín Kramerius, Jiří Kraus, Pavel Myslík, Ladislav Lahoda, Josef Hrubý, Karel Engel, Jindřich Sejk, Zdeněk Srstka, Jaroslav Klenot, Rudolf Dvořák, Ladislav Sýkora, Vlasta Fialová, Jitka Havlíčková, Josef Pech, Květuše Zemanová, Vladimír Čumpelík, František Jákl, Gustav Jankovský, Jiří Kalenský, František Linhart, Jiří Vach, Jarmila Gybasová, Karel Kocman, Alois Kříž, Jan Neumann, Stanislav Tůma, Jan Váňa, Vítězslav Bouchner, Karel Červinka, Jana Drastíková, Marie Dudáková, Vladimír Jícha, Petr Kosek, Vratislav Mikšaník, Alena Novotná, Marta Kaňovská, Pavel Ruta, Miroslav Vilímek, Růžena Vyskočilová, Miroslav Walter, Karel Bodnár, Zdeněk Hess, Tomáš Janata, Tomáš Jančařík, Jiří Máša, Václav Procházka, Richard Rýda, Olga Světelská, Miroslav Trpák, Hana Vernerová, Jaroslav Vozáb, Petr Zámostný, Rudolf Serina, Zdeněk Skalický, Petr Jákl st., Bohumil Petrlík, Lubomír Růžička, Eduard Cupák, Jiří Holý, Jan Pohan, Jiří Bruder, Otakar Brousek st.
  • Morloth

Dvakrát nevstoupíš do téže řeky. Vávra inspirovaný a fascinovaný nákladnou americkou produkcí vytvořil naprosto neoriginální, nesoudržnou a především nezvládnutou frašku, která musela přes řadu studiově odporných scén stát solidní balík. Skoro se mi nechce věřit, že na tom dělal Ondříček.(17.9.2011)

No, nějak se ty předchozí velkofilmy asi musely revanšovat. Ovšem nejen Ondřej Brzobohatý a Rudolf Hrušínský drží zaručenou kvalitu, která dělá film v pohodě sledovatelným, i při jeho délce. Jinak režisérská a hlavně nenápadně angažovaná rutina. Hipísácká demonstrace byla hodně povedená.(4.10.2012)

Ačkoliv Vávra vykrádá sám sebe, a to dokonce v některých obrazech doslova, jeho pojetí "modernosti" a moderního věku je spíše jak ze 60. let a působí směšně. celé to táhe Radek Brzobohatý, Vášaryová jen přicmrndává a tu exotickou krásku jí snad nikdo nevěří. Přesto to má svým způsobem nějakou atmosféru.(31.3.2012)

• Brouk

Temné slunce... jo jo... , celý tehdy "Rudý" Most byl "AUF" z neonových kapitalistických reklam, které sloužily jako dekorace během natáčení v Mostě tohoto opravdu nepovedeného zpracování... Aspoň chvilku to tam nebylo takové šedé po setmění...(20.3.2006)

• paascha

Podobně hodnotné jako Němá barikáda nebo Osvobození Prahy. Pamatuju si, jak jsem to jako dítě hltal, zvlášť Magdu:-)). Dnes se mi to ovšem jeví jako blbost.(21.3.2007)