Temné slunce

Režie:

Otakar Vávra

Předloha:

Karel Čapek (kniha)

Radoslav Brzobohatý, Rudolf Hrušínský, Magda Vášáryová, Jerzy Kamas, Luděk Munzar, Nóra Németh, Jozef Adamovič, Vladimír Šmeral, Günter Naumann (více)

Román Karla Čapka "Krakatit" zfilmoval Otakar Vávra již záhy po druhé světové válce a tehdy jej pojal jako horečnatě expresivní varování před jadernou zkázou. V roce 1980 se k tomuto dílu vrátil znovu, tentokrát však zdůraznil násilnou aktualizaci výchozího textu ve smyslu zákeřných imperialistických piklů. Hlavní hrdina se ocitá ve smrtelném ohrožení, když chce zabránit zneužití svého epochálního vynálezu...

Rádoby akční výjevy občas vyznívají jako nezamýšlená parodie, ani toporný Radek Brzobohatý v hlavní roli nepřesvědčí o životnosti svého hrdiny. Film je dvoudílný, ale uváděn byl vcelku. Po těžkém zranění kameramana Miroslava Ondříčka, který se při natáčení popálil, dokončil film kameraman Josef Illík. (oficiální text distributora)

Utnapishtim

Směšná ideologická předělávka Krakatitu, se kterou je škoda ztrácet čas. Jednu hvězdu dávám za zhuleného Brzobohatého a mrtvoly po výbuchu neutronové bomby. ()

Tomino_DIY23

Film je to opravdu zajímavý. Neuvěřitelně silná sestava (včetně Ondříčka za kamerou a Kalandrou za mikrofonem) se ale veze a padá dolů kvůli idiotskému scénáři. Tak protikladný a paradoxní film jsem ještě neviděl. Zajímavý pohled na demonstrující hipíky a mrskající policajty. 9 let poté se odehrálo něco velmi podobného v reálu. Viděno na letošním Brakfestu... ()

facehugger odpad!

Jsem hodně tolerantní k filmům, poznamenaným dobou vzniku, ale tahle šílenost vznikla jasně na politickou objednávku. Hanobení Karla Čapka a jeho díla. Navíc nějaký cenzorský superblb rozkázal pro uvedení v televizi vystříhat scény, jako je žena, zasažená neutronovým zářením a s padajícími vlasy a vzpomínku Brzobohatého na jeho děvče doma. Zvláště druhá zmíněná scéna hodně narušila posloupnost děje. Prostě agitka vůči "imperialistickému zbrojení" a poklonka "hodnému" Lidovému, pardon, Sovětskému svazu. Kdo v těch dobách poslouchal západní rozhlas, ví, že situace se měla zcela opačně. Západní demokracie vehnala do hledání sofistikovaných zbraní zpupnost sovětského režimu a jeho velká zbrojní převaha nad Západem. ()

JSYSMHJF

Zápory: místy toporné herecké výkony, nejlepší Brzobohatý, jak by taky ne, když nesleze z plátna, ale tomu jsem toho rozervaného vědce byla ochotná uvěřit, jinak dost pouhé figurky; občas podivně navazující, spíš nenavazující obrazy. Podobnost s původním Krakatitem nelze až tak vyčítat, když jde o tentýž námět. Klady: už zmíněný Brzobohatý, celkem působivě ztvárněná nervozita, roztěkanost, horečka, neutěšenost, zkáza, tentýž dojem jsem měla při četbě Krakatitu. Takže podle mě odpad určitě ne, možná bych dala i 4*, ale uznávám některé další argumenty komentujících, agitační vyznění a tak, takže 3*. ()

JARDAHONDA

Dvoudílný film Otakara Vávry je volnou parafrází románu Karla Čapka Krakatit, který výpravnou formou přenáší humanistické poselství českého klasického spisovatele do osmdesátých let. ()

BigJohn02

Otakar Vávra přetavil ing. Prokopa z uťápnutého vědce v akčního hrdinu a natočil tak první pokus o československý akční film. Vyšla mu propagandistická slátanina kombinující všechny hříchy imperialismu, které tehdy komančové pokrytecky pranýřovali - zbrojení, válka, peníze, terorismus, demonstrace atd. Nicméně Brzobohatý byl celkem přesvědčivý, Magda sexy a Luboš Pospíšil jako hippie zpěvák na protiválečné demonstraci neskutečně srandovní. ()

Scott67

Tři hvězdy za Čapkovu předlohu a za to, že jsem to jako kluk hltal. Oba Vávrovy Krakatity jsou ale téměř rovnocenně zpracovány dle možností doby a společenských potřeb. (Ze Slunce ale docela čiší to chrastění zbraní ze západu, což je pochopitelné a neubralo to filmu charisma) Dnes to vidím trochu jinak, ale tenkrát mi učaroval hippie fesťák s Lubošem Pospíšilem, Magda jako teroristka i jako zlá bondgirl (hlavně zcela nahá), a mezitím se motající Radek v kvádru. Odpad rozhodně ne. Na to jsou tu jiní výrobci. Vávra nikoliv. Jako práce na objednávku to zase tak špatně nedopadlo. (Čtvrtá hvězda za nahou Magdu) ()

milos.bradik

Výborní herci, ale působí v tomto filmu jako by to ani nebyli oni a námět Karla Čapka je naprosto zničen, aby vyhovoval požadavkům režimu. Některé scény jsou úplně strašné, natáčení kapitalistického zla v socialistických reáliích je směšné a závěr už je zcela v duchu komunisty propagovaného "boje za mír" všemi prostředky. Navíc vydržet tuto hrůzu více než dvě hodiny, to bylo fakt příliš. Takže ode mne dostávají pouze 10 % za pár odhalených scén. ()

shakened odpad!

Pan Vávra a jeho prorežimní skvadra: Revoluční rok 1848  Němá barikáda Nástup Botostroj Občan Brych Policejní hodina Noční host Temné slunce      Osvobození Prahy      Sokolovo      Dny zrady I.      Dny zrady II ()

Boyolomouc

Je jasné že původní verze je mnohem lepší!Tady celý film,tedy dvě části filmu táhne Radoslav Brzobohatý.Vašáryová je jednoduše nemožná!Některé scény, jako výbuch jsou zajímavé ale bohužel i z celého filmu je to jediná věc kterou si budete pamatovat.Občas film působí jako parodie na původní film Krakatit z roku 1948.Jinak sex scéna nebo jak to napsat je taky dobrej úlet! ()