Je to film sestávající ze šesti povídek, které většinou černě humornou, ironickou, mnohdy i trpce hořkou formou vyprávějí o jednom dávném prokletí, lidské nevěře, podivných úchylkách, nečekaném zázraku i pokryteckém odpuštění. Mají svou vlastní vypointovanou stavbu, specifickou atmosféru i způsob zpracování, a přesto jedna druhé předává motivy vzájemně spolu komunikující a pozorující tytéž věci z různých úhlů. (oficiální text distributora)

tomeek

Tento film má opravdu na pět hvězd. Pasáže s pilotem jsou opravdu dobře napsané, zbytek krásně šlape, všechno jak má být. Opravdu netypický film pro české prostředí. ()

Radiq

Další ze skvělejch Zelenkovejch počinů, kterej umí skvěle rozesmát. Hlavně titulní povídka o knoflíkářích je naprosto dokonale vymyšlená, natočená, zahraná (troufám si trvdit, že to je nejlepší role Bořivoje Navrátila, kterou se stal opravdu nezapomenutelný i pro další generace). Nežereš maso, nepoznáš vtip. Neřeš, nepřepínej. Fucking weather! To je jenom pár z několika skvělejch hlášek, které zkultovněly. Povídkové filmy mám rád a takové to dějové propojení je tady dělané nenásilně a přirozeně. Má to vtip, nápad, dobré režisérské vedení, i ta výprava je dobře udělaná (japonská povídka má fakt japonskou atmosféru). Prostě tohle patří k české špičce a pobaví to i na poněkolikáté. ()

sator

V poslední povídce " Duch amerického pilota", se objevuje muž který svrhl bombu na Hirošimu Robert A. Lewis (Richard Toth). Jedná o skutečně o jméno autentické postavy vojáka který bombu svrhnul. O 10 let později na dotaz v televizním vystoupení jak se cítil, odpověděl:  "Můj bože, co jsme to udělali?". O příběhu osádky letadla vznikl film Enola Gay: The Men, the Mission, the Atomic Bomb (1980). ()

Mr.Ripley

Skrz na skrz průměrná televizní mozaika nahodile poskládaných povídek, z nichž vyčnívají bizarně zábavní Knoflíkáři a k popukání přesní Pitomci. Bez těchto povídek by se jednalo o naprosto zapomnění hodný film, který by nikdy nedosáhl takhle vysokého hodnocení. Zelenka je scénáristická jistota, ovšem tady jsem mu až tak nežral. ()

Sfinkter

Film výrazně přesahuje českou tvorbu, provázanost příběhů je spletena mistrovsky. Hudba se bude líbit i lehce náročnějším. ()

A.L.E.S.

Jeden z mála nových českých filmů, na který se dalo koukat. Zvlášť musím ocenit povídky "Taxikář" a "Pitomci", u kterých jsem se vážně zasmál. Ale co my víme, kdo jakou úchylkou trpí. Nedivil bych se, kdyby jistý mládenech prožíval orgasmus ve velmi rychlém autě. Musím taky vyzdvihnout jednotlivé propojení povídek, což se vidí málokdy a málokde. Takže neřešte to, nepřepínejte a hlavně po ničem nepátrejte. Buďte rádi, že jste. ()

Helmutek

Ta absurdně-ironická provázanost jednotlivejch povídek taxikářem je skvělá. Některý povídky jsou ale přece jenom trochu slabší než jiný (až moc vystřelenej byl na mě Duch amerického pilota /zase ty tragický dětský herci!/, ale třeba i Poslední slušná generace s Kodetem), u naprosto dokonalý povídky Pitomci jsem se ale zase regulérně smál nahlas, což se mi stává jednou, maximálně dvakrát za deset let. Obsazení je výborný a celkově jde o jedinečnou a originální záležitost, na kterou by se měli podívat všichni, kdo maj pocit, že tady po revoluci nevznikaj dobrý a zajímavý filmy. ()

lennyd

Minisérie šesti více či méně zábavných příběhů, s rukopisem Petra Zelenky. Štěstí z Kokury - několik obyvatel v japonské Kokuře se učí nadávat na počasí, aniž by tušili, že právě počasí jejich město uchránilo před atomovou pumou. Možná jeden z nejzajímavějších příběhů, i když chvilkama trochu nudný. Taxikář - Nenápadná povídka o jedné noci jednoho neobyčejného taxikáře a jeho zajímavých pasažérů. Trochu zdlouhavá, nicméně pointa mne dostala (ač byla hodně očekávaná). Civilizační návyky - příběh metrosexuálního psychiatra a jeho pacienta, a vše o tom, co jsou a co nejsou civilizační návyky. Skvělý Vladimír Dlouhý. Poslední slušná generace - jeden z vrcholů celého filmu, o neobvyklých úchylkách vyšší třídy. Kodet v podobné roli jako v Pelíšcích a skvělý Bořivoj Navrátil (ženské obsazení bohužel nedostalo prostor). Pitomci - naprosto úžasná povídka, těžce válcuje všechny ostatní. Eva Holubová a Rudolf Hrušínský je párek k pohledání, a dovedl bych si představit jejich rozbory čehokoliv na celovečerní film (Myslíš, že známe někoho kdo dal?, Co kdo dal?, ...) + bod navrch za flusání na osmičku. Duch amerického pilota - důstojné zakončení celého filmu, leč po předchozí povídce působí hodně nudně, až mi přijde, že je zde jen k natažení stopáže. Nicméně se mi tato povídka také líbila, aneb kdo všechno může odpustit. Celkově: Trochu nevyvážené povídky, což má na svědomí dokonalá povídka s E. Holubovou a R. Hrušínským, ostatní povídky - ač také dobré - lze brát jen jako doplněk ... ()

LadyDevil

Předem bych ráda vyzdvihla genialitu samého začátku, prostřihy na sebe navazující, autentičnost, originalita.. V tu chvíli jsem si říkala, že mám před sebou určitě skvělý film. A nebyla jsem zklamaná.. Nádherně ukázaná česká mentalita bez skrupulí, spousta dějů působí odlehčeně, ale ve skutečnosti skrývají dost věcí na zamyšlení. Přesně ten druh ironie, co mě baví. A herecký výkony? Uvěřitelný a neumělý, jak tomu často bohužel bývá.. Což naštěstí není případ Knoflíkářů. Těším se na další shlédnutí... ()

pytlik...

Napíšu komentář, jaký jsem měl názor na tenhle film před dvaceti lety, kdy moje vidění a myšlení bylo ještě ostré a nekompromisní, né jako teď, kdy už jsou mi podobné věci srdečně fuk. Takže za á) "povídky" jsou děsně vykonstruované, za b) zvláštnosti, kterými se postavy chlubí, nejsou vůbec zajímavé c) je smutné, že tyto postavy na ty svoje nezajímavosti kladou takový důraz, nechají se jimi definovat. No a teď po těch dvaceti letech jsem smířlivější. Napadá mě, že takový Kodet zsíkal českého lva za vedlejší roli zcela právem, neboť to chtělo odvahu a spoustu odříkání vzít od Navrátila do ruky zubní protézu, která byla takříkajíc ještě teplá, a rozhodně né kvůli tomu, že by jí měl v puse. Taky by mě zajímaly technické podrobnosti, jako jaký kalhoty takový knoflíkář může nosit, džíny se na to asi moc nehodí, jsou moc tvrdé a neohebné, u těch látkových zase hrozí riziko vykousnutí díry. A taky, ta fáze skousnutí je mi zcela jasná, ten pohyb hýždí si dokážu představit, ale jak jako sedacími svaly tu protézu rozevře, aha? To jí má jako přilepenou izolepou ke každý půlce? Taky si teď budu dávat pozor a už se nebudu důchodcům posmívat, neboť když protéza dokáže překousnout režnou níti, není radno si rozhněvat někoho, kdo je touto strašlivou zbraní opatřen. ()

dANo

Jeden z mojich najobľúbenejších českých filmov 90-tych rokov! Špeciálne musím vyzdvihnúť scenár, ktorý úžasným spôsobom prepojil niekoľko krátkych príbehov do jedného kvalitného celku. Samozrejme, nedá sa tiež nespomenúť plejáda výborných hercov a množstvo vtipných hlášok v ich podaní ("to neřeš!", "fucking weather", a hlavne scéna so samotnými knoflikářmi je jednoducho fantastická!). ()

sskrblik

Soubor zajímavých povídek, z nichž každá je úplně jiná. Až po poslední část amerického letce jsem byl zaujat. ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010