Cesta do pravěku

• Československo Cesta do praveku (více)

fragre

Pro mne, jako pilného čtenáře pravěkých hororů z pera prof. Augusty (nádherně ilustrovaných Zdeňkem Burianem), to byl zásadní film, vlastně oživlá literatura. A jak působivá hudba podkresluje souboj lítých oblud v rudém světle umírajícího dne. Toť krvavá vědecko-naučná romantika. Jen mne už tenkrát prudil ten přemoudřelý hoch s deníkem, otravný jak pionýrský vedoucí, toho měl nějaký ten tyranosaurus pozřít k snídani. ()

Siegmund

Snad nejhezčí Zemanův film. Dodnes si pamatuji, jak jsem ho v 50. letech sledoval v kině se zatajeným dechem. Dodnes se mi nejvíc líbí, že je nejen dobrodružný, ale také naučný. V tom tkví jeho hodnota a díky tomu vítězí nad Jurským parkem na celé čáře. Zatímco v Jurském parku šlo o napětí, katastrofu a počítačové efekty, tak zde jde hlavně o klukovské dobrodružství a názorné poučení. A jestli tento film ještě nepatří k tzv. zlatému fondu, tak tam jistě jednou patřit bude. Tento film se snad nikdy neokouká! ()

gogos

Naprosto dokonalý, jedinečný a nepřekonatelný fantasy film! Na svou dobu naprosto neuvěřitelné efekty... ()

blackrain

Vše už je vlastně řečeno v názvu. Z filmu dýchá poctivost a velmi dobře odvedená práce. Díky kresbám Zdeňka Buriana jsem si mohla představit jak to v pravěku vypadalo. Vždyť jeho kresby se používají v učebnicích dějepisu nebo tedy za mě alespoň používaly. Jeho ilustrace a kresby mě pořád fascinují. Takže tenhle příběh o partě kluků, kteří se vydají na velmi dobrodružnou cestu, je taková moje srdcovka. Jak řekl Enšpígl pozvánce od Karla Zemana se skutečně nedá odolat. ()

ABLABLABLA

Asi je chyba, že jsem film poprvé viděla až teď, jako zdánlivě dospělá osoba a ne jako 10 letá holka. Asi by mě tehdy více uchvátil a byla bych z něj na větvi, protože dinosaury jsem měla strašně ráda, ale nějak jsem ho vždycky prošvihla. Řekla jsem si, že je ale třeba tuhle mezeru v kinematografickém vzdělání doplnit. No a ....i když pominu ty triky, které na tehdejší dobu byly určitě NĚCO, tak mě to stejně nějak moc neoslovilo. Prostě banda kluků se vypraví hledat trilobity a musí proplout celým pravěkem - konec. Asi Spoiler!: jako divný konec, jak se pak dostali zpátky? Zase to museli celé proplout obráceně nebo co? Konec Spoileru! Takže 3* za ocenění, že je to důležitý kus české kinematografie a Karla Zemana. ()

kaylin

Úchvatný film, na kterém se ukazuje smysl pro příběh, krása filmu pro děti a mládež a obecně neskutečné schopnosti filmových tvůrců nejen - ale především - po trikové stránce. Tohle je jeden z těch filmů, které mi jako dítěti hodně dali. Díky nim zbožňuji dinosaury. Navíc se tu divák i docela dost naučí. Prostě jeden z nejlepších českých filmů, a to jen se čtyřmi herci. Animace a práce s triky neuvěřitelná. ()

topi

Čtyři chlapci a spousta pravěké zvěře, která ožívá pod rukama Karla Zemana. Jeden z nejvýznamějších českých filmů proslavený po celém světě. Jako kluk jsem prožíval jedním dechem výpravu putující cestou do pravěku. I teď film má naprosto nepřekonatelnou atmosféru a konečně jsem si ho mohl vychutnat na dvd...to to ale trvalo!! Edit : Konečně se snímek dočkal v roce 2019 zrestaurování a to je krása pohledět! Zajímavost, které jsem si dříve nevšiml - zvuková režie - Zdeněk Liška!! ()

slunicko2

Kvalita, založená na technických tricích, nevydrží navždy. 1) Hlavní přednost filmu - vizuální zpracování - je současně i největší slabinou. S digitálními efekty prostě tehdejší "ruční" práce nemůže soutěžit, ať už byla ve své době jakkoli převratná a ohromující. 2) A tak dnes vnímám více slabý prostoduchý děj bez jakékoli zápletky a amatérsky působící výkony dětských herců. Nejsem filmový historik ani paleontolog a nehodnotím ani přínos snímku jako výukové pomůcky v dějepisu či přírodopisu. 3) Ovšem atmosféra obrovského dobrodružství je z filmu patrná i dnes. ()

Katzenklo

Tak já režiséru Zemanovi červenou kartu neukáži a z respektu k očividnému úsilí, jež nepochybně provázelo vznik tohoto filmu, uděluji milostivé čtyři hvězdy. V roce 2014 však nemá jinochovi s nadšením pro Jurský park co nabídnout; jde jenom o příběh čtyř malých vzrůšochtivých křivohubých hrbohlavů, již se vydali proti proudu času, aby si sáhli na chcíplého stegosaura a vystrašili malého mloka. Soudobé návštěvníky biografů měly především fascinovat pohyblivé dinosauří loutky, nad příběhem a hloubkou scénáře se proto příliš nepřemýšlelo; vždyť je to akorát samé "haló pane mamute", "hele obří ještěr" a "pomoc leopard". Navíc mi uniklo, jak se nakonec dostali domů... ()

Kaluž

Po všech těch Jurských parcích, světech a Godzillách jsem malýmu pustil letitou klasiku od Zemana. Hltal ji od začátku do konce a pak jsme si o filmu ještě dlouho povídali. Nafouklé rozpočty a přebujelé CGI se přeceňují, první housle vždycky bude hrát nápaditá narace a režisérská práce s herci. Tenhle snímek je toho nesporným důkazem a své místo si najde v srdci každého malého (i velkého) dobrodruha. ()

Damiel

Coby dítě jsem toto viděl v KC Labe v Modřanech a tajil jsem dech. Dneska už to asi děti neohromí, ale pro ty, co jsme vyrostli na filmech, kde digitální efekty byly pojmem prakticky neznámým, bude mít asi Cesta do pravěku nevyčerpatelné kouzlo. Tuhle jsem si ji pustil na DVD a úplně se mi vrátil ten pocit sedmiletého dítěte. ()

stration

Kam se hrabou všechny Jurské parky. Ještě mnoho generací se bude k filmu rádo vracet. A já budu při každém shlédnutí zase a znovu doufat, že stegosaurus v duelu vyhraje. ()

JohnMiller

Fenomén s detstva . Nikdy som nemal rád české filmy ani rozprávky, ale tento plný dinosaurov dobrodružstva a napätia S hlavnými protagonistami ktoré boli deti ako som bol ja som sledoval každý rok na vianoce zbožňoval som ich a aj teraz by som si ich pozrel čo mnoho filmov z detstva už nie. ()

L_O_U_S

Velká klasika, na kterou se vždy rád znovu podívám. Ztvárnění zvířat se dnes může zdát až komické, ovšem vůbec to nevadí a dodává to filmu určitý nostalgický ráz a vzpomínku na časy, kdy se ještě kdejaká prkotina nevytvářela prostřednictvím digitálních efektů. Nevím jak vy, ale já jsem nikdy neměl rád scénu, ve které se kluci naštvou na Jirku... "Jedeš! Jedeš!" (40.) ()

Aleee89

Je tolik krásných filmů, co mi v dětství uniklo. Cesta do pravěku je jedním z nich. Protože ale cítím jeho důležitost a pevné místo v kinematografii, protože jsem z něj vždycky viděla jen kousky, chtěla jsem konečně zalepit další mezeru. Podívala jsem se. Na jednu stranu je unikátní, že v 50. letech, která u nás byla ve znamení odporných tendenčních filmů, se dařilo animované tvorbě (a pohádkám). Vysvětlit tento fenomén by bylo na delší dobu, ale jsem ráda, že aspoň něčím jsme se ve světě mohli chlubit. Zemanův film je takovou krásnou dobrodružnou pohádkou, ale taky pohádkou poctivě udělanou. Triky tenkrát musely diváky ohromit, dnes pořád nevypadají nijak zle, což značí jejich kvalitu. Nejsem sice kluk, který by baštil dobrodružné výpravy či je sám podnikal, ale Cesta do pravěku je prostě parádní film i pro holky, které prvoplánově dobrodružně založené nejsou. A zapomenout nesmím ani na ten edukativní potenciál. ()

Dont

Výkony dětských herců jsou přinejmenším diskutabilní, nebojím se říct slabé. I jejich charaktery jsou bez výjimky až pionýrsky ploché. Film trpí i zbytečně předimenzovanou didaktickou formou, příliš monologů na úkor dialogů. Ten podtext sociálního realismu je cítit dost, to mi nikdo nevymluví, poslouchal jsem pozorně a prostě to tam je. Ale jako dětský film (samozřejmě nikoliv pro dnešní děti hýčkané digitální dobou) a fantazy výlet do pravěku to má svoji hodnotu, zejména pak s ohledem na rok výroby (triky jsou holt dneska jinde, nelze srovnávat) a cennou originalitu námětu (nevadí, že logika pláče). ()