Na kometě

• angličtina On the Comet

Poslední z trikových hraných filmů Karla Zemana, které vizuálně vycházely ze starobylých rytin provázejících romány Julese Verna. Tentokrát příběh začíná na zapadlém místě kterési francouzské kolonie, které od zemského povrchu odloupla obrovská kometa a vyvrhla do vesmíru. Ale i tam pokračují malicherné spory, řevnivost i přípravy k povstání... Režisér tu dospěl k výrazné komediální nadsázce, ke karikatuře nejrůznějších úředníků a vojáků, když již odmítal řešit jakékoli "nadčasové" záležitosti. Je to poslední film, v jehož titulcích směl být jako scenárista uveden Jan Procházka. (oficiální text distributora)

StarFsh

Posledná Zemanova Verneovka a zároveň posledný film zo živými hercami. Horváth ml. ktorý tu bohužiaľ dostáva najviac priestoru ten film tak trochu pokazil a nepomohol tomu ani Třískov dabing (na to sa nedá proste zviknúť, keď viete ako znie Horváthov hlas). Ani Menšík, či Filipovský nedostali dostatočný preistor, ako mal napr. Kopecký v Prášilovi. Myslím, že by to posunulo film o level vyššie. ()

mikroslar

Na kometě byl první Zemanův film, který jsem jako šestileté dítě viděl. Utkvěl mi hluboce v paměti. Měl všechno čím chce být šestiletý, budoucí čtenář Julese Verna fascinován- divoká exotická zvířata, tajemnost vesmíru, bojové scény, krásné ženy... Po letech jsem se na něj zas podíval a líbí se mi snad ještě víc, neboť kromě výše jmenovaného má krásnou a nápaditou animaci postavenou na kombinaci rytin s živým hercem, má vtip, ale především má v sobě onu poezii zašlých časů a zašlého dětství, které se už nevrátí. Děj není složitý a ani nemá ambici složitým být- kouzelný je způsob jeho vyprávění, skrze nápadité detaily a absurdností zavánějící situace, které jsou tak neuvěřitelné, že jim divák s fantazií věří moc rád. ()

Mac._

Přestože za čtyři hvězdičky (především díky Zemanově imaginaci než okleštěné knize), předloha J. Vernea nabízí něco úplně jiného, od precizního vykreslení charakterů po napínavé dějové linie. Průměrný (v kontextu jeho tvorby) Zemanův film podle jedné z nejlepších verneovek. ()