Na kometě

• angličtina On the Comet

Poslední z trikových hraných filmů Karla Zemana, které vizuálně vycházely ze starobylých rytin provázejících romány Julese Verna. Tentokrát příběh začíná na zapadlém místě kterési francouzské kolonie, které od zemského povrchu odloupla obrovská kometa a vyvrhla do vesmíru. Ale i tam pokračují malicherné spory, řevnivost i přípravy k povstání... Režisér tu dospěl k výrazné komediální nadsázce, ke karikatuře nejrůznějších úředníků a vojáků, když již odmítal řešit jakékoli "nadčasové" záležitosti. Je to poslední film, v jehož titulcích směl být jako scenárista uveden Jan Procházka. (oficiální text distributora)

tranquill

Vlastně je to protiválečná sci-fi. A v Zemanově podání vtipně a téměř poeticky natočená :-) Všem armádám světa bych dal pouze hrnce a pokličky! ()

Bobšule

Tento film mi ze všech Zemanových adaptací Verneovek přišel vždycky nejzábavnější, protože nejvtipnější. Navíc, vždycky, když shoděj děla přes hradby a nahraděj je žerděmi s nádobím, nemohu si pomoci, ale vybaví se mi Kdyby tisíc klarinetů. ()

Lokran

je škoda, že již není více Karla Zemana, tyhle jeho Verneovské pohádky jsou prostě skvělé! Tady k dobru neopomíjím přičíst i jasný protiválečný význam. 80% ()

Tiiso

Opět nádherná vizualizace. A v tomto filmu nesmíme zapomenout ani na prvek politické satiry a karikatury mocných lidí. ()

Rodin

Opět vysoce nadstandardní podívaná, poněkud zadusaná nepříliš vydařeným scénářem. Z románu se dalo "vydojit" mnohem víc a v tomto případě se hlavně i mělo. Škoda několika vysloveně nudných pasáží a pro tentokrát vytýkám i trošičku exhibicionismu, který měl možná vynahradit divákovi evidentní scénáristickou nedotaženost. ()

Robbi

Nejde vůbec o špatně udělaný či odehraný film. Co ho neskutečně sráží je prakticky nulová spojitost s předlohou. Jediné, co z ní zbylo je snad jméno hlavního hrdiny kpt. Hectora Servardaca. Pokud se začtete do knihy, nehledejte žádné krásky z pohlednic, předpotopní příšery a válčící znesvářené strany. Je to podobný problém jako u Tajemství Ocelového města a několika dalších Vernových adaptací. Jak říkám, Zemanovy kvality to nijak nesnižuje, jen ten film je o něčem docela jiném, než psal velký Jules Verne. ()

IvonaK

Člověk už musí dát víc hvězdiček kvůli tomu prostředí. A když jsem na konci viděla že předvídatelný konec se rozplynul jak pára nad hrncem, tak hodnocení musím ještě zvýšit. ()

Knor

Naprostá klasika od vizuálního trikového mistra Karla Zemana. Dějově je to trochu chaotický, ale odpustím mu to, protože na tu dobu je to fantastická podívaná. ()

Amonasr

Tento film nedosahuje úrovně předchozích Zemanových verneovek, ať po dějové nebo i trikové stránce. Přesto si uchovává stále ještě dost z jejich kouzla, byť jako by byla šita až příliš horkou jehlou. ()

Bigfuckman

Neměl jsem tu čest porovnat film s knižní předlohou režisérova oblíbence Verna (třeba to jednou přijde :) ), ale rozhodně musím konstatovat, že už je to slabší odvar oproti vynálezu zkázy či cesty do pravěku. i když ve filmu se zlehka prolíná jak fantasy, sci-fi, tak i pravěk, leč bohužel to nemá ten kalibr jenž by měl mít. Úplně za nejhorší považuji přesedlání ze Země na kometu úplně nesmyslným způsobem postrádajícím zrnko logiky či fyziky. Ovšem herecké kvality, zvláště pak pánů Filipovského, Větrovce a Hlinomaze považuji za velice povedené. A samozřejmě Magda Vášáryová je kráska k zulíbání, ovšem s absencí vlastního dabingu jakožto u vícero postav. Což bylo kontraproduktivní a zamrzelo to. ()

Richie1

Nemohu si pomoct, ale bylo to docela únavné. Ty opěvované Zemanovy triky byly na rok 1970 už také trochu zastaralé. Dialogy jsou strnulé, děj plyne jako stojící voda. Vernea mám rád, ale tato filmová adaptace jeho knihy se moc nepovedla. ()

TonyStark

Vizuální orgie u Československého filmu ze sedmdesátých let? Pro Karla Zemana a jeho geniální představivost a hlavně schopnost převést ji do filmových okének to nebyl problém. Dějově trochu pokulhává za ostatními majstrštyky na motivy Julese Verna a tudíž je dobře, že má jen 74 minut. Po zvukové stránce je to také trochu úlet - klidné a tiché dialogy neustále masakrují všechny ty trubky,střílení z děl a řinčení hrnců. Ale to je otázka vkusu popřípadě stavu nervové soustavy.Nicméně obrazová stránka dalece převyšuje vše ostatní ve filmu. Škoda,že zdejší galerie je černobílá... ()

Pitryx

No, mně ty loutky nebraly nějak moc ani jako kluka. Přesto se snímku nedají upřít jeho kvality, občas některé legrační scény a perfektní herecké obsazení. Pan Werne se v hrobě neobrací, ten tam dělá přímo větrák, ale snímek z knihy jen hrubě vychází. A proč se na armagedon nepodívat s nadhledem a troškou srandy. ()