Na kometě

• angličtina On the Comet

Poslední z trikových hraných filmů Karla Zemana, které vizuálně vycházely ze starobylých rytin provázejících romány Julese Verna. Tentokrát příběh začíná na zapadlém místě kterési francouzské kolonie, které od zemského povrchu odloupla obrovská kometa a vyvrhla do vesmíru. Ale i tam pokračují malicherné spory, řevnivost i přípravy k povstání... Režisér tu dospěl k výrazné komediální nadsázce, ke karikatuře nejrůznějších úředníků a vojáků, když již odmítal řešit jakékoli "nadčasové" záležitosti. Je to poslední film, v jehož titulcích směl být jako scenárista uveden Jan Procházka. (oficiální text distributora)

redfoxik

Vynikající scénář, který poškodily dodatečné střihové úpravy. Bohužel, kdyby nepřišel Ludvík Toman, bylo by to o mnoho lepší. ()

PTuranyi

Prostoduchý až naivný utopistický príbeh Julesa Verna zaodetý do fantastickej vizuálnej koláže kresby, animácie a hraného filmu s majstrovstvom Karla Zemana a spŕškou českého humoru, vytvára svieže filmové dielko, ktoré nestráca čaro ani po mnohých rokoch. Prekvapením je obsadenie hlavných postáv slovenskými hercami. ()

Ywo

Po vytvarnej stranke jeden z najosobitejsich filmov svetovej kinematografie. A ked sa k tomu prirata sugestivny dej najvacsieho fantastu 19. storocia, Zemana, niet viac co dodat. ()

ajlonka

Velice zdařilé dílko! Pustila jsem si tenhle film aniž bych věděla o čem vlastně je a musím říct, že mě naprosto ,,odzbrojil" svou kvalitou...Verneovku jsem nikdy žádnou nepřečetla, takže s knihou bohužel porovnávat nemohu, ale film se mi vážně moc líbil.... Magda Vašáryová snad nikde nebyla krásnější! ()

krijka

Další z děl mistra Zemana. Je to dobré, atmosféra Verneových příběhů a hlavně rytin, zůstala zachována a je skvělá, v tom je Mistr prostě nepřekonatelný. Jenže z Mistrových filmů mě Na kometě bavil snad nejmíň. Chápu, je to natočené v roce 1970, takže jisté „poselství“ to mít muselo, ale tak prvoplánový boj za „tábor míru“, to snad nebylo nutné. Navíc to ošklivé koloniální dědictví, chlapeček prchající z domu zapáleného doutníkem… To až bolelo. Ale tohle se dá přehlédnout, i kulhající děj, protože všechno vyváží ona zmíněná atmosféra klukovských snů. Mám pro Mistra prostě slabost. ()

gizi

I po letech je to pořád výborný film, je to prostě celé nadčasové. Triky výborné a vůbec ne zastaralé, hudba Fišera kvalitní, i když ne příliš výrazná. Především mě dostal humor, který jsem vůbec nečekal. Výborná legrace i podívaná. 9.10.3.12, 85%. ()

Otan

Film Na kometě není určitě tak silný ,jako jiná mistrova díla,nic méně tyto filmy uměl právě jen on.Našinec asi právě Karlovi ledacos odpustí a já to dělám též,protože tento muž a vůbec i tvůrci těchto filmů měli nádherné,snad naivní,ale i dětské vidění světa a mozek plný fantazie. ()

the_weaver

Snaha skĺbiť zložitý dobrodružný príbeh s absurdným humorom priniesla dosť slabý výsledok. Miesto príbehu tu je niekoľko nesúrodých scén, ktoré moc nenaväzujú a navyše občas nie je zrejmá ani motivácia niektorých skupín (kto bojuje proti komu a prečo?).↵  Využívanie kulís kladie o to väčšie nároky na presvedčivé výkony hercov, neraz však sledujeme opak - pomerne bezduché a nezaujaté prechádzanie sa po pľaci (trebárs oslobodenie obchodníka s hrncami sa odohrá bez akejkoľvek emócie).↵  Výsledok potom sotva niekoho môže zaujať.↵  Dve veci ale predsa len môžem pochváliť:↵  - zjavnú narážku na zmeny spoločenskej atmosféry v priebehu a po Pražskej jari↵  - krásny exotický zjav mladej Magdy Vášaryovej ()

Pavlo

Z filmu je citit Zemanove koncacie nakrucanie hranych filmov a napriek, uz vtedy zastaralym trikom, je to velmi kvalitne nakruteny film. Z filmu citit vasen rezisera ku tejto profesii a kvalitne herecke vykony su uz len ceresnickou na torte. ()

Damnsinead

Ne, tohle mě nebere. Občas se objeví povedená hláška, na Magdu Vašáryovou se hezky kouká, ale je to děsná nuda. Z Verneovy předlohy tu zůstala jenom situace, kdy se po srážce Země s kometou ocitne skupina lidí na kometě. Nevím, kolik z rozpočtu šlo na triky, ale nešlo místo těch dinosaurů udělat něco lepšího? V předloze se nevyskytují, proč je nacpali sem? A taky samým nadšením zapomněli napsat pořádný scénář. Tady se jenom ozývají výstřely a řinčení hrnců a mele se páté přes deváté. 30% ()

Hombre8

Geniálního režiséra a v tomto případě i autora scénáže nelze ocenit jinak než plným počtem, i když se jedná o dílko příběhově veskrze naivní. V tom je ale i jeho krása a komediálnost. Humoru a satiry, třeba v souvislosti s chováním jednotlivých postav v mezních situacích je tu taky dost, až mi zařazení do sci-fi přijde spíše nepatřičné. Výborná stylizace obrazu, ostatně jako vždy. ()

evangelik

Náš granát, šestnáctka... Neboj, to už nejsou naši... Poslední z "velkých" trikových filmů K.Z. Podle mě "nejslabší", ale stále za 5 hvězd. Do poslední chvíle režisér v nejistotě, zda se mu dílo podaří dokončit. Ruské tanky a následná normalizace film málem pohřbily. Dál mu už byly povoleny jen filmy pro děti ve kterých ovšem rovněž projevil svoji genialitu... ()

macour

Tento klasický "zemanovský" film určitě patří k tomu nejlepšímu, co Pan režisér natočil. Viděl jsem jej již několikrát jako malý kluk (řadím jej hned za Vynález zkázy) a nyní jej mám ve své filmové scifi sbírce a myslím, že na tehdejší dobu se povedly ohromující technické triky. Také herecké obsazení - F. Filipovský, Vl. Menšík, K. Effa a krásná Magda Vašáryová učinilo z tohoto filmu národní filmový skvost. ()

Sadova302b50

Moc toho z knižní předlohy nepobralo, přesto je to pěkné, protiválečné komediální dobrodružství, kde nechybí romantická linka. Též o tom, jak kuchyňským hrncem zahnat druhohorní dinosaury, o evoluci ve zkratce, aneb jak z ryby vznikl divočák, nebo jak se dá umně skrýt dvojice děl na parní lodi. Citace: Naštěstí Francie nás neopustila (otevře skříň doslova napěchovanou alkoholem). Případně, blíží se skupina Tarbosaurů, či co to má být. "Kde říkáte, že se vzal ten skot, poručíku?"Nebo *Není to volovina, co děláme?" "Kterej rozkaz není volovina?" A v neposlední řadě: "Proboha, zapomněli jsme na Brity." "Jsou všude, i v prvohorách." ()

erebus

Na svou dobu výborné efekty, které v té době nebyly k viděny nikde ve světě. Děj je nenásilně plynulý s místy až komickými momenty. Suma sumárum typická Verneovka s výborným zpracováním. ()