Na kometě

• angličtina On the Comet

Poslední z trikových hraných filmů Karla Zemana, které vizuálně vycházely ze starobylých rytin provázejících romány Julese Verna. Tentokrát příběh začíná na zapadlém místě kterési francouzské kolonie, které od zemského povrchu odloupla obrovská kometa a vyvrhla do vesmíru. Ale i tam pokračují malicherné spory, řevnivost i přípravy k povstání... Režisér tu dospěl k výrazné komediální nadsázce, ke karikatuře nejrůznějších úředníků a vojáků, když již odmítal řešit jakékoli "nadčasové" záležitosti. Je to poslední film, v jehož titulcích směl být jako scenárista uveden Jan Procházka. (oficiální text distributora)

kritiklon

Audiovizuálně dokonale ztvárněná, retrofuturistická fantastika, která je tolik typická především pro "Verneovky". Což je spolu s vynikajícím hereckým zastoupením u Zemanových adaptací románů tohoto literárního velikána běžné a tak nějak to již beru jako samozřejmost, protože tyto filmy Karel Zeman umí jako nikdo jiný! "Na kometě" je však pro mě osobně slabší dějově oproti jiným Zemanovým snímkům. Nevím jestli to je předlohou ( tu jsem nečetl ), nebo poměrně krátkou stopáží, nicméně zatím asi nejslabší snímek co jsem od něj viděl! Ale i tak to vidím na krásné 3,5* a 75%. ()

mira007

Jeden z největších géniú československého filmu se svým nezaměnitelným trikovým rukopisem, který byl ve své době světově konkurenceschopný tentokrát ve sci-fi filmu, kde si hlavní roli střihli Emil Horváth ml. a Magda Vašáryová . Jednoduché, hravé působivé. ()

aLPaC

Poslední hraný film Karla Zemana, opět, jak je tomu zvykem vycházející z knihy Julese Vernea. Tentokrát z knihy, kterou jsem nečetl, ale i kdyby, nejspíš by to bylo jedno, protože Zeman přidává řadu nových liníí a témat. Také tu vidíme dinosaury a pravěk, prostě klasický Zeman se svým fantasy světem. Toto dílo mě bavilo poměrně hodně,  stejně jako vlastně všechny jeho hrané filmy, ale přeci jen je to trochu utahané a jednou za čas se člověk maličko nudí, takže za pět to být nemůže. ()

Libidor

Filmová adaptace méně známého románu Julese Vernea "Na kometě" se stala (bohužel) posledním hraným snímkem režiséra Karla Zemana. Ten opět mistrně skloubil animované pasáže s živými herci a znovu vytvořil svět plný fantazie, ale i moudrého humoru a nadsázky. Film, dějově zasazený do končícího devatenáctého století, vypráví o srážce Země s kometou, během níž došlo k odtržení malého území v Severní Africe, které bylo původně kolonií Francie. Všechny tři mezi sebou bojující strany (Francouzi, Španělé a domorodci) si uvědomují absurdnost pokračování válečného konfliktu a uzavírají mír. Jakmile se však kometa opět přiblíží k Zemi a vyhlídky na návrat jsou příznivé, mírové dohody padají a vše se vrací do "zajetých kolejí". Zeman měl Vernea rád a svými filmy mu vzdal snad nejvyšší možnou poctu. ()

hemul

Je to zvlastne, Verne je moj oblubeny spisovatel, precital som od neho hadam vsetko co u nas vyslo, ale prave tie knihy, ktore sa stali predlohou filmov Karla Zemana, Oldricha Lipskeho a Ludvika Razu sa mi pacia menej ako ostatne. Naopak, vsetky tie filmy su uzasne. Asi preto, ze sa pedantne nedrzia knihy, ale skor ponukaju prave to, co Vernove knihy - fantaziu. ()

Vesecký

Film jsem viděl asi potřetí a stále jsem na rozpacích, jak ho hodnotit. Karel Zeman byl mistrem animace a triků světového renomé. Jeho předvěká zvířata a kombinace kresby s plenérem jsou v době dnešních počítačových animací nepřekonatelné. Vedle toho však děj postrádá šťávu, jsou zde hluchá místa a občas je děj nepřehledný a dokonce nepropracovaný, takže se divák často nudí, než na konci filmu pochopí, že vše byl jen sen topícího se poručíka a krásná Angelika byla jen přeludem. Ani herci neměli co hrát tak, aby mohlo jejich umění vyniknout. A tak to nejcennější kromě těch triků je v tomto filmu poselství, které se promítá Zemanovou tvorbou často - sen o světu beze zbraní a bez válek s překrásnou karikaturou vojenského myšlení; dnes, kdy existují síly, jež chtějí uvrhnout svět do katastrofy, je to zvlášť burcující myšlenka. ()

nonick1

Další perlička na dně kouzelného filmového hrnce Karla Zemana - a že jich tam je více, o tom nemůže být pochyb! Dinosauři, prchající před hlomozem plechových hrnců a vyhozená pevnostní děla, nahrazená poklicemi - to je prostě geniální! :-) ()

pipapa

Dějově jde o nezábavnou slátaninu. Triky/technika tu působí už dost vyčpěle a ošuntěle, barevné filtry moc nepomohly, naopak. Snad pro větší děti nebo pro skalní fanoušky umělce. ()

Richie24

Možná nejakčnější Zeman, technicky a obrazově samozřejmě jako vždy dokonalý. Příběhově má slabší i silnější snímky, líbí se mi ale, že pokračuje v humoru Ukradené vzducholodi a přidává rovněž ironii a satiru. Velmi dobré 4 ****. ()

zdeny99

Na kometě je dobrodružný film na motivy Julese Verna, který trošku připomíná fantazy pohádku z arabských zemí. Zrežíroval jej Karel Zeman, který tou dobou již měl natočený jiné dílo od Vernea, a to VYNÁLEZ ZKÁZY. Ty filmy jsou podobné, především trikově. Ovšem zde je to udělané mnohem více fantasicky. Nejsou zde ilustrace knih z Verneových knih, nýbrž to vypadá, že Zeman převedl staré pohlednice na filmové plátno a dal jim život. Vůbec celý film je udělaný hodně staře, jakoby by byl natáčen v době, o které vypráví. Tedy kolem roku 1888. A právě kvůli tomuto grafickému vyobrazení a trikům je Na Kometě pro dnešního diváka především experimentálním filmem. Především zaujme vyobrazení arabského světa, pevnosti, srážka Země s cizí planetou zahnání dinosaurů pomocí hrnců... Ano, pomocí hrnců. Protože dinosauři nezažili dobu železnou, a tak rachot hrnců neznají. :-) [4958. hodnocení, 158. komentář, 83%, 656. nejlepší film] ()

inachisio

Zemana miluju a tento film se mi opravdu hodně líbil především kvůli myšlence, ale také díky skvělým hereckým výkonům a magickému kouzlu, čišícímu z této překrásné a kouzelné podívané. ()

HH

Zemanovská dokonalost ve spojení animace a herců¨. Působivá "verneovka" coby předloha a spousta "hlášek": např. Má cenu válčit, když všichni zahyneme... ()

Romeo5

Velice príjemný ,okouzlující a odpočinkový film.Nekdy prostě není potrěba počítačových triků ale jen dobrý námět,dobré obsazení a skvělého vypravěče. Trošku komedie trošku parodie a dobrá atmosfera jako bych četl Julese Verna. Zemanovky fakt dost můžu,,,, ()

strikeman

Někdy jsem někde psal, že v poslední době u nových, zejména amerických spektáklů trýznivě převažuje forma nad obsahem, triková stránka nad vykreslením postav a poutavostí děje. Žel musím konstatovat, že toto hodnocení platí i pro tento Zemanův starý kousek... Dávám aspoň 40% z úcty k jinak skvělému českému režisérovi. ()

Luk Skywalker

Nedokoukal jsem do konce, v době vzniku nejspíš pecka, dnes to působí směšně, ale to nehodnotím. Pomíjím nereálnost vzniku odtržené části planety. Je to vcelku nudné, ale část úvodu se dal zjednodušit. Jurský park tam taky nemusel být a dál jsem už nevydržel. Parodie na vojáky a střelba do vlastních řad mi vtipná nepřišla. ()

Rathalos

Styl Karela Zemana bol excelentny,jeho filmy su vynimocne,klobuk dole pred nim,nemozem hodnotit inak,cize jasna patka...:-) ()

GMVajgl

Naprosto a doslova ulétlý, fantastický, hravý, snový, roztomilý a volný film, kde jde asi spíš o tu jízdu samotnou, než o dosažení nějakého cíle nebo poselství. ()

Biopler

Scéna s dinosaurami mi príde až veľmi pritiahnutá za uši. Miestami nudné, berúce na spánok, ináč v pohode. ()