Na kometě

• angličtina On the Comet

Poslední z trikových hraných filmů Karla Zemana, které vizuálně vycházely ze starobylých rytin provázejících romány Julese Verna. Tentokrát příběh začíná na zapadlém místě kterési francouzské kolonie, které od zemského povrchu odloupla obrovská kometa a vyvrhla do vesmíru. Ale i tam pokračují malicherné spory, řevnivost i přípravy k povstání... Režisér tu dospěl k výrazné komediální nadsázce, ke karikatuře nejrůznějších úředníků a vojáků, když již odmítal řešit jakékoli "nadčasové" záležitosti. Je to poslední film, v jehož titulcích směl být jako scenárista uveden Jan Procházka. (oficiální text distributora)

Jehan

Poslední Zemanova lahůdka jeho klasického stylu. Dinosauři, které jsem hltal co dítko školou povinné, jako velký bonus. Větrovec jako šejk nemá chybu: "prokletý kismet!". A jedinečný Eduard Kohout, samozřejmě. Výborná triková práce, výborní herci. Miloval jsem ten film jako kluk (kdy mě triky a pravěké potvory zajímaly mnohem více než Magda s Emilem a spol.) a nestydím se za to ani teď. ()

johnny01

Nádhernou obrazovou stránku s příjemnou hudbou doplňuje příběh o snaze dobýt pevnost protkané intrikami a podivnými rozkazy. Nejde ani tak o to, že je území na kometě, jako spíš o to, že je daleko od pozemských mocností... I když nové "zbraně" jsou opravdu originální. Zajímavější se zdá být romantická linie příběhu a ocenit lze i dvojznačný závěr. ()

iz67

Je neuvěřitelný, jak tenhle film stary 50 let nestarne. Včetně technického nebo hlavně díky technickému řešení. ()

ostravak30

Filmy Karla Zemana vycházejí z fantaskních příběhů Julese Verna, samozřejmě nejen jeho, a na svou dobu byly něco zcela jiného než se tady točilo. Nelze popřít, že vizuálně film vypadá úchvatně. Tím spíš, když si uvědomíme, v kterém roce vznikl. Triky jsou skvělé. Jenže příběhově už mi snímek tak moc pod nos nejde. Děj se různě míchá a jde hlavně o zesměšnění války, vojáků a úředníků. Jak nesmyslně se někteří drží příkazů zuby nehty i když to mnohdy nedává hlavu a patu. Jak moc touží tyto typy lidí po moci a jak moc jsou ochotni se jí držet za každé situace. Někteří se zkrátka přizpůsobí každé době. ()

hwnd

Další z genialit pana Zemana. Jen scénář byl na můj vkus až moc mimo svoji předlohu, ze které si vzal opravdu hodně málo. Jako kluk jsem knihu přečetl nadšeně několikrát a nějak jsem to v tom filmu nepoznal. :-) ()

carl.oesch

Lima to napsal zcela přesně. Zeman byl asi nejoriginálnější český filmař a jeho triky fascinují dodnes, kdy s počítači dokážete prakticky všechno. Udělat s minimem takovéhle maximum si zasklouží skutečně klobouk dolů. Je zajímavé, že žádné zpracování verneovek (ty Zemanovy beru jako jeden celek - tedy i Vynález zkázy a Ukradenou vzducholoď...) ani naše (Ocelové město), ani cizí (Cesty do nitra země, Tajuplný ostrov či další zpracování 20 tisíc mil pod mořem) mně zdaleka tak neuchvátily....snad jenom Cesta kolem světa za 80 dní z šedesátých let nějak toho Verna vystihuje, ale to je dáno tím, že je cestovatelská a en sci-fi.....děkuji pane Zeman, moc a moc a už od dětství. ()

route60

K čemu je dobrý hrnec nebo kastrol? koukněte se na film Na kometě a bude vám to jasné, fatazie Karlu Zemanovi nikdy nechyběla. ()

gédé

Dodnes si pamatuju scénu, jak jezdec na koni uhání podivně zbarvenou krajinou k nakreslenému horizontu. Zní to jako totální fantasmagorie a asi to je totální fantasmagorie - ale krásná a nezapomenutelná. ()

cici24

Zeman trochu z jiného soudku, ale se stejným zrpacováním...nesmyslnost války je tady zobrazena do detailu a nepomůže ani to, že už nejsou na Zemi... ()

fafejt001

KDYSI JAKO MALÝ JSEM U TOHO SEDĚL S OTEVŘENOU ŮSTY A TO MI TROCHU ZŮSTALO I V DOSPĚLOSTI , COŽ Z MÉHO POHLEDU JE DOBRÁ DEVÍZA . TAKŽE JÁ DÁVÁM PLNÝ POČET . DĚKUJI KARLE A HONZO . ()

Bezejmený

Krásná Magda Vašáryová, satirické pojetí, a jako vždy úžasné Zemanovy hrátky a triky jsou největšími klady tohoto filmu. Bohužel je film dosti rozvláčný až nudný na 73 minut. Škoda, protože nápadů je hodně. ()