Vynález zkázy

• angličtina The Deadly Invention (více)

Geniální vynálezce, profesor Roch, je na pokraji objevu látky, která může ve špatných rukou zničit svět. A právě takové ruce má hrabě Artigas, tajemný a temný dobrodruh, který ve své ponorce brázdí světová moře, potápí lodi a bohatství, kterého se tak zmocní, je mu nástrojem k ovládnutí světa. Artigas unese profesora Rocha ze sanatoria a nutí ho, aby v jeho sídle v kráteru sopky Back Cup vynález dokončil. Shodou okolností Artigas unese i profesorova asistenta, inženýra Harta, který je i vypravěčem příběhu, a který se všemožně pokouší profesora osvobodit a zamezit zkáze. Hart nakonec vyšle jícnem sopky balón s poselstvím k lidstvu, jež se díky tomu spojí a jehož válečné flotily v hodině dvanácté zkáze zamezí. (AČFK)

Vodou

Musím popsat jednu scénu: hrdina, znaven a vyčerpán, s posledními silami vyleze do okna krásné ženy. Ona leží v posteli, oblečena jen do noční košile. S noblesou ho požádá, aby chvíli počkal. On, na pokraji sil, vyleze zpátky za okno. My se koukáme na slečnu, jak se v pokoji převléká, on dlouho visí za oknem, ...na pokraji sil. A takovýchto detailů je ve filmech Karla Zemana mnoho. (možná, že tenhle komentář smažu). ()

Brain-D

Mě prostě tvorba Karla Zemana nebere a nebudu se řadit mezi ty, co obdivují jeho kresby. Je to pokrok a je to velmi dobré, ale dnes se to bohužel tolik neocení. Kdybych to viděl před miliónem nových počítačových efektů, tak je jisté, že bych byl unešen. ()

VanTom

Nelze neobdivovat tuto oživlou ilustraci k Verneovkám, důsledně "proužkovanou" a trikově neodolatelnou. Stejně jako dětské okouzlení nelimitovanými možnosti technického rozvoje, odrážející se v bizarních vynálezech na pomezí grotesky. Proto vlastně o jednostránkový děj (byť se závažnou myšlenkou) či nijaké postavy skoro nejde. ()

pursulus

Genialita géniů.¬         "Filmařsky geniální," tvrdí uživatel gudaulin; a já s ním vřele souhlasím.¬                 "Po grafické stránce nemohlo být zfilmováno lépe!" píše uživatel tahit; a já s ním souhlasím a rozumím i tomu vykřičníku.¬                 "...umělecká genialita Karla Zemana doslova bere dech a někdy jsem měl problém se soustředit pouze na příběh," svěřuje se uživatel Enšpígl; zažíval jsem totéž, sledujíce snímek.¬                 "Některé kvalitní filmy člověku prostě nesednou - mně se tak stalo právě u Vynálezu zkázy," uvádí bez bližšího vysvětlení uživatel J*A*S*M; a tak to vysvětlení nechal na mně. Napíši jej sem už pro to, že oslavníci častěji než kárající rozebírají zasvěceně, ve strhujícím podání a se strhujícím nadšením všemožné klady a pročano díla, opomínajíce jeho nedostatky, kteréžto však mohou býti rozhodující pro diváka nepostiženého jejich zaujetím.¬¬¬                 U experimentálního počinu není rozhodující děj, ale právě novátorské pojetí či novátorské zpracování. Ruskému porevolučnímu snímku "Muž s kinoaparátem" nebude se divák obdivovati pro děj, ale pro jedinečnost jeho zpracování. Zcela jinak tomu ale je u "Vynálezu zkázy", dějovému, napínavému románu pana Julese Vernea. Takový příběh, aby byl napínavým i na filmovém plátně, vyžaduje odpovídající zpracování filmové. Z pohledu příběhu jeví se geniální podání K. Zemana přihlouple, nevhodně, rušivě, nezajímavě a nezáživně. A jak byl umělec zaslepen vlastní neotřelostí, podřídil jí i fyzikální zákony, takže hluboko dole pod vodou se voda čeří jako bychom byli někde na vodní hladině v osvěžujícím mořském větříku.¬                 Použitá technika, ojediněná ve světovém měřítku a hodná obdivu o to více, že vznikala ruční prací a prostředky nahrazovala píle a vzácná nápaditost, se hodí spíše pro taková díla, jakým byl předcházející Zemanův snímek, "Cesta do pravěku" (známý mně pouze z kreslené časopisecké podoby). Nehodí se však ani na "Hraběte Monte Christa" od A. Dumase, ani na "Vynález zkázy" od J. Vernea. Genialita génia je jeho středobodem — a to je vada géniů. ()

mirec88

Klobúk dole pred pánom Zemanom, keď dokázal v takej dobe a za takých podmienok vytvoriť taký skvost. Perfektné!!! ()

Killda

Tenhle film je opravdu vynálezem zkázy! Nepřetržitá nuda, příběh se děsně vleče, navíc je totálně o ničem (lepší story by vymyslely i malé děti co umí sotva mluvit). Meliés podobně vystylizovanými filmy bavil už koncem 19. století, ale Zeman tady hrubě selhává, a to 60 let po Meliésově magii. Sice je to nádherný film po trikové stránce, ale jinak mám dojem, že fantasy Čechům nějak nesedí. ()

Autogram

Najväčší filmový vynálezca natočil film o nebezpečenstve vynálezov vedúcich k výrobe zbraní hromadného ničenia. Verne je nevyčerpateľnou studnicou nápadov, len tu sa kapitán Nemo akosi zvlčil na piráta s výbojnými sklonmi a tiež ďalšie detaily príbehu mi nesadli. Film je dobrý, ale okrem mierového posolstva a prehliadky zaujimavých filmových trikov tu chýbalo niečo viac, niečo nezabudnuteľné. U niekoho najlepšia, u mňa najslabšia zemanovka. Zaujímavosť: Celý film je ladený do pásikava. Pásikavé je nielen námornícké oblečenie, ale aj more, obloha, kamene, drevo a celé interiéry. Keby mi tú pásikavosť niekto vysvetlil, čo to bol za zámer, pričom v reštaurovanej HD verzii je pásikavosť ešte výraznejšia. –––– Člověk byl stvořen s nohama, aby chodil po zemi. A tam má zůstat. –––– Zatím je to jen pokus. Jak ovládnout mocné síly hmoty. Bude třeba mnoho dalších pokusů, aby tyto síly poháněly stroje. Svítily a hřály. ()

vyfuk

Film je to hezký. Zpracovaná ne převeliké úrovni hodný nejedné význačné mezinárodní ceny. Měl jsem i štěstí, že jsem film viděl v dost dobrý kvalitě, takže jsem z toho po grafické stránce měl zážitek několikanásobný. A o to v celku u tohoto a i jiných Zemanovin jde. Ale já jsem spíš pro příběh. A ten mne moc nezaujal. Asi to je tím, že mne nikdy nebral Jules Verne nebo tak, ale přijde mi, že Zeman svoje projekty dělá dokonale. Ale asi už to není pro mladší generace. Což mne štve. Tenhle film pro mne není, protože mi přijde nezáživný, což je po skoro šedesáti letech existence tohoto filmu v celku škoda. ()

Aqualung

Před časem jsem tohle pocukroval 5 hvězdičkami.A dal bych jich i víc, kdyby to šlo.V dětství to byl pro mne nesmírně silný film.Rád jsem verneovky čítával a tohle bylo přesně "zhmotnění" mých snů."Pirátská ponorka, bezbranná plachetnice, ponorka s ploutvemi a lucernou na hrotu.Průmyslová revoluce otvírá snad všechny dveře.Všemocná pára,elektřina a technika, která se jeví jako všemocná. Místy nádherně komicky vygradováno-zasouvání kouřícího komínu do ponorky. A ve finále atomová bomba.Poetika zemanovská, poetika nádherná, a ty oživlé ocelorytiny.Kombinace hraného a animovaného-geniální !! A romantický úlet v balonu.Jo,jo.Nebylo tehdy silnějšího filmu, který bych znal. ()

Čtec

Krása... Jeden z vrcholů české kinematografie vůbec. Nejpoetičtější zpracování verneovek, jaké si vůbec lze představit. Jako by sám Mistr Jules stál po boku Mistra Karla když film točil... Jeho Vynález zkázy předběhl svou dobu o parník - nebo spíš o Nautilus. Myslím, že teprve nyní Tim Burton se začíná na jeho úroveň dorovnávat, ale má k tomu nesrovnatelně jiné prostředky... ()

Opsha

Vizuální stránka je naprosto úžasná (a s počítačovou grafikou by to nešlo udělat lépe), jenže je o mnoho lepší než film samostatný a hlavně než opravdu řídký scénář. A rozhodně si myslím že by filmu slušelo trochu rychlejší tempo. 7/10 ale přece za hudbu a výtvarnou stránku to zaokrouhlím nahoru ()

Maynard.

Zlatý český ručičky. Vůbec nechápu, kam na ty nápady Zeman chodil, ale je to něco neuvěřitelného... Prakticky každý záběr je originál. Celý film doprovází neméně originální hudba. Klobouk dolů před člověkem, který navždy takto ovlivnil dějiny filmu. Víc nemám slov, brávóóó ()

lskala

Pro Zemanovo filmy mám slabost. Nemohu ohodnotit jinak než nejvyšším hodnocením. Tohle je čistá nádhera! 100% - 5***** ()

mohamedsfinger

Karel Zeman musel ve své době působit jako zjevení, dokonce dnes jsou jeho filmy velmi působivé. Hlavně pokud mluvíme o výtvarném pojetí, ale bohužel tady dost pokulhává samotný příběh, což je velká škoda. Na jednu stranu máme opravdu pocit, jako bychom četli nějakou verneovku, ale na straně druhé začne film po nějaké době nudit. Tedy alespoň dospělého diváka (a to jinak Zemanovy filmy téměř adoruji), ale z dětského pohledu bych ještě půlhvězdu přidal. ()

Sdoom

Stejně jako i ostatní mistrovy filmy, nese Vynález zkázy jedinečný a nezaměnitelný Zemanův rukopis. Stejně jako předloha Julese Vernea, jejíž perfektní ztvárnění dělá film tak kvalitním. Přesto je příběh tak trochu předvídatelný, no a některé efekty působí přecijen až moc komicky, i přes své stáří. Takže 4 hvězdičky. ()

Melios

Film natočený za "bagateľ" imagitívneho génia Karla Zemana. Úžasné dielko, ktoré síce už veľa súčasníkov nezaujme, no bezpochyby tým tvorcovia predbehli dobu. Z trilógie Vynález zkázy, Cesta do pravěku a Barón Prášil táto svojrázna Verneovka za mňa s obrovským náskokom vedie. Niekedy vás ani limitácia vašej doby nezastaví, aby ste natočili vizuálne dychberúci kus, ktorý ešte navyše skvelo ukazuje imaginácie iného, ešte známejšieho francúzskeho tvorcu. Spokojný by bol tvorca predlohy, ako aj tvorcovia filmu a rovnako aj divák. Win, win. Známka: S ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate