Vynález zkázy

• angličtina The Deadly Invention (více)

Geniální vynálezce, profesor Roch, je na pokraji objevu látky, která může ve špatných rukou zničit svět. A právě takové ruce má hrabě Artigas, tajemný a temný dobrodruh, který ve své ponorce brázdí světová moře, potápí lodi a bohatství, kterého se tak zmocní, je mu nástrojem k ovládnutí světa. Artigas unese profesora Rocha ze sanatoria a nutí ho, aby v jeho sídle v kráteru sopky Back Cup vynález dokončil. Shodou okolností Artigas unese i profesorova asistenta, inženýra Harta, který je i vypravěčem příběhu, a který se všemožně pokouší profesora osvobodit a zamezit zkáze. Hart nakonec vyšle jícnem sopky balón s poselstvím k lidstvu, jež se díky tomu spojí a jehož válečné flotily v hodině dvanácté zkáze zamezí. (AČFK)

Martin741

Karel Zeman bol genius ceskoslovenskeho filmu /ceskoslovenskeho = domaceho pre mna, som Cechoslovak/ a tento film sice nema na kultovu Cestu do Praveku, ale stale je to fascinujuca podivana : 92 % ()

honajz2

S filmy Karla Zemana prostě mám - až na Čarodějova učně - problém. Vizuálně jsou úchvatné a člověk se nestačí divit, jak si s tím dokázal tak vyhrát. V tomhle případě vždycky u Zemana smekám klobouk dolů a hodně ho za to obdivuji. I příběhy, podle kterých točí, mají něco do sebe a některé v sobě mají i nějakou myšlenku - třeba tenhle. Jenže jak Zeman ty příběhy podává mi moc nesedí. Přijde mi to vleklé a utahané. Vynález zkázy není bohužel výjimkou a navíc jsem zde měl pocit, že se Zeman opájí svojí filmařinou, že tomu podřizuje většinu záběrů. Ono mít to tak 50-55 minut, nic by se podle mě nestalo. Kvůli tomu nemůžu být úplně spokojený, byť ten film do sebe něco určitě má. Slabé 4* ()

BarryLyndon

Nádherná audiovizuální retrofuturistická dobrodružná pohádka. Z dnešního pohledu už možná příběhově slabší i vzhledem k tomu, že z tohoto příběhového konstruktu vychází neskrývaně polovina bondovek. Ale Karel Zeman tomu vtisknul neopakovatelné kouzlo. Když koukám zpětně na Miazakiho nebo Kurosawu, vůbec bych se ho k nim nebál zařadit. zeman na hrad! Tohle nezestárne nikdy, ale když se teď koukám na Tintina nebo animované zemeckisoviny, to už je hnusné teď, v tomhle by se od něj moderní trikaři a animátoři mohli solidně učit, že u odlehčeného žánru opravdu nejde o realismus a tohle je důkazem. 10/10 ()

joker.george

U Zemana se mi vždycky líbila nejen jeho nenapodobitelná forma vyprávění, ale i jeho práce s triky, na kterých je sice vidět zub času, ale ani po tak dlouhé době neničí zážitek ze sledování a navíc v Zemanových snímcích působí naprosto přirozeně a kouzelně, asi za to vážně může to umění vyprávět příběhy. Nejinak je tomu v tomto případě, kdy ožívá fantasie režiséra i samotného Verna... ()

tomtomtoma

Samozřejmě jsem i já v mladém věku hltal jedním dechem všechny možné knihy, jejichž autorem byl Jules Verne. V tom hlubokém zaujetí dějem přede mnou ožíval svět, kde díky technickému pokroku bylo snad vše možné a hrdinové příběhu zažívali jedno dobrodružství za druhým, neohroženě čelili nástrahám osudu a snažili se s důvtipem zvrátit nepříznivý sled událostí. Tento film je mnohem dokonalejší, než mé tehdejší fantazijní představy. Zde se zhmotnila celá kniha v jedinečném stylu doprovodných ilustrací. Myšlenka, obléci film do této nezaměnitelné a nezapomenutelné dekorace, byla geniálním nápadem, díky němuž se čas vrátil zpět do doby nedočkavého a dychtivého očekávání dobrodružství, nebezpečí, hrdinství, dálek moře a stále ještě neobjevených míst. Ta chuť, ta vůně, ten pocit, ta touha. To vše se zhmotnilo, aby mě to znova okouzlilo a nadchlo. Karel Zeman byl jedinečný filmový tvůrce originálních výtvorů, kde snad až se samozřejmou lehkostí a neobyčejnou hravostí dokázal propojit kresbu s loutkoherectvím a klasickým herectvím. Hlavní postavou je inženýr a profesorův asistent Simon Hart (Lubor Tokoš), který je vtažen do dobrodružství života a smrti, vědy a lásky, zkázy a mírového poselství. Z dalších rolí: důvěřivý vynálezce převratného objevu a profesor Thomas Roch (Arnošt Navrátil), mocichtivý pirátský hrabě Artigas (Miloslav Holub), surová Artigasova pravá ruka a všehoschopný kapitán pirátů (František Šlégr), Artigasův technický mozek inženýr Serke (Václav Kyzlink) a půvabná zachráněná unesená Jana (Jana Zatloukalová s hlasem Aleny Kreuzmannové). Příjemný je i hlas vypravěče Jiřího Brdečky. A já mohu být jen nadšen z jedinečně stylizované podívané, která uchvátí, okouzlí a zároveň i příjemně pobaví. ()

nithiel

Za těch šedesát let nevznikl film, který by dokázal ta dokonale kombinovat animaci s živými herci. A není to neschopností následovníků, je to zemanovou genialitou. Ani naivita jednoduchoučkého příběhu nevadí, člověk je neustále oslňován černobílou krásou. ()

C0r0ner

Ač Karla Zemana ctím jako úžasného umělce, tak mě jeho filmy příliš nechytly. Svým dokonalým technickým zpracováním by si sice plný počet zasloužily, ale pro mě je to hrozná nuda. Nečekal jsem, že mě mine i Vynález zkázy, ale stalo se i přes výraznou hloubku poselství. 60% ()

MarekT

Triky. Nic jiného film netáhne tak výrazně. Karel Zeman si díky dnes již pro někoho směšnými triky řekl o zařazení mezi nejlepší režiséry. Když ale už mluvím o tom, že dnes jsou tato kouzla překonaná, na mě to tak vůbec nepůsobí a jsem rozhodně více ohromen z triků ze staré školy než z těch počítačových. A to považte, že tehdy nebyly rozhodně k dispozici nějaké milionové sumy. Tato kategorie je podle mě ze zcela pochopitelných důvodů nehodnotitelná jakýmikoli procenty. Líbila se mi i hudba, ta byla v určitých chvílích správně dramatická. Ale pár chybám se snímek bohužel také nevyhnul. Co tomuto snímku z mého subjektivního hlediska kazí pověst, je samotná dějová linie. Ta mě i odrazovala od upoutání se na obrazovku. Ale musím uznat, že se zaujetím jsem si rád poslechl tehdejší názory lidu na tehdejší novou techniku. V tomto směru musím uznat Vernovu výjimečnost. Ale jinak není tento spisovatel zrovna mým šálkem kávy. Film bych hodnotil za tři, ale přece jen tu máme ty triky... Tak tedy ještě hvězdu přidám. ()

zette

Film ani po letech neztraci nic ze sveho kouzla. Karel Zeman mel ze vsech nasich reziseru nejvetsi fantazii, kterou umel mistrovsky prenest na platna kin. ()

pakobylka

Bože ... už jsem skoro zapomněla na všechny ty proužky: Proužkované nebe, proužkovaný oceán, proužkované kamení, proužkované vynálezy v držení století páry a elektřiny, dokonce i částečně proužkovaní hrdinové ... proužkovaný svět ilustrací z knížek Julese Verna - TEN exotický svět dálek a dobrodružství a fantazie, který mě věrně provázel dětstvím i mládím. Ožil v rukou filmového mága Karla Zemana - vizionáře, kterého nám mohl závidět celý svět, protože dokázal mistrně kombinovat všechny dostupné trikové techniky ... protože jim uměl dodat (pří)nosný příběh ... protože do nich vtělil i křehkou nadstavbu poezie a dětského snění a nenápadných hravých vychytávek ... protože přivedl na plátna kin vlastní sny a představy. Náš digitální věk nadělil filmařům modré a zelené pozadí a spolu s ním i vpravdě neomezené možnosti - mohou zhmotnit prakticky cokoli ... všechno, co je napadne - ale co když se jedná do určité míry o dar danajský, který je ve svém důsledku ochudil, protože je připravil o nutnost improvizace a tvůrčí práce ... a tak jim sebral i chuť si hrát ? ()

campix

Vrcholné dílo geniálního Karla Zemana. Těžko se věří, že je Vynálezu zkázy už více než šedesát let. Stále totiž neztratil nic na své výjimečnosti a jedinečnosti. Kouzelně se zde snoubí dobrodružný příběh dle Julese Verna s osobitým vizuálním zpracováním. To jsme zase kdysi byli jedničkou v nějakém oboru. Nezbývá než vzpomínat. ()

mmmxzzz

Dale * Ja viem, že to bolo natočené dávno a vtedy sa tvorcom ani nesnívalo o dnešných možnostiach filmárov, no film pôsobí tak hrozne amatérsky, že som sa ani nemohol sústrediť na to, čo sa tam odohráva (ako keby sa tam niečo dialo). Hrozne ma rušili početné animované dotáčky a zúfalo neautentické exteriéry, ktoré boli zrejme interiérmi. A tie scény akože sa odohrávajúce pod vodou... Zrejme filmári nikdy nepočuli o tom, že vo vode sa hýbe človek inak ako na zemi. Mám proste rád filmy, kde všetko pôsobí autenticky a asi kvôli tomu sa mi páčia skôr novšie filmy. Keď na to tvorcovia nemali možnosti, nemali sa do toho vôbec púšťať, alebo mali počkať pár rokov (desaťročí), až by to šlo. Pripadalo mi, ako by to natočil nejaký 10-ročný budúci režisér. ()

mortak

Lepší verneovka než originál od Verna. V originále se tento román jmenuje "Face au drapeau" - Čelem proti praporu vlasti". Zatímco Vernova předloha je spíše pesimistická (Eugene Turpin byl předlohou pro postavu profesora Rocha), Zeman s Hrubínem z ní udělali poetické dobrodružství s mnoha nádhernými scénami, aniž by se odchýlili od ducha Vernových románů. ()

laik_60

Asi najlepší Zemanov film. Pamaetám si ako sme po príchode z kina špekulovali urobiť z dedovho starého suda ponorku. Samozrejme sa to nepodarilo, dostali sme hrozný výprask aj s bratrancom (každý rovnakým dielom). Dedov sud sme pokazili (rozobrali sme jedno dno), ale na druhej strane sa v rybníku zapučal a od vtedy ho starý otec používal na na výrobu slivkového kvasu. :) ()

FrankSusta

Musím přiznat, že jsem se smál. Ale v dobrém slova smyslu. Jo, sice můj smích pocházel z pohledu na tou dobou pokrokové efekty, ale bylo to tím zápalem pro tu věc, která mě dokázala vtáhnout. I když občas (především) výprava na mě působila jak z nějaké levnější starší TV pohádky. Pan Karel Zeman byl borec, jehož styl je až nakažlivý a neuvěřitelně veselý a hravý. Jedný problém vidím v příběhu/postavách, který/které mě omrzel/y po prvních dvaceti minutách, až jsem až uvažoval nad o stupeň nižší známce. Ale na druhou stranu to je pozoruhodný počin (a cosplay na Comic-Con Prague 2021 byl velice zajímavý) ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate