Vynález zkázy

• angličtina The Deadly Invention (více)

Geniální vynálezce, profesor Roch, je na pokraji objevu látky, která může ve špatných rukou zničit svět. A právě takové ruce má hrabě Artigas, tajemný a temný dobrodruh, který ve své ponorce brázdí světová moře, potápí lodi a bohatství, kterého se tak zmocní, je mu nástrojem k ovládnutí světa. Artigas unese profesora Rocha ze sanatoria a nutí ho, aby v jeho sídle v kráteru sopky Back Cup vynález dokončil. Shodou okolností Artigas unese i profesorova asistenta, inženýra Harta, který je i vypravěčem příběhu, a který se všemožně pokouší profesora osvobodit a zamezit zkáze. Hart nakonec vyšle jícnem sopky balón s poselstvím k lidstvu, jež se díky tomu spojí a jehož válečné flotily v hodině dvanácté zkáze zamezí. (AČFK)

Radiq

Baronně prášilovskej filmek, o kterým říkám baronně prášilovskej, protože barona jsem viděl dřív, i když byl vytvořenej pozdějš, ale hlavně proto, že je udělanej stejným stylem. Film se hned na začátku pochlubí tím, že byl vyznamenán velkou cenou světového festivalu v Bruselu, ale myslím, že tam klidně mohli napsat ještě nějaké význačnější ocenění. Film si ho totiž klidně zaslouží. ()

tomeek

Karel Zeman oživuje kresby z Verneovek a sklízí jeden úspěch za druhým. Vynikající doprovodný komentář napsaný mým oblíbeným Brdečkou. ()

MJMilan

Za ty všechny zajímavé nápady, ale jako film to moc koukatelné není. Kdo ví, jestli by se tvůrce nemohl stát schopným vynálezcem? :-) ()

sir-dave

Na svou dobu bezpochyby jedním z průlomových a kvalitních filmů. Verneovky mě ale bohužel příliš neoslovili, takže Zemana Cesta do pravěku bude pro mě vždy vítězná. ()

Noviik

Představte si scénáristu Julese Vernea, který by se osobně přátelil s Karlem Zemanem, kterému by v rámci přátelství přepsal svá díla do scénářů, nechal pak našeho kouzelníka to zrežírovat. Tady se to svým způsobem povedlo. Ještě to všechno natočit v rámci současných možností a Avatar by se mohl jít zahrabat. Opravdu, Karel Zeman byl geniální! ()

dr.fish

Vynález zkázy je možná dějově jednoduchý, ale výtvarně dokonalý. Jakobych v těch verneovkách zrovna listoval. Některé obrazy jsou nezapomenutelné...85% ()

Columbus

Nekomu slusi kalhoty, jinemu sukne, tomuhle filmu slusi cernobila. Nikomu a to zduraznuji nikomu se nepovedlo dodnes co Zemanovi. Mrzi me, ze v dnesni dobe na nej spousta lidi zapomina. ()

Hafran

Film je to trochu úsměvný, ale zpracování nádherné. Opravdu stojí za to vidět co dokázali před padesáti lety i přes nepřízeň osudu udělat. ()

Doudis19

Osobně mám raději Cestu do pravěku i Barona prášila, ale kvality Vynálezu zkázy se nezapřou rovněž. Výtvarná tedy vizuální stránka filmu je zkrátka báječná, není to žádná snaha o co největší realičnost, ale fantasie tvůrce je opravdu nekonečná. Najdou se části kdy snímek i přes svou délku jen nudí, když však nakonec představí svou osudovou vizi odpovědnosti, člověku nezbývá než uznale pokynout hlavou. ()

Sfinkter

Zemane Zemane, kde my Tě máme. Opět ukázka úžasného filmového umění, které v Čechách ještě nebylo překonáno, svým surrealistickým způsobem a originalitou může být Zemanovi roven pouze Jan Švankmajer. Chudák profesor Roch nedokázal domyslet využití svého vynálezu, stejně jako se to několikrát stalo i v reálu. Bez Einsteina by taky nejspíš nevznikla atomová bomba. ()

Charlizee

Ke zpracování a formální stránce filmu nemám pochopitelně vůbec žádné výhrady, to je krása, o které se říká, že vyráží dech. Problém mám jen s Verneovou předlohou - příběh o geniálním vynálezci, který naivně pomáhá "těm zlým," aby později prozřel a jejich plány překazil, si mě zkrátka nezískal. ()

filmmovier

"Soused" Karel Zeman byl absolutní génius, ty triky jsou i dneska naprosto luxusní a neuvěřitelné. Tahle filmová magie je naprosto jedinečná a úchvatná a já jsem stále a stále nadšen. A o Vynálezu zkázy to platí obzvlášť, protože v rámci Zemanovy filmografie jde rozhodně o nejlepší Verneovku a téměř určitě i o jeho nejlepší film. I obsazení je perfektní a má to takovou tu neopakovatelnou poetiku nejen Zemanových filmů, ale i Verneových románů. Prostě naprosto, naprosto perfektní. Na ten hrad na tý skále jsem nestačil zírat, a přitom to z dnešního pohledu není nic zas až tak ohromujícího. Skvost! 100%. ()

Ryuuhei odpad!

Tak jsem se zase jednou nechal zlákat snímkem z žebříčku „nejepších filmů“ a pln očekávání se usadil do křesla s tím, že uvidím něco starého, ale výjimečného. Což o to, v té době to musela být pecka, zvlášť ta tvořivost na poli triků. Jenže i ty z dnešního hlediska působí směšně - příliš mnoho „komiksových“ kulis a prostřihů z živých herců na jejich papírové napodobeniny. Možná je to umělecké, mně se to ale vůbec nelíbilo. Děj mě také absolutně nebavil. Příběh neměl žádný náboj, nic, co by mě zaujalo. Než se něco začalo opravdu dít, uběhla skoro hodina a sotva došlo na akci, byla prokládaná dlouhými, nicneříkajícími záběry. I postavy stály za prd - nějaký profesor bez charakteru, rádoby hlavní hrdina, co za celou dobu leda vypustil jeden balón a 2x zdrhnul, no a nakonec i zjemnění ve formě tupé mařky, jež taky moc charakteru nepobrala. Hudba leda trhala uši a byla přepálená, zatímco postavy div nešeptaly a protože jsem nechtěl zbořit byt, ve většině jsem ani nerozuměl tomu, co říkají - tedy, ne, že bych vůbec o ty zbytečné hemzy stál. Ve výsledku jsem se v podstatě celou dobu jen modlil, ať tohle utrpení už skončí. Ztrácel jsem pozornost, skoro i usínal. Možná jsem rozmazlený novodobými filmy, ale viděl jsem i pár dalších starších kousků a snad žádný mě nenudil tolik, co tohle české rádoby veledílo. Těžké zklamání, které mě naprosto odradilo od podobných dobových pokusů o mix fantasy a sci-fi. A ne, opravdu nebudu milostivě přidávat ani hvězdu, když jediný dobrý pocit jsem měl z toho, jakmile se objevil závěrečný titulek. ()

TerezD

Zemanovi bohužel nemůžu přijít vůbec na chuť. Po stránce provedení se jedná o velmi povedený snímek, ale tím moje chvála končí. Příběh je neoriginální až nudný, málem jsem usnula i při relativně krátké stopáži. ()

noriaki

Vynález zkázy je jedna ze známějších a kvalitnějších knih Julese Verna, ale není to žádný tlustopis. Zápletka je vcelku prostá a do románového rozsahu ji natáhly především rozveklé úvahy hlavního hrdiny. Chápu tedy že scénář se nepsal zrovna lehce. Přesto z ní měl František Hrubín vymáčknout víc, než tohle tuctové a místy dost nudné dobrodružství z proužkovaného světa. Někdy ani genialita Karla Zemana nestačí. ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate