Na počátku příběhu přijíždí v roce 1934 na radu svého přítele, spisovatele detektivek Dashiella Hammetta do Evropy Američanka Lillian Hellman, aby tu dokončila svou první divadelní hru. Vzpomíná na svou přítelkyni Julii, od níž se dovídá, že byla vážně zraněna při útoku fašistických bojůvek na univerzitní budovu ve Vídni. Sama je vzápětí varována, aby v zájmu vlastní bezpečnosti co nejrychleji opustila Vídeň. V řadě následujících setkání obou žen se tvůrcům podařilo zachytit citlivým psychologickým pohledem vliv Juliina charakteru a politického přesvědčení na vnitřní růst a zrání americké spisovatelky. (oficiální text distributora)

Verunka84

Nějak nechápu, jaktože toho Oskara dostala Vanessa Redgrave, která se tam téměř nevyskytuje, a ne Jane, která v tom je naprosto skvělá. Ty outfity, ta atmoséfra, to tajemno ,kdy vlastně nevíte, o co vlastně jde, JAK vlastně Julia bojuje proti nacistům. Ale cesta vlakem z Paříže do Berlína je fakt napínavá. A Jason Robards jako Dash Hammett super, akorát jsem si v první části myslela, že je to spíš její otec než milenec... ()

bobin

Loudá se to loudá - psychologie , melancholie , stále všechno dozrává a současně Vás to uspává . Na tenhle film musíte být unavení , dobře nasycení a mít nekonfliktní den . Pak to v pohodě přežijete . ()

spotczek

Všechno skvělé až na příběh. Na to, jak se snaží být autoři detailní v popisu cesty do Německa a koncentrují se na vztah přítelkyň, zůstává tam hodně nezodpovězeného. Především proč by peníze převážela spisovatelka s bandou lidí za zády, která ji během cesty hlídala? Nebylo by smysluplnější a jednodušší, kdyby jel jen jeden člověk a méně nápadný?! I psychologická linka zde má trhliny. Snad tím, že jsou retrospektivní pohledy vmíchávány do současnosti nahodile a bez výraznější spojitosti. Fondová i další sice hrají skvěle, ale když se jen mihnou nebo nemají co hrát, tak je to problém. ()

DonFrolimo

Jedinečná atmosféra vystupující z jemných a minuciozních náznaků a neznatelného chvění, které však předznamenává úzkost ale i sebezahleděnou netečnost předválečné Evropy. Melancholický obraz z nějž se vynořuje skrytý podklad. Spousta požitku z otálení ve kterém se skví energické napětí. Krásný příběh o přátelství a k tomu ještě film, kde je jednou z postav spisovatel Dashiel Hammett. Zapomenutá perla. ()

Kozlowski8

Film je vlastně zachycením vzpomínek nyní již staré ženy Lillian, na svoji nejlepší kamarádku Julii. V příběhu se střídá několik časových rovin. Největší prostor je dán období 30. let a nástupu Hitlera a fašismu k moci v Německu. Toto střídání časových období, i když není postupné, ale přeskakující nepravidelně dopředu - dozadu, nepůsobí chaoticky. Režisér dokázal přetavit scénář ve velice srozumitelný a moderně působící dílo. Vůbec mi nepřišlo, že byl film natočen před téměř 40 lety. První polovina byla trošku pomalejší a rozvláčná, avšak ta druhá už mne zcela pohltila. Hezký zážitek. 75%. ()

Widlicka4

Méně je někdy více - aneb žádný hollywoodský megaspektákl, ale decentní film o turbulentní předválečné Evropě, která navíc je vlastně jen kulisou životního příběhu americké spisovatelky Lillian Hellman. Velmi přesvědčivé díky hereckým výkonům, které po právu vynesly čtyři oscarové nominace a dvě ceny. Vévodí jim samozřejmě proti-nacisticky angažovaná Vanessa Redgrave v kontrastu se zcela neangažovanou a v podstatě kontext nechápající Jane Fonda. Větší kontrast asi životní osudy dvou kamarádek z dětství nemohly nabrat. PS: a nezapomeňme na vůbec první roli Meryl Streep v její herecké kariéře :) ()