Na počátku příběhu přijíždí v roce 1934 na radu svého přítele, spisovatele detektivek Dashiella Hammetta do Evropy Američanka Lillian Hellman, aby tu dokončila svou první divadelní hru. Vzpomíná na svou přítelkyni Julii, od níž se dovídá, že byla vážně zraněna při útoku fašistických bojůvek na univerzitní budovu ve Vídni. Sama je vzápětí varována, aby v zájmu vlastní bezpečnosti co nejrychleji opustila Vídeň. V řadě následujících setkání obou žen se tvůrcům podařilo zachytit citlivým psychologickým pohledem vliv Juliina charakteru a politického přesvědčení na vnitřní růst a zrání americké spisovatelky. (oficiální text distributora)

TV spot

kleopatra

"Jsem v Paříži" ... "Jsem v Paříži a jsem šňůra perel" ... "Jsem v Paříži a jsem šňůra perel na smyslné tanečnici" .... Film Julia jsem viděla jako dítě a už tehdy na mě působil přímo mysticky (už tímhle dětským dialogem), i když na něm nic mystického není, snad pro to, že jsem byla tak malá a plátno tak velké a produkce výpravná, snad díky Jane, kterou jsem zbožňovala pro její na zem dlouhý semišový kabát, strsané vlasy a angažovanost. Jisté je, že příběh o přátelství, které společenská propast, roky odloučení ani smrt nesmaže, se mi líbil i po mnoha letech. Citlivé, melancholické povahy, s žízní po hlubokém příběhu, precizním zpracování a kvalitních hereckých výkonech .... Julia je pro nás! ()

Radko

Priateľstvo dvoch dievčat v priebehu rokov. Začaté v detstve, doznievajúce v dospelosti, ovplyvnené politikou a dobou. Retrospektívne spomínanie na minulosť vysvetľuje prítomné konanie. Odvážnejšia z priateliek sa vrhá v dospelosti s holými rukami do boja so davom sfanatizovanej nacistickej mládeže, lynčujúcej viedenských Židov. Je rovnako odvážna ako v mladosti, keď zľahka prebehla po kmeni stromu ponad rozvodnenú rieku. Jej mladšia priateľka bola vtedy opatrná a potrebovala pomoc. Rovnako aj v dospelosti je mladšia tá opatrnejšia, no prijímajúca výzvu skúsenejšej. Jej úlohou je tentokrát prekonať adrenalínovú cestu vlakom, stráženú a kontrolovanú uniformovanými príslušníkmi Tretej ríše, aby prepašovala peniaze určené na odboj proti nacistom z Francúzska do Berlína. Silný príbeh priateľstva poznačeného dobou. Okrem dojímavého príbehu ponúka film pohľad na rozdielne spôsoby odboja voči nacistickému systému riadenia spoločnosti. Odvážny, miestami bezhlavý odboj diktovaný vlastnými emóciami versus umiernený odpor vedený inými. Ukazuje sa, že z hľadiska racionálneho prežitia je priamy a radikálny odpor vznikajúci z náhleho popudu často len slepou uličkou, popri ktorej je možné viac stratiť ako získať. ()

lamps

Silné téma a jistě odpovídající herecká výzva pro Jane Fondovou, která svou politickou či ekologickou angažovaností a touhou být silnou osobností dlouhodobě dokazuje, že by s ní snad žádný chlap nedokázal dlouhodobě přežít. A taky že ano, Jason Robards to zde zvládl pouhých devět minut, a už mu akademie obdivně udělila Oscara za vedlejší roli... Ale to jsem odbočil, protože Julie možná je hlavně o Jane Fondové, která si se svou rolí poradila vskutku dobře, ale také stojí na scénáři, jenž sází primárně na automatické empatie a nepřihazuje nic, co by diváka v pohodlném sledujícím módu náhle proplesklo a vrylo se mu do paměti. Zinnemann je pochopitelně zkušený a kvalitní filmař, ale měl by raději točit o poznání více adrenalinové příběhy ve stylu Dne šakala, z něhož jsem nedokázal spustit oči. Julie je hezká a vypravěčsky netuctová, ale příliš mě nezasáhla a třeba zmíněnou postavu Jasona Robardse nedokáže prodat tak, aby měla pro příběh zásadní význam. Konec vyšumí vyloženě do ztracena... ()

Aky

Pěkný námět, příběh, výprava, výteční herci. Trošku mi chyběla větší hloubka, která by, zdá se mi, k takovýmto filmům měla patřit. Děj příliš klouzal jen po svém vlastním povrchu, a to přesto, že byl protkán spoustou vnitřních monologů, který tenhle fakt měly zřejmě zaretušovat. Ale i tak moc pěkné podívání. ()

emma53

Někdy jsem docela v šoku, jak málo lidiček vidělo film, který považuji za velmi kvalitní na svojí dobu. Začnu asi čeřit vody sedmdesátých let a upozorňovat na takové filmové perličky. Jen jestli to není proto, že tady si divák nerve vlasy napětím, nenadskakuje v křesle při palbě z čehokoliv, neteče proudem krev........prostě to nechápu. Mně se líbil styl, kterým bylo tohle drama o přátelství dvou žen a obětavosti předloženo, Jane Fondová, která tady možná ještě tak nezářila jako hvězda, ale ten její strach v očích jsem brala i když já s mým naturelem bych tam měla v některých momentech spíš děs. Zkrátka takový velmi příjemně koukatelný příběh, který stojí za to vidět a myslím, že nebudete litovat :-) ()

• Do úlohy Julie bola pôvodne obsadená Jane Fonda, no nakoniec bola preobsadená do úlohy Lillian Hellman, pretože túto rolu odmietla stvárniť Barbra Streisand. Rola Julie bola následne ponúknutá Faye Dunaway aj Julie Christie, no obe herečky ju odmietli. (m.a.t.o.)
  • Film byl debutem pro Meryl Streep. (džanik)