35. Zlatý Glóbus za rok 1977 - cena (2) - *Nejlepší herečka (drama) - Jane Fonda, *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Vanessa Redgrave + nominace (5) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec ve vedlejší roli - Jason Robards Jr., Nejlepší herec ve vedlejší roli - Maximilian Schell, Nejlepší režie - Fred Zinnemann, Nejlepší scénář - Alvin Sargent(31.12.2008)

Film je natočený podľa skutočných udalosti. Vlastne ide o spomienky staršej ženy Lilian na svoju najlepšiu kamarátku Júliu, ktorá pochádzala zo snobskej rodiny a odišla študovať do Viedne. Do Európy sa dostala aj Lilian, ktorá sa pokúša stať spisovateľkou. Júlia sa zapája do protifašistického hnutia a odboj využije aj Lilian pre plnenie úlohy v Nemecku. Nakoľko Júlia zomiera, dostáva Lilian úlohu postarať sa o jej dcéru, tu ale nenachádza a tak sa vracajú s manželom späť do štátov. Príbeh zachycuje niekoľko časových období a najviac sa venuje obdobiu nástupu Hitlera a fašizmu k moci v Nemecku.(23.10.2015)

SPOILER: Po stopách Meryl Streep aneb co mi z její tvorby uniklo.. Ve filmu „Julie“ si zahrála pouze malý štěk, ale přesto mne k tomuto snímku přivedla.. Jane Fonda znám pouze z jejich aktuálních rolí udržovaných matek/babiček, ale ze „starých zlatých časů“ jí příliš nepamatuji.. Zpočátku mne film „Julie“ příliš neoslovil.. Na začátku děje se ocitáme v malinko vyčpělém vztahu začínající spisovatelky Lilian a vyhořelého spisovatele, který je prokládán vzpomínkami na její dětství spojené s nejlepší kamarádkou. Postupně se děj rozjíždí a nabalují se všechny jeho složitosti. Rozvíjí se tu vynikající sociální drama plné zvratů. Lilian pochází z průměrných finančních poměrů a její kamarádka Julie naopak ze zámožné rodiny s vysokými styky.. Lilian touží po slávě a bohatství, naopak Julie se snaží všemožnými prostředky bojovat na evropské půdě proti II. světové válce.. Lilian strmě stoupá k výšinám na vlně své prvotiny, Julie se pomalu propadá do bahna odboje.. Na čas spolu ztrácí kontakt, aby se společně opět setkaly za nelehkých podmínek. Julie žádá Lilian, aby vystoupila ze své komfortní zóny a díky se pokusila propašovat hotovost do fašistického Německa. Lilian by tím riskovala nejen své těžce získané postavení a svobodu, ale také (jako Židovka) svůj život.. Scéna ve vlaku je napínavá a v divákovi by se krve nedořezalo.. Trošku mi vadil chaoticky vystavěný příběh (minulost vs. současnost vs. vzpomínky), chybělo detailnější poznání postav a děj klouzal pouze po povrchu.. Kvalitní režie, silné herecké výkony, super příběh! Podívanou jsem si užila.. Doporučuji jako výlet do kinematografických sedmdesátek..(8.8.2018)

Někdy jsem docela v šoku, jak málo lidiček vidělo film, který považuji za velmi kvalitní na svojí dobu. Začnu asi čeřit vody sedmdesátých let a upozorňovat na takové filmové perličky. Jen jestli to není proto, že tady si divák nerve vlasy napětím, nenadskakuje v křesle při palbě z čehokoliv, neteče proudem krev........prostě to nechápu. Mně se líbil styl, kterým bylo tohle drama o přátelství dvou žen a obětavosti předloženo, Jane Fondová, která tady možná ještě tak nezářila jako hvězda, ale ten její strach v očích jsem brala i když já s mým naturelem bych tam měla v některých momentech spíš děs. Zkrátka takový velmi příjemně koukatelný příběh, který stojí za to vidět a myslím, že nebudete litovat :-)(17.2.2015)

Nemůžu si pomoct, ale tenhle v podstatě psychologický film o závislosti na jiné ženě, díky které se hlavní postava dostane do nepříliš zajímavých situací, i když sem tam se to snaží o trochu napětí, mě prostě nebavil. Herecky to není zlé, ale ani jedna herečka tu pro mě nevyniká. Ne, tohle pro mě byl jen průměr. A to jsem hodný.(20.4.2017)