VOD (1)

Na počátku příběhu přijíždí v roce 1934 na radu svého přítele, spisovatele detektivek Dashiella Hammetta do Evropy Američanka Lillian Hellman, aby tu dokončila svou první divadelní hru. Vzpomíná na svou přítelkyni Julii, od níž se dovídá, že byla vážně zraněna při útoku fašistických bojůvek na univerzitní budovu ve Vídni. Sama je vzápětí varována, aby v zájmu vlastní bezpečnosti co nejrychleji opustila Vídeň. V řadě následujících setkání obou žen se tvůrcům podařilo zachytit citlivým psychologickým pohledem vliv Juliina charakteru a politického přesvědčení na vnitřní růst a zrání americké spisovatelky. (oficiální text distributora)

TV spot

lamps

Silné téma a jistě odpovídající herecká výzva pro Jane Fondovou, která svou politickou či ekologickou angažovaností a touhou být silnou osobností dlouhodobě dokazuje, že by s ní snad žádný chlap nedokázal dlouhodobě přežít. A taky že ano, Jason Robards to zde zvládl pouhých devět minut, a už mu akademie obdivně udělila Oscara za vedlejší roli... Ale to jsem odbočil, protože Julie možná je hlavně o Jane Fondové, která si se svou rolí poradila vskutku dobře, ale také stojí na scénáři, jenž sází primárně na automatické empatie a nepřihazuje nic, co by diváka v pohodlném sledujícím módu náhle proplesklo a vrylo se mu do paměti. Zinnemann je pochopitelně zkušený a kvalitní filmař, ale měl by raději točit o poznání více adrenalinové příběhy ve stylu Dne šakala, z něhož jsem nedokázal spustit oči. Julie je hezká a vypravěčsky netuctová, ale příliš mě nezasáhla a třeba zmíněnou postavu Jasona Robardse nedokáže prodat tak, aby měla pro příběh zásadní význam. Konec vyšumí vyloženě do ztracena... ()

kleopatra

"Jsem v Paříži" ... "Jsem v Paříži a jsem šňůra perel" ... "Jsem v Paříži a jsem šňůra perel na smyslné tanečnici" .... Film Julia jsem viděla jako dítě a už tehdy na mě působil přímo mysticky (už tímhle dětským dialogem), i když na něm nic mystického není, snad pro to, že jsem byla tak malá a plátno tak velké a produkce výpravná, snad díky Jane, kterou jsem zbožňovala pro její na zem dlouhý semišový kabát, strsané vlasy a angažovanost. Jisté je, že příběh o přátelství, které společenská propast, roky odloučení ani smrt nesmaže, se mi líbil i po mnoha letech. Citlivé, melancholické povahy, s žízní po hlubokém příběhu, precizním zpracování a kvalitních hereckých výkonech .... Julia je pro nás! ()

kaylin

Nemůžu si pomoct, ale tenhle v podstatě psychologický film o závislosti na jiné ženě, díky které se hlavní postava dostane do nepříliš zajímavých situací, i když sem tam se to snaží o trochu napětí, mě prostě nebavil. Herecky to není zlé, ale ani jedna herečka tu pro mě nevyniká. Ne, tohle pro mě byl jen průměr. A to jsem hodný. ()

danecek24

35. Zlatý Glóbus za rok 1977 - cena (2) - *Nejlepší herečka (drama) - Jane Fonda, *Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Vanessa Redgrave + nominace (5) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec ve vedlejší roli - Jason Robards Jr., Nejlepší herec ve vedlejší roli - Maximilian Schell, Nejlepší režie - Fred Zinnemann, Nejlepší scénář - Alvin Sargent ()

merigieren

Dvě hospodyňky relativně amatérsky vaří, občas je to i vtipný, máslo je základ :-) Mezi tím si řeší rodinné problémy, dělí je od sebe pár desítek let a tisíc kilometrů = dvě dějové linie. Film je založen převážně na rozhovorech a průpoídkách, které se snad ani nesnaží posouvat děj, ale ukazují vztahy a stavy lidí. ()

• Film byl debutem pro Meryl Streep. (džanik)
  • Do úlohy Julie bola pôvodne obsadená Jane Fonda, no nakoniec bola preobsadená do úlohy Lillian Hellman, pretože túto rolu odmietla stvárniť Barbra Streisand. Rola Julie bola následne ponúknutá Faye Dunaway aj Julie Christie, no obe herečky ju odmietli. (m.a.t.o.)