Asterix a Galové

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Francie / Belgie, 1967, 68 min

Ray Goossens

Předloha:

René Goscinny (komiks), Albert Uderzo (komiks)

Jos Marissen

Gérard Calvi

François Ceppi

Riskol som to a pustil sa do Galského maratónu mimo vekovej prístupnosti a čuduj sa svetu spomienky neklamali. Prvý Asterix sa síce len rozkukáva, no na moje prekvapenie pobavil. Zápletka o infiltrovaní špióna do dediny Galov je postačujúca a následný plán dokonca prekvapivý. Najmä striedmosť tvorcov pri práci s hlavnou myšlienkou, ktorá hovorí, že najsilnejšou zbraňou človeka je mozog, čím prakticky vypustili záverečnú bitku, bez ktorej by to dnes snáď ani nešlo.(2.11.2016)

Jelikož jsem velice dobře obeznámený s komiksem, jsem trochu zklamaný, animace je na svou dobu velice dobrá, i stopáž je tak akorát, ale co se týče dabingu a příběhu, to je k uzoufání. Je to film, a zrovna pro tenhle by bylo dobré, aby se snažil o nějaký svůj nápad, když už teda trvá přes hodinu, komiks dlouhý není, takže příběh může být přímočarý (vždyť to takhle funguje už řádku let) a viděli jsme, jak hrozně dopadl vlastní nápad u Asterixe a Vikingů, ale tehdy se Američani nesrali do každé adaptace, kterou viděli, takže Goossens mohl klidně půl hodiny ještě přidat s tím, že se Asterix s přáteli vydává do Lutecie, nebo něco takového. A co se týče dabingu, ten stál za řeč u hraných filmů (Asterix a Obelix, Asterix a Obelix: Mise Kleopatra). Bezpochyby je to pěkný film, jen trochu moc přímočarý a identický s komiksem, vím, že tak má adaptace vypadat, ale prosil bych nějaký vlastní nápad.(11.1.2013)

• nash.

Asterix a Obelix jsou dvojka, na které jsem jako kluk comicsově vyrůstal, když mi Čtyřlístek začal být těsný. Možná proto mám na jeho filmovou verzi značné nároky a výmluva, že byl první a vznikl už v šedesátých letech, mu u tabule nepomůže. Drží se předlohy tak věrně že je vlastně jen její rozpohybovanou podobou. Bohužel bez sebemenší přidané hodnoty a se špatnou animací, která připomíná hodně levné televizní seriály. Francouzské rodinné stříbro si zkrátka zasloužilo větší pozornost a vymazlenost. Navíc mám pocit, že ani ten humor nefungoval tak dobře jako na stránkách comicsu.(30.3.2012)

Asterix a Obelix nesmrtelná původně comicsová předloha populárních příběhů, a zde víceméně vtipné spojení satiry, comicsu a animovaného filmu. Vychytralá dvojice a nejen ta, ale i všechny jejich přátelé dokážou za pomocí kouzelného nápoje udělat římským legionářům ze života leckdy úplné peklo. To jen tak pro začátek a takové motto. Nechybí tu vůbec vtipné narážky na různé lidské slabosti, na politickou tupost a omezenost, na klišé o vlastnostech Francouzů a sousedních národů. Snímek se musí líbit ať už různým intelektuálně zaměřeným divákům, ale i třeba dětem kteří podobně jako já před dlouhými léty, oceňoval a byl uchvácen jistou pohotovostí a chytrostí hlavních hrdinů, jejichž rozdílné tělesné parametry byly mým neustálým zdrojem smíchu. Autoři Goscinny a Uzder si myslím že zvolili dobře a vydali se správnou cestou. Uzderovy kreslené gagy nijak neztrácí a mají jistý potenciál co se týče komického účinku, zato prý adekvátní překlad Goscinniho docela jedovatých dialogů byl jistě pro nejednoho překladatele tvrdým oříškem...(29.7.2007)

"Zaútočila na vás mnohonásobná přesila? - Ani ne. Byl jeden a takhle malinkej." Asterix sice na úvod stylově sejme čtyři Římany, ale pak je to už jen o tom, kterak si společně s Panoramixem dělají srandu z římských věznitelů. Marně jsem čekal na pořádnou záchrannou akci Galů nadopovaných zázračným elixírem, kterak si udělá letecký den s legií Římanů. Asi to něco vypovídá o mé neznalosti papírových příběhů, ale bez pořádného boje víc hvězd dát nemohu.(5.10.2016)

• - Asterix a Galové jsou první filmovou adaptací světoznámého komiksu příběhů malého hrdiny Asterixe a jeho přátel. (Zdroj: Zlín Film Festival)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu scenáristy Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza z roku 1959. (Terva)