Asterix a Galové

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Francie / Belgie, 1967, 68 min

Ray Goossens

Předloha:

René Goscinny (komiks), Albert Uderzo (komiks)

Jos Marissen

Gérard Calvi

François Ceppi

"Chci dobrovolnika!" :-D To je rek bych asi typicka hlaska z tohoto PRVNIHO filmoveho Asterixe. Jeste nema moc propracovany dej, je to spis delsi groteska. Vsechno se toci kolem tajemneho elixiru, ktery dava odbojne galske vesnici zazracnou silu. A to by nebyli Rimane, kdyby se tohoto tajemstvi nechteli zmocnit. Nic vic v deji vpodstate neni, je to defacto takovy uvod, aby divak vedel o podstate galske sily. Ale i tak jsem se dobre bavil. Film ma svuj typicky humor, i kdyz zatim "v zacatcich". Rimane jsou v Asterixovi po komicke strance vzdy "best" a ani tady nezustavaji pozadu (aneb "...a my dva, spolu vytvorime triumvirat!"). Sam jako latinik z gymnasia si vzdy uzivam jejich nadavky a hlasky, nebo i obycejna jmena (a je skoda ze to mnozstvi latiny jako v predloze - s preklady na boku stranky - neni asi mozne prevest do filmu). Presto to jeste nema tu ironii jako dalsi dily a i animace je dost retro (A. ma tady navic prilis velkou bradu) - i kdyz svym zpusobem je tenhle styl s minimalni perspektivou a hodne 2D pohyby pro filmoveho Asterixe typicky. V orig. sesitu (1. - "Asterix z Galie") je ovsem kresba hezci. Proto davam lepsi tri hvezdy. ### Skoda ze na dvd nebyla francouzstina s titulky, rad bych ji zkusil, kazdopadne cesky dabing je skvely. Co je ale horsi, ze cesky distributor Filmhouse.cz dal na sve posetkove dvd s Asterixem jakousi prapodivnou sirokouhlou verzi. Problem je v tom, ze jsou to pouhe OREZY z formatu 4:3. Cili ve vysledku je na dvd horsi verze nez original - s mensim, orizlym obrazem (nahore a dole). Osobne tedy NEDOPORUCUJU DVD KUPOVAT. Stahnete si to z netu, nebudete tak osizeni o zbyvajici casti obrazu. ###(31.12.2013)

Podobně jako komiks je tohle takový rozjezd, takže na plné hodnocení to není, nicméně převod se zdařil na jedničku narozdíl od osobních propadáků z posledních let (hraná Kleopatra, Amerika, Vikingové). Též je zajímavé a po třiatřiceti komiksech i nezvyklé, že Obelix tu je pouze vedlejší postava. Mimochodem, nejvíce asi budu souhlasit s B!shopem, hlavně co se týče Limova komentáře, jehož první věta je, řekněme, troufalá. Animované filmy paskvil vůbec nejsou, sice je pravda, že v něčem bývá papírová verze lepší (hodně je to vidět třeba u Británie), nicméně tohle hodit do koše nelze.(3.12.2008)

Vždy jsem měl rád komiksové příhody o těch nepoddajných Galech v čele s ústřední dvojící Asterix - Obelix. Opakovaně mě okouzluje ten vtipný a lehký nadhled, se kterým se pohlíží na historii. I v současné době stále vlastním mnoho těchto obrázkových sešitů, které občas otevřu, když potřebuji rozjasnit mysl a přinést do vlastní tváře úsměv. Tato animovaná adaptace rozhodně nekulhá svým roztomilým půvabem za svojí předlohou a rozhodně příjemně pobaví. A i ten bláznivý druid Panoramix má zde oproti jiným dílům hodně prostoru.(26.4.2016)

První filmový Asterix nedosahuje kvalit legendárních následovníků, ale musí se s ním počítat. Je to koneckonců odrazový můstek k těm hromadám zmlácených Římanů a nápaditého humoru, který bavil děti i dospělé tehdy, a pokračuje v tom i dnes. Už zde ostatně najdeme pěkných pár dialogů a motivů, které ukazují genialitu a nadčasovost Goscinnnyho vtipu..(12.3.2012)

Riskol som to a pustil sa do Galského maratónu mimo vekovej prístupnosti a čuduj sa svetu spomienky neklamali. Prvý Asterix sa síce len rozkukáva, no na moje prekvapenie pobavil. Zápletka o infiltrovaní špióna do dediny Galov je postačujúca a následný plán dokonca prekvapivý. Najmä striedmosť tvorcov pri práci s hlavnou myšlienkou, ktorá hovorí, že najsilnejšou zbraňou človeka je mozog, čím prakticky vypustili záverečnú bitku, bez ktorej by to dnes snáď ani nešlo.(2.11.2016)

• - Asterix a Galové jsou první filmovou adaptací světoznámého komiksu příběhů malého hrdiny Asterixe a jeho přátel. (Zdroj: Zlín Film Festival)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu scenáristy Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza z roku 1959. (Terva)

• - Film vznikl bez vědomí tvůrců Asterixe – scenáristy Goscinnyho a komiksového kreslíře Uderza. Když později na soukromé projekci snímek viděli, nebyli s jeho podobou vůbec spokojení. (Landauer)