Asterix a Galové

Francie / Belgie, 1967, 68 min

Ray Goossens

Gérard Calvi

François Ceppi

Podobně jako komiks je tohle takový rozjezd, takže na plné hodnocení to není, nicméně převod se zdařil na jedničku narozdíl od osobních propadáků z posledních let (hraná Kleopatra, Amerika, Vikingové). Též je zajímavé a po třiatřiceti komiksech i nezvyklé, že Obelix tu je pouze vedlejší postava. Mimochodem, nejvíce asi budu souhlasit s B!shopem, hlavně co se týče Limova komentáře, jehož první věta je, řekněme, troufalá. Animované filmy paskvil vůbec nejsou, sice je pravda, že v něčem bývá papírová verze lepší (hodně je to vidět třeba u Británie), nicméně tohle hodit do koše nelze.(3.12.2008)

"Zaútočila na vás mnohonásobná přesila? - Ani ne. Byl jeden a takhle malinkej." Asterix sice na úvod stylově sejme čtyři Římany, ale pak je to už jen o tom, kterak si společně s Panoramixem dělají srandu z římských věznitelů. Marně jsem čekal na pořádnou záchrannou akci Galů nadopovaných zázračným elixírem, kterak si udělá letecký den s legií Římanů. Asi to něco vypovídá o mé neznalosti papírových příběhů, ale bez pořádného boje víc hvězd dát nemohu.(5.10.2016)

První animovaný Asterix má ukázat, že si hrdinové s Římany hravě poradí, i když zrovna není po ruce kouzelný elixír. Jinak je tu spíše využívána základní škála vtipů, takže se nám po padesáti letech zdá příběh trochu chudý. Jenže v roce 1967 nebyl svět zaplněn zmlsanými fanoušky-asterixology a tak úloha filmu byla spíše osvětová a misionářská - šířit Asterixe do celého světa.(17.9.2009)

Nevim co tady vsichni breci, jak je komiks neuveritelne vtipnej a film ne, me to prislo jako skoro doslovna adaptace komiksu a zrovna tak vtipna. Co se tyce animace, jeste sice neni tak vychytana jako v dalsich dilech, ale svy kouzlo ma a pribeh je na tu hodinku tak akorat, aby film dobre bavil, takze lepsi 4*.(26.11.2008)

Takže jak už jsem říkal několikrát, miluju komiksy s Asterixem stejně tak, jak mám rád filmy s ním. Na adaptaci prvního komiksu jsem se ohromně těšil a byl jsem zvědav na výsledek, protože jsem ho četl. A nebyl jsem ani trochu zklamán. Příběh perfektní, bavil jsem se skvěle, jen mi vadilo, že Obelix byl odsunut do pozadí, celkem mi tady chyběl. Kresba mi vůbec nevadila, i když samozřejmě kouzlu té původní komiksové nedosahuje. Holt ohromná sranda a nic jiného, pěkně mi to uteklo a těším se samozřejmě na další, pár jsem jich ještě neviděl.(2.7.2012)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu scenáristy Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza z roku 1959. (Terva)

• - Asterix a Galové jsou první filmovou adaptací světoznámého komiksu příběhů malého hrdiny Asterixe a jeho přátel. (Zdroj: Zlín Film Festival)