Asterix a Galové

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Francie / Belgie, 1967, 68 min

Ray Goossens

Předloha:

René Goscinny (komiks), Albert Uderzo (komiks)

Jos Marissen

Gérard Calvi

François Ceppi
  • nash.

Asterix a Obelix jsou dvojka, na které jsem jako kluk comicsově vyrůstal, když mi Čtyřlístek začal být těsný. Možná proto mám na jeho filmovou verzi značné nároky a výmluva, že byl první a vznikl už v šedesátých letech, mu u tabule nepomůže. Drží se předlohy tak věrně že je vlastně jen její rozpohybovanou podobou. Bohužel bez sebemenší přidané hodnoty a se špatnou animací, která připomíná hodně levné televizní seriály. Francouzské rodinné stříbro si zkrátka zasloužilo větší pozornost a vymazlenost. Navíc mám pocit, že ani ten humor nefungoval tak dobře jako na stránkách comicsu.(30.3.2012)

Co se příběhu týče, je i tento Asterix na tradiční nadprůměrné úrovni. Bohužel film podtrhává silně podprůměrná animace. Ta je plná negativních trendů v animaci té doby. Trochu to připomíná například epizody Toma a Jerryho ze 70. let, které znamenaly po technické stránce velkou stagnaci. Některé scény působí vysloveně odfláknutě. A jelikož Asterix je velký fenomém, myslím, že i tenkrát zasluhoval důstojnější zpracování. Horší je i hudební doprovod.(21.9.2009)

Věrné ztvárnění předlohy, v podstatě jde o rozpohybované obrázky knižní verze. Je to fajn, ale je otázkou, jestli není lepší listovat si komiksem, než sledovat to samé v pohybu, když je animace navíc už přece jen ve srovnání s dneškem trochu jednodušší. A navíc, větší zábava plyne z mírného hašteření Obelixe a Asterixe, tady ale o Obelixe nejde..(15.6.2017)

Jelikož jsem velice dobře obeznámený s komiksem, jsem trochu zklamaný, animace je na svou dobu velice dobrá, i stopáž je tak akorát, ale co se týče dabingu a příběhu, to je k uzoufání. Je to film, a zrovna pro tenhle by bylo dobré, aby se snažil o nějaký svůj nápad, když už teda trvá přes hodinu, komiks dlouhý není, takže příběh může být přímočarý (vždyť to takhle funguje už řádku let) a viděli jsme, jak hrozně dopadl vlastní nápad u Asterixe a Vikingů, ale tehdy se Američani nesrali do každé adaptace, kterou viděli, takže Goossens mohl klidně půl hodiny ještě přidat s tím, že se Asterix s přáteli vydává do Lutecie, nebo něco takového. A co se týče dabingu, ten stál za řeč u hraných filmů (Asterix a Obelix, Asterix a Obelix: Mise Kleopatra). Bezpochyby je to pěkný film, jen trochu moc přímočarý a identický s komiksem, vím, že tak má adaptace vypadat, ale prosil bych nějaký vlastní nápad.(11.1.2013)

Podobně jako komiks je tohle takový rozjezd, takže na plné hodnocení to není, nicméně převod se zdařil na jedničku narozdíl od osobních propadáků z posledních let (hraná Kleopatra, Amerika, Vikingové). Též je zajímavé a po třiatřiceti komiksech i nezvyklé, že Obelix tu je pouze vedlejší postava. Mimochodem, nejvíce asi budu souhlasit s B!shopem, hlavně co se týče Limova komentáře, jehož první věta je, řekněme, troufalá. Animované filmy paskvil vůbec nejsou, sice je pravda, že v něčem bývá papírová verze lepší (hodně je to vidět třeba u Británie), nicméně tohle hodit do koše nelze.(3.12.2008)

• - Asterix a Galové jsou první filmovou adaptací světoznámého komiksu příběhů malého hrdiny Asterixe a jeho přátel. (Zdroj: Zlín Film Festival)

• - Film vznikl bez vědomí tvůrců Asterixe – scenáristy Goscinnyho a komiksového kreslíře Uderza. Když později na soukromé projekci snímek viděli, nebyli s jeho podobou vůbec spokojení. (Landauer)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu scenáristy Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza z roku 1959. (Terva)