Asterix a Galové

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Francie / Belgie, 1967, 68 min

Ray Goossens

Předloha:

René Goscinny (komiks), Albert Uderzo (komiks)

Gérard Calvi

François Ceppi

I po letech stále dobré. Seznamovací první díl, ve kterém poznáme vesničku Galů, obklíčenou římskými jednotkami, kouzelný elixír, jednotlivé postavy. A také Gaia Bona, který se snaží elixír z Galů dostat, ale místo toho zaviní v táboře epidemii růstu fousů a vlasů. Klasická animace, pohodový příběh.(13.7.2013)

Asterix a Obelix nesmrtelná původně comicsová předloha populárních příběhů, a zde víceméně vtipné spojení satiry, comicsu a animovaného filmu. Vychytralá dvojice a nejen ta, ale i všechny jejich přátelé dokážou za pomocí kouzelného nápoje udělat římským legionářům ze života leckdy úplné peklo. To jen tak pro začátek a takové motto. Nechybí tu vůbec vtipné narážky na různé lidské slabosti, na politickou tupost a omezenost, na klišé o vlastnostech Francouzů a sousedních národů. Snímek se musí líbit ať už různým intelektuálně zaměřeným divákům, ale i třeba dětem kteří podobně jako já před dlouhými léty, oceňoval a byl uchvácen jistou pohotovostí a chytrostí hlavních hrdinů, jejichž rozdílné tělesné parametry byly mým neustálým zdrojem smíchu. Autoři Goscinny a Uzder si myslím že zvolili dobře a vydali se správnou cestou. Uzderovy kreslené gagy nijak neztrácí a mají jistý potenciál co se týče komického účinku, zato prý adekvátní překlad Goscinniho docela jedovatých dialogů byl jistě pro nejednoho překladatele tvrdým oříškem...(29.7.2007)

Věrné ztvárnění předlohy, v podstatě jde o rozpohybované obrázky knižní verze. Je to fajn, ale je otázkou, jestli není lepší listovat si komiksem, než sledovat to samé v pohybu, když je animace navíc už přece jen ve srovnání s dneškem trochu jednodušší. A navíc, větší zábava plyne z mírného hašteření Obelixe a Asterixe, tady ale o Obelixe nejde..(15.6.2017)

První s filmovaný díl Asterixe a Obelixe. Nelíbí se mi jak zapomínají na Obelixe v názvu, i když hraje hlavní postavu v celém filmu. Jinak možná o trošičku lepší než hraný film. Chybí tomu trochu ostřejší vtip, ale přeci jenom je to dětský komiks. Určitě se liší vlastnosti Asterixe v komiksovém vydání, kresleném, ale i hraném. Je to velmi zajímavé jak si s Asterixem dokáží pohrát. Na tu dobu krásné efekty a za malé nedostatky bych hodnotil chvalitebně.(8.1.2013)

Vždy jsem měl rád komiksové příhody o těch nepoddajných Galech v čele s ústřední dvojící Asterix - Obelix. Opakovaně mě okouzluje ten vtipný a lehký nadhled, se kterým se pohlíží na historii. I v současné době stále vlastním mnoho těchto obrázkových sešitů, které občas otevřu, když potřebuji rozjasnit mysl a přinést do vlastní tváře úsměv. Tato animovaná adaptace rozhodně nekulhá svým roztomilým půvabem za svojí předlohou a rozhodně příjemně pobaví. A i ten bláznivý druid Panoramix má zde oproti jiným dílům hodně prostoru.(26.4.2016)

• - Asterix a Galové jsou první filmovou adaptací světoznámého komiksu příběhů malého hrdiny Asterixe a jeho přátel. (Zdroj: Zlín Film Festival)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu scenáristy Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza z roku 1959. (Terva)