Asterix a Galové

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Francie / Belgie, 1967, 68 min

Ray Goossens

Předloha:

René Goscinny (komiks), Albert Uderzo (komiks)

Jos Marissen

Gérard Calvi

François Ceppi

Film, ktorý to celé "rozpohyboval". Prvý diel animovaného filmového Asterixa, ktorý oboznámil filmové plátno s dedinou odbojných Galov, ktorá sa odmieta poddať rímskej moci... a zvyšok poznáme. Možno to ešte animáciou a kvalitou nedosiahne na svojich nasledovníkov, ale svojim prepracovaným scenárom, hláškami a najmä scénkami (hlavne vražednou scénou s jahodami), ktoré sa nehrajú na žiadne vyššie posolstvo, ale jednoducho zabávajú, to stále prekonáva niektoré animované detinské komédie vznikajúce dodnes, takže svojich 5* si zaslúži.(7.1.2014)

Moc mě to nenadchlo. Dnes už to působí fakt zastarale, ani by mi nevadila animace, ale spíše ty postupy. Mnoho opakovaných obrázků z úvodních titulek, pak vše tak pořád dokola. Příběh ale není úplně stupidní a má to příjemný český dabing. Pro dnešní větší děti už to teda není vůbec, ale tak ty pětileté to ještě snesou. A my staří bardi se na to mrknem z nostalgie.(2.7.2015)

Nerad to jako fanoušek asterixovských filmů říkám, ale toto bylo docela slabé. Jistou omluvou může být, že je to úplně první film - a tak to ještě není úplně vychytané. Obelix je tu dost v pozadí, vtipů je pořídku a i ty animace jsou jakési odfláklé. Nebýt dabingu, na který jsem zvyklý, asi bych dal ještě míň.(1.3.2017)

Nejstarší filmový Asterix byl pro mě maličko zklamání, když jsem ho viděl poprvé. Byl nakreslený jinak než ti, které jsem do té doby viděl, ale pět minut po začátku filmu už mi to bylo jedno. Většina vychytávek v hraném Asterixovi pochází odtud, takže si asi dovedete představit jaká sranda to je :))))(21.4.2003)

I po letech stále dobré. Seznamovací první díl, ve kterém poznáme vesničku Galů, obklíčenou římskými jednotkami, kouzelný elixír, jednotlivé postavy. A také Gaia Bona, který se snaží elixír z Galů dostat, ale místo toho zaviní v táboře epidemii růstu fousů a vlasů. Klasická animace, pohodový příběh.(13.7.2013)

• - Film vznikl bez vědomí tvůrců Asterixe – scenáristy Goscinnyho a komiksového kreslíře Uderza. Když později na soukromé projekci snímek viděli, nebyli s jeho podobou vůbec spokojení. (Landauer)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu scenáristy Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza z roku 1959. (Terva)

• - Asterix a Galové jsou první filmovou adaptací světoznámého komiksu příběhů malého hrdiny Asterixe a jeho přátel. (Zdroj: Zlín Film Festival)