Asterix a Galové

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Francie / Belgie, 1967, 68 min

Ray Goossens

Předloha:

René Goscinny (komiks), Albert Uderzo (komiks)

Jos Marissen

Gérard Calvi

François Ceppi

Klasika, která mě pobavila, když jsem byl naposledy nemocný. Na chvíli odvedla mé myšlenky jinam a já jen ležel v posteli a pořádně se vypotil. Za to jí patří díky. Po pár letech si z filmu nic nepamatuji a popravdě nemám ani důvod si jej pustit znovu, snad některý další díl. Tři hvězdy si ale zaslouží.(24.3.2014)

Tohle je láska na celý život. Pamatuji si dodnes jak jsem na Asterixe jako dítě náhodou v televizi narazil a byl to pro mě tehdy neuvěřitelný zážitek. Po shlédnutí u mě propukla naplno Astexovská mánie. Musel jsem si sehnat další díly, které jsem pak neustále sjížděl na videu a na nějaký čas se hrdinové z filmů stali hlavními objekty mých výtvarných výtvorů. Dodnes se rád na tyhle filmy podívám a vždy se spolehlivě pobavím.(26.1.2019)

Moc mě to nenadchlo. Dnes už to působí fakt zastarale, ani by mi nevadila animace, ale spíše ty postupy. Mnoho opakovaných obrázků z úvodních titulek, pak vše tak pořád dokola. Příběh ale není úplně stupidní a má to příjemný český dabing. Pro dnešní větší děti už to teda není vůbec, ale tak ty pětileté to ještě snesou. A my staří bardi se na to mrknem z nostalgie.(2.7.2015)

Úplně první díl nemám zas tolik rád jako následující a to platí i pro komiks. Většinou se divák seznamuje s postavami a pro mě je ostatně vše známo. Příběh je také jednoduchý a nutí diváka pochopit, že Římani jsou úhlavním nepřítelem. Také je tu znát, že s Obelixem autoři zas tolik nepočítali, Asterix má hlavní roli a bez svého druha to není tak dokonalé jako v následujících filmech. I tak je to povedená pohádka, ale tak často jako na ostatní se na ní koukat nebudu. Nemá mi nejspíš co říct. --- Chutná to jako výborrrný bujón. - Ano, ano. Používám nejrůznějších příchutí: Bílá rybí polévka, sýrová omeleta, kachna na pomerančích, koláč s mandlemi nebo banánem.(24.8.2007)

Zatím nejlínější snímek s málo humorem a velmi jednoduchou kresbou. Kreslený je přece jenom lepší než s masa a kostí. Animovaný a nejstarší je zatím nejslabší, ale asi až dojdu k modernějšímu budou slabší ti nejnovější :) Pro mě je zatím nej 12 úkolů pro Astelixe. A a G Je to pohádka pro děti, pro dospělé až další díly.(13.1.2014)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu scenáristy Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza z roku 1959. (Terva)

• - Film vznikl bez vědomí tvůrců Asterixe – scenáristy Goscinnyho a komiksového kreslíře Uderza. Když později na soukromé projekci snímek viděli, nebyli s jeho podobou vůbec spokojení. (Landauer)

• - Asterix a Galové jsou první filmovou adaptací světoznámého komiksu příběhů malého hrdiny Asterixe a jeho přátel. (Zdroj: Zlín Film Festival)