Asterix a Galové

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Francie / Belgie, 1967, 68 min

Ray Goossens

Předloha:

René Goscinny (komiks), Albert Uderzo (komiks)

Gérard Calvi

François Ceppi

Úplně první díl nemám zas tolik rád jako následující a to platí i pro komiks. Většinou se divák seznamuje s postavami a pro mě je ostatně vše známo. Příběh je také jednoduchý a nutí diváka pochopit, že Římani jsou úhlavním nepřítelem. Také je tu znát, že s Obelixem autoři zas tolik nepočítali, Asterix má hlavní roli a bez svého druha to není tak dokonalé jako v následujících filmech. I tak je to povedená pohádka, ale tak často jako na ostatní se na ní koukat nebudu. Nemá mi nejspíš co říct. --- Chutná to jako výborrrný bujón. - Ano, ano. Používám nejrůznějších příchutí: Bílá rybí polévka, sýrová omeleta, kachna na pomerančích, koláč s mandlemi nebo banánem.(24.8.2007)

Není větší fanoušek Asterixe, než jsem já. Na jeho comicsech jsem vyrůstal, většinu jeho příběhů znám zpaměti. A proto nemohu přijmout jeho animovanou podobu. která je oproti sešitové předloze pouhým paskvilem. Kam se poděl ten chytrý humor pana Goscinnyho? Kde je výtvarná brilantnost pana Uderza? Oba dva Asterixovi "duchovní otci" nemají s animovanými filmy nic společného a na výsledku je to znát. Asterix je pro mne tím inteligentním druhem humoru, jako u nás např.Cimrman. Animované verze ale takové nejsou a od těch papírových se dost odlišují, víceznačný humor je fuč. Raději si Asterixe přečtěte.(8.5.2003)

Úplne prvý Asterix musel pôsobiť ako skúška ohňom. Nepochybujem ale, že komiksové spracovanie je lepšie, sám som mal možnosť jedno čítať (i keď práve pri čítaní komiksu má človek pocit, že ako animovaná rozprávka má väčšie možnosti k zaujatiu). Po pravde, ostatné ale mám omnoho radšej. Je to taký rozbeh pilotnej časti.(3.10.2012)

• nash.

Asterix a Obelix jsou dvojka, na které jsem jako kluk comicsově vyrůstal, když mi Čtyřlístek začal být těsný. Možná proto mám na jeho filmovou verzi značné nároky a výmluva, že byl první a vznikl už v šedesátých letech, mu u tabule nepomůže. Drží se předlohy tak věrně že je vlastně jen její rozpohybovanou podobou. Bohužel bez sebemenší přidané hodnoty a se špatnou animací, která připomíná hodně levné televizní seriály. Francouzské rodinné stříbro si zkrátka zasloužilo větší pozornost a vymazlenost. Navíc mám pocit, že ani ten humor nefungoval tak dobře jako na stránkách comicsu.(30.3.2012)

Co se příběhu týče, je i tento Asterix na tradiční nadprůměrné úrovni. Bohužel film podtrhává silně podprůměrná animace. Ta je plná negativních trendů v animaci té doby. Trochu to připomíná například epizody Toma a Jerryho ze 70. let, které znamenaly po technické stránce velkou stagnaci. Některé scény působí vysloveně odfláknutě. A jelikož Asterix je velký fenomém, myslím, že i tenkrát zasluhoval důstojnější zpracování. Horší je i hudební doprovod.(21.9.2009)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného komiksu scenáristy Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza z roku 1959. (Terva)

• - Asterix a Galové jsou první filmovou adaptací světoznámého komiksu příběhů malého hrdiny Asterixe a jeho přátel. (Zdroj: Zlín Film Festival)