Nepřivolávej nic zlého

(festivalový název)
  • Dánsko Speak No Evil (více)

Dve rodiny sa stretávajú počas letnej dovolenky v Taliansku a zostanú v kontakte aj naďalej. Rodina z Holandska pozve rodinu z Dánska na návštevu a oni sa rozhodnú vyraziť. V žiadnom prípade ale nepôjde o príjemný víkendový pobyt. (Marceloo)

oveckaoa

Tohle je film kde jsou všechny postavy nesympatické a přejete jim je to nejhorší bohužel se dočkáte jen ve 2 případech z 5 speciálně ta malá holka si zasloužila daleko něco horšího než to co se jí stalo. Tak, že dánský otec je takový idiot , že dvakrát má možnost odjet z tama a pokaždé to podělá jednou dokonce kvůli pos*anému plyšákovi, kterého v tom autě stejně má stačilo jen chvilku počkat a podívat se po něm pořádně ne on si musí hrát na hrdinu a musí tam prostě jet. Je takový idiot, že si nedokáže natankovat ani benzín.  Dánská matka je tak blbá, že volá místo policie lidem o kterých si myslí, že jsou divní a má z nich blbý pocit ačkoliv se tam necítí dobře a několikrát to zmíní nechce z tama odejít a stačí jí ubezpečení , že se dotyční budou chovat lépe. Navíc žádná vegetariánka by maso nejedla tak, že kecy , že ji k tomu nutily nejsou pravda mohla říct ne.  Ta malá holka je prototyp rozmazleného spratka, kterému rodiče dávají první poslední a ona to jen zneužívá. Holandský otec se od příjezdu chová jak psychopat a  dá jim možnost si to o něm i myslet dvakrát jim dovolí ujet přičemž ten druhý únik jim neprošel jen díky náhodě.  Holandská matka na tom není o nic lépe a to postižené děcko je divné už na pohled .  Mohlo klidně na ně upozornit, ale neudělalo to. Ohledně filmu problém je v tom, že se zde tak 70 minut nic neděje máte z těch lidí divný pocit a čekáte co se s nimi stane a pořád nic pak se dočkáte , ale není to ono. Srovnání s Děsivým dědictvím je mimo to mělo děsivé děcko jednu urvanou hlavu a divné scény tady není děsivé děcko jen jedno rozmazlené a jedno němé. Děsivé dědictví měIo důvody proč se dělo to co se dělo tady důvody nedávají smysl pokud jim šlo nechat si od někoho zaplatit večeři tak mohly pozvat někoho místního a vyšlo by je to na stejno pokud jim šlo o to děcko důvody jsou stejné.  Obal filmu je mimo to děcko není vůbec podstatné stejně tak název je mimo. 60 procent za vraždu ukamenováním což se v hororech moc nevidí , když pominu kanibalské horory neviděl jsem ji tuším ještě nikde jinde. ()

hanagi

Možná i o tom, jak se díky falešnému pocitu bezpečí zbavujeme základních instinktů, nutných k přežití. Christian Tafdrup mě už podruhé přiměl k zamyšlení. A to je jedině dobře! ()

TKKMR

Je jasné, že za trojmiliónový budget sa toho v dnešnej dobe na striebornom plátne vykúzliť veľa nedá, aj tak sa však nemôžem zbaviť pocitu, že to Dáni mohli natočiť aj lepšie. Film je natočený komorným štýlom a nechýbajú tu hluché pasáže. U niektorých scén sa doslova núkalo ich viac zdramatizovať a vyhrotiť, to by však scenár nemohol byť postavený tak, že ústredná dvojica sa bude chovať ako submisívne slabošské ovce, idúce pokorne na porážku. ()

Eleanor05

Snímek, kde se většina postav chová nelogicky a kladní "hrdinové" proti pudu sebezáchovy, ale zároveň snímek, který zanechá opravdu silný a opravdu nepříjemný dojem ještě dlouho po shlédnutí. 2,5*. ()

vyfuk

[FEBIOFEST] Režisér fakt musí nenávidět Holanďany. Přičemž mi osobně už dávno známe, jak už to bylo i ve Simpsonových. Zde je trochu vážnější nota. V ní dlouho nevíme, o co jde pak se nám to vrátí dvojnásob. Atmosféra děje dobrá. Autor si i dost vyhrál ve vztazích, v tom, kdy chcete a nechcete někoho urazit. Finále je trochu fádní, protože mnohdy by šlo zachovat chladnou hlavu a nějak by se to vyřešilo. Ale chápu, že v těchto věcech se tak činí těžko. Tvrdý film, u kterého na rozdíl od amerických podobizen nemůžete čekat dobrý konec. "Vy jste se vrátil pro medvídka? To je od vás vskutku hrdinské!" ()

Skeksis

Tupí Dáni stretnú na dovolenke psychopatických Holanďanov, a po krátkej známosti sa za nimi vydajú do Holandska. Až tam okrem veterných mlynov uvidia, že ich noví kamaráti sú psychopati, no aj tak tam zostanú ako debilní. By som to otočila domov už iba keby som videla tú barabizňu, do ktorej ich pozvali. A keď tak nad tým rozmýšľam, to uvrieskané dievča s blbým plyšovým zajacom (po ktorého by som sa nikdy nevracala), si možno zaslúžilo to, čo dostalo. A k jej rodičom: "Prečo práve my?" - "Lebo ste nám to dovolili." Tie posledné vety myslím všetko vystihli. ()

Dakken

Neviem kvôli čomu má tento film vysoké hodnotenie. Strašná pič*vina. Film úplne postráda logiku a chovanie postáv je pre mňa záhadou. Uveriteľné? Ani náhodou. Herci nesympatickí, tupí a nikomu z nich ani nemôžete fandiť. Ak film postráda akúkoľvek logiku, stráca aj na kvalite. Uznávam, nikto z nás si to neprežil ale človek má istý pud sebazáchovy. Scény si pýtali aspoň náznak obrany svojej rodiny. Nechce sa mi veriť že sa ľudia v takejto situácii len tak “odovzdajú”. Pri prvých náznakoch psychopatie by som balil kufre aj s králikom a zabudol tú malú rozmaznanú mrchu spiacu vedľa cudzieho nahého muža. Čakal som že to aspoň finále zachráni, bohužiaľ. Možno je problém vo mňe, ale naozaj som tomu filmu neveril ani titulky. Ak to mala byť karikatúra dánskej rodiny a otca ktorý sa ani len nepokúsi ochrániť svoju rodinu tak to beriem. Možno to bol aj zámer. ()

Anet21

⚪Motanica všakovakých hororových motívov a tém, od The Visit, cez Midsommar a Get Out až po Funny Game. Ako spoiler bez spoileru vyslovene poslúži veta, že vo filme je hlavným odhalením a zvratom čosi z The Visit a čosi z Get Out.⚪Spoilery⚪Aj ako žánrovka je však film slabý, nedisponuje v podstate žiadnou kvalitnejšou atmosférou, neprichádza napätia, ani v samotnom závere. Postavy sa správajú iracionálne, avšak tak, že je to aj na žánrovku veľa (ak mám strach, ide mi o život a podarí sa mi utiecť, určite sa vrátim tam, odkiaľ utekám kvôli stratenej hračke dieťaťa, ale už v prvom rade, určite, tobôž ako rodič len tak prijmem pozvanie na návštevu v inom štáte od rodiny, ktorú poznám ,,2 dni s cestou zo zájazdu," dotiahnem k nim ženu aj dieťa a ani mi nenapadne, že vlastne vôbec neviem, o koho ide, prečo nás pozvali tak príhodne rýchlo atď.? Tobôž, ak aj to moje dieťa spí v inej izbe a neviem, či mu domáci nemôžu niečo spraviť?)⚪Neoriginálna réžia sa snaží pracovať s estetikou Midsommaru, vo filme je teda veľa ,,denných presvetlených scén," pričom tieto majú pôsobiť vľúdne, no na ich pozadí hrá podivná sláčiková strašidelná hudba + kamera využíva rôzne divné šikmé uhly, pohľady zhora a pod. Je to však vo výsledku k ničomu.⚪Úvodná prvá tretina postáv na dovolenke je úplne zbytočne dlhá a možno až príliš doslovná, čo sa vo svojej podstate dá povedať aj o druhej tretine, počas ktorej nestúpa napätie, a žiaľbohu, ani podozrenie hlavných postáv (niečo si všimnú, ale všetky náznaky sú jednak divné - že domáci veľmi kričia, že sa divne správajú k svojmu decku, že raz bol domáci opitý a pustil nahlas hudbu v aute??? - vážne skrz toto mala postava aj divák odhadnúť, že ide o zabijakov? - a jednak, podľa týchto parametrov by bola psychopatická rodina asi každá druhá)⚪V tretej tretine prichádza k ,,prekvapivému" zvratu, ktorý je ale tak hlúpo prevedený a doslovný, aby ho pochopil aj absolútny prosťáčik - to, že sú domáci vrahovia sa postava dozvie skrz záhadné podkrovie, ktoré je celé oblepené fotkami predchádzajúcich návštev a ich detí (nežartujem!) to všetko v strašidelnom oranžovom nasvietení. No neke.....⚪Záver je už len akousi parafrázou na Funny Game a Midsommar, keďže postavy najprv zalezú do vody, aby následne boli (nežartujem!) ukameňované na nejakom no name štrkovisku. Prečo zabijaci nemajú zbrane a prečo hádžu po obetiach kamene, ktorým sa tí dvaja neuhýbajú nie je známe.⚪Divák, ktorý chce zažiť podobné menšie prekvapenie v závere filmu, nech si radšej pustí spomínaný film The Visit, ktorý s podobným odhalením, aj samotným zisťovaním divného pracuje oveľa lepšie, alebo, taktiež spomínaný film, Get Out.⚪ Toto je len akýsi kompilát a pokus o európsky artový horor, v ktorom ale nie je nič artové, ani inovatívne, a vo svojej podstate ani európske, keďže sa väčšinu času hovorí anglicky.⚪ ()

Forsberg11

Absolútne šialenstvo. Toto je najdesivejšia návšteva moderného hororu. Home Invasion naruby, alebo hrozivá hra na mačku a myš. Neveril som kam až to dokázali Dáni vygradovať. Klobúk dole bez poznámok. Takto by to veru šlo. Európsky horor sa proste nezaprie, miestami to bolo mrazivé až strach. A záver je čisté peklo, brutálne dobre nakrútené a fantasticky zahrané peklo. Dlho som také niečo nevidel, veľké odporúčanie, ale pozor, nie je to pre slabé povahy alebo rodinné večery. Toto je poctivý filmový hardcore. 90 %! ()

netahlo

Hrozna picovina. Horor ani nahodou, spis nejaka psychologicka uchylarna. Vubec jsem nepochopil, proc se ti Danove nejak nebranili ... ()

coscarelli

Počas konzumácie tohto projektu mi bolo dobre. Nerozhodilo ma to ani emočne. Taká klasika,- nenašepkám. Na 2-ú stranu, nuda nenastala, len ľahký pocit " neviem ako sa mám tváriť" . Ale netreba sa báť, úprimnost nezabíja. Či? Videl som v tom trocha viac, taktiež nenašepkám, a s režisérom si podávam ruku. ()

Soweek

Surovost? Krev? Gore? Násilí? To je pro žabaře. Skutečný horor je ten, který je extrémně reálný.  Deprese, tenze a zlo neutuchajícího rozměru. Naprosto všem doporučuji a zároveň nedoporučuji. ()

borec999

Chválená dráma/horor z Dánska, ktorá pomaličky buduje atmosféru neistoty, že s jednou z dvoch rodín nebude niečo v poriadku. Robí to veľmi chytro a dáva len mierne náznaky, pri ktorých nekričí z plátna: Sú to magori, choďte preč!!!. Keď už jednoznačné indície prídu, tak je samozrejme neskoro a začne peklo. A posledných cca 15-20 minút je fakt silná káva. Je to brutálne, bezútešné a musím uznať, že na moment ma to vyviedlo z miery. Ak si však odmyslím krutý záver, ktorý mi v pamäti ešte nejakú tú chvíľku ostane, tak bol film dovtedy až príliš zabrzdený (gradácia je veľmi pomalá). Celkovo teda nie zlé, záver rozloží nejednu slabú povahu, ale na viac ako 3* to nevidím. I napriek tomu, že pravdepodobnosť, že by sa takéto niečo mohlo stať v realite, je nepríjemne vysoká... 60% ()

Kienast

Čistokrevný horor to jistě není, ale nepříjemné psycho drama, které je v závěru, tak šokující, že mě vyndalo z komfortní zóny až mi bylo nepříjemné to dokoukávat. Podobné pocity a emoce jsem měl u závěru Eden lake. A to prostě musím ocenit. 8/10 ()

666Carnage

Ehmm... takže tohle je hodně těžko stravitelný snímek. Silně budované drama, kde si ke konci řeknete několikrát proč?! No, po dlouhý době hodně kvalitní pokoukaní. Jo a ten konec? Fííha 75% ()

mclenin

Hra na mačku a myš v komornom prevedení s pomalým budovaním tenzie až artového charakteru, kde sa skvelo pracuje s atmosférou znepokojivosti. Záver je mimoriadne nepríjemný, hoci absentuje vysvetlenie motivácie postáv či pud sebazáchovy, ktorý by v istom momente možno reálne zohral nejakú úlohu. ()