I v "osvícených" 60. letech si filmaři rádi hráli na špiony. V mondénním prostředí přepychového karlovarského hotelu se tak odehraje stejně mondénní šaráda, v níž několik zahraničních agentů projeví zájem o věhlasného rakouského vědce, objevitele umělých bílkovin. Ohrožený muž naštěstí ani nepostřehne, jaké sítě se kolem něho smotávaly, jeho ochranou byla totiž pověřena záhadná madam Elizabeth, mezi agenty proslulá jako 006, ve skutečnosti pracující pro Státní bezpečnost... Jako parodie by možná film uspěl, jenže vážně míněný sotva někoho přesvědčí - a nic na tom nemění ani scenáristická účast renomovaného Jana Procházky. (oficiální text distributora)

Bart

V 60. letech se Karlovy Vary hemžili agenty cizích zemí, kteří se mezi sebou prali a přetahovali o zahraniční vědce.... V některých českých filmech, kde se mluví hodně cizími jazyky se jazyková bariéra, řeší tak, že herci prostě mluví česky a bere se to tak, že mluví cizím jazykem. Pravda, není to věrohodné. Ale raději bych to skousnul, než aby mi čeští herci mluvili v 80 procentech filmu jiným hlasem německy, anglicky a francouzsky a já kvůli svojí neznalosti rozumněl polovině kvůli chybějícím titulkům. Že by byl náš národ v 60. letech tak jazykově vzdělaný? ...Film je hodně nadhodnocený. ()

Willy Kufalt

Vůbec mi nevadí, jestli se v českých filmech mluví cizími jazyky s využitím titulků, pokud jde o cizokrajní postavu nebo zahraniční prostředí - naopak oceňuju využití takového prostředku k dosáhnutí autenticity. Jestli má ale pak v celém filmu odznít 85% replik a dialogů v angličtině, francouzštině, němčině a ruštině (jak tomu v případě filmu Transit Carlsbad je), přijde mi to celé na hranicích zvláštního experimentu. Pokud jsem dobře slyšel, Miroslav Macháček mluvil opravdu své německé repliky sám za sebe. Jinak nám zbývá řada prvotřídních herců mluvících cizí řečí a cizím hlasem v podivné špionážní šarádě v karlovarském hotelu, jejíž význam a mnohé souvislosti jsem moc nepochopil. Scénáře Jana Procházky jsou někdy opravdu zvláštní (viz. třeba Kočár do Vídně s minimem smysluplných a srozumitelných replik), záleží na výsledném zpracování a režii, což se u Karla Kachyni velice povedlo, u Zdeňka Brynycha je to bohužel rozporuplné. Zůstává opravdu diskutabilní, zda by nám film mohl něco zajímavého nabídnout, kdyby tedy byl namluven celý v češtině. Potěšilo vidět mé oblíbené herce Jiřího Adamíru a Josefa Vinkláře ve filmu, který jsem ještě neznal; dostala mě zde (mimo jiné) jejich netradiční vizáž. Občas došlo na zajímavé, až parodicky laděné momenty, ale jinak moc nevím, co si mám o tomhle dílku myslet. ()

Tosim

Tenhle film měl aspoň zápletku a perfektně vybrané lokace a kamera byla obzvlášť vymazlená, přitažené za vlasy to samozřejmě bylo, ale ruku na srdce, různý druh špionáže může probíhat v libovolné zemi. Co mi bylo ale hodně proti srsti, byli notoricky známí čeští herci, hrající Amíky, Francouze a Němce, to fakt ani v těch šedesátých letech nešlo sehnat zahraniční herce? Autenticita snímku a tím i kvalita a hodnocení by se rozhodně zvýšily. ()

fragre

Tak opravdu nevím, jak tento film hodnotit. Brát ho vážně (což snad ani nejde), bylo by to tak stěží na dvě hvězdičky, ale jako parodie to dosahuje občas grádů agenta W4C. Velice legrační pokus o špiónské drama v prostředí háj sosajety, plné kůl západních agentů, které ovšem přečůrají naši bodří hoši ze státní bezpečnosti. Sofistikovaný plnovous(?) J. Vinkláře mne dostal do kolen. Snad jedině V. Thielová zde vypadala natolik mondénně, že by si mohla střihnout i nějakou Bond-girl. Ani soustředění velkého počtu kvalitních herců nezmohlo nic s tak přiboudlým příběhem. Radši nehodnotím. ()

Big Bear

Je škoda, že ačkoliv měl distributor pravdu o naivnosti snímku, měl zároveň potřebu ve svém obsahu vyslepičit prakticky to hlavní. Tohle je sice špiónský film, ale ze zahraničních rozvědek zde udělali naprosté blbce. V chytrosti a mazanosti kraluje naše státní bezpečnost. Vary jsou blízko hranici a tak tam má nasazeného svého nejlepšího agenta - šestku. (narážka na agenta 007 :-) ?). Jenže se věc ve Varech komplikuje a tak jede na pomoc celé ústředí z Prahy v čele s velitelem tajných Prachařem. Čím? No přeci linkovým autobusem ČSAD ! Kdo ví jestli tu ,,Škodověnku'' z Florence ve 13:30 neřídil Pepa Beků :-) ! Tou dobou jsou už ve Varech Frantíci, Rusové, Angličané a parta Amíků. Chyběl jen Mosad a Číňani. Všichni se točí kolem profesora, který vymyslel potravinovou náhražku. Je zajímavé, že dle jeho propočtů určil, že v budoucnu bude svět nejvíce přelidněn v Číně a Indii. trochu pozapomněl na Afriku, jinak se ale filmové postava moc ve výpočtech nesekla... Film se snažil být akčním, takovým jak by se dnes řeklo špionážním thrillerem. Bohužel tam nefunguje napětí, postavy se chovají idiotsky a nefunguje tam prakticky nic. Zaujmou možná jen poloprázdné opršené a oprýskané Vary a záběry na vnitřky hotelů a bytů v tomto lázeňském městě. Dávám za dva uspávací prášky. * * ()

• Filmovanie prebiehalo v Karlových Varoch a Chebu. (dyfur)