Po rozchodu s přítelem se Tereza vrací domů ke své mámě a bratrovi Michalovi, desetiletému klukovi zajatém v dospělém těle, aniž by tu tušila, že tenhle návrat navždy změní její život. Domácnost, do které se vrátila, se totiž na rozdíl od ní ani trochu nezměnila. Máma pořád žije jen pro svého syna, a bratr má před ní ve všem přednost. Tereza má intenzivní pocit, že by máma měla myslet víc na sebe… a taky na ni. A tak se rozhodne udělat krok, po kterém už nikdo z nich nebude takový, jaký byl. Tragikomedie Spolu nabízí pohled do chodu rodiny, kde se láska nerozdává rovnoměrně a kde není zvykem svěřovat se a mluvit otevřeně o problémech. Přesto nejde o těžké drama, ale o film, který i v dramatických situacích dokáže najít humor a naději. (Bontonfilm)

IvonaK

Kozub zahrál svoji úlohu výborně. Moje mamka říkala že ji jeho role mentálně postiženého muže vůbec nepřekvapila protože si s tím svým ksichtem nemůže moc vybírat. Což je podle mě věc názoru. Za mě je Kozub pěkný chlap a to jak si hrál s autíčky a miloval obraz svého táty bylo roztomilé. Samozřejmě že se muselo každému druhému líbit jak si ho nakonec i jeho sestra která ho zpočátku nenáviděla téměř zamilovala. Což už se hnalo zase do kýče, ale jedno je neměnné. Když obětujete celý svůj život starat se o někoho, tak už nedokážete ho dát pryč. Je to to stejné jako se starat o zvíře. Má své mouchy, ale nikdy by jste ho nevyměnili. ()

topi80

EDIT: Ve své recenzi operuji s autismem. Ač v oficiálním textu filmu ani v samotném filmu není zmíněno, že by měl být Michal autista, vzpomínám si, že když šel film do kin, všechny články, rozhovory a veškeré promo se točilo právě kolem autismu. Kdo tedy tehdy kampaň k filmu nesledoval, pro toho je moje recenze absolutně irelevantní. KONEC EDITU  Jsem táta autisty a oproti zdejšímu konsenzu budu podstatně kritičtější. Přestože autismus je široký pojem a dva autisti se mohou lišit tak, že spolu nemají společného prakticky vůbec nic, tak hned na úvod musím říci, že Michal, kterého hraje Štěpán Kozub, autista není. A pokud by byl, tak 99 % rodičů autistů by dalo všechno za to, aby jejich autista byl jako Michal. Že by se s ním dalo domluvit, že by bylo možné pustit ho samotného ven (dokonce na nákup ve městě), že by vnímal svou sestru a chápal vztahy mezi ní, matkou a sebou, nebo že by se veškeré potíže omezily na sem tam nějaký záchvat. Štěpán Kozub si od autistů půjčil mimiku, gesta, pohyby a některé zvyky, jeho herecký výkon je dozajista velmi dobrý, ale jeho Michal, kterého ztvárnil, prostě autista není. Nikoli jeho vinou, ale vinou scénáristů. Dokonce i Rain Man, jehož předlohou nebyl autista, byl v tomto směru o něco autentičtější. Pokud jde o ztvárnění toho, co obnáší péče o těžce nemocného potomka, zde je film díky Veronice Žilkové důvěryhodný. Bohužel, samotný příběh není dostatečně nosný na to, aby se film dostal do širšího povědomí a plnil určitou osvětovou funkci. I když jsem rád, že vznikl, a jako táta autisty bych byl rád, kdyby se na něj podívalo co nejvíce lidí, musím všechny upozornit, že s většinou autistů je to mnohem mnohem horší než s Michalem. ()

papilon395

Náročný film na soustředění a strávení. Štěpán Kozub jasnou hvězdou celého projektu. Kde se ztratila nominace na Českého lva? Pro mně by byl jednoznačným vítězem. ()

zolo

Bohužel, Kozubovi jsem to ani na chvíli nevěřil. A jedna technická... nevím, jak to ti naši filmaři s tím zvukem dělají, ale mnohdy těch hercům není ani rozumět. Zůstávám na svém - česká kinematografie současnosti je fakt (téměř) odpad. ()

ANTYCHRYST

Depresivní film kde vlastně Kozub hraje úplně stejně jako vždy.. jen tady je regulérně postiženej.. Musí to bejt masakr tohle prožívat každý den.. 70% ale po druhý to rozhodně už vidět nechci ()

Collector_

Téma na zpracování vskutku náročné. Nepřipisoval bych ale nezbytně tvůrcům odvahu za přijetí náročného břemene. Štěpán Kozub sice hraje kouzelně, ale když už chce někdo natáčet film o těžkém autistovi, nemusel by se dopouštět ableismu průměrně dvakrát za minutu. Film je jedna velká horská dráha mezi dojemnou radostí z aut a dlouho ztracené sestry, kterou prokládá asi dvacet na sledování náročných meltdownů. Kozub je ve filmu víc atrakce pro vaše emoce, než lidská bytost. Aby se film této kritice vyhnul, alibisticky pak slovo autismus kompletně vyškrtl ze svého slovníku. Kozub si pro jistotu svoje *neidentifikovatelné, mrk mrk* postižení způsobil pádem ze schodů. Do toho vám každých pár vteřin přijde příšerně hrající Vyskočilová připomenout, jak postižení ničí životy všech okolo, než se teda na konci poučí, abychom mohli být všichni dojatí z toho, jak se Kozub hystericky raduje, a poplácat se po zádech, že s těma retardama přece vlastně sympatizovat umíme. Hvězdička za herecký výkon Žilkové. ()

OJan

Na tento film jsem zavítal do kina. A přestože povětšinou píšu recenze bezprostředně po zhlédnutí filmu, tak zde tomu tak nebylo. Musel jsem snímek trochu vstřebat a trochu si rozmyslet, co o něm napsat. Tak v první řadě - excelentní výkon Štěpána Kozuba vytáhl film na úplně jiný level, protože svou roli zahrál opravdu perfektně. Ovšem ani Veronika Žilková či Kamila Janovičová nezůstaly pozadu, taky to zahrály velmi dobře. Tento film je navíc absolutní bomba emocí. Zkrátka jednou se chcete smát a někdy je vám do breku, ovšem když už se chcete smát, nikdy se nejedná o nějaký výbuch smíchu, protože, byť jsou některé scény opravdu vtipné, máte stále v hlavě jaké to musí být pro lidi, pro které to není jen film, ale kteří mají někoho takového doma. A i když filmu trochu pokulhává dramaturgie, jde o skvělý počin pro zamyšlení a s velkou hodnotou. |100%| ()

mirkath1

Ty 2hvězdy jsou za Kozuba, roste nám velký herec :) Jinak nic neřešící polo drama bez výsledku. Končí jak začíná. Obdivuji rodiče, co jsou schopní obětovat pro postižené děti. Netuším jestli bych byla schopna to zvládnout. Myslím, že ne. ()

Pete

Spolu přináší na světlo před zraky širší veřejnosti cenné téma péče o postiženého, ale také upředňostňování jednoho sourozence před druhým rodiči, což je bezesporu záslužné. Kozub se zhostil role zaostalého syna dobře, není to samozřejmě žádný Dustin Hoffman, na začátku mi tam neseděl, ale nakonec jsem mu to uvěřil. A Žilková je jako hysterická matka naprosto skvělá - tolik ke kladům. Jinak je film plný klišé, není nijak nápaditě natočený, a bohužel také obsahuje několik poměrně závažných faktických chyb, které celý koncept rádoby realistického dramatu dost shazují. Autismus je vrozená vada, kterou nelze získat úrazem, není tak jednoduché přenést práva o péči na někoho jiného, nebo sehnat narychlo vhodný ústav, a tak dále. Ale chápu, že to tvůrci chtěli udělat maximálně zjednodušeně, a také pro diváky jaksi bezbolestně a "hřejivě". Jediný konflikt tam vnáší návrat ztracené dcery megery. ()

marek29

Tohle by se mělo povinně pouštět v porodnicích lidem, kteří přemýšlí nad tím, zda přivést na Svět postižený dítě. Za mě ne. A ještě mě nikdo nedokázal přesvědčit o opaku. Přesah? Jako kráva. Tak čus Terino ()

hrumsrt

Máme na to se pouštět do podobných témat a netočit jen další zaměnitelné komedie? Rozhodně, a vždycky tomu tak bylo.. Není to lehké a velmi snadno by to mohlo sklouznout do podobné rutiny, ale režisérské duo ukazuje, že ví.. K hereckému obsazení téměř není co dodat a každý z ústředního trojlístku dokazuje, že má pořád potenciál na něco velkého. Že Kozub pořád dokola dostává tyhle vyšinutý kluky asi nikoho nepřekvapí a jednou až natočí tu svoji "Truman Show" budete se všichni divit, kde se to v něm bere.. Ale tenhle čas ještě úplně nepřišel.. Oidipovský komplex, fixace na matku a žárlivost na sourozence, to je vlastně klasika. Docela zkušený balanc na komické a vážné vlně, kterému ale kromě jasného náčrtu chybí vize. Nápad fajn, obsazení super, nicméně realizace je úplně bezzubá. Takže i když cením odvahu režisérů, tak pořád to vůbec nezvládli a příště bych scénáristiku předal dále. Už to vypadá, že bychom tady ty filmy za jednou mohli brát seriózně. 60% ()

Stejšn

Veronika Žilková si tu v podstatě střihla podobnou roli jako ve Švankmajerově Otesánkovi. Zahrané je to dobře, podruhé to vidět nepotřebuju a za mě je to zbytečně dlouhé. ()

ostravak30

Slyšel jsem, že diváci kritizovali především ten fakt, že Michal nemůže být autistou po pádu, neboť s tím se člověk rodí. Jenže nikdy nikde nebylo řečeno, že se o autismus opravdu jedná. Tím se tedy herecký výkon Štěpána Kozuba dostává opravdu do velkých výšin a je potřeba říct, že konečně ukázal, že když nepoužívá vulgarit a opravdu hraje, tak je schopen velkých výkonů. Film jasně otevírá jednu zásadní otázku, kterou běžný divák ani nepotřebuje řešit. Starat se o nemocného a obětovat mu svůj život či ne? Křesťané by měli jasno, po těžkém životě je čeká vstup do ráje. A za co jiného ráj než za tohle. Protože jsou chvíle, kdy je to nesmírně těžké, složité a kdy to člověk chce vzdát. Pro matku, tu skutečnou, která to cítí každým pórem je ale náročné vzdát se vlastního dítěte. Je to těžké drama, které asi není pro každého. Na druhé straně je to herecký koncert a je jen škoda, že právě takovéto filmy Akademie neoceňuje včetně herců. Jenže není to film Čt, patří pod Primu, tak je holt mimo zájem. Jenže tento snímek má veliký sociální přesah a mohl by se týkat každé rodiny i když si odmyslíme celou tu nehodu a postižení. Je totiž i o vzájemných neodpustitelných křivdách a celkově složitých rodinných vztazích. ()

Coliseum

Kdysi jsem pomáhal kamarádovi, kterej měl místo vojny civilku ve škole a staral se o autistickýho kluka. Proto můžu s čistym svědomim napsat, že Kozub to dal na pána. I zbytek ansámblu dobrej, ale je to dlouhý a scénář neni nejsilnější. Na produkci komerční televize však nadprůměrný a až "nezávisle" komorní. ()

Arkagas1989

Musím říct, že tohle je jeden z mála filmů, za který se nemusíme po těch stupidních komediích, co stále točíme stydět. Spolu je komorní drama, které otevírá otázku nejen autismu ve společnosti a v rodinách. Je to primárně příběh o obyčejných lidech, kteří se rozhodli věnovat veškerý svůj čas celoživotní péči svým nejbližším. Zachycuje momenty radosti, ale i absolutního vyčerpání a je to herecký koncert, nejen Štěpána, který tady skvěle ukázal, že zahraje opravdu všechno, ale i Žilkové a Janovičové, která herecky velmi mile překvapila.  Byť se nejedná o původní scénář, myslím že zpracování se povedlo lépe než dobře.  Nečekejte komedii, ani obrovské drama - film tak trošku visí na pomezí obojího, především je to ale příběh o lidskosti, obyčejném fungování a náhled na to, čím vším si prochází rodiny, které se starají nejen o fyzicky, ale i mentálně postižené členy svých rodin.  Otevírá velmi příjemným způsobem oči a přibližuje realitu všedních dní. ()

Nathaniell

Tak jo. Odbudeme si výtky a jdeme na klady: Zlatým pravidlem tvorby - ať už literární či filmové - je: "Neříkej. Ukaž." Abych se vyhnul spoilerům (i když, kolik lidí asi moje recenze může číst?), podám věc takto - Velmi důležitá součást příběhu podaná formou vyprávění se zvuky toho, co se stalo, na pozadí, zasloužila pohled zpět, tzv. flashback a vlastní scénu... To jediné mi na tomhle filmu vadí. Nyní klady: Na svoji délku film nasadí konstantní tempo a zvládne si jej obstojně udržet. Štěpán Kozub jako retardovaný chlapec na mě zpočátku působil nevyváženě, ale v průběhu cca 30 minut si to skvěle "sedlo." Veronika Žilková jako ztrápená matka ve mně dokázala vzbuzovat lítost a Kamila Janovičová, co by odstrkovaná dcera, zase pochopení. Ta mě svým hereckým výkonem nejen mile překvapila, co by - pro mne - neznámá herečka, ale má i velmi příjemný hlas... U matky i dcery jsou pochopitelné jejich pohnutky. Za výtku uvedenou výše nemohu jít na víc než 4*. Ty ovšem dám. Při filmu mi několikrát vhrkly slzy do očí. POKLONA PANU KOZUBOVI. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022