Tell Them Willie Boy Is Here

• slovenský

Western / Drama

USA, 1969, 98 min

Willie Boy se nese v duchu jedné velké honičky mezi ambiciózním, ale poněkud rozervaným šerifem Cooperem a indiánem, který prchá spolu se svou dívkou před spravedlností z nezáživného života v rezervaci, to vše na počátku dvacátého století, kdy rasismus vůči indiánům dosáhl svého maxima. Blake je fajn, Katherine Ross poměrně přesvědčivá, ale až Robert Redford válí.(5.7.2014)

Film se značně topí v nudných slzách svých arogantních očí. Redford byl až krutě nevyužit a celá ta hra na vážný pocit a nedějovost mi ubližovala. Zcela jistě by Willie Boy vypadal jako majstrštyk, kdyby byl vyprávěn nadšeným divákem se smyslem pro hloubku a zkušenostmi z neziskovek. Western vůbec, ale celkem trefně aktuální film v kontextu rasistických výblitků mnohých Čechů vůči Romům. A ještě rada na závěr, je možný si z Willieho udělat soukromou zábavu, když se začnete věnovat počtu vystřílených broků bez nabíjení (plus pointa na závěr celkem ironie).(4.6.2013)

V dialozích se odráží politické levicové zaměření režisérovo, v zobrazení psychicko-sexuálních vztahů pak uvolňující se atmosféra konce 60. let (i když podobný psychoanalytický přístup rakouští umělci používali už na přelomu 19. a 20. století), obrazově se pak kameraman opájel horkou kalifornskou přírodou, vše pak podtrhuje decentní komorní hudba s dominující flétnou, emočně napojená na impresionisty i tradiční indiánskou tvorbu.(1.4.2010)

• dwarwen

Willie Boy je hodně zvláštní western. Začátek není špatný, ale na to, že celý film má asi 90 minut, je to hodně roztahané až nudné. Zakládá si to hodně na psychické stránce a vykreslují se celkem slušně různé postavy, ale když konečně dojde na nějaké vrcholné rozhodnutí, režisér usoudí, že to divák vidět nepotřebuje a postaví ho k hotovému. Jediné, co tento film zachraňuje je závěr a celkové vyznění, ale to je na celovečerák trochu málo. I přes dobrý herecký výkon ústředního tria (zvláště Blake) jen lepší 2*(30.7.2012)

Námet je to výsostne zaujímavý a netradičný, stret indiánskeho práva s tým našim. I keď na plagáte vidíme tvár Roberta Redforda a nad ním meno Willie boy, tak ten je tu niekto iný. Akoby ani jeho tvorca nevedel, čo sa vo filme odohráva. Slušná road movie, kde tak trochu nechápeme, prečo to prenasledovateľom trvá tak dlho. Prekvapí nás jedna nečakaná smrť, ktorá odkazuje práve na rozdielnosť chápania otázky zločinu a trestu. Celkovo sa z filmu a jeho témy asi dalo vyťažiť o niečo viac, ale určite spokojnosť. Ono sa tu mnohé odohráva ako keby pod povrchom. 70%(30.1.2017)

• - Film je natočen na základě skutečného příběhu indického chlapce Williho z roku 1909. Materiál je čerpán z knihy "Willie Boy: Desert Manhunt", kterou napsal Harry Lawton. [wikipedie] (Terva)

• - Náhrobek Willie Boye lze nalézt na souřadnicích 34 ° 17'30 "N 116 ° 32'15" W / 34,29167 ° N 116.5375 ° W / 34,29167, -116,5375, což je 4,3 km vzdušnou čarou západně od křižovatky silnice 247 a Linn ulice v Landers v Kalifornii. (Terva)