Indián Willie Boy se vrací do rezervace. Vydělal nějaké peníze a chce se oženit s Lolou. Její otec ho už ale několikrát odmítl. Lola s ním dokonce už jednou utekla, ale bratranci ji přivedli zpět domů. Willie si s ní domluví schůzku o půlnoci na obvyklém místě. Jenže její otec a bratři ji sledují. Willieho napadnou a on v nutné sebeobraně Lolina otce zastřelí. Milenci se musí dát na útěk. Zástupce šerifa Cooper vezme pár mužů a vydají se za uprchlíky. Lola brzy začne ztrácet síly a Willie se snaží zahladit stopy a naopak své pronásledovatele zmást. Cooper je zkušený, na falešné stopy nenaletí. Lola se pokusí Willieho přemluvit k návratu. Doktorka Liz je indiánům nakloněná, žije na okraji jejich rezervace a dost jim pomáhá. Willie o tom ale nechce ani slyšet. Lolin sen, že se jednou vdá za Willieho v bílých šatech se pomalu rozplývá. Dokonce přemýšlí, že se vrátí sama, aby Willie měl větší šanci na útěk, protože pokud je chytí, bílí muži ho zabijí... (TV Barrandov)

TV spot

Cascabel

Rasismus, svoboda a poručníkování, srážka mužského a ženského principu, zánik Divokého Západu, to je trochu moc témat na žánrový film. Logickým výsledkem je víc otázek než odpovědí, což westernu taky zrovna dvakrát nesluší. Když se to ale umí, nemusí nic z výše uvedeného být na závadu. “Dal jsem mu šanci, nechtěl ji,” je přece sama tresť westernu. ()

Anderton

Námet je to výsostne zaujímavý a netradičný, stret indiánskeho práva s tým našim. I keď na plagáte vidíme tvár Roberta Redforda a nad ním meno Willie boy, tak ten je tu niekto iný. Akoby ani jeho tvorca nevedel, čo sa vo filme odohráva. Slušná road movie, kde tak trochu nechápeme, prečo to prenasledovateľom trvá tak dlho. Prekvapí nás jedna nečakaná smrť, ktorá odkazuje práve na rozdielnosť chápania otázky zločinu a trestu. Celkovo sa z filmu a jeho témy asi dalo vyťažiť o niečo viac, ale určite spokojnosť. Ono sa tu mnohé odohráva ako keby pod povrchom. 70% ()

sud

Ponuré a temné psychologické drama z westernového prostředí o rasových předsudcích, aneb Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde. Jednoduchý příběh ani přes pomalé tempo nenudí, možná díky atmosféře, hereckým výkonům či myšlence díla. Výborný Robert Redford, o nic horší Katherine Ross a Robert Blake. 85%. ()

gogo76

R. Redford je silným ťahákom, ale nedokáže utiahnuť všetko sám, zvlášť ak postava okolo ktorej sa dej točí je indián menom W. Boy. Prostredná časť filmu si akosi dlho hľadá cestu k divákovi, nedokáže nakopnúť, strhnúť a naladiť tempo. V poslednej tretine začína hon a boj jeden proti jednému a už je to o niečo záživnejšie, ale to sa už blíži záver filmu. Samovraždu som akosi nepochopil, nikto predsa nehovoril o treste smrti, mohli svedčiť jeden druhému, že to bolo v sebaobrane, čo bol na divokom západe akceptovateľný argument. Záver fajn, no po filme vo vás ostane pocit, že sa z látky nevyťažilo maximum. Škoda. 60%. ()

Tommassi3

"Co to s tebou sakra je ?? Proč jsi ho nechal spálit ?? Musíme přece lidem něco ukázat !!" - "Řekni, že suvenýry došly.." Velmi osobitý režisér a mimo jiné i spisovatel Abe Polonsky toho mnoho nenatočil, ale ty tři, čtyři kusy skutečně stojí za vidění.. Vynalézavý, netypický a inteligentní western s osobitým stylem a jako vždy výborným Robertem Redfordem, který ty one man show pasáže zvládá jako nikdo jiný.. ()

• Film je natočen na základě skutečného příběhu indického chlapce Williho z roku 1909. Materiál je čerpán z knihy "Willie Boy: Desert Manhunt", kterou napsal Harry Lawton. [wikipedie] (Terva)
  • Náhrobek Willie Boye lze nalézt na souřadnicích 34 ° 17'30 "N 116 ° 32'15" W / 34,29167 ° N 116.5375 ° W / 34,29167, -116,5375, což je 4,3 km vzdušnou čarou západně od křižovatky silnice 247 a Linn ulice v Landers v Kalifornii. (Terva)