Nenápadný půvab buržoazie

• Francie

Le Charme discret de la bourgeoisie

• Itálie

Il fascino discreto della borghesia

• Španělsko

El discreto encanto de la burguesía

Skrytý pôvab buržoázie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

Komedie / Drama / Fantasy

Francie / Itálie / Španělsko, 1972, 102 min

Neustále ma napadalo, jak sa Bunuelovi podarilo krásne vystihnúť všetky tie maniere, zvyky a neduhy lepšej spoločnosti; že to neuveriteľne sedí a zároveň je to sranda; ale tiež som mal neustále ten pocit, že súvislý príbeh by mi vyhovoval viacej. Nadčasové? Rozhodne! Ale z mojej strany mierna rozpačitosť ..(23.3.2014)

Luis Buñuel mě vždy znovu přesvědčí o své schopnosti vyvést diváka z míry přesně odměřenou dávkou své fantazie a odhalením lidského podvědomí, zesměšněním lidské povrchnosti a pohledem pod ni. Jeho filmy jsou důkazem a zárukou, že surrealismus nikdy nezanikne, protože každý má nějaké sny, každý sám v sobě hýbe minulostí i budoucností. Ale ne každý to dokáže tak rozhýbat na plátně a v sále kina jako Buñuel. I když už jsem od něj byla na leccos zvyklá, Nenápadný půvab buržoazie mě zase zaskočil. Je to smršť příjemně absurdního humoru mířícího ovšem na zcela konkrétní cíle. Jeho styl mi silně připomínal Monty Pythony. Jak jsem se mohla přesvědčit, může to být požitek i pro Buñuelem zatím netknuté "běžné" diváky.(18.2.2006)

• PetrVabruscak

Prázdnota můj mozek vyplnila. Žádný spád a nápad mi během filmu umožnil, si několikrát dojít na záchod i cigaretu a o nic jsem se nepřipravil - maximálně o pozvání na oběd či večeři, kterou bych nikomu nepřál. Ono koukat na znuděné obličeje těch snobů, které se akorát rozzářily po požití alkoholu, není pohledem pro bohy, ale pro lidi, co v tomhle surealismu vidí umění. Ještě, že jsem se z toho probudil.(30.12.2011)

sympaticky zajímavý film plný nudných míjejících se snobů (zajímavý X nudných :)), melancholických poručíků, kteří jen tak mimochodem ve společnosti vyprávějí své tragické sny, podivných teroristicko-mafiánských eskapád a ukázek lidské tuposti a egocentrismu. vše dovedeno ad absurdum ke konci ve známém stylu - měl jsem sen že můj přítel měl sen... 88 procent co je tady je asi moc, ale osmička k tomu padne jako zadek na hrnec, vytvořit z tak na první pohled nudné látky tak zajímavý film - bravo pane B.! 8/10(25.5.2007)

Velmi zvláštní film, jen co je pravda! Téměř dokonalá kamera a celkové kouzlo umocňoval jeden sen za druhým. Úžasné bylo, když při rozhovoru prolétalo letadlo nebo projížděli auta, to jsem místy ani nevěděl zda to je schválně nebo jen špatná kopie filmu. Na některé scény jsem musel jen tupě zírat, protože jsem vůbec nepochopil, o co vlastně šlo. Nicméně pan Buňuel má moje uznání.(5.4.2008)

• - Recept na suché martini, ktorý predstavuje jedna z postáv počas čakania na hostiteľov, je Buñuelov vlastný. (Georgei)

• - Luis Buñuel se v titulcích filmu objevuje jako autor zvukových efektů, přestože byl v době natáčení již takřka beznadějně hluchý. (froston)

• - Ve scéně mučení vězně elektrickým pianem vylézá z nástroje hejno švábů. Tím se Buñuel otevřeně hlasí ke svému oblíbenému hmyzímu motivu, podobně jako scénou s mravenci ve snímku Andaluský pes (1929). (froston)