Maigret klade past (TV film)

Maigret Sets a Trap

Georges Simenon (kniha)

Stewart Harcourt

Samuel Sim

Jeremy Gwilt

Solidně vyhlížející dobová atmosféra, stylově pojatá i rozvinutá zápletka, velice dobré herecké obsazení ... až na Rowana Atkinsona - bohužel ... vzhledem k významu jeho postavy. I když se s ní ztotožníl dokonale, evidentně nebylo v jeho silách dodat jí nezbytné charisma. V jeho podání z komisaře Maigreta nevyzařuje vůbec žádná přirozená autorita a nevzbuzuje ani přehnané sympatie - veškeré jeho snažení působí nadmíru upachtěně, jakoby byl pouhým poslíčkem špatných zpráv ... a ne šéfem oddělení. A pokud se zaměřím na jeho osobní život, nemůžu se ubránit trochu úsměvnému přirovnání, pocházejícímu z názvu jednoho tuzemského seriálu: "Malý muž a velká žena". Konečný verdikt: 3,5*(4.1.2017)

60% — Když jsem si kdysi přečetl, že britové natáčejí cyklus Maigretovských příběhů s Rowanem Atkinsonem v hlavní roli, klepal jsem si na čelo a myslel jsem si, že se zbláznili. Včera jsem viděl první díl a musím říct, že jsem byl příjemně překvapen. Jedná se asi o stejnou situaci, jako když jsem najednou zjistil, že Jiří Lábus je schopen zahrát i charakterní a vážné role bez újmy na věrohodnosti. Specifický obličej si Atkinson samozřejmě neodpáře, ale rozhodně jsem to nebral tak, jako že mistr Bean hraje Maigreta. Naopak na Beana jsem si při sledování ani nevzpomněl. Maigret jako takový nepatří úplně mezi mé oblíbené detektivy, a to ani v knižní, ani ve filmové podobě, ovšem na tento cyklus se asi podívám častěji.(4.1.2017)

Atkinsonův Maigret sice postrádá Gabinovu monumentálnost (lepší slovo mě nenapadá), ale s tichou hloubkou, kterou postavu zahrál, jsem spokojená. Příběh už dneska působí trochu staromódně a styl filmu se tomu přizpůsobil, takový příjemný návrat do minulosti s dlouhými záběry bez rychlého střihu. Bohužel, casting paní Maigretové je naprosto mimo (nesnáším tyhle rádoby aktualizace archetypu, daného předlohou!) a scénář mohl být přece jen trochu lepší. Čtyři hvězdy za Atkinsonův herecký výkon.(6.9.2016)

Rowan Atkinson v roli tichého rozvážného detektiva překvapí, samotná postava už ale moc ne. Maigretovi trochu chybí nějaký prvek, který by ho dělal zapamatovatelným. Považuju to za slabinou, protože detektivky odjakživa stály na silné hlavní postavě, ale jestli jeho charakter odpovídá předloze, tak budiž. Zápletka ovšem není špatná, je příjemně nepřekombinovaná a uvěřitelná a v závěru i relativně originální.(12.1.2017)

Nepřekvapilo mě to (jelikož od anglických detektivek očekávám. že budou dobré a nezklamou), Gabina to sice nepřekonalo, ale tahle adaptace je těsně pod ním, Špičkově zpracováno, skvělá kamera, hutná atmosféra, pomalé tempo, dobře vybraný hudební doprovod, v ději sice sem tam nějaké změny, ale to ani trochu nevadilo a samozřejmě vynikající obsazení v čele s naprosto skvělým Rowanem Atkinsonem, kterému jsem v roli Maigreta věřil každou minutu a každou repliku a který mi ani jednou nedal vzpomenout na Beana či Edmunda Černou zmiji, škoda, že se k vážným úlohám v kariéře příliš nedostal, protože tohle Simenonovské drama mu vyloženě sedlo a já jsem rád, že se před kameru vrátil právě v tak povedeném zpracování jednoho z nejlepších Maigretových případů. Už se neskutečně těším na druhý film a budu doufat, že se natočí ještě nějaké další, protože tohle byl prostě věehokoncert se skvělou dobovou atmosférou. Prostě umí hoši, ale přesto mám jednu, jedinou výtku - Maigret byl hrozně hubenej. Jinak ale bezchybné. 100%. Poctivá detektivka ze skvělé doby. Chtělo by to nějaké ocenění pro Rowana.(23.5.2016)

• - Na konci filmu, kdy Maigret (Rowan Atkinson) prochází parkem, lze vidět staršího muže s dítětem, jak si pročítají komiks TinTina („Le Trésor de Rackham le Rouge“ - první vydání v roce 1944). Zadní strana obálky komiksu zobrazuje všechny obálky ze série a to i ty, které ještě v roce 1955 (kdy se film odehrává) neexistovaly. Navíc obrázky obálek na zadní straně komiksu zavedlo vydavatelství až v 70. letech. (vojacekr)