Maigret klade past (TV film)

Maigret Sets a Trap

Samuel Sim

Jeremy Gwilt

Scénografie:

Dominic Hyman

Solidní detektivka ve starém hávu, což je po všech směrech fajn. Jen ten Atkinson mi tam nesedí.. Maigreta jsem si vždycky představoval jako Jean Gabina nebo někoho podobně vypadajícího, tj. se seriózním vzezřením a ne s obličejem komika, podivína a (bez urážky, neb za to může jeho nejslavnější role) paka.(11.1.2017)

Rowan Atkinson v roli tichého rozvážného detektiva překvapí, samotná postava už ale moc ne. Maigretovi trochu chybí nějaký prvek, který by ho dělal zapamatovatelným. Považuju to za slabinou, protože detektivky odjakživa stály na silné hlavní postavě, ale jestli jeho charakter odpovídá předloze, tak budiž. Zápletka ovšem není špatná, je příjemně nepřekombinovaná a uvěřitelná a v závěru i relativně originální.(12.1.2017)

Je skvělý, že si tady na čsfd člověk přečte obsah filmu, kde je vyzrazen kompletní děj. Ušetří si tak 1,5 hod, protože už se nemusí na film vůbec dívat. Já jsem zrovna neměl nic lepšího na práci, takže jsem se podíval, i když jsem už věděl, co se tam bude odehrávat a jak to dopadne. Měl jsem hlavně obavy, jak bude Rowan Atkinson působit ve vážný roli, jestli z toho nebude nakonec fraška, ale překvapivě to dopadlo docela dobře. Spíš mi přišel film trochu slabší, co se týče příběhu. Vyřešení případu bylo na můj vkus nějak moc jednoduchý. Neviděl jsem verzi z 50. let s Jeanem Gabinem, takže nemůžu srovnávat.(8.1.2018)

Maigretem byl pro mne vždy Jean Gabin. Přesto jsem tušil, že se Atkinson dokáže vypořádat s civilní rolí, a zapomenout tak na pana Beana (přesvědčil mě už třeba v Univerzální uklízečce). Angličané detektivky umí, ani tentokrát mě nezklamali, byť se tahle série nestane mojí nejoblíbenější. Motiv Jacka Rozparovače v soft balení je vděčný, škoda, že patřičné napětí neprovázelo celý snímek. Hercule Poirot zůstává mnohem výše po všech stránkách - precizní technické zpracování, věrohodnější přiblížení dané doby, tajemství, napětí a anglický humor - tyhle trumfy se nepřebíjí snadno. V rámci seriálů, které na diváka televize chrlí, je ale i nový Maigret solidní detektivkou...(4.1.2017)

Maigret přichystal past na všechny, kteří ho mají zafixovaného jen jako praštěného Mr. Beana. To, že umí i jiné polohy ukázal už v Univerzální uklízečce. Proto mě ani nepřekvapilo, že jeho komisař Maigret je skvělý. Vážný, bez zbytečných grimas, elegantní. Podobný, jako byl i v podání Jeana Gabina a Bruno Cremera. Oproti výše zmíněným mistrům Rowan Atkinson nejprve nabídku na tuto roli odmítl. Pak si to naštěstí rozmyslel a ještě, že tak. Hlavně díky němu je totiž tahle detektivka se svojí příjemně temnou atmosférou zážitkem rozhodně nadstandardním.(12.4.2016)

• - V jedné scéně uvidíme noviny Le Monde, na jejichž titulní straně je portrét muže, který je podezřelý ze série vražd. Vtip však spočívá v tom, že do roku 1980 tento plátek netiskl žádné fotografie. (Trajektt)

• - Natáčení probíhalo také v maďarské Budapešti a Szentendre. (Saur.us)

• - Na konci filmu, kdy Maigret (Rowan Atkinson) prochází parkem, lze vidět staršího muže s dítětem, jak si pročítají komiks TinTina („Le Trésor de Rackham le Rouge“ - první vydání v roce 1944). Zadní strana obálky komiksu zobrazuje všechny obálky ze série a to i ty, které ještě v roce 1955 (kdy se film odehrává) neexistovaly. Navíc obrázky obálek na zadní straně komiksu zavedlo vydavatelství až v 70. letech. (vojacekr)