Maigret klade past (TV film)

Maigret Sets a Trap

Georges Simenon (kniha)

Stewart Harcourt

Samuel Sim

Jeremy Gwilt

Nedám pět hvězd ze dvou důvodů - 1. protože Gabin, 2. protože Simenon Maigreta představuje jako robustního, silného chlápka, mohutného, a ne jako tintítko. Ale když odhlédnu od této skutečnosti - a tvůrci koneckonců mají jistý nárok na své vidění hrdiny - vyjde mi velice dobře natočené dílko, které drží v napětí, má skvělý vizuál, tedy výpravu i kameru, drobné nuance, nepřehrává se tu, není vše řečeno hned doslova, a líbí se mi i tempo vyprávění, jež je podřízené neuspěchaným časům předlohy a zobrazované době. Dnes je zvykem všude rychle stříhat, zběsile jezdit kamerou a mít co nejvíce výbuchů i ve snímcích právě z této doby, takže určitá starosvětskost filmu jen svědčí.(3.1.2017)

Beanovské stigma sedí Atkinsonovi za krkem jako černý kocour, proto je obdivuhodné, jak si se zcela vážnou rolí poradil, a pokud v něm někdo pořád viděl pana Fazoli, není to hercův problém. Trochu méně úctyhodné je režisérské uchopení příběhu, když počáteční noirová atmoška není dále rozvíjena a působí tak dosti prvoplánově. Napětí je nicméně přítomno většinu stopáže, až do závěrečné desetiminutovky, kdy místo aby se scénáristické vlákno smotalo v pevný a nezpochybnitelný uzel, spíše se roztřepí na několik volně vlajících cárů. Celkově ale hodnotím nadprůměrně, možná i proto, že jsem neviděl další filmové verze.(12.4.2016)

Dobře zahrané; dobře ozvučené; Rowan bohužel trochu zprofanovaný svou slavnější rolí to už bude mít vždycky jinde těžké; velmi dobrá výprava, přičemž oceňuji, že ačkoliv herci ve Francii mluvili anglicky, tak písničky, hudba i noviny byly francouzské, takže si autoři dali poměrně záležet, ale. Ale bylo to, nevím, televizně nezáživné. Jelo se podle mustru "zločinec bídačí, inspektor pátrá, bídáka přelstí a odhalí". V některých jiných filmech je pátrání prostě zajímavé a kličky trochu nečekané a je tam napětí - tady mě napětí míjelo a prostě se jen čekalo, kdy už ho odhalí. A závěrečná pointa s šestou obětí už byla průhledná jak vzduch a protahování konce mě spíše bolelo, než že bych byl šokován - a to si nepamatuji, že bych kdy tenhle příběh v dřívějších filmech viděl, ačkoliv tu nacházím variace minimálně z 1958 a 1996. Trochu zklamání.(2.4.2016)

Dobře natočená detektivka od britských tvůrců a to britská by se mělo podtrhnout, protože přesto, že se děj detektivky odehrává v Paříži sálá z toho taková ta britská detektivka, takže máte pocit, že jste spíš v Londýně. Kdo má britské detektivky v čele s Hercule Poirotem nakoukané - atmosféru, způsob točení, vedení příběhu, ten bude spíš v Londýně než v Paříži. A Atkinson umí hrát i vážné postavy, ale to mě osobně nepřekvapuje. Dobře natočená detektivka. 75%(12.1.2017)

Rowan Atkinson v roli tichého rozvážného detektiva překvapí, samotná postava už ale moc ne. Maigretovi trochu chybí nějaký prvek, který by ho dělal zapamatovatelným. Považuju to za slabinou, protože detektivky odjakživa stály na silné hlavní postavě, ale jestli jeho charakter odpovídá předloze, tak budiž. Zápletka ovšem není špatná, je příjemně nepřekombinovaná a uvěřitelná a v závěru i relativně originální.(12.1.2017)

• - Na konci filmu, kdy Maigret (Rowan Atkinson) prochází parkem, lze vidět staršího muže s dítětem, jak si pročítají komiks TinTina („Le Trésor de Rackham le Rouge“ - první vydání v roce 1944). Zadní strana obálky komiksu zobrazuje všechny obálky ze série a to i ty, které ještě v roce 1955 (kdy se film odehrává) neexistovaly. Navíc obrázky obálek na zadní straně komiksu zavedlo vydavatelství až v 70. letech. (vojacekr)