Herecký koncert dámy českého filmu Jiřiny Bohdalové, která zazářila v titulní roli miliardářky Kláry Zachanassianové. Jedno z nejlepších a také nejhranějších děl předního švýcarského dramatika Friedricha Dürrenmatta „Návštěva staré dámy" má za sebou dlouhou cestu našimi divadly a v titulní roli se zaskvěly mnohé naše přední herečky. Slavná hra čerpá motivy z antické tragédie, středověké morality i soudobé dramatické vize. Není proto divu, že si titul vybral i režisér Zdeněk Zelenka pro vynikající herečku Jiřinu Bohdalovou. Jde o velmi silný a stále aktuální příběh ženy, která si přijíždí do svého rodného města pro spravedlnost. Žádá absolutní spravedlnost, která může být naplněna pouze smrtí člověka. Slíbí, že po splnění této podmínky věnuje omšelému a zcela zbídačenému (ačkoliv dříve skvěle prosperujícímu) městečku Güllenu obrovský peněžitý dar. A v tuto chvíli nastává pozvolná, děsivá proměna většiny obyvatel tohoto zdánlivě slušného, morálku vyznávajícího města... (Česká televize)

Slípka

Tenhle fiml mě donuti přečíst si předlohu Fridricha Dürrenmatta - a posléze nejen to - a opravdu jsem nelitoval. ()

petr.al

Tak tomu se říká návštěva za všechny peníze. Hra, která nastavuje zrcadlo společnosti v jakékoliv době. Mamonářství, přetvářka, pokřivené morální hodnoty....Odoláte nabízeným zlaťákům, odoláš jim Ty nebo Ty, odolám jim já? Kdo je bez viny, nechť hodí kamenem. Jsem přesvědčen, že moc lidí by si nehodilo. Velká škoda, že tvůrci dramatu nepozvali starou dámu do velkolepějšího filmového prostředí. Dürrenmattovu výtečnému příběhu by moc slušelo velké plátno. 3,6*. ()

Teachman

Námět a zápletka: 9/10 ... Vizuální stránka: 8/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 7/10 ... Celkový dojem: 9/10. ()

Alchemilla

Vůbec jsem se nedokázala soustředit na nějakou uměleckou stránku filmu. Naprosto mne dostal Dürrenmattův příběh. Neskutečně dobře vystavěný a neskutečně zakončený. Děsivé, jak se s lidmi dá nenápadně manipulovat, co všechno jsou lidé ochotni udělat, a jak jsou schopni své činy omluvit. ()

Tess92

Přečetla jsem Dürrenmatta, podívala se na Návštěvu staré dámy z roku 2008 (rakouská verze) a poté na tohle. To vše v rozmezí 3 dní asi nebyl nejlepší nápad, protože ke konci to byla už trochu nuda, ale jako adaptace dramatu je to vážně povedené. Jediný problém vidím v tom, co tady je hodně vyzdvihováno - v Bohdalové. Nevím přesně, co to je, ale něco mi na ní děsně nesedí. Možná je to její hlas, možná ty divné pohledy do kamery. Ale jako celek opravdu dobré, a hlavně dodržení předlohy bylo důsledné. To oceňuji. Časem se možná podívám na další verze a budu moct dál srovnávat. ()

Hombre8

Pro Čecha s mozkem a pamětí (například padesátá léta) nebo alespoň člověka s elementárními znalostmi psychologie, konkrétně psychologie davu (popsal například Le Bon nebo Plechanov) je téma relativně nezajímavé ve smyslu neobjevné. Zvláště když v příběhu chybí někdo další, mimo hlavní představitelku, který by si tuhle věc uvědomoval a nějak s ní pracoval.  Rovněž televizní zpracování je podivně vágní až nudné. Herci se ale snažili. Měco málo přes polovinu. ()

inquort

Velmi dobře vystavěný a silný příběh umocňují herecké výkony Bohdalové (kterou příliš nemusím, ale tady se mi líbila) a Švehlíka. Celý film ale kazí kamera (podivně nesourodá) a výprava ("prostě to je někdy v minulosti"). Hon na pana Illa je mrazivý, stejně jako jeho závěr. ()

P_Soar

Ani po 20 letech neztratila Návštěva staré dámy nic ze své působivosti. Může za to samozřejmě skvělá předloha a pochopitelně i herecké výkony v podstatě všech zúčastněných, v první řadě ale dvojice Švehlík - Bohdalová. Achtung SPOILER!!! Na film lze pohlížet jako na příběh ženské pomsty, zápletka je vlastně takový trochu Kill Bill, jen způsob likvidace, který Nevěsta v tomto případ zvolí, je mnohem rafinovanější. Zvlášť v dnešní době si ale člověk víc všímá i motivu zadlužení (a hříchu) a klade si otázky jako: Čím občané městečka nakonec za dluh platí a kdo je vlastně dnes tím Alfredem Illem? ()