Herecký koncert dámy českého filmu Jiřiny Bohdalové, která zazářila v titulní roli miliardářky Kláry Zachanassianové. Jedno z nejlepších a také nejhranějších děl předního švýcarského dramatika Friedricha Dürrenmatta „Návštěva staré dámy" má za sebou dlouhou cestu našimi divadly a v titulní roli se zaskvěly mnohé naše přední herečky. Slavná hra čerpá motivy z antické tragédie, středověké morality i soudobé dramatické vize. Není proto divu, že si titul vybral i režisér Zdeněk Zelenka pro vynikající herečku Jiřinu Bohdalovou. Jde o velmi silný a stále aktuální příběh ženy, která si přijíždí do svého rodného města pro spravedlnost. Žádá absolutní spravedlnost, která může být naplněna pouze smrtí člověka. Slíbí, že po splnění této podmínky věnuje omšelému a zcela zbídačenému (ačkoliv dříve skvěle prosperujícímu) městečku Güllenu obrovský peněžitý dar. A v tuto chvíli nastává pozvolná, děsivá proměna většiny obyvatel tohoto zdánlivě slušného, morálku vyznávajícího města... (Česká televize)

HonzaBez

Při každé známce blahobytu je cítit, jak se smrt plíží blíž a blíž…“ Dostava mrazivá Jiřina Bohdalová v roli miliardářky, které při svém sociálním experimentu stačí jen čekat. Svět z ní v mládí, jak sama říká, udělal „děvku“, ona je na oplatku odhodlaná, z něj udělat „bordél“. V téhle adaptaci Dürrematovy hry člověka mrazí nejen z toho samotného děsivého závěru, ale především z oné nadčasovosti. Z toho, že i my lidé plni humanistických ideálů se za jistých okolností dokážeme měnit ve štvavou zvěř, která si ale přitom tu štvanici ještě dokáže zdůvodnit bohulibými úmysly…. Vždyť kdo by odolal, když „jde především o to, že chceme uskutečnit spravedlnost“ Nebo že by šlo přeci jen o poněkud přízemnější věci? ()

Samuel7

Hra je to dobrá, ale v tomto zpracování... Naprosto otřesná kamera a laciný televizní look (i na tv film). Zkrátka příběh dobrý a zamyšleníhodný, ale ne zásluhou tvůrců této adaptace. Je zde mnoho známých herců, ale ani po této stránce mě to vůbec nezaujalo - nicméně nebýt jich, budu si myslet, že se jedná o nějaké amatérské dílo. Navíc až teď vidím, že je film až z roku 1999, vypadá však na minimálně 10 let starší. ()

manonfire

Musím říci, že ačkoliv se jedná o kvalitní zpracování a zvláště Alois Švehlík si zde zahrál dle mého životní roli, tak hvězdy dávám zejména umělci jménem Friedrich Dürrenmatt , protože tak silný a fatální příběh se jen tak nevidí. Vynikající. 100% ()

Vercinix

Málo u čeho se mi stane a stalo, že doslova nemohu popadnout dech! Do doby než jsem shlédl NÁVŠTĚVU STARÉ DÁMY se mi zadařilo být uvytržení od začátku až do konce jen u RQUIEM PRO PANENKU!Bohdalová (i když ona zrovna není herečkou dle mého gusta) zde byla natolik vynikající, že jsem byl doslaova "usazen na pozadí":) Klobouk dolů před Zdeňkem Zelenkou, J. Bohdalovou a předvším před nepřekonatelným Dürrenmattem:) ()

Kovaja

Skvostné herecké obsazení jako pocta knižní předloze F. Durrenmatta. Bohdalka mě sice pila krev svým protivným a povýšeným obličejem ale Švehlík, Vlach, Zindulka, Skopal a spol byli moc fajn. Pěkná práce:-))) ()

Stružák

No panejo, od filmu jsem nečekal vůbec nic a dostal jsem špičkovou záležitost. Ten příběh je silnej jako blázen, podmanivá hudba perfektně dokresluje atmosféru. Bohdalová, Švehlík i Němec hrajou jak o závod. Ale musím tady vyzdvihnout i vedlejší role, protože i třeba Ruda Hrušinský předvádí parádní výkon. Sakrapráce, takhle má vypadat vesnický drama, přesně takhle. Nevím proč, ale celkovou atmosférou (možná i trochu příběhem) mi film připomněl můj hodně oblíbený Dogville. Návštěvu staré dámy si musím zařadit mezi filmy, které si rád jednou za čas pustím. ()

Emzet

Řekl bych, že převedení na plátno se podařilo, minimálně Bohdalová je tady skvělá (ačkoliv na Ucho to nemá)... ()

artuš

Pěkný děj, výborná výprava. Ale ty záběry se mi zdály jako by je natáčel nějaký amatér. Velmi nesrozumitelný konec, podle kterého se nedalo poznat jestliho opravdu zabili nebo jestli tu mrtvolu jenom hrál na oko. Jinak krásný důkaz,že si člověk za peníze mů že koupit všechno i spravedlnost. Herecký výkon paní Bohdalocé byl vynikající, i ostatní herci se představily v nádherných rolích, které mystrovsky zahrály. Přesto všechno dávám za 3 hvězdičky. ()

dessa

Vynikající záležitost, od pěti hvězdiček však dělí skutečnost, že jsem Návštěvu staré dámy viděl na prknech Vinohradského divadla s famózní Jiřinou Jiráskovou a neméně vynikajícím Vladimírem Dlouhým. ()

quixote

Ukázka toho, že i dokonale napsané již dávno klasické modelové drama se dá zničit násilnou a naprosto nelogickou úpravou, neumětelskou aktualizací a nevhodným castingem. Jiřina Bohdalová se na roli vůbec nehodí, i když se činí, seč může. Dürrenmatt zamýšlel postavu Kláry naprosto jinak, má jít o téměř nelidské monstrum, jenže tady se holt hledala velká role pro J.B. a spoléhalo se na to, že původní text zná málokdo - i když hra byla u nás dost často uváděna. Hra je nejen modelová, ale také alegorická a pracuje s drsnou nadsázkou. Úpravou vznikl nepravděpodobný příběh "jako ze života", jakési maloměstské drama, které na autorovi pouze parazituje! ()

Brinkley

Pokud se najde výborná předloha (a to samotná hra setsakra je), kvalitní scénář s inteligentními dialogy, to vše dovršeno hereckým umem, je mi úplně u ... tedy jedno, zda-li jde o televizní snímek se všemi svými limity nebo vyfintěný velkofilm určený pro kina. Jde o výjimečně povedené zpracování Dürrenmatta a možná jedno z posledních televizních počinů, než se pro TV začaly točit produkty, navzájem si podobné jak housky na pultě. (Btw a ať už mám z "Bohdalky" jakkoli smíšené pocity, je to přese všechno Paní Herečka a rolí Kláry Zachanasjanové mi znovu připomněla, že bez jejího talentu by nebylo Ucha, Světáků, Dalskabátů, ale třeba i Daňkova útržku pruského.) ()

Adiemus

Skvělá záležitost z dob, kdy ČT ještě byla schopna vyprodukovat zajímavé filmy. Dürrenmatta můžu, Bohdalovou nemusím, ale tady byla adekvátně uměřená a přesvědčivá i bez obvyklého pitvoření. ()

karlee

Duerernmattovy hry o vine a trestu mám hodně rád, ale tady to zpracování není moc povedené. Herci OK, ale režisér a hlavně kameraman tomu vůbec nedali tu psychohororovou náladu, jak by se slušelo. To snad by byla lepší jen zvuková stopa jako rozhlasovka. ()

Amonasr

Výborná televizní adaptace vynikající Dürrenmattovy hry o pokrytecké morálce obyvatel provinčního městečka. Nejsmutnější na tom je, že i přes zvolené absurdní prostředky má tato moralita zcela obecnou a stále aktuální platnost. ()

ostravak30

Jiřina Bohdalová patří bezesporu k nejlepším herečkám naší historie. A v minulosti už mnohokrát dokázala, že dokáže zahrát prakticky cokoli. Důkazem budiž geniální výkon zaostalé Fany. J. Bohdalová je skvělá komediantka, ale také ji známe z mnoha pohádek. A toto je pro změnu potvrzení, pokud už to nedokázala v minulosti, že navýsost umí i dramata. Její ledově chladný pomstychtivý pohled by jen tak někdo nezvládl. Celá zápletka je velmi zajímavá. Jedná se totiž i o velmi dotěrnou morální otázku. Může někdo zabít, když to přinese prospěch celé společnosti? Tím spíš, když je onen člověk skutečně vinen? Nepochybuji, že při větším rozsahu, než je menší městečko, kde se každý zná, by to pro někoho bylo snažší rozhodování a vrah by se našel. Ať hodí kamenem, kdo je bez viny. Toto biblické úsloví si ale obyvatelé za své nevzali a rozhodli se, že když jim svědomí nedovolí vraždit, dovolí jim alespoň využívat nejprve dovbroty viníka a pak tlaku na něj. Drama je zároveň zajímavou sociální sondou, kterak by se zachovali lidé, když by dostali tuhle možnost. Každý národ by se asi zachoval jinak, je to i otázkou mentality, ale člověk je ve své podstatě stejný. Hlavně, když mu není nejlíp a jde mu o vlastní přežití, čehož právě Klára Zachanassianová využívá. Plný počet hvězd nedám neboť mi určité pasáže přišly už přehnané. Prezident světové banky jede za miliardářkou do Güllenu? ()

Gortyna

Akorát že to nebyl herecký koncert Bohdalové, ale především Aloise Švehlíka! Ten bohužel nemá takové jméno jako ona diva - samozřejmě taky výborná herečka. ()