Pátrání po Jednookém Jimovi

Search for One-eye Jimmy, The

Komedie

USA, 1994, 80 min

• davidek

Asi jsem zrovna na tenhle styl humoru neměl chuť či co. Fakt je ten, že jsou ve filmu dobrý, ale hodně laciný vtipy. Když si vezmu filmy ve kterých hrají například Steve Buscemi a Samuel L. Jackson před i po tomto filmu, odvedli jinde daleko lepší herecké výkony než zde. Fakt je ten, že takovej disco tanečník, co je v tomhle filmu, se jen tak nevidí :-). To však asi nestačí.(27.3.2006)

Vyloženě nízkorozpočtová záležitost spadající do oblasti americké nezávislé scény. Jde o parodii na nezávislé dokumenty a zároveň na děsně coolově se tvářící tarantinovské detektivky se stylizovanými postavičkami z chudinské čtvrti plné americké bílé lúzy. V podstatě poloamatérský projekt, což je ovšem patrně i záměr, který ale disponuje skvělým obsazením i v případě drobných roliček. Steve Buscemi, Samuel L. Jackson nebo John Turturro hrají vyloženě s chutí, z každého záběru je patrné, že je režisér k jejich účasti nemusel přemlouvat a že každý přispěl nějakým nápadem k celkovému výsledku. Je sice pravda, že výraznější dramatickou linku snímek postrádá, postavy jsou spíš figurky a na dialozích nepracovala celá armáda hollywoodských scénáristů, nicméně ve výsledku jsem se přesto bavil velice slušně. Vidět známého charakterního herce Johna Turturra, jak divoce křepčí v rytmu diska jako parodie Johna Travolty z Horečky sobotní noci, se někomu jen tak nepoštěstí. A takových momentů se najde celář řada. Pokud srovnám tenhle undergroundový projekt s podobným pokusem z českých luhů a hájů, jako byl Choking Hazard, pak jde v případě amerického kousku o nedostižný, prakticky oskarový film. Celkový dojem: 80 %.(8.8.2009)

Byla by to parádní podívaná, nebýt přešlapování v prostřední pasáži a celkově suchého scénáře. Nosné jsou ovšem postavy a ty stojí za to. Ani ne plukovník Samuela L. Jacksona, nebo looser Stevea Buscemiho, ale drobné postavičky, které často nemají ani text, ale jsou nezapomenutelné. Fotr (co mu stojí péro, když má depresi), Hlavoun (co mu jeho dědek přebere všechny holky), Disco Bean (téměř zachránce Jimova oka), nebo i Jednooký Jimmy (kterému někdo oko vystřelil, když zrovna dával štětce "dýško")... Ovšem s tímhle potenciálem jsem nucen čekat trochu víc.(12.11.2008)

Čistý filmový underground, tedy nízkorozpočtový nezávislý film o natáčení nezávislého filmu...amatérská parodie (ovšem s hollywoodským obsazením!), možná jenom taková zábavná blbinka, natočená nejspíše pro radost všech zúčastněných :-) ...a to jsme u merita věci = podstaty nezávislého filmu... Podobné filmy: Život v oblouznění, Prosíme přetočte, Ed Wood(21.11.2006)

Lapálie skvadry totálních nýmandů, které zjevně nikdo nefilmoval pro peníze, nýbrž pro zábavu. Člověk až skoro nemá chuť vědět, jak to bude dál, ale nakonec se ta atmosféra a dynamika ve stylu jazykově vzdělávacího pořadu z osmdesátých let docela vetře pod kůži. Pro mě by jakékoli hodnocení mezi jedničkou a pětkou mělo své opodstatnění, a protože se neumím rozhodnout, nechávám to srabácky na trojce.(11.5.2012)