Na nebezpečnou výpravu do neprostupné džungle na úpatí konžské sopky Mukenko se vydává pestrá společnost, v níž má téměř každý svůj vlastní skrytý cíl. Mladý vědec chce vypustit do přírody gorilí Samičku, energická elitní zaměstnankyně telekomunikačního magnáta hledá pro svého šéfa superčistý diamant a rumunský dobrodruh chce najít bohatství ve starobylém městě Zinj, postaveném u legendárních diamantových dolů krále Šalamouna. Překážkou strastiplné cestě k vytouženému cíli je nejen neprostupná džungle, ale i občanská válka, jež v zemi vypukla. Na místě pak výpravu čekají potíže s vraždícími opicemi i ohrožení náhle probuzenou sopkou... Dobrodružný snímek Kongo, natočený podle románového bestselleru Michaela Crichtona, patří mezi snímky, odvozující komerční úspěch od zručného využití osvědčených prvků a témat. Ve filmu Franka Marshalla se tak vedle sebe objevuje africká džungle se vzácnými horskými gorilami, futuristická technika a bájné diamantové doly krále Šalamouna, střežené kmenem vraždících opic. (oficiální text distributora)

Gooran

Bohužel, nemohu jinak. Někomu možná přijde zábavné, za mne značně nepovedená filmová verze Crichtonovy knihy Kongo. Vyobrazení samotné komunity lidoopů v Zinju, to je snad jen hloupý žert. Kniha má obrovský potenciál, toto je prakticky brak, který dostává jednu hvězdu snad jen kvůli Amy a úvodní pasáži filmu. Jakmile se dostali do Afriky, stálo to za prdlačku. Takže to, co Crichton vymazlil ve svém románu, to tady Shanley s Marshallem totálně pohřbili. No víckrát už ne, to si raději uvařím čaj a zalezu někam do houpacího křesla s původní předlohou. A jednou se třeba najde někdo, kdo nebude vymýšlet šílené odchylky od původního příběhu a naopak jej dostatečně kvalitně převede na plátno. ()

Scaevola

Půvabně čistokrevná postmoderna vábí akčním spádem, směsicí nápadů i žánrů a dobrodružnou zápletkou v ještě nekorektní Africe. Na druhé straně jí bolestně škodí amatérské herecké výkony, prohazování archetypálních rolí (pečující vědec proti drsné doktorce) a emočně ploché odbočky s gorilou. Docela by mne zajímalo, co to Crichton vlastně původně napsal. ()

kajo48

gouryella ma pravdu, cital som knihu a bavila ma viacej ako film. Nie ze by bol zly, vyprava, rezia, herci, vsetko je v pohode, ale tomu filmu nieco chyba. Tazko to vyjadrit, ale nemal som z neho ten pocit ako z knihy. Skoda premarnenej sance na kvalitny dobrodruzny snimok. ()

zurivymlok

Průměrný snímek, které vystihuje zdějších 51 % velmi dobře. Předlohu Michaela Crichtona neznám. Ale pamatuju, že jako dítěti se mi tento film celkem líbil a i když s postupem času se jeho hodnocení v mých očích snižovalo, rozhodl jsem se být hodný a z nostalgie zaokrouhlit nahoru. ()

Pythonator

Mě ten film prostě baví ať už je o kolik chce horší než kniha. Moc rád bych někdy viděl daleko lépe natočené novější zpracování s lepšími digitálními triky (sorry Stane Winstone, ale pořád jde poznat, že to není gorila) a hororovějším příběhem. Zatím se spokojím i s tímhle. Laura Linney se mi v tom filmu strašně líbí, což nemůžu říct o všech jejích filmech. ()

Skylwalker42

Kdybych to viděl teprve nyní, okamžitě by to bylo vyznamenáno jednou hvězdou. A to je za velmi povedený soundtrack od pana Goldsmitha. Ale bohužel jsem to viděl jako malinkaté dítě, takže se mi to moc líbilo. Ono dobrodružství atd. Pak jsem přečetl původní román, ale jak víme,,,tak pan Crighton má prostě smůlu na své filmové adaptace - povedlo se jako jedinému Spielbegovi s Jurským parkem (i když také nejel moc podle původního příběhu). Zkrátka, nedám na tento snímek dopustit. I když je to vyloženě béčko, tak se stále rád podívám. Vlastně musím ještě zmínit Stana Winstona, jeho naštvané gorilky nemají chybu. ()

PRASÁK

Je velmi pravděpodobné, že věhlas amerického spisovatele, scénáristy, producenta a režiséra Michaela Crichtona nezajde ani po jeho smrti. Jeho romány se prodávají dodnes a mnohé z nich byly s menším či větším úspěchem zfilmovány. Když mu nakladatelství Knopf v USA vydalo v roce 1980 jeho román „Congo" (poprvý česky tahle kniha vyšla pod názvem „Kongo" v roce 1994), většina čtenářů odmítala uvěřit, že by gorila Amy byla schopna používat znakovou řeč, a to přesto, že Amy spisovatel ve své knize vytvořil na základě skutečné gorily Koko, s níž vědci na Stanfordské Univerzitě prováděli úspěšné pokusy se znakovou řečí. O 15 let později filmové společnosti The Kennedy/Marshall Company a Paramount Pictures přetransformovaly psaný text na filmové plátno. Režie se ujal americký producent, režisér a občasný herec Frank Marshall, který byl do té doby známý především díky snímku „Přežít" (1993), založeném na skutečných událostech. Ale to je jiná kapitola. Ve filmu „Kongo" sledujeme expedici různorodé směsice dobrodruhů na výpravě do africké divočiny. Nutno podotknout, že mezi knihou a filmem je značné množství rozdílů, ale to už tak ve filmové branži bývá. Děj se odehrává kdesi v africkém pralese, kde je skryto ztracené město Zinj a v něm modré diamanty. Zmíněnou expedicí tvoří: doktorka Karen Ross (Laura Linney) z firmy TraviCom, Dr. Peter Elliott (Dylan Walsh), kapitán Munro Kelly (Ernie Hudson), jistý bohatý podivín z Rumunska Herkermer Homolka (Tim Curry), asistent Petera Elliotta Richard (Grant Heslov) a několik dalších postaviček. Ještě stojí za zmínku šéf firmy TraviCom, R. B. Travis (Joe Don Baker), který na dálku přes satelitní spojení řídí kroky doktorky Karen Ross, protože mu jde hlavně o superčistý diamant pro budoucnost telekomunikačních technologií. Avšak bájné diamantové doly krále Šalamouna jsou střeženy kmenem vraždících opic... ()

Anubiska

Pokud jde o adaptace,s Crichtonem je to stejné jako s Kingem. Kniha je většinou skvělá,napínavá jízda-a film jen takový trochu retardovaný chudáček. Tedy až na pár výjimek,ale Kongo k nim bohužel nepatří. Dala jsem tomu po letech druhou šanci,ale byla to ztráta času. ()

Cecko

Škoda škodoucí. Ten film má velký potenciál, to se musí uznat, avšak nevyužitý. To co tam mělo být tam chybí a spousty nepodstatných věcí zase přebývá. Možná, kdyby to dostal za úkol natočit někdo jiný...No ale za ty pěkné bílé goriláky, ze kterých i dnes, po 20 letech jde strach, musím dát alespoň 3 hvězdy. ()

Indominus

Špatná adaptace, ale tomuto Crichtonovu dílu je lépe na stránkách knihy. Jen génius by to dokázal. Navíc otřesné obsazení, papundeklové kulisy a směšná vopička Amy... NE-E! ()

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku