Podivuhodný příběh Henryho Sugara

• USA The Wonderful Story of Henry Sugar

Bohatý muž se rozhodne získat výjimečnou schopnost, aby mohl podvádět při hazardních hrách. Adaptace oblíbeného příběhu od Roalda Dahla z dílny Wese Andersona. (Netflix)

Pete

Tak jak jsem nadával u poslední Andersonovy celovečerní kraviny, tak jsem byl s touhle milou adaptací Dahlovy povídky spokojen. Krátký film mu sedí mnohem lépe, ten jeho typický styl se tolik nevyčerpá, a nestihne nudit. V jednoduchosti je krása, a tenhle skoro Werichovský příběh si zjevně užili i fajn herci - hlavně spolehlivý Cucumberák a roztomilý Kingsley. ()

OJan

Mé první setkání s tvorbou Wese Andersona. Nikdy předtím jsem od něj nic neviděl a jediné co jsem tak nějak věděl, že má osobitý styl. A právě proto jsem chvíli přemýšlel, zda bych měl začít s jeho tvorbou zrovna krátkometrážním snímkem. Nakonec jsem v tom nespatřoval žádný problém, a tak jsem si Podivuhodný příběh Henryho Sugara pustil. A už po několika málo minutách jsem věděl, že jsem našel mého nového oblíbeného režiséra. Ze všech čtyř Andersonových adaptací povídek Roalda Dahla se tato zdařila úplně nejvíce. Jde o vynikající víceznačný příběh, který je mistrně rozprostřen a také netrpí jakousi neuceleností jako následující povídky. To je dáno tou zhruba 2x delší stopáží. V ní děj dobře vygraduje a myšlenka je výborně s velkým přesahem sdělena. V těch bezmála 40 minutách to ani jednou nenudí, je to úderné a pořád je na co se koukat. Styl vyprávění je přehlídka originality. V žánru artové komedie je zcela bezkonkurenční. Knižní děj, jevící se jako Brechtovo divadlo byl zcela, takřka bez jediné výjimky, přenesen na plátno. Kdo to kdy viděl? Velké kouzlo pak dodává i technické provedení. Značně saturovaný obraz. Kamera, která je povětšinu snímku statická, což se zde fakt hodí a zážitek to posunuje ještě výše. Práce s kulisami a se světly dovedené do dokonalosti. Dále také geniální dialogy, dvojrole a neskutečný smysl pro detail. To všechno dělá vynikající a nezapomenutelnou atmosféru a také samozřejmě jen stěží zapomenutelný film. Je až s podivem, že tohle všechno uvidíte během pouhých 40 minut. |95%| ()

Bublaga

Vizuální opulence a kadence vypouštěných slov je zahlcující. Forma vítězí nad obsahem. A to mám Roalda Dahla fakt ráda. ()

W.Goldfinch

To bylo takový hezoučký. Anderson tady přesně vystihl ducha Dahlovy poetiky. Výhodou je krátká stopáž, na které se Wesův styl nestihne přejíst. Těším se na další. ()

Habanera

V dnešní uspěchané době je stopáž tohoto snímku zcela vítaným potěšením. Barevnost a kulisy už čímsi, pro Andresona obvyklým. Nemám však potřeba znovu shlédnout. ()

Draconian

Já jsem si tohle fakt užil. Wes Anderson je skvělý a už od prvních záběrů jsem poznal, že je to jeho filmek. No krátký film..."kraťas" na necelých čtyřicet minut. Zfilmovaná povídka Roalda Dahla je vlastně trochu audiokniha, protože i postavy přednáší vyprávění a dialogy, jako by předčítaly onu povídku. Dovětky typu "řekl jsem" nebo "Henry odvětil" působí i humorně. Právě takřka doslovné vyprávění děje může působit i otravně, ale filmek není naštěstí tak dlouhý, aby tím začal otravovat (alespon u mě...věřím, že někoho to otráví už od začátku). Prostý, ale zajímavý příběh dominuje tím,  co Anderson umí nejlépe - hravost a vizuální hračičkovství. Scény se mění jak ve zrychleném divadle a z každého záběru je znát nápaditost a tvůrčí svoboda. Tvůrci se zkrátka mohli vyřádit. K výbornému zažítku přispívají i herci. Ve filmu se sešla celá řada známých tváří a hvězd. Všichni jsou vynikající. Zkrátka je to moc příjemný "kraťas", který se obejde bez násilí, megalomanských efektů a umí vykouzlit fajn náladu. Je super vidět i dnes takhle nápaditou filmařinu. 90% ()

rigby

Další videoklip ke čtené povídce. Asi nejsem cílovka, ani ty obrázky mi nic neříkaly, ale vždycky stačí jen zavřít oči a poslouchat. Za mě zcela zbytečné, stačí audionahrávka. ()

silv_r

"Koukám na nové shorty Wese Andersona," napsala přes Instagram dívka, kterou silv_r posledních pár týdnů s nadšením vídá. Protože si jednoho večera uvařil večeři a sedl k televizi, hledal něco krátkého, co si může pustit zatímco by jedl. "Hele, Henry Sugar!" zvolal a říkal si, že aspoň bude mít nové téma pro konverzaci. Následující je popis filmu, tak jak jej vnímal. Plátno, kulisy a choreografie připomínaly divadlo. Omezený počet herců tento pocit pouze umocňoval. "Ježíš, to je tak krásně udělaný," zamumlal silv_r tiše pro sebe. Bylo. Celý film měl náladu, jako když v podzimní odpoledne prší a pod dekou srkal čaj, přičemž vedle prská krb. Zkrátka takové útulné příjemno. Dějově byl film zajímavý, ale stylizace a způsob vyprávění je ten prvek, který z něj dělá, co bylo před chvílí popsáno. Ono útulno spočívala v tom, že kde jiné filmy své nedostatky schovávají, Anderson je zde přijímá a dělá z nich přednost. Film skončil. "No, jdu napsat recenzi," řekl silv_r a šel tak udělat. Byl spokojený. ()

p.a.douch

Tak je to jisté Wes Anderson není moje krevní skupina. Nedokáži pochopit, že nejsem ten film schopen dokoukat do konce (vždyť to má sotva 40 minut). Takže nic, nevím co bych hodnotil. Pro mě je to zkrátka nekoukatelné. Pamatuji si jen pár herců, divné kulisy, neustálé promluvy k divákovi a pak jsem se probudil. ()

bonovox

Najdlhšia z adaptácii Dahlových poviedok je typickým snímkom od Wesa Andersona, opäť výborný a pritom jednoduchý vizuálny štýl  a k tomu tajuplný príbeh, ktorý kvalitne graduje. Herci skvelí. 80% ()

Setanta

Všechny 4 povídky hodnotím jako jeden film. Líbí se mi to jako formální experiment (doslovné čtení textu herci do kamery), byť jen to jenom nadstavba klasického Wessovskeho manyrismu. Asi nejdivadelnější film, jakého jsem byl svědkem (včetně některých záznamů divadelních představení). Zároveň je ale kadence slov taková, že se často těžko sleduje, naspeedovanost bere prostor samotnému herectví a povídky často nudí. SPOILER: Nejvíce si mě získal Jed, který ve mně vyvolal napětí a zasáhl mě pointou (xenofóbní zmrd). ()

P_Neubauer

Vizuál neskutečně zajímavý a povídka poměrně také. Jako krátká originální jednohubka naprosto splnilo svůj účel. 8/10 ()

Dawe2

Velmi zajímavý styl vyprávění s hraním, který mi ale dost nebavil a společně s velmi rychlým vyprávěním štval. Skoro jsem nestíhal číst titulky. Ale jinak je příběh hodně zajímavý a za 40 minut to stálo. ()

Tomas_PO

Krátkometrážná podívaná z pera Wesa Andersona na motívy Roalda Dahla dáva celkom slušný základ pre absurdnú a nerušenú búrku myšlienok a crazy príbehov, no najmä neuveriteľných interiérov a úchvatných kamerových záberov. ()

BrusVejn

Zo začiatku skvelé, ale čím ďalej film postupoval tým viac ma tá forma štvala. Je to defakto audiokniha s videom, kde postavy absolútne nezaujato v zrýchlenom tempe čítajú scenár od slova do slova a pritom sa pozerajú do kamery. Vo filme nie je snáď ani 10 sekúnd v kuse bez toho aby niekto nekvákal, takže divák nemá žiadnu šancu si vydýchnuť. Aj keď ma film len necelých 40 minút, ku koncu už som nevládal dávať pozor, tak vysilujúce to bolo. Vizuálne nápadité a zaujímavé, ako u Andersona vždy. Btw komediálne na tom nebolo nič, ani raz som sa neusmial. ()

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky

11.03.2024

Wes Anderson chystá film pro Netflix

Wes Anderson chystá film pro Netflix

07.01.2022

Režisér Wes Anderson (Život pod vodou, Grandhotel Budapešť) rozhodně nezahálí. Je to teprv pár týdnů, co do našich kin dorazil jeho nejnovější snímek Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun, a… (více)