Great War, The (TV seriál)

Dokumentární

Velká Británie, 1964, 26x30 min

Peter Heelas

Komentáře uživatelů k TV seriálu (2)

Naprosto unikatni serial, kteremu jeho stari urcite neubira na pusobivosti! Byl jsem nadsen a vsech 26 dilu jsem proletl behem jednoho tydne. Neuveritelne mnozstvi autentickych zaberu, citace z projevu velkych statniku a generalu stejne jako utrzky z dopisu vojaku bojujicich na vsech frontach velke valky, rozhovory s temi, co snad zazrakem prezili.. to vse dela z The Great War jeden z nejlepsich dokumentu, co jsem kdy videl! A urcite jediny, ktery se v takovem detailu venuje Prvni svetove valce.(16.2.2012)

Definitivní dokumentární opus o 1. světové válce z produkce britské BBC (Epics má pravdu v tom, že kanadská, ale i australská veřejnoprávní TV seriál koprodukovaly, je to ale především britské dílo). Tvůrci k padesátému výročí sarajevského atentátu, tj. téměř na poslední chvíli shromáždili tři stovky osobních svědectví pamětníků - tím je seriál sorvnatelný s Lanzmannovým dokumentem Shoah. Mluvící hlavy ale nepřevažují, seriál obsahuje ohromné množství archivních záběrů - i když mám pocit, že těch z druhé strany fronty, tj. německých, rakouských, ruských nebo tureckých mohlo být ještě víc. Seriál je však naštěstí oproštěn od přehnaného vlasteneckého patosu, tady určitě pomohl padesátiletý odstup. Chvílemi mě mrazilo v zádech při pomyšlení, čím to museli procházet naši dědové a pradědové. O téhle válce se uz nás tak málo mluví, je už skoro zapomenutá. Školní dějepis to odflákává, víc jsme se toho snad učili o nejednoznačných a přehnaně glorifikovaných husitech než o těchto bezejmenných hrdinech. Respekt vůči Daily Mailu, který seriál oživil v DVD přílohách tohoto deníku. Díky tomu ej seriál docela dostupný třeba na eBayi. A hlavně - uživatel mengutimur celý seriál umístil na youtube a tím ho zpřístupnil všem vážným zájemcům o toto období našich novodobých dějin. Po něm následovali i další, takže stačí jen pár kliků a můžete se nechat ohromit.(4.9.2016)