Adrenalinová jízda po rozvrácené Americe blízké budoucnosti, která balancuje na ostří nože. (Vertical Entertainment)

bonovox

Civil War je pre Alexa Garlanda určite najviac ambicióznym projektom a zvládol to výborne. Nelichotivá vízia budúcnosti Ameriky je tu podaná veľmi skľúčujúco. Jednoduchý koncept road movie, keď sa partia novinárov snaží dostať do Washingtonu cez vojnovú krajinu stačí na zobrazenie rôznych foriem života vo vojne a samozrejme absurditu daných situácii. Výborná je tu hlavne scéna s Plemensom, škoda, že netrvá dlhšie. Veľkým bojovým finále v DC všetko perfektne vrcholí a záverečné scény dobitia White House sú taktiež výborne natočené. Soundtrack je taktiež skvele vyskladaný k daným scénam. K plnému hodnoteniu chýba trošku viac prepracovanejší scenár, ktorý by viacej rozvinul ako k danej vojne vôbec došlo, resp. by sa viac zameral na postavy novinárov. Celkovo sa ale jedná o nadpriemerný snímok, ktorý totálne vybočuje s mantinelov typického blockbusteru. 85% ()

ssd3niss

Můj první film od režiséra Alexe Garlanda a musím říct, že jsem byl víc než jen spokojený. Po vizuální stránce naprostá špička, opravdu takhle vizuálně krásný film jsem dlouho neviděl (vůbec bych se nebál to dokonce porovnávat s nedávnou Dunou). Moc se mi líbilo pracování s jednotlivými fotografiemi a jejich zařazením do jednotlivých záběrů. Také samotné přestřelky byly naprosto famózně a precizně natočeny a zpracovány. Musím říci, že snad od filmu Černý jestřáb sestřelen jsem tak nádherné a propracované přestřelky neviděl. Samotné téma mi hrozně moc sedlo, dobrodružná jízda skupinky fotografů skrz roztroušenou Amerikou, plná napínavých přestřelek, dech beroucích situací a dokonalých dialogů. Také jste si nikdy nebyli zcela jistí, zda to náhodou jedna z hlavních postav právě nekoupí, doopravdy jste se o hlavní postavy báli a nebyli vám úplně u prdele. Zkrátka nebyl zde ten typický PLOT ARMOR, což je samožřejmě hodně velké plus. Nakonec bych jen dodal: THIS IS CINEMA 10/10 ()

jsed

Mne to cele v kontexte vnutrostatneho konfliktu a hlavne v USA skoro vyznelo, ze tie fotky nebudu nakoniec aj tak nikoho zaujimat... A vojensky, denne pozorujuc videa z Ukr a ziadny dron, poriadne mimo reality ( dufam ze sa to nepoklada za spoiler ) aj ked remeselne vojenske sceny su neuveritelne... ()

kokos.o

Civil War se odehrává jako komorní road movie, kde se potkává nezkušená mladá žurnalistka s trojicí ostřílených mazáků v oboru. Film se opírá o excelentní kameru, která s neuvěřitelnou precizností dokresluje atmosféru a děj, ať už se jedná o klidné scenérie nebo napínavé akční momenty. Příjemná hudba nenásilně podkresluje film, avšak v některých scénách by dramatická skladba lépe umocnila napětí a podtrhla emoce. Z profesního hlediska fotografa jsem vnímal jisté nesrovnalosti, které by ale běžnému divákovi pravděpodobně unikly. Závěrečná myšlenka filmu, zdůrazňující, že práce reportážního fotografa spočívá v zachycení reality v jakýkoli okamžik bez ohledu na okolnosti, je silná a zaslouží si pochvalu. Celkové hodnocení: 6/10  Art: 8/10    Akce: 7/10    Vtip: 6/10    Napětí: 6/10    Láska: 6/10    Soundtrack: 7/10    2D    04/2024 ()

david141474

Wagner Moura, člověk, který je znám svou životní rolí Pabla Escobara. A taky hlavní důvod, proč jsem na tento film vyrazil. No jako vypadalo to hodně zajímavě, hlavně obsazením a dějem. Nečekal bych od toho, že nám to ukáže tolik akce, i přestože se to jmenuje Občanská válka. Co se týče soundtracku, tak ten je solidní. Herecké obsazení je docela nařachaný, Kirsten Dunst, již dříve zmíněný Wagner Moura, mnou moc neoblíbený Steven McKinley Henderson, který se objevil i v loňském zklamání On se bojí. Tady musím říct se vykoupil. Akce je tady dost, fanoušci válečných filmů si tady pošmáknou. Konec je dost silnej a taky dost emocionální. Celý budování vztahů našich zúčastněných je odvyprávěno a zahráno velice kvalitně. Já jsem s tímto filmem velice spokojen a mohu jen doporučit! 9/10 Fanoušci válečných filmů si zde pošmáknou. (Velký Špalíček - 1.5.2024) ()

Polux

8/10 | SPOILERY | Garland mě autorsky naposledy zaujal u Ex Machiny, o to větší a příjemnější překvapení je pro mě jeho novinka. Jak se dalo předpokládat, spektakulární akcí nabité trailery klamaly tělem a výsledek je o něčem úplně jiném. Garland se tady totiž vskutku ambiciózně pokusil o něco hodně podobného tomu, co dokázal Coppola v nestárnoucí klasice Apocalypse Now … a kupodivu se mu to z velké části podařilo:-). | Stejně jako v případě Coppolova majstrštyku ani zde o samotný příběh (jednoduchý roadtrip skupiny postav skrze válkou rozvrácenou zemi s občasnými zastávkami a nejistým cílem), jednotlivé postavy (základní charakterové archetypy - snaživý nováček, ostřílený veterán, zkušený mentor), nebo bombastické válečné scény plné výbuchů a střelby vůbec nejde (byť na ně nakonec také dojde a provedením stojí za to). Podstatná je "nezaujatá" svědecká výpověď, tj. obtížně uchopitelný pocit "být při tom", který se Garland (podobně jako Coppola) snaží přenést na diváka skrze konkrétní prožitky postav a především celkovou atmosféru filmu. | Garland se chytře vyhýbá jakémukoliv, natož kritickému, politickému komentáři (takže příznivci levice i pravice mohou film přijmout za svůj:-)) a stran příčin propuknutí konfliktu nic nevysvětluje (pouze v rámci několika nahodilých dialogů odkrývá některé dějinné souvislosti) a totéž se týká zúčastněných frakcí (vzhledem k pohybující se frontě a splývání "bojovníků" s civilisty je rozlišení přítele od nepřítele téměř nemožné). | Namísto toho vrhá diváka přímo doprostřed dění a prostřednictvím střídání více či méně "oddechových" pasáží s výjevy válečného šílenství (všechny očekávatelné scenérie jsou samozřejmě přítomny) v rámci samostatně stojících příběhových epizod (mrazivá zastávka u Plemonse s přehledem vede) zkoumá spousty témat, od války jako takové a stavu rozdělené společnosti, přes konkurenční prostředí v oboru a poslání válečných zpravodajů (potřeba informovat veřejnost nebo hon za senzací za každou cenu?), až po předávání pochodně a charakterový přerod nutný pro kariérní růst. Díky tomu se divák ocitá ve stejné pozici nezúčastněného a místy nechápavého pozorovatele jako postavy ve filmu. Katarze v podobě adrenalinem nabitého finále ve stylu jiné žánrové klasiky a totiž Black Hawk Down je pak třešničkou na dortu. Celkově působivý počin, který rezonuje svou aktuálností, ale nikoliv angažovanými komentáři. | PeZet ()

Damnsinead

V Americe řádí občanská válka. Jak k ní vlastně došlo, není divákovi známo. Novináři to jdou zdokumentovat. Následuje řada bizarních scén, kde nehorázně přepísknuté násilí a scény à la Walking Dead střídají záběry na rádoby idylická místa a hraje do toho pohodová hudba. Reportéři se mezitím vesele pletou pod nohy po zuby ozbrojeným vojákům uprostřed přestřelky, tankům a výbuchům a božím zázrakem zůstavají naživu, zatímco ostatní padají jako mouchy. Zejména postava Jessie se vyznamenala. Ne že by člověk nebyl zvyklý na přežívající hlavní postavy, ale většinou to nedělají takhle okatě. Směšný konec radši rozvádět nebudu. Nic v tomhle filmu se nedá brát vážně. Funguje jen v jednom směru - jako malé rýpnutí do amerického zvyku řešit všechno se zbraní v ruce. 10% ()

VelkyMrB

Občanská válka. No ty kráso. Jsem citlivka největší, ale u tohohle snímku jsem spíš sbíral bradu ze země než abych upouštěl stavidla. Normálně jako drama nemusím, ale tenhle film byl pojat, velmi zajímavým stylem. Prostě celý film si jenom říkáte "jak to všechno může jen tak fotit?" Nevím jestli bych se na film koukl znova, ale plný počet musím dát. Je to film, který mě fakt vtáhnul do kůže těch novinářů. ()

bigmatko

v príbehu si nájdu to svoje asi obidva tábory geopolitického spektra a v duchu porekadla seješ vietor zožneš búrku by sa mohli celý deň vadiť, že ktorá to vlastne strana bol v tom filme dobrá a ktorá zlá. úmyselne to tvorcovia radšej nedefinovali a nechali na divákovi aby s prihliadnutím na svoju stranícku príslušnosť skandoval heslá na podporu tej ktorej armády. Každopádne je to dobrý nápad a odhliadnuc od glorifikácie novinárskej obce, ide o výborný roadmovie. ()

momomoo22

Ukážka  toho čo za hrozné  činy  sa dejú vo vojne.  Film je vážny a snaží sa byť  miestami umelecký.  Obsah klasický  ako pri iných  filmoch.Trištvrte filmu mi to prišlo  nudné,  aj keď sa tam občas niečo udialo. Na konci to bolo zaujímavejšie, ale začalo  to byť  aj dost hlúpe  a nelogické.  Najviac sa mi páčila vojenská technika a jej zvuk v Imaxe. Priemer. Film na jedno pozretie. ()

lex85

Příběh je založený na skoro reálných událostech a až do poslední třetiny je celkem dobrý. Schází tady jen úvod do děje a pozor spoiler naprosté klišé finále které je hrozné a nudné. Z takového tématu se dalo určitě těžit víc ()

samsozz

Po dlhej dobe veľmi zaujímavý námet na film- občianska vojna v USA ale v súčasnosti. Napätie veľmi dobre dávkované, príbeh celkom dobre ide, nenudil som sa skoro vôbec. Vadila mi jedine postava stvárnená Cailee Spaeny. Celý film sa blížime k veľkému vyvrcholenie a to je obrovské sklamanie. Prišlo mi to ako keby im buď došli prachy alebo stopáž nechápem prečo to skončilo tak moc stupídne. Akcia ku koncu tiež dosť gradovala to som si užíval. Pekne náznaky toho ako by to bolo - vyvraždovanie všetkých kto nemá USA genóm, "fotenie cez mŕtvoly", kamoši nekamoši aj tak mi ide len o seba a svoju fotku- záver filmu hej. Bohužiaľ stupídny koniec kedy sme sa všetci v sále na seba pozreli a nechápavo odchádzali zabil potenciál. Nech žije ´Murica! ()

QeeBee

I see humans but no humanity. Tento výrok přesně popisuje vyznění filmu. Bez hledání viníků, hodných, zlých, spravedlivých... Bez patosu, cynicky sune děj k cynickému konci. Válka je vůl, občanská válka je korunovaný vůl. Neosobní vyprávění je přednost tohoto filmu a ne jeho slabina! ()

jirikzaboj

V tak syrový a realisticky podaný thriller jsem nedoufal. Ostatně jsem si myslel, že půjde o naprosto zaměnitelnou a generickou béčkovou výplachovku, ale dostalo se mi řemeslně velice autorskému filmu. Není zde jen nabourání do sociálního okénka humanismu, ale taky bourání do Jessieho Plemonse a prezidenta spojených států. A už vím, že být válečný fotograf je řehole. Garland mě přesvědčil, že u tohohle bych být nechtěl. THIS IS AMERIC ()

mdf

Udělat si pěknou fotečku,v nevšedním chaosu.Spíše se to točí všechno,okolo novinářů,takže to okolo,je takové v globálu povrchní.Jako,že prý mega akční nářez a někdo to srovnává s Černý jestřáb sestřelen,tak to už je trošku silné kafe,samozřejmě,to ani náhodou..Taková foto road movie,zakončená akcí ve městě,kde mě už to nechávalo opravdu chladným. ()

555borac555

Film na mě z traileru působil úplně jinak. Čekal jsem trochu klasičtější megalomanský válečný film. Po většinu času je to relativně komorné s tím, že film se snaží ukazovat svět válečných fotografů. Ve výsledků jsem spokojený. Je to sice taková to klasické ukazovaní hrůz válek, ale je to tu zpracované zase trochu jinak, když hlavní hrdinové jsou novinaří, co se snaží válku dokumentovat. Trošku mě zklamalo, že film nikde nevysvětli nějak blíže, jak ta občanská válka vznikla, které skupiny lidí nebo americké státy jsou na čí straně a podobně. Přitom by to šlo do filmu naroubovat jednoduše prostřednictvím nějakého krátkého intra na začátku. Velmi často jsou tu pěkné záběry z hlediska kompozice, zaostřenosti/rozmazaní záběru a podobně. Kirsten Dunst hraje roli bez emoční novinářky docela věrohodně, zbytek herců už mi přišel slabší. Celkově je to zajímavý film, který asi nesedne jsou specifičností každému fanoušku válečných filmů, ale kvalitní to je. Dávám 8/10. ()

jara12

Režisér Alex Garland klade divákům jednoduchou otázku: Co by se stalo, kdyby fašistický prezident ovládl Spojené státy americké? Tento koncept se prolíná skrze příběh válečných novinářů, kteří zažívají hrůzy konfliktu. Film nabízí pestré vizuální podání a vybroušenou formu, přičemž se zaměřuje na netečnost společnosti a zvěrstva války. Hlavní postavy jsou vyprázdněné a emocionálně zbavené, což umocňuje působivost filmu. I přes počáteční zklamání se Občanská válka rozvíjí do silného zážitku, který vyžaduje opakované shlédnutí. Garland opět potvrzuje svou schopnost přinášet nečekané a výrazné filmy. ()

Sukdolakus7

Studio A24 a režisér Alex Garland se po letech vzájemné spolupráce předvedli ve zcela novém kabátě a musím uznat, že jim to i přes prvotní rozpaky nakonec oběma celkem sluší. Make America Great Again! ()

doubravkaa

Působivý film. Nádherná kamera, světlo, zvuk, hudba, skvělí herci. Kontext a přesné vysvětlení - kdo proti komu a proč bojuje mi chyběl vlastně jen trošku, když o tom přemýšlím, nebylo to pro mě nijak podstatné. Vlastně to, že občas není jasný ani samotným vojákům kdo proti nim stojí, nesmyslnost války jen podtrhuje. Co mi hodně lezlo na nervy je, jak zblízka se novináři motají vojákům pod nohy. To je tak i ve skutečnost nebo to tady trochu přehnali? Každopádně film předčil moje očekávání a bude mi určitě ještě nějakou dobu ležet v hlavě. ()

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení

25.04.2024

Co nového chystá Alex Garland?

Co nového chystá Alex Garland?

24.01.2022