Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

BlackTom

Famózne. Takmer od začiatku do konca to bolo pre mňa jasných ****, no keď prišlo záverečné rozuzlenie Ivanovej pravej identity a dôvodu, prečo Trevor Reznik nespí, zlomilo ma to. Lomcovali mnou zimomriavky, očarenie a akési zvrátené potešenie. Naozaj, veľa som toho od Mechanika nečakal, no i tak som toho dostal vrchovate. V prvom rade dokonalý výkon Christiana Balea. Ten mladík hrá ako o život a to, ako sa zohyzdil pre tento film, je pre mňa filmová obeť dosiaľ nevídaná. Veď je len kosť a koža! A aj napriek tomu z neho sála obrovská dávka charizmy. Presný opak jeho dokonalého a vyumelkovaného (no takisto výborného) Patricka Batemana z American Psycho. Filmu ďalej veľmi pomáhajú rôzne podporné role a dusivá atmosféra, ktorá konečný pocit z filmu ešte umocňuje. Ja nemám čo vytknúť, vážne. Mechanik je jasná voľba pre fanúšikov trochu "iných" filmov. ***** ()

Mistickzz

Veľmi ma fascinovala atmosféra tohto pochmúrneho snímku. Jedná z veci, ktorá sa fakt vydarila, bola taká mrazivá a surová. A potom ma fascinovala zmena Christiana Balea. Zhodiť skoro 30 kilogramov a spraviť zo seba chodiacu kostru kvôli úlohe vo filme. Klobúk dole a som rád, že na natáčanie Batmana stihol všetko nabrať späť. Film samotný mi prišiel mierne schyzofrenicky (a to teraz nemyslím pointu deja) a troška predvídateľný. Keby nebolo spomínanej atmosféry a skvelého Balea tak by to bolo za priemerné 3*. 75% ()

-Dawe-

Vynikající atmosféra. V tomto snímku mě Bale přesvědčil o svém herectví a to co zde předvedl je neskutečné! ()

Chipsonator

Skvělý atmosferický thiller s výborným Christianem Balem, který pro svou úlohu udělal opravdu maximum, to jak si kvůli tomuhle filmu zubožil tělo.... tomu říkám pravá herecká oddanost. Příběh má své tempo, nikam nespěchá a to je jen dobře, protože si můžeme vychutnat atmosféru filmu kterou ještě více umocňují jemné démonické tóny od Roqueho Baňose. Bohužel jsem si tento film nemohl vychutnat na maximum, jelikož tenhle koncept thillerů znám moc dobře (když jsem to viděl ve filmu poprvé, tak jsem jen úžasle zíral s pusou dokořán, a věřím že tady by to bylo stejné kdyby to byl můj první film s tímhle konceptem), takže jsem bohužel i celkem předvídal jak se film bude vyvíjet dál (stále jsem doufal že tam bude zvrat který mě opět donutí úžasle zírat a pusou dokořán ale bohužel). Ale tak věřím že pokuď jste tento koncept ve filmu ještě nezažily, tak vás čeká skvělý zážitek. U mě bohužel "jen" za 80% ()

Theraphosa

Tento film svědčí o jedné do očí bijící skutečnosti...Christian Bale je naprostej magor!Tomuto se říká oddanost své profesi.Nevěřil jsem vlastním očím(zvlášť po tom,co nastoupil v Batmanovi a měl formičku pěkně v cajku).Film samotný je velice pěkně rozložený a závěr si nechává až na samotný závěr.Herecké výkony jsou výborné,především již zmiňovaný Bale.A vrtačka?Excelentní! ()

Shakeus

Oceňuji tajuplnou a stále napjatou atmosfétu. Bale je vynikající. No a o čem že vlastně ten film byl? Trevor nějak žije, něco dělá a někoho potkává, ale nakonec zjistí, že si spoustu věcí vymyslel a realitu viděl zkresleně. Narozdíl od např. Identity (2003) je toto zkreslení zpracováno docela věrohodně a zajímavě. ()

zbysik

Skoda nenaplneneho potencialu, kdyz uz teda Christian Bale ze sebe udelal takovou trosku. Film to spatny neni, ale kdyz si ted vzpomenu kolik promarneneho materialu se ve filmu nachazi, je mi z toho az smutno. Svoji inteligenci patrim do prumeru, ale uz asi po prvni pulhodince mi bylo jasne, na cem stoji hlavni podstata tohoto snimku. A ten konec? Film konci tim nejjednodussim zpusobem, jaky si vubec reziser muze vymyslet. Jasne, konci to logicky realne, tak jak by to vetsinou v realnem svete skoncit muselo, ale od filmu ocekavam vetsi originalitu. ()

AngiS

Who are U? ... Já vím, kdo jsi... Tenhle film je fakt psycho.. Christian Bale s anorektickou postavu, a s ohromnou dávkou zmatenosti a deprese.. Tohle mi bude ležet dlouho v hlavě. Přiznávám -fascinující film...... ()

Scytale

Skvělý Christian Bale ve velmi hustém dramatu o souboji vědomí s podvědomím skrze vytěsnění hrůzné vzpomínky, které přechází až do fyzického devastace člověka. ()

I.AM.NOT

Opravdu mysteriózní snímek! Můžeme jen parafrázovat, jestli byl Trevor osobnost rozdvojená nebo rozpadající se. Vrtá mi to hlavou, stejně jako to, jak může atmosféra Donnie Darka, mix příběhu Klubu rváčů a Mementa tak skvěle působit. Nevěřil jsem a netušil jak se tak skvěle všechno může začít dávat dohromady, ačkoli to dává smysl více než skvěle. Stojím nad propastí hodnocení, vzhledem k tomu, že se jedná o "pouhý mix" se ocitám na čtyřech, ale i díky tomu, co musel hubeňour Bale pro roli obětovat nakonec dávám plný počet. ()

Burdock

Dlouhé čekání na rozuzlení a nakonec velké zklamání. Celej film dává takovej pocit, že za tím vším bude něco víc, a ono nakonec toto nic. ()

B4TM4N

Christian Bale ve své nejryzejší, čili fyzicky sebezničující fyzické podobě. Neskutečně dedikovaný výkon, jeho nespolehlivý vypravěč Reznik nesleze ze scény. Škoda, že kolem se odvíjející konstrukt tak nějak od začátku vytěsnil momenty překvapení, což je zároveň při tomto současném omezení diváka na synchronizaci s myšlenkami hlavní postavy celkem s podivem. Obšírněji viz Douglas. ()

Michalechal

Christian Bale je pan herec a tohle je další ukázka toho, co umí. Kromě toho, že umí zhubnout jako po rekreaci v gulagu. Je to správně mysteriózní, lehce nechutné (to když někdo strčí ruku do soustruhu či co to bylo za stroj), vhodně temné ... Kdo má rád nejistotu závěru až téměř do konce, nechť se mrkne! :-) ()

Corpsegrinder

Pro fanoušky ponurejch filmů je tohle rozhodně bomba, občas z toho sálá troška Davida Lynche, sem tam problesknou i momenty alá Jakubův žebřík. A k tomu kostěj Bale kterej se z týhle postavy dokázal během šesti měsíců vypracovat na Batmana. ()

Sayko

Psychologická hra ve vedení s obdivuhodným a jedinečným výkonem Christiana Balea. Hlavní postava Trevora je však to jediné, co je na této "hře" jakž takž zajímavé. Děj je plytký, atmosféra místy až hluchá a zde to ani hudba nezachránila. ()

Drc

Problém filmů, stojících mimo hlavní komerční proud je ten, že jsou sice většinou originální, zajímavé a plné poutavých momentů, ale zároveň jsou dost často taky nudné a zdlouhavé, někdy samoúčelné a určitě určené pouze pro užší skupinu lidí. Přiznejme si to, koho baví dívat se hodinu a půl na vytváření půdy pro závěrečné 15 minutové finále kde vše zapadne do sebe, které je sice výborné a pozvedne film o 100% nahoru, ale ... je to jen finále. A takový film je i Machinist. Určitě smekám před hercem v hlavní roli, tak vyhublého maníka jsem snad ještě neviděl. Atmosféra je víceméně dobrá, střídání vypjatých a naopak hodně klidných míst ji však moc neprospělo. Možná i proto mi chybělo větší vtažení do děje. Závěr filmu bych hodnotil kladně, i když zavání klišém a od půlky je již snadno odhadnutelný. Doporučil bych tomu, kdo si potrpí na netradiční film a nevadí mu, že je to na úkor zábavnosti. Ale jakýkoliv pokus o něco netradičního (i když podobných filmů už začíná být také dost ...) by měl být oceněn, protože jenom tak vzniknou ty pravé perly. V tomto případě se bohužel až tolik nepovedlo. ()

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy