Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

Bumerang

Christian je neuvěřitelný blázen! Musím se přiznat, že prvních 15 - 20 minut jsem se vzpamatovával jen z jeho vizáže. Co Bale provedl se svým tělem... to je jednoduše neskutečné. Už za to si Mechanik zasluhuje pozornost. Ale ok, film není jen o herci. Skládá se z mnohem více šroubečků, matiček a dalších součástek a tady už Mechanik trhlinky má. Mikro, ale má. Hlavně výraznější hudební motiv mi děsně chyběl. Přesto mě tenhle biják suverénně vtáhl do děje. A závěrečná "pointa", kterou tady mnozí kritizují, se mi líbila moc. Protože to nebyla žádná pointa, ale normální a racionální vysvětlení předchozího dění. A díky té normálnosti mě z téhle tečky hodně zamrazilo. ()

Dave_ff

Excelentní Christian Bale, ale jinak nic nadprůměrného. Závěr není překvapivý, průběh filmu není nepředvídatelný, no a podobně... Jediné, co stojí za to je opravdu jen a jen Christian Bale! ()

blanic

Takhle popravit tak krásně rozjetý film je velká škoda. Skvělá filmařská práce z toho jen stříkala, atmosféra hustá, že by se dala krájet, minuty letí, jak splašené a směřují k čemusi obrovskému, neuvěřitelnému, snad i nadpřirozenému. A pak se dočkáme takové ohrané odrhovačky. Na druhou stranu smekám před Christianem Balem, jenž zřejmě nejen riskoval pro tuto roli své zdraví, ale obdařil ji především svým mistrovským hereckým uměním. Navíc hlavní postava není žádný prosperující podnikatel nebo úspěšný sportovec, ale obyčejný pracant v kovodílně, což dává divákovi větší možnost ztotožnění se s ní. A protože se řadím mezi velké fanoušky tohoto žánru, nezbývá mi než ocenit tento snímek za 4. ()

Kuker_Benny

Inu...., jak je vidět podle mých JEN třech hvězdách, mne film nějak nebral. Nemohl jsem se do něj nějak dostat. Reznikova rozpolcenost, všudy přítomné náznaky něčeho (ale čeho?), podle mě nepovedené zvraty. Co se mi líbilo tak to kamera a doprovodná hudba, pokud se zvukovému pochodu dá říct hudba, atmosféra filmu se dala doslova krájet, jak byla hustá. Reznikova postava nebyla jednoduchá, i na základě hercem zvolené metody, která svědčí o tom, že Bale nemá všech 5 pohromadě :))). Takže Bale a přítomné zlo jsou těmi vedoucími prvky filmu, jinak opravdu... mě to nebralo! ()

MP17

Bale je magor, ale prostě skvělý herec. Film nenudil, ale nebyl ani kdovíjak strhující. Tušil jsem, o čem ta zápletka zhruba tak nějak bude, ale finále mě přesto překvapilo. Nemusím již vidět podruhé. ()

Daggeron

Mechanik vás nezaujme scenárom, spôsobom rozprávania alebo nejakou originálnou myšlienkou. Pamätať si ho budete vďaka strhujúcej a dokonale temnej atmosfére, ktorá pomocou vhodne zvolených kamerových filtrov a obrazov podfarbených mysterióznou hudbou udržuje diváka v napätí počas celej dĺžky stopáže. Príbehom miestami pripomína žánrovo odlišnú Čistú dušu, ktorá sa vyznačovala predovšetkým poetickými, vizuálne príťažlivými zábermi. Mechanik možno nemá tak prepracovaný scenár a napriek snahe sa mu nedarí zmiasť diváka a prekryť predvídateľnú záverečnú pointu, ale spoľahlivo udržiavanou atmosférou (a na rozdiel od Čistej duše aj primeranou stopážou) ma zaujal oveľa viac. Avšak Mechanik by nebol Mechanikom, keby ho nestvárňoval Christian Bale. Človek dnes už po celom svete známy svojou plnou oddanosťou hereckému remeslu a schopnosťou nielen psychicky, ale predovšetkým fyzicky sa vžiť do svojej postavy, doviedol v tomto snímku svoje presvedčenie do maximálneho extrému (ba možno až za jeho hranice). Po účinkovaní v technicky a audiovizuálne kvalitnom Equilibriu zmenil svoje telo na nepoznanie. Dokázal tak autenticky a absolútne uveriteľne zobraziť na plátne muža so širokým spektrom negatívnych emócií a pocitov - vina, bolesť, únava, hnev, strach a iné. Hlavne vďaka jeho výkonu patrí Mechanik vo svojom žánri k nadpriemerným filmom, hoci v zásade nič prevratné neprináša. Nie som teda presvedčený, či práve kvôli takejto roli stálo za to riskovať aj vlastný život (pravdepodobne však áno, keďže o pár rokov neskôr dostal za podobné extempore v snímke Fighter Oscara). ()

simoneo

Podľa mňa ide o jeden z najlepších výkonov hercov v dejinách. Čím všetkým si prešiel herec kvôli tejto roli je neuveriteľné. Vo filme vyzerá ako chodiaca mŕtvola vážiaca hádam 40kg. Ide o psycho film na ten dobrý spôsob, keď sa ešte príliš nepreháňa. ()

BisiJoker

Pořád narůstající drama ovšem konec neodpovídá celému filmu,celý film byl napínavý a pořád narůstal tlak na diváka a i když byl konec parádní čekal bych po hodině a dvaceti minutách napětí něco víc. ()

m.xFuck

Bale je skvělej, žral jsem mu to od začátku do konce. Ale k čemu to je, když poslední půlhodinu jsem jenom čekal až to skončí a konečně se dozvím pointu. A ta mě nedostala vůbec. Pokud u filmů jako je tento není pointa tvrdá jak rána na solar, tak to prostě nefunguje. Vnímám tenhle film jako promrhaný potenciál bohužel. ()

CrazymanM

Jsem trošku v rozpacích,velmi zajímavý film,výborný Bale v hlavní roli,celkově mi to však nějak nesedělo.Určitě však stojí za shlédnutí! ()

Don Maty

Bale, Bale, Bale, Bale. Môžem len skandovať jeho meno až do úplneho skonu. Ten chlap je diabol v ľudskej podobe. Miliónové filmy, 3d efekty, blu ray,HD,HQ...A ja si pozriem túto nízkorozpočtovú vecičku s hentakým bláznom a som na kolenách. Nejde o temnú stránku tohto filmu. Ide najmä o Bale-ovo herecké sólo. Nebyť jeho, o filme ani neviem, že existuje.Bale tejto roli, svojej práci, tomuto filmu obetoval všetko. Dokonca aj vlastné zdravie = Dal do toho úplne maximum...4* ()

yazik

Dosti smíšené pocity, z počátku hodně napínavé a mysteriozní, ale postupem času se to spíše stává nudné a na závěr trapné. Škoda, potenciál ze byl. ()

VanBradley89

Škoda, že pointa je patrná, ale vlastně i prozrazena docela brzo. Jinak je to správně tajemný film, z depresivní atmosférou a výborným Balem. ()

BenchPress

Mechanik je dobrý thriller. Sice mě neposadil do kolen, ale potěšil hlavně díky výkonu Christiana Bala. Pointa je sice trochu jasná, zvlášť, když jí máte vyzrazenou. Přesto jsem si ten film užil. Filmy s podobnou tématikou, jako Memento, Fight Club a další asi zůstanou o něco vpředu, ale Mechanik je dost depresivní a to z něj dělá originální. 4/5. ()

Luccy007

70% Opravdu zvláštní film!... Chvílema jsem se i nudila...., pak přišlo konečně vysvětlení proč ty schízy a mé hodnocení rázem stouplo..Hodně mi vadila (dle mého názoru) zastaralá hudba a nepříjemný pohled na polonahého Ch.Balea.. ()

calculus

Mechanika se zdevastovaným Christianem Balem jsem si pustil jako pořádnou "psychárnu" a nijak zvlášť jsem se nechtěl rozptylovat zbytečnými úvahami o racionalitě příběhu. Úplně klidně jsem to nechal na režisérovi:-) I tak ale bylo brzy zřejmé, o co asi půjde. Během projekce mě Mechanik nijak moc nedostával, ale jedno musím uznat, ještě teď mi probíhá hlavou... Jednoduchý, ale moc dobře seskládaný příběh. ()

elanista1

Rozumiem, že ide o biznis, ale toto Christian už trocha prehnal...nedokázal som sa sústrediť skoro na nič, len na jeho vyziabnuté telo. ()

koza3

Každý symbol ve filmu je jako ozubené kolečko, které dohromady tvoří mechanickou mašinu poháněnou vyzáblým Christianem Balem - grandiózní ztvárnění postavy. Některá kolečka mi skřípaly a nechápu jejich smysl, ale celkově to funguje a v mojí šňůře sjíždění mysteriózních filmů řadím mezi přední příčky. ()

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy