Hledání Země Nezemě

Finding Neverland

Finding Neverland

Hľadanie Krajiny - Nekrajiny

Drama / Rodinný / Životopisný

USA / Velká Británie, 2004, 106 min (Director's cut: 101 min)

Opět zkusím (i když možná ne úplně se smyslem) porovnat s dalšími Oscarovými filmy, které jsem dosud viděl. Titulní postavou připomíná Letce; známý autor divadelních her, který utíká od skutečného světa do snového a vymyšleného. S MDB to má společné poměrně jasný a odhadnutelný děj, který nepřekvapí. Ale dost nesmyslného srovnávání :) HZM je přesně ten typ filmu, co si pustíte, když máte chuť na něco příjemného, milého, s emocionálním závěrem. A daří se to velmi dobře; od zřetelně čitelného děje, přes sympatické postavy a herce, krásnou hudbu Jana A. P. Kaczmarka, k zručné a hravé režii. Hledání Země Nezemě sice nemůže něčím výrazně překvapit, ale myslím, že to není to hlavní – o to se totiž ani nesnaží, jeho hlavním úkolem je potěšit a to se mu opravdu daří. 90%(14.4.2005)

Skrčte svá těla, projděte k bráně. Zmenšete duši- dětskou se stane. Napněte křídla, zavřete oči, do říše snové pomalu vkročí. James Matthew Barrie nestavěl lego, budoval skrýši-pro své alterego. Chlapec v mužné schránce ukován. Prosím, seznamte se- Peter Pan. Jednou na procházce mezi buky, potkává matku s třemi kluky. Stává se mušketýrem číslo čtyři. A od té chvíle nápady jen hýří. Autorská múza něžně rozkvétá, jsem šťastný- křičí do světa. Dobové konvence však velí: ženatý muž se s vdovou nepřátelí. Když bolestná ztráta jeho mysl cloní, stvoří svět jen pro sebe a pro ni. Jako Taj Mahal a monument, čarokrásnou zemi: Neverland..(3.9.2007)

85% - Na Hledání Země Nezemě jsem šel pouze a jen kvůli Johnnymu Deppovi. Celkem mě tedy překvapilo, že nebyl to jediné, co mě na filmu okouzlilo. Silně mu konkurovala Kate Winslet, hodně dobrý byl už v té době Freddie Highmore... A samotný příběh byl velmi dojemný. Vyšlo mi z toho, že jsem z kina odcházel vážně potěšen ze, sice celkem obyčejného, ale zato krásně udělaného filmu...(9.5.2007)

v přípravě na tento příběh jsem nic neošidil. opravdu! bohužel mé očekávání nebylo naplněno (tak to dopadá většinou, když se člověk na něco těší). já se tak těšil jak budu moct zapojit svoji fantazii, jak znovu prohlédnu dětskýma očima. podařilo se to jen na 70%. bohužel pro mě. asi stárnu. a příště se na nic nebudu těšit. je to takové zvláštní. ostatním tento příběh doporučuji a vím, že určitě budou nadšeni. nejen s J.D., který je vynikající , ale i s D.H. a hlavně s dětskými hrdiny. je zde tolik krásného. a je jen třeba chtít snít a vidět to co vidí děti. a nikdy nepřestat věřit na víly. honem, řekněte že ano! i když zemřít, ano zemřít, to bude obrovské dobrodružství!(2.12.2005)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 5/10 Efekty 6/10/// Johnny Depp tentokrát zaujal, stejně tak i dětští herci -není to fantasy, je to jen drama, do hudby jsem se nezaposlouchal/// Srdceryvný doják jako kráva. V kině bych to neustál. Doma jsem přeci jen doma. I tak asi neznám větší výplach očí a měl jsem co dělat abych nevytopil byt. Nakonec jsem se (dá se říct) udržel, ale ten hořký brambor v krku mi tam zůstává dál. Příjde mi to trošku prvoplánované, ale co dneska není. Scény prolínání Deppových představ a světa reálného se světem Země Nezemě byly moc pěkné. A za vrchol považují návštěvu divalda a premiérové představení. Byl jsem uchvácen a i proto přidám čtvrtou *, jinak samozřejmě forma filmu není nic pro mě./// Celkem 71%///(24.12.2008)

• - Snímek byl nominován v roce 2005 na Oscara v sedmi kategoriích - hudba, výprava, kostýmy, střih, film, adaptovaný scénář a herec v hlavní roli (Johnny Depp). (Stanislaus)

• - Natáčelo se v Richmondském divadle v Londýnské čtvrti Richmond na Temži, v Hyde Parku nebo na Bromptonském hřbitově. (Terva)

• - Pro roli J. M. Barrieho byl zvažován i Jim Carrey. (Kulmon)