Hledání Země Nezemě

Finding Neverland

Finding Neverland

Hľadanie Krajiny - Nekrajiny

Drama / Rodinný / Životopisný

USA / Velká Británie, 2004, 106 min (Director's cut: 101 min)

Dospělost, která navždy opustí dobrodružství, fantazii a hru, je nejen otravná a nudná, ale - zajata všednodenností - nedovede ani objevit pravou (to jest zázračnou) stránku skutečnosti. Opravdová dospělost v sobě musí nalézat i opravdové dětství. Hledání země nezemě však vyznívá spíše jako velebení toho, co je v nás "childish" než toho, co je v nás "childlike". Je to chvála snů, které poskytují únik před krutou realitou, je to propagace opia fantazie. Představivost nemá být prostředkem úniku od skutečnosti, nýbrž přívratu k ní. Pán prstenů to dokáže - vyjdeme z kina (vstaneme od knihy) a každý les a každá louka pak v sobě nese něco z kouzla Středozemě - zatímco Finding Neverland nás světu jen uzavírá ve prospěch sebestředných snění ("duchovní nevěra" hlavního hrdiny vlastní manželce je toho ukázkou).(13.2.2006)

Okouzlující film! Kdykoli kamera vstoupila do Země Nezemě, tak se mi tajil dech a připadala jsem si, jako bych nikdy nevyrostla. Málem jsem začala věřit i na víly! Johnny byl jako vždy neodolatelný, ale za pozornost určitě stojí i výkon Freddieho Highmore (Petr)... je to velký talent a jsem si jistá, že o něm ještě uslyšíme. Skvělou práci odvedl také Marc Forset... životní příběh spisovatele většinou nebývá moc zajímavá látka, ale Forset všemu vdechl zvláštní kouzlo a udělal (dalo by se říct) opravdu čistý, téměř dokonalý film!(20.3.2006)

Tak v půlce snímku jsem si říkal: "Jo, dobrý na lepší 4".... ale pak přišlo SPOILER! závěrečné vystoupení pro umírající matku a to mě dostalo... nemám slov.. jinak Depp jako vždy báječný, ale více se mi líbila Kate... takže rozhodně tento film doporučuju, určitě se nudit nebudete...(24.12.2008)

Vyskúšaná a fungujúca filmová schéma môže nanovo presvedčiť len ak sa popri kvalitnom hereckom zázemí, odsýpajúcom príbehu a priliehavej hudbe do filmu vloží nielen vypočítavosť ale aj veľké srdce. A to Marc Forster urobil. Po niekoľkých filmových novinkách, kedy som sa nespokojne ošíval na sedadle a prial som si skorý koniec nastavovanej kaše, som sa konečne dočkal v kine filmu, ktorý ma vcucol, pohltil a vypustil až na konci - urevaného ako malé decko. Príbeh o spočiatku nepochopenom dramatikovi, ktorý stretávaním so štyrmi deťmi a ich mamou neskôr dobyje srdcia divákov je zrozumiteľný, no nie prvoplánovo naivný, spájajúci hravú fantazijnosť s často smutnými životnými peripetiami. Nezahlcuje inováciami s formou, ani dejom a predsa pôsobí pomerne očisťujúco. Veľmi silný zážitok -napriek istej uhladenosti v konaní postáv a cukríkovosti podania prostredia, typickej pre americké filmy pre celú rodinu.(11.7.2005)

Mírné zklamání. Film je to sice jistě kvalitní, a téma bylo jistě zpracováno věrně, ale mě osobně příliš nezaujal, protože se mi pohádka o Petru Panovi nikdy nelíbila (film mě o opaku přiliš nepřesvědčil) a pozadí jejího vzniku a osobnost jejího tvůrce mě tudíž nikdy nezajímala. Depp i Winsletová jsou hodně nevýrazní, a myslím, že s odstupem času tento titul v jejich biografiích příliš často citován nebude.(10.6.2005)