Hledání Země Nezemě

Finding Neverland

Finding Neverland

Hľadanie Krajiny - Nekrajiny

Drama / Rodinný / Životopisný

USA / Velká Británie, 2004, 106 min (Director's cut: 101 min)

Hezký film. Dobře natočený, poetický, příjemný, občas přecitlivěle dojímavý... Jen začínám být poslední dobou alergický na větu Podle skutečných událostí... Ani zde totiž toto odvážné prohlášení nemá co dělat. Příběh je tolik pokroucen a upraven, změněn a něco je zamlčeno a něco přidáno, že ani sám sir J.M. Barrie by se v něm nejspíš nenašel. Posuďte sami: Barrie znal Daviesovy sedm let, když se poprvé hrál Petr Pan, tři roky po premiéře zemřel jejich otec a o další tři roky později umřela matka dětí (těch bylo celkem pět). Daviesovi měli mnoho let chůvu, která se jim starala o domácnost a děti (ta byla předobrazem Nany v Petru Panovi). Jejich poručníkem kromě něj a své matky ustanovila Sylvia Daviesová ještě svého bratra a švagra (mimochodem zemřela na neoperabilní tumor v hrudníku). Barrie byl už před uvedením Petra Pana uznávaným autorem, který znal prakticky každého, kdo za něco stál v tehdejší londýnské společnosti. Měl sice pár propadáků, ale dobré hry převládaly... Jo a nosil knír :-) Hru psal hodně let, ne za jedno jaro a léto, kdy ji ještě stačil nacvičit divadelní soubor... Film si prostě opět realitu upravuje podle svých potřeb a pravidel a nestydí se jí říkat skutečnost. Nelíbí se mi tento přístup. To je jako kdybysme my ve filmu o Klementu Gotttwaldovi neuvedli, že byl komunista... Po stránce faktické je Hledání Země Nezemě ztraceným snímkem, spíše než o snímek biografický se jedna o pohádku s na skutečnosti založenými motivy...(16.7.2010)

• Malarkey

Po dlouhé době se moje hodnocení liší od naprosté většiny. U tohodle filmu musím říct bohužel. Co naplat, že postava Johnny Deppa je jedno velké dítě, které má fantazii, že by ji mohl krájet a každému dítěti ve světě, které tolik fantazie nemá, by mohl kus ze sebe dát. Jenže kdyby to bylo vyprávěno trošku jinak, než tak nudnou formou, jakou to ve skutečnosti vyprávěno bylo. Když skvěle hrající Johnny nebyl se "svými" dětmi ve své fantazii, tak mě to totiž hrozně nudilo a říkal jsem si, jak nekonečnej ten film je. Mrzí mě to o to víc, protože postava Jamese Barrieho mi byla šíleně sympatická. Vždyť fantazie je to nejúžasnější, co naše hlava má, nejen v dětství, ale i v dospělosti. Jenom jí musíme umět pustit uzdu, jako to James Barrie dokázal.(24.12.2012)

Okouzlující a dojemný příběh s neskutečnými hereckými výkony i v těch nejmenších rolích a obrazy, které i přes svých pouhých několik vteřin chytají za srdce i po mnoha zhlédnutích. Světlo v očích ústředního snílka, krásná Kate Winslet a dobráckost Dustina Hoffmana mě vzaly do Nezemě. A já se tam vrátím kdykoli budu chtít. Můj dlouholetý klenot pro melancholické večery.(4.2.2006)

Už nikdy nebudu brát vážně ( i přesto, že jsem ji vážně nikdy nebral) kritiku Forresta Gumpa ohledně prvoplánové přeslazenosti. Ten, kdo ji ve Forrestovi kritizoval a zde je okouzlen, nemůže být nepokrytecký. Film se mi líbil. Na to, že Johnyho Deppa nemám moc rád až překvapivě hodně. Probíraná látka mě však neměla šanci oslovit. Psychiku dětí opravdu nemám rád, a proto, spíše než okouzlen, jsem byl z celého projektu mírně roztrpčen. Hudba má své výborné momenty, i když ani ta z celého konceptu "krásnoty" nijak nevybočuje. Abych to zbytečně neprodlužoval; pro mě je to kvalitní snímek s klasickým příběhem, který ale nesplnil zcela mé nevyzpytatelné požadavky.(16.7.2006)

Krásný film ! ... Za ty slzy jsem se tentokrát nestyděl, protože věřím, že tenhle film tak zapůsobí na každého - kdo má srdce :) ... Kate Winslet patří už dlouho mezi mé "nej" a tady svou pozici s přehledem obhájila. Stejné "vysvědčení" platí i pro Johnnyho Deppa a Dustina Hoffmana.... "Peter Pan" mi nic moc neříká, ale samotná premiéra Barrieho hry je natočena tak báječně, že jsem dostal chuť si přečíst knížku :)(21.2.2005)

• - Vozidlo, kterým James Barrie (Johnny Depp) veze Sylvii Davies (Kate Winslet) s jejími syny na venkov, je Mitchell Model S z roku 1910. (šerminator)

• - Snímek byl nominován v roce 2005 na Oscara v sedmi kategoriích - hudba, výprava, kostýmy, střih, film, adaptovaný scénář a herec v hlavní roli (Johnny Depp). (Stanislaus)

• - Film byl nominován na spoustu cen. Třeba Britská filmová akademie (BAFTA) jej nominovala hned do jedenácti kategorií - neproměnil však ani jednu. Asociace filmových kritiků Broadcast jej nominovala na šest cen - Nejlepší herec, Nejlepší režie, Nejlepší film, Nejlepší herečka ve vedlejší roli, Nejlepší scénář a Nejlepší mladý umělec. Nominaci proměnil jen herec Freddie Highmore. Vyhrál poslední jmenovanou cenu za roli Petera Llewelyna Daviese. (Terva)