Hledání Země Nezemě

Finding Neverland

Finding Neverland

Hľadanie Krajiny - Nekrajiny

Drama / Rodinný / Životopisný

USA / Velká Británie, 2004, 106 min (Director's cut: 101 min)

Dospělost, která navždy opustí dobrodružství, fantazii a hru, je nejen otravná a nudná, ale - zajata všednodenností - nedovede ani objevit pravou (to jest zázračnou) stránku skutečnosti. Opravdová dospělost v sobě musí nalézat i opravdové dětství. Hledání země nezemě však vyznívá spíše jako velebení toho, co je v nás "childish" než toho, co je v nás "childlike". Je to chvála snů, které poskytují únik před krutou realitou, je to propagace opia fantazie. Představivost nemá být prostředkem úniku od skutečnosti, nýbrž přívratu k ní. Pán prstenů to dokáže - vyjdeme z kina (vstaneme od knihy) a každý les a každá louka pak v sobě nese něco z kouzla Středozemě - zatímco Finding Neverland nás světu jen uzavírá ve prospěch sebestředných snění ("duchovní nevěra" hlavního hrdiny vlastní manželce je toho ukázkou).(13.2.2006)

Tenhle film je až moc mustrový a sázkou na jistotu na to, aby mě dokázal opravdu zasáhnout. V ničem nezachází příliš daleko, v ničem netlačí na pilu. Je to vlastně docela chladný film ze svojí podstaty. Přesto má ale plno silných momentů, které z něj nějak tak dělají dostatečný zážitek, na který se nejde zlobit. Zkrátka dobrá filmařina bez přídavků.(6.12.2011)

S náladou nenáladou, chutí nechutí, očekáváním neočekáváním jsem si pustil Hledání Země - Nezemě a výsledné dojmy jsou příjemné nepříjemné, čili smíšené. Hodnocení na 4* vytáhl samotný emotivní závěr, jinak se po celou dobu prolínaly scény poutavé a méně poutavé, takže nezbývalo než oceňovat nápaditost scén a herecké výkony.(27.6.2013)

Tak v půlce snímku jsem si říkal: "Jo, dobrý na lepší 4".... ale pak přišlo SPOILER! závěrečné vystoupení pro umírající matku a to mě dostalo... nemám slov.. jinak Depp jako vždy báječný, ale více se mi líbila Kate... takže rozhodně tento film doporučuju, určitě se nudit nebudete...(24.12.2008)

Typický festivalový a pre oscarovú noc vhodný film. Inšpirované skutočnou udalosťou, podáva v snovej kombinácii nielen fitkívnu úvahu o tom, čo mohlo byť inšpiráciou pre Barrieho k jeho slávnemu príbehu Petra Pana, ale zároveň aj vo veľakrát výskušanej schéme narácie príbeh jednotlivca, zo začiatku väčšinovo nepochopeného okolím, ktorý v boji s osudom zažíva svoje lifetime obdobie. Podobných filmov s touto tématikou (i keď inšpirované odlišnými udalosťami) o pravých hodnotách priateľstva a dôležitosti "VERIŤ" tu už bolo neúrekom, ale aj napriek tomu je tu jedno veľké ALE! Vďaka výborným hereckým výkonom - od hlavných partov (Winslet, Depp) až po vedľajšie (filmoví matadori ako Hoffman alebo Julie Christie) a formálne čistej, takmer tradicionalistickej réžii v harmónii s ostatnými kompozičnými prvkami ma film spoľahlivo citovo zaangažoval (pri vete: "That is Neverland", ktorú šepká Depp do ucha jednej z ďalších postáv, som ronil jednu slzu za druhou...) a čas pri ňom strávený mi unikol ako voda. 4,5*. P.S.: Napodruhé, dva mesiace po prvom zhliadnutí je to už čistých 5* :-)(9.12.2004)

• - Film byl nominován na spoustu cen. Třeba Britská filmová akademie (BAFTA) jej nominovala hned do jedenácti kategorií - neproměnil však ani jednu. Asociace filmových kritiků Broadcast jej nominovala na šest cen - Nejlepší herec, Nejlepší režie, Nejlepší film, Nejlepší herečka ve vedlejší roli, Nejlepší scénář a Nejlepší mladý umělec. Nominaci proměnil jen herec Freddie Highmore. Vyhrál poslední jmenovanou cenu za roli Petera Llewelyna Daviese. (Terva)

• - Ačkoli J. M. Barrie objedná 25 míst, ve filmu se objeví jen 15 sirotků. (Kulmon)

• - Na konci filmu James (J. Depp) ukazuje predstavenie u Silvii doma a Peter Pan divákov vyzve, aby tlieskali. Reakcia Julie Christie bola, že začala okamžite tlieskať. To však nebolo plánované a deti nemali najmenšie tušenie, ako zareagovať. Šokovaný výraz na ich tvárach bol skutočný. (skrecok1581)