Hledání Země Nezemě

• USA Finding Neverland (více)
Trailer

Příběh podle skutečných událostí se odehrává v Londýně na počátku 20. století. Mladý spisovatel James Matthew Barrie má zrovna premiéru své divadelní hry. Úspěch u publika se bohužel nedostaví. Zklamaný je nejen James, ale i jeho žena Mary. Manželé se vzájemně odcizují a nemají touhu spolu trávit čas. Spisovatel nejraději tráví čas se svým psem v parku, kde si zapisuje do deníku zajímavosti z okolního světa. Seznámí se zde s mladou vdovou Sylvií Daviesovou a jejími čtyřmi syny. Chlapci jsou poznamenaní ztrátou svého otce, který po těžké nemoci zemřel, nejhůře smrt otce nese velmi citlivý Peter. Když se o nových přátelích svého manžela dozví Mary, přesvědčí Jamese, aby pozval Sylvii s dětmi a její matkou na večeři. Babička chlapců, paní Emma de Maurierová, pomáhá své dceři ve složité existenční situaci, zároveň však chce dceřin život dirigovat. James se chlapcům velmi intenzivně věnuje, podporuje Petera v psaní, hraje s nimi nejrůznější hry, snaží se rozvíjet jejich fantazii a je jim dobrým přítelem. Večeře, při které se Mary chtěla dostat paní de Maurierové do přízně, se změní v hotové fiasko. Babička chlapců nechápe, proč mladý spisovatel tráví tolik času v její rodině, Mary má pocit, že se k ní starší dáma chovala neuctivě. Po nádherném odpoledni stráveném s chlapci a Sylvií chce Mary pozvat Jamese na večeři, ale plány jí překazí její matka. U Jamese a Mary doma je nálada také na bodu mrazu. James by rád pomohl Daviesovým a občas jim zapůjčil jednu ze svých hospodyň. Mary se nápad nelíbí, na Sylvii žárlí a obává se, že manžela ztratí. Všechny nové zážitky, které James získává díky chlapcům, si pečlivě zapisuje do deníku a rozhodne se na jejich základě napsat novou hru. Pohádku o chlapci, který chtěl navždy zůstat malým ve světě své bohaté fantazie. Jamesův šéf v úspěch takové hry nevěří. Ve společnosti se začne šuškat, že James tráví se Sylvií více času než se svou vlastní ženou a že na vztahu mezi spisovatelem a chlapci může být něco perverzního.
James nabídne Sylvii, aby strávila se svými syny léto v jeho domě na venkově. James se Sylvií netuší, že je chlapci chtějí překvapit divadelním představením hry, kterou napsal Peter. Kulturní zážitek však přeruší Sylviin záchvat kašle. James zavolá pro doktora, ale zdravotní stav mladé vdovy vyžaduje hlubší testy v nemocnici. Sylvia nemá po smrti manžela k nemocnicím a lékařům důvěru a nechce situaci nijak řešit. Velkou starost o matku má hlavně Peter, který je nazlobený, že mu Sylvia neříká o svém stavu pravdu. Pobyt na venkově tak musí žena s dětmi předčasně ukončit. James se pohádá se svou ženou poté, co u nich doma natrefí ve velmi pokročilou noční hodinu na jistého Gilberta Cannana. Mary manželovi po hádce sebere jeho deník a přečte si jeho novou hru inspirovanou dny strávenými s chlapci. Nezemě, magické místo, o kterém James v deníku píše, je pro Mary vysněným prostředím, kam se prý toužila se svým manželem někdy vydat. Z Jamesova textu cítí silnou náklonnost k Sylvii a dává manželovi nůž na krk. Ví, že nemůže hru nechat být, ale chce, aby z divadla chodil rovnou domů a věnoval se jí. Do divadla jednoho dne za Jamesem přijde nejstarší z bratrů jménem George. Chce zjistit pravdu o zdravotním stavu své matky. James řekne Georgeovi, že to on musí přesvědčit Sylvii, aby se nechala vyšetřit. Když si pak nešťastnou náhodou George v divadle zlomí ruku, rozhodne se, že si ji nechá ošetřit pouze za předpokladu, že se i jeho matka bude léčit. Ta nakonec přikývne. Mary mezitím od manžela odejde za svým milencem Gilbertem. Je tu dlouho očekávaná premiéra nové divadelní hry pana Barrieho, které se však kvůli dalšímu Sylviinu záchvatu kašle z rodiny Daviesových zúčastní pouze Peter. Když se James dozví, co se stalo, místo premiéry stráví večer u Sylviina lůžka. Jamesova hra má obrovský úspěch a Sylvia se obává, že už si na ni James nenajde čas. On však pro ni přichystal veliké překvapení… (TV Prima)

Trailer

Adrian

Typický festivalový a pre oscarovú noc vhodný film. Inšpirované skutočnou udalosťou, podáva v snovej kombinácii nielen fitkívnu úvahu o tom, čo mohlo byť inšpiráciou pre Barrieho k jeho slávnemu príbehu Petra Pana, ale zároveň aj vo veľakrát výskušanej schéme narácie príbeh jednotlivca, zo začiatku väčšinovo nepochopeného okolím, ktorý v boji s osudom zažíva svoje lifetime obdobie. Podobných filmov s touto tématikou (i keď inšpirované odlišnými udalosťami) o pravých hodnotách priateľstva a dôležitosti "VERIŤ" tu už bolo neúrekom, ale aj napriek tomu je tu jedno veľké ALE! Vďaka výborným hereckým výkonom - od hlavných partov (Winslet, Depp) až po vedľajšie (filmoví matadori ako Hoffman alebo Julie Christie) a formálne čistej, takmer tradicionalistickej réžii v harmónii s ostatnými kompozičnými prvkami ma film spoľahlivo citovo zaangažoval (pri vete: "That is Neverland", ktorú šepká Depp do ucha jednej z ďalších postáv, som ronil jednu slzu za druhou...) a čas pri ňom strávený mi unikol ako voda. 4,5*. P.S.: Napodruhé, dva mesiace po prvom zhliadnutí je to už čistých 5* :-) ()

golfista

Krásný film ! ... Za ty slzy jsem se tentokrát nestyděl, protože věřím, že tenhle film tak zapůsobí na každého - kdo má srdce :) ... Kate Winslet patří už dlouho mezi mé "nej" a tady svou pozici s přehledem obhájila. Stejné "vysvědčení" platí i pro Johnnyho Deppa a Dustina Hoffmana.... "Peter Pan" mi nic moc neříká, ale samotná premiéra Barrieho hry je natočena tak báječně, že jsem dostal chuť si přečíst knížku :) ()

Cival

Prvoplánově krásné, ovšem i přesto ve výsledku OPRAVDU krásné. Režisér Marc Forster sice celou dobu sází na jistotu, jeho nekonečné prolínání dvou různých světů (ať už Nezemě s realitou, Deppových vizí se skutečností, či prostého střetu dvou pohledů na jednu událost) však takřka dokonale naplňuje veškeré požadavky na jímavé drama o lidské velikosti. A když se zaposloucháte do úžasné hudby Jana Kaczmarka, velmi snadno zapomenete na to, že tenhle film je v podstatě jen další roztomilou variací na standard "dojemné biografie o výstředním umělci". 90% P.S. U filmu jsem nikdy v životě nebrečel, ale Neverland byl jedním z těch čtyř pěti, u nichž jsem měl co dělat. Notoričtí plakálkové si při nádherném finále asi vybrečí oči z ďůlků. Čímž se mimochodem podepisuji pod několikrát zmíněnou emocionální nářezovost inkriminované "neverlandovské" věty :-) ()

Malarkey

Po dlouhé době se moje hodnocení liší od naprosté většiny. U tohodle filmu musím říct bohužel. Co naplat, že postava Johnny Deppa je jedno velké dítě, které má fantazii, že by ji mohl krájet a každému dítěti ve světě, které tolik fantazie nemá, by mohl kus ze sebe dát. Jenže kdyby to bylo vyprávěno trošku jinak, než tak nudnou formou, jakou to ve skutečnosti vyprávěno bylo. Když skvěle hrající Johnny nebyl se "svými" dětmi ve své fantazii, tak mě to totiž hrozně nudilo a říkal jsem si, jak nekonečnej ten film je. Mrzí mě to o to víc, protože postava Jamese Barrieho mi byla šíleně sympatická. Vždyť fantazie je to nejúžasnější, co naše hlava má, nejen v dětství, ale i v dospělosti. Jenom jí musíme umět pustit uzdu, jako to James Barrie dokázal. ()

Djkoma

Jeden z nejlidštějších a nejkrásnějších filmů co jsem kdy viděl. Krásný příběh o tom jak jeden muž, s chlapcem v sobě, žije ve svém fantastickém světě. Jediní kdo ho můžou chápat jsou Ti, kteří mají stejnou fantazii jako on. Asi nejlépe je rozdílný pohled lidí okolo Barriho ukázán, když on vchází do svého pokoje (který je jeho vysněným světem v kterém vidí krásné věci) a jeho manželka jde do druhého, svého pokoje, který je celý ponořen do tmy... Geniální atmosféra, která ve vás vyvolá krásné pocity. Herci kteří ze sebe dostanou všechno a ve vás vyvolají emoce, o kterých jste možná ani nevěděli. O Peteru Panovi se v česku opravdu moc neví, ale tento film funguje jako skvělý naviják a pochybuji, že se najde hodně lidí, kteří po shlédnutí tohoto filmu nebudou mít chuť přečíst si knižní verzi. Johny Depp hraje, jak je jeho zvykem posledních pár filmů, opravdu úchvatně a přesvědčuje o svém skvělém herectví snad i mrtvoly. Depp je věrohodný, ztotožněný se svou postavou a je z něj cítit, že to pro něj není jen malá role, ale opravdová hlavní role na, které stojí film a on nezklame ani v jedné vteřině. Kate Winslet není jen "ta holka z Titanicu", ale je to opravdová herečka, která mě po Věčném svitu neposkvrněné mysli a Hledání Země Nezemě, přesvědčila o svých kvalitách. Dustin Hoffman v malé roličce velmi potěší a jeho hlas je velmi příjemně silný a charismatický(v originálu). Hudba je krásná a režisér mě přesvědčil o hodně více než v jeho minulém projektu. Jeho láska k látce je opravdu cítit v atmosféře, která je perfektně chvílemi až pohádková. Tento film si zaslouží oscara!! Je to krása, citlivý film, který vám nakonci nechá v očku nejen jednu slzičku, ale i v duši malé potěšení... že se stále točí filmy s velkým F.... ()

• Je tradicí, že v divadle hraje Petra Pana vždy dívka. (Kulmon)