Hledání Země Nezemě

Finding Neverland

Finding Neverland

Hľadanie Krajiny - Nekrajiny

Drama / Rodinný / Životopisný

USA / Velká Británie, 2004, 106 min (Director's cut: 101 min)

Jako vždy skvělí Johnny Depp, Kate Winslet a Dustin Hoffman v životopisném filmu o "otci" Petera Pana, což je můj nejoblíbenější cizí pohádkový příběh, takže na jeho vznik a autora jsem byla opravdu zvědavá. Teď už můžu s klidem říct, že mě James Barrie nezklamal, protože jen takhle krásný člověk mohl stvořit tak kouzelný příběh. Přiznám se, že mě konec filmu dojmul k slzám. A ještě něco, malý Freddie Highmore je velmi talentovaný herec.(8.12.2005)

85% - Na Hledání Země Nezemě jsem šel pouze a jen kvůli Johnnymu Deppovi. Celkem mě tedy překvapilo, že nebyl to jediné, co mě na filmu okouzlilo. Silně mu konkurovala Kate Winslet, hodně dobrý byl už v té době Freddie Highmore... A samotný příběh byl velmi dojemný. Vyšlo mi z toho, že jsem z kina odcházel vážně potěšen ze, sice celkem obyčejného, ale zato krásně udělaného filmu...(9.5.2007)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 5/10 Efekty 6/10/// Johnny Depp tentokrát zaujal, stejně tak i dětští herci -není to fantasy, je to jen drama, do hudby jsem se nezaposlouchal/// Srdceryvný doják jako kráva. V kině bych to neustál. Doma jsem přeci jen doma. I tak asi neznám větší výplach očí a měl jsem co dělat abych nevytopil byt. Nakonec jsem se (dá se říct) udržel, ale ten hořký brambor v krku mi tam zůstává dál. Příjde mi to trošku prvoplánované, ale co dneska není. Scény prolínání Deppových představ a světa reálného se světem Země Nezemě byly moc pěkné. A za vrchol považují návštěvu divalda a premiérové představení. Byl jsem uchvácen a i proto přidám čtvrtou *, jinak samozřejmě forma filmu není nic pro mě./// Celkem 71%///(24.12.2008)

Zatímco první polovina filmu je jen jakási přípravná fáze, kde se dá mluvit jen o kvalitně natočeném dětském filmu, ve druhé se to již slušně rozjede, sentimentem se nešetří, ale člověka to na duši pohladí. Víc než nadprůměrný film pro děti to však stále není, takže dávám slušné 4*. Johnnyho Deppa a Kate Winslet si však zamilujete.(16.8.2008)

Skrčte svá těla, projděte k bráně. Zmenšete duši- dětskou se stane. Napněte křídla, zavřete oči, do říše snové pomalu vkročí. James Matthew Barrie nestavěl lego, budoval skrýši-pro své alterego. Chlapec v mužné schránce ukován. Prosím, seznamte se- Peter Pan. Jednou na procházce mezi buky, potkává matku s třemi kluky. Stává se mušketýrem číslo čtyři. A od té chvíle nápady jen hýří. Autorská múza něžně rozkvétá, jsem šťastný- křičí do světa. Dobové konvence však velí: ženatý muž se s vdovou nepřátelí. Když bolestná ztráta jeho mysl cloní, stvoří svět jen pro sebe a pro ni. Jako Taj Mahal a monument, čarokrásnou zemi: Neverland..(3.9.2007)

• - Ačkoli J. M. Barrie objedná 25 míst, ve filmu se objeví jen 15 sirotků. (Kulmon)

• - Film byl nominován na spoustu cen. Třeba Britská filmová akademie (BAFTA) jej nominovala hned do jedenácti kategorií - neproměnil však ani jednu. Asociace filmových kritiků Broadcast jej nominovala na šest cen - Nejlepší herec, Nejlepší režie, Nejlepší film, Nejlepší herečka ve vedlejší roli, Nejlepší scénář a Nejlepší mladý umělec. Nominaci proměnil jen herec Freddie Highmore. Vyhrál poslední jmenovanou cenu za roli Petera Llewelyna Daviese. (Terva)

• - Filmová hudba Jana A. P. Kaczmarka byla oceněna Oscarem. (Parlay)