Hledání Země Nezemě

Finding Neverland

Finding Neverland

Hľadanie Krajiny - Nekrajiny

Drama / Rodinný / Životopisný

USA / Velká Británie, 2004, 106 min (Director's cut: 101 min)

Hezký film. Dobře natočený, poetický, příjemný, občas přecitlivěle dojímavý... Jen začínám být poslední dobou alergický na větu Podle skutečných událostí... Ani zde totiž toto odvážné prohlášení nemá co dělat. Příběh je tolik pokroucen a upraven, změněn a něco je zamlčeno a něco přidáno, že ani sám sir J.M. Barrie by se v něm nejspíš nenašel. Posuďte sami: Barrie znal Daviesovy sedm let, když se poprvé hrál Petr Pan, tři roky po premiéře zemřel jejich otec a o další tři roky později umřela matka dětí (těch bylo celkem pět). Daviesovi měli mnoho let chůvu, která se jim starala o domácnost a děti (ta byla předobrazem Nany v Petru Panovi). Jejich poručníkem kromě něj a své matky ustanovila Sylvia Daviesová ještě svého bratra a švagra (mimochodem zemřela na neoperabilní tumor v hrudníku). Barrie byl už před uvedením Petra Pana uznávaným autorem, který znal prakticky každého, kdo za něco stál v tehdejší londýnské společnosti. Měl sice pár propadáků, ale dobré hry převládaly... Jo a nosil knír :-) Hru psal hodně let, ne za jedno jaro a léto, kdy ji ještě stačil nacvičit divadelní soubor... Film si prostě opět realitu upravuje podle svých potřeb a pravidel a nestydí se jí říkat skutečnost. Nelíbí se mi tento přístup. To je jako kdybysme my ve filmu o Klementu Gotttwaldovi neuvedli, že byl komunista... Po stránce faktické je Hledání Země Nezemě ztraceným snímkem, spíše než o snímek biografický se jedna o pohádku s na skutečnosti založenými motivy...(16.7.2010)

Typický festivalový a pre oscarovú noc vhodný film. Inšpirované skutočnou udalosťou, podáva v snovej kombinácii nielen fitkívnu úvahu o tom, čo mohlo byť inšpiráciou pre Barrieho k jeho slávnemu príbehu Petra Pana, ale zároveň aj vo veľakrát výskušanej schéme narácie príbeh jednotlivca, zo začiatku väčšinovo nepochopeného okolím, ktorý v boji s osudom zažíva svoje lifetime obdobie. Podobných filmov s touto tématikou (i keď inšpirované odlišnými udalosťami) o pravých hodnotách priateľstva a dôležitosti "VERIŤ" tu už bolo neúrekom, ale aj napriek tomu je tu jedno veľké ALE! Vďaka výborným hereckým výkonom - od hlavných partov (Winslet, Depp) až po vedľajšie (filmoví matadori ako Hoffman alebo Julie Christie) a formálne čistej, takmer tradicionalistickej réžii v harmónii s ostatnými kompozičnými prvkami ma film spoľahlivo citovo zaangažoval (pri vete: "That is Neverland", ktorú šepká Depp do ucha jednej z ďalších postáv, som ronil jednu slzu za druhou...) a čas pri ňom strávený mi unikol ako voda. 4,5*. P.S.: Napodruhé, dva mesiace po prvom zhliadnutí je to už čistých 5* :-)(9.12.2004)

Jeden ze 100 nejlepších životopisných filmů - 100 Greatest Biography Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Johnny Depp jako imaginativní a hravý dramatik v dojímavém životopisném snímku nachází svou inspiraci k Petru Panovi v nesexuálním zalíbení v krásné vdově Kate Winsletové a především jejich čtyřech chlapcích. Michaelu Jacksonovi bych to nevěřil, ale Johny Depp je přesvědčivý. Trailer: http://www.csfd.cz/film/116457-hledani-zeme-nezeme-finding-neverland/videa/(19.12.2009)

Herci, hudba, film. Celé to vystihuje jedno slovíčko: Čarovné. Doteraz presne neviem čo ma tomto filme tak chytilo, ale bolo to silné a vytlačilo to nejednu slzu za čo som vďačný, celému filmovému štábu na čele s pánom režisérom, skvelými hercami a nádhernou hudbou Jana P. Kaczmarka a nedá sa mi ináč než súhlasiť s Isherwoodom, že ta piata hviezdička je za niečo, čo pre mňa ostane veľkou záhadou. Welcome to Neverland.(23.4.2005)

Jeden z nejlidštějších a nejkrásnějších filmů co jsem kdy viděl. Krásný příběh o tom jak jeden muž, s chlapcem v sobě, žije ve svém fantastickém světě. Jediní kdo ho můžou chápat jsou Ti, kteří mají stejnou fantazii jako on. Asi nejlépe je rozdílný pohled lidí okolo Barriho ukázán, když on vchází do svého pokoje (který je jeho vysněným světem v kterém vidí krásné věci) a jeho manželka jde do druhého, svého pokoje, který je celý ponořen do tmy... Geniální atmosféra, která ve vás vyvolá krásné pocity. Herci kteří ze sebe dostanou všechno a ve vás vyvolají emoce, o kterých jste možná ani nevěděli. O Peteru Panovi se v česku opravdu moc neví, ale tento film funguje jako skvělý naviják a pochybuji, že se najde hodně lidí, kteří po shlédnutí tohoto filmu nebudou mít chuť přečíst si knižní verzi. Johny Depp hraje, jak je jeho zvykem posledních pár filmů, opravdu úchvatně a přesvědčuje o svém skvělém herectví snad i mrtvoly. Depp je věrohodný, ztotožněný se svou postavou a je z něj cítit, že to pro něj není jen malá role, ale opravdová hlavní role na, které stojí film a on nezklame ani v jedné vteřině. Kate Winslet není jen "ta holka z Titanicu", ale je to opravdová herečka, která mě po Věčném svitu neposkvrněné mysli a Hledání Země Nezemě, přesvědčila o svých kvalitách. Dustin Hoffman v malé roličce velmi potěší a jeho hlas je velmi příjemně silný a charismatický(v originálu). Hudba je krásná a režisér mě přesvědčil o hodně více než v jeho minulém projektu. Jeho láska k látce je opravdu cítit v atmosféře, která je perfektně chvílemi až pohádková. Tento film si zaslouží oscara!! Je to krása, citlivý film, který vám nakonci nechá v očku nejen jednu slzičku, ale i v duši malé potěšení... že se stále točí filmy s velkým F....(1.3.2005)

• - Stejně jako ve filmu je tradicí, že na divadle hraje Petera Pana vždy dívka. (Kulmon)

• - Snímek byl nominován v roce 2005 na Oscara v sedmi kategoriích - hudba, výprava, kostýmy, střih, film, adaptovaný scénář a herec v hlavní roli (Johnny Depp). (Stanislaus)

• - Natáčelo se v Richmondském divadle v Londýnské čtvrti Richmond na Temži, v Hyde Parku nebo na Bromptonském hřbitově. (Terva)