Reklama

Reklama

Fahrenheit 9/11

  • USA Fahrenheit 9/11 (více)
Trailer

Obsahy(1)

Protibushovský politický dokument amerického režiséra Michaela Moorea Fahrenheit 9/11 získal na letošním MFF v Cannes Zlatou palmu za nejlepší film. V první části filmu předkládá ironický portrét Bushovy osobnosti a zabývá se okolnostmi a následky teroristického útoku na WTC včetně války v Afghánistánu. Upozorňuje na Bushovo přehlížení signálů o chystaném útoku, ale vrací se také k jeho kontaktům se saúdskoarabskou oligarchií. Druhá část je zaměřena především na válku v Iráku. "Koho by zajímal Irák, kdyby tam nebylo druhé největší naleziště ropy na světě? Bush bombarduje celý svět kvůli naftě," zazní ve filmu. Poslední část snímku Fahrenheit 9/11 je nejemotivnější, Moore se v ní soustřeďuje na výpovědi lidí, které válka postihla nejen v Iráku, ale i doma ve Spojených státech. Film je natočen atraktivní, zábavnou formou, v níž nechybí humor, což režisér v Cannes zdůvodnil především tím, že mu šlo o to, zaujmout mladé "popcornové" publikum, jemuž je jeho film určen a které - pokud se nebaví - z kin záhy odchází. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (290)

Marius 

všechny recenze uživatele

Pre všetkých čo nemajú radi liberálno-ľavicové názory : nečítať. USA, založené na liberálnych ideáloch 18 storočia sú v 20 storočí spoločnosťou založenou na propagande, peniazoch , bigotnom katolicizme, peniazoch, predimenzovanom patriotizme a peniazoch. Dokument Michaela Moora mal ísť do kín ako niečo, čo malo dokázať prepojenie Bin Ládinovcov a Bushovcov. Tomuto však Moore venuje minimum pozornosti a ak už, tak jednostranne. Vôbec sa nevenuje príčinám vojny v Iraku a príčinám 11/9. Vôbec si nevšíma fakt, že 9:28 prezident číta prejav ktorý by podľa logiky 9:12 ešte nemal byť na svete keďže Bush ešte zamyslene čítal s deťmi rozprávku o malej kozičke. On sa venuje tomu, že Bush čítal rozprávku a ako sa pritom tváril. Film má však isto prínos - ukazuje ako sa USA pomaly ale isto cez slávny Patriot Act transformuje z demokratického strýčka na polofašistický policajný štát, ktorý potrebuje svoje obyvateľstvo udržiavať v trvalom strachu z teroristov, ktorí sedia v jaskyniach na opačnej strane zemegule. A že to hovorí demagogicky a polopatisticky má ten dôvod, že američania ako vieme nie sú príliš sofistikovaní. Takže ide síce o zručne natočenú propagandu s niekoľkými svetlými miestami, ale stále len o propagandu, ktorá nemá na viac. 5/10 ()

monolog 

všechny recenze uživatele

No, pro popsání pocitů z tohoto dokumentu a Ameriky vůbec bych měl pár slov: PROPAGANDA, NESVOBODA. Možná by to chtělo upřesnění. To, že Moore zamlčuje opačnou stranu mince je asi jasné každýmu. Ale nepřišlo mi, že by si to nějak upravoval, prostě jen neřekne všechno, stejně jako to dělají všichni představitelé všech politických stran na celým světě. Ale Moore to oproti nim říká zábavně a, co je nejdůležitější, on není profesionální (placený) politik, takže u něj ty vtípky jde lehce zkousnout. Což ale nejde říct u Bushe aj. No, že Amerika už dávno není svobodná, to je taky jasný. Krásným příkladem toho je třeba zákaz médiím ukazovat rakve mrtvých vojáků, které vezou domů (o tom je i nový Cusackův film). No, nejraději bych byl, aby svět tihle pigoti zničili co nejdřív, protože čím dřív ho zničí, tím dřív se začne sám znovu a líp obnovovat. Líp bez naší přítomnosti. Tenhle veršík mi při sledování neustále vyplýval z paměti a tak jsem si ho dohledal. O beautiful for patriot dream that sees beyond the years, Thine alabaster cities gleam undimmed by human tears. America, America, God shed His grace on thee And crown thy good with brotherhood from sea to shining sea . ()

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Zpočátku jsem chtěl dát daleko lepší hodnocení, ale postupem času jsem šel níž a níž a kdyby to bylo ještě o kousek delší tak nevim nevim. Je zřejmě špatným vtipem, že tento film byl oceněn hlavní cenou v Cannes. Chápu to spíše jako politický signál do Ameriky, než jakési objektivní zkodnocení tohoto protibushovského dokumentu. Podobný snímek byl třeba, protože je smutné, když je nejmocnějším člověkem světa pitomec Bušovského kalibru, ale toto zpracování se mi opravdu nelíbilo. ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Nepotřásl jsem si pravicí se všemi americkými vládci vesmíru, vlastně ani dopodrobna neznám jejich rodokmeny, ale přesto si troufnu tvrdit, že v Bílém domě nikdy neseděl agresivnější idiot, než velevážený George W. Bush. Jeho nerozhodné posedávání na trůnu bylo samozřejmě výzvou pro mistra subjektivity Michaela Moora, aby nejmocnějšího muže světa představil jako nesvéprávnou loutku s vražedným IQ hluboko pod bodem mrazu. Nebudu zastírat, že mne moc baví tento demokratický pohled na zabržděného republikána. ()

EdaS 

všechny recenze uživatele

Spíš 3 1/2, člověk se opravdu nenudí, akorát mě naštve, když mě někdo tahá za fusakli. A to Moore dělá. Kdyby to celé bylo zpracováno "poctivě", asi by to bylo mnohem působivější... ()

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Super vykonstruovaný dokument, na kterém zřejmě je něco pravdy, ale stejnou měrou na něm něco pravdy není. To, co se ale Moorovi musí uznat, je jak dokonale dokáže přesvědčit o svojí pravdě. Skutečně to vše působí důvěryhodně a jakákoli jiná interpretace tématu je dokonale zadupána do země. Neznám americkou politiku natolik, abych mohl soudit nějak podrobně, nakolik je to přitažené za vlasy, ale film je to natočený, sestříhaný a hlavně prodaný velmi dobře. ()

Melies 

všechny recenze uživatele

7 / 10 Oproti Bowling for Columbine je to dosť veľké sklamanie, no sklamanie za štyri * a to len vypovedá o obdivuhodných kvalitách Moorovho predchádzajúceho dokumentu. Čo sa ale Fahrenheita týka, tak ten je to priamočiarejší ako streľba rovno do spánku, čo je na jednej strane dobré aj zlé - Bowling mi vyrazil dych tým ako plynulo dokázal rozšíriť svoje pole pôsobenia z problematiky zbraní na problematiku samotného stavu americkej spoločnosti ako takej a vyniesť na svetlo sveta fakty rovnako zaujímavé ako mrazivé. Fahrenheit je oproti tomu púho púhym frontálnym atakom na Busha jr. a neobťažuje sa nejakými hlbšími bočnými úvahami. Vytýkať mu to ale nemôžeme, rovnako ako mu nemôžeme vytýkať prácu s informáciami balansujúcu medzi dômyselnosťou a demagógiou - Bush je parchant najparchantnejší a je v našom vlastnom záujme aby sme jeho aj jeho 'kolegov z práce' konečne odpratali tam, kde slnko nesvieti. A keďže 'účel svätí prostriedky', nemôžeme Moora z ničoho obviňovať... No a čo sa týka nespočetných scén preplnených pláčúcimi a bedákajúcimi obeťami, nedá mi sa Moora nezastať - áno, možno možno je to lacné, áno, možno je to obyčajné prachsprosté citové vydieranie, a áno, možno to ani nie je najkorektnejší spôsob ako poukázať na všadeprítomnú nespravodlivosť a neschopnosť Bushovho režimu, ale určite je to účinnejšie a ľudskejšie ako hŕby tabuliek a grafov. A o to tu predsa ide, o ľudí – trpiacich a prosperujúcich, poctivých a falošných, žijúcich a zomierajúcich... A vo-vo-vo tom to je! ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

K tomuto filmu bylo už mnoho řečeno z té i té strany, takže doplním jen o dvě místa, která mě zaujala obzvlášť (vtipně): Jedno byla Britney hájící prezidenta :)), a druhé příprava Bushovy kliky před kamerou na začátku. No a ještě nad tím poslanci, co hlasují pro zákony, které nečtou... ()

Brouk 

všechny recenze uživatele

Namlsán Big Onem a Bowlingem for Columbine od M.Moorea (já navíc coby člověk, kterému je současný americký prezident patologicky protivný a nasympatický) jsem očekával další sžíravý Mooreův kousek. Bohužel, po chvilce (a když nad tím tak přemýšlím tak od začátku) se to změní v jakýsi nesmyslný a zaujatý Hon na čarodějnice resp. na Bushe a je z toho paskvil či pseudodokument. Moore se tady chová jak zahradník v krtečkovi - jediné jeho heslo není "zničit krtka, ale zdiskreditovat Bushe, což asi žádný velký problém zas tak není s jeho kotrmelci a minulostí. A co je nejhorší... mám obavy, tím jak Moore drsně "tlačí na pilu" že výsledný efekt je obrácený.... Obyčejný divák pak pomalu G.W.Bushe lituje. Pro mě je tento film zklamáním. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Film balancuje mezi dokumentem a poněkud překvapujícím autorským přístupem. Jeho asi největší síla spočívá v době natočení, tj. v době vrcholících polemik a neshod za prezidenství mladšího Bushe. Byť se výběr informací může zdát až jednostranný, jistotu, že se díváme do odvrácené tváře určitého způsobu americké politiky, to spíše posiluje než zeslabuje. ()

genetique 

všechny recenze uživatele

Mooreovi to zatiaľ vychádza a ja mu to celé nezazlievam, nevyčítam, ale zároveň ani nechválim a neospevujem. Ten chlapík jednoducho vie pekne pospájať určité obrázky, zostrihať niektoré videá a trefne hodiť nejakých pár poburujúcich údajov. Či je to už pravda, alebo nie, to už tu rozoberať nebudem, každopádne ja som sa bavil. Bavil po znepokojujúcej stránke, že - čo keby to tak naozaj bolo. Čo je však zaujímavé, polhodinka venovaná čisto vojne v Iraku, ktorá mala byť tou pútavou a dojemnou úplne strácala na pointe. Moore však vie týmto štýlom poriadne zatlačiť na pílu a na jeho dokumenty sa budem vždy tešiť. A vôbec nemusia byť postavené na faktoch svätej pravdy. 80%. ()

maxi6 

všechny recenze uživatele

.........kameraman a režisér Jan Špáta o sobě řekl, že pokud chce o někom natočit dobrý dokument, musí ho dobře poznat, mít rád, znát jeho charakterové vlastnosti, ztotožnit se s ním a pak to vše citlivě podat a natočit. Fahrenheit je však zcela o něčem jiném. Je to jen poutavý, dobře natočený protestfilm, aneb po našem: Jak chutná moc (Mňačko). Zde v podání zkušeného M. Moora.......... ()

StarsFan 

všechny recenze uživatele

Pro nezaujatého a médii neovlivněného člověka, který chce o Bushovi něco vědět, bych doporučovala bych podívat se ještě na "11. září - čas krize" a z těchhle dvou filmů si vybrat zlatou střední cestu o tom, jakej Bush je :-) Ve Fahrenheitu se totiž maximálně tak dočkáte toho, jak se Michael Moore snaží (až moc očividně) hodit na Bushe všechnu špínu světa. Osobně bych to nebrala jako nic víc než předvolební video demokratů, nicméně, k mýmu překvapení, byl tenhle film oceněný na Cannes. Proč, je mi záhadou. Možná tomu možná trochu napomáhá fakt, že žijeme lehce v proti-bushovský Evropě... ()

Hitman_47 

všechny recenze uživatele

Jednou z mnoha věcí, které se v tomto úžasném dokumentu dozvíte je to, že "Britni Spírs" je opravdu jen tupá blondýna, která ráda "popík" a Bushe..... ()

Eddard 

všechny recenze uživatele

Hmmm... jdou vůbec podobné dokumenty hodnotit jako filmy? Jedna věc je řemeslná zručnost s jakou jsou natočeny, kde se samozřejmě dají srovnávat s narativním filmem, ovšem v podobných politických agitkách je forma jen nejnižší (i když v důsledku velice důležitý) služebník obsahu či poselství chcete-li. Moore moc dobře ví, jakou formu zvolit, aby dosáhl kýženého efektu, zde problém není. Když přecházím k obsahu, dostávám se z pole kinematografie na pole politiky a to už by bylo zcestné (proč by vás měl zajímat můj politický názor?!), tudíž končím s tím, že mě tenhle tlouštík zklamal. Demagogie, stejně nebezpečná jako ta, kterou sám kritizuje. 60% ()

Tyler 

všechny recenze uživatele

Jednostranný a jasně zaměřený pohled na USA a její vedení, na 11. září a následný boj proti terorismu, manipulaci s veřejným míněním, ekonomicko-politické propletence, invazi do Iráku atd. Ano, Michael Moore kašle na objektivní pravdu (btw může být vůbec pravda objektivní?) a hlasitě nám předkládá svůj názor na George Bushe a jeho přisluhovače...V tomto ohledu "Fahrenheit 9/11" nevystupuje z vod průměru - nesnaží se totiž vyvolat diskuzi, pouze předkládá předžvýkaná fakta a pseudofakta. Což je problém - ale to by Mooreův film nesměl být sakra dobře natočený, sestříhaný a velmi zábavný...Ale nejvíc mě stejně zaujal příběh "pravé americké matky", jejíž syn padl v Bagdádu. Je (opět) zajímavé sledovat krutost a nesmyslnost války a to, jak jedna tragédie může otočit něčí hodnotový systém o 180 stupňů - emocionálně se jedná rozhodně o nejsilnější část "Fahrenheit 9/11"...Na závěr bych chtěl dodat jen jednu věc : Michael Moore sice stvořil čistě účelové dílo srovnatelné s propagandou s jejíž pomocí pracuje i George Bush jr. a spol., ale s jedním podstatným rozdílem - Moore nemůže na základě svého vidění světa vyslat vojáky na druhý konec zeměkoule, aby tam "šířili demokracii". ()

Rex Mundi 

všechny recenze uživatele

Môj názor je totožný s Red Meatom - či už toto je alebo nie je pseudodokument, je natočený pekelne dobre. A pre Moorových odporcov - keď je dovolená, či skôr povinná pro-bushovská propaganda, prečo by nemohla existovať aj proti-bushovská? To platí na všetkých politikov. Pre GWB je to minimálny trest, zaslúžil by si aj niečo hmatateľnejšie ;-) Názor na tento film má veľa čo do činenia s názormi ľudí na Michaela Moora aj Georga W. Busha, ale to je prirodzené. Rovnako ako Wolodja nemám rada GWB odkedy som ho prvý krát videla, je teda jasné, že nadŕžam Moorovi, lebo Bush je mi nesympatický - ale tie jeho prasačie očká proste nikdy neveštili nič dobré! (2005) ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

Z pohľadu filmového spracovania je "Fahrenheit 9/11" na tom veľmi dobre. Takmer dvojhodinový nadpriemerný dokumentárny snímok. Jeho hodnotenie, aspoň o jednu hviezdičku, však musím zraziť pre očividnú zaujatosť tvorcu tohoto diela voči pravicovej politike George Busha mladšieho. Michael Moore, veľkohubý, obézny, upotený beloch, tu rozvíja svoje paranoidné klamy a hádže na prezidenta Busha tony špiny. Jak šťastný može byť tento vševediaci demagóg, že žije práve v USA (najvyspelejšej demokracii na svete), kde može beztrestne točiť takéto provokačné bludy. Nemám rád takýchto chytrákov! ** ()

Související novinky

Politika Sydneyho Pollacka

Politika Sydneyho Pollacka

05.04.2007

Sydney Pollack se politickým thrillerům rozhodně nevyhýbá, což dokázal i jeho předposledním filmem Tlumočnice, který se odehrávala na horké půdě OSN. Po tomto snímku si odpočinul dokumentem o svém… (více)

Demagog Moore?

Demagog Moore?

22.12.2006

Kontroverzní Michael Moore se včera zúčastnil soudného řízení, na které ho dostala žaloba seržanta Petera Damona, člena Massachusettské národní gardy a vojenského veterána, který v Iráku přišel o obě… (více)

Reklama

Reklama