Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (více)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

viperDavid

Z pohledu IT ne příliž uvěřitelný film, ale z pohledu klasického člověk až realisticky uvěřitelný snímek. Všechny 3 fáze by se totiž za jistých okolností dali zařídit, ne v takovém měřítku, ale dali. Leave the world behind je díky tomu a díky skvělím hercům, nádherná podívaná. Co ale musím vytknout je prostě kamera. Občas mi přišlo, že z těch přechodů dostanu epileptický záchvad a to není dobře. ()

Pavlínka9

Když jsem před několika měsíci viděla trailer, věděla jsem, že to chci vidět...Maličko mě to "zklamalo", ale ta hlavní myšlenka tam byla řečena...a je to pravda..takhle by to podle mě fakt bylo a vlastně si i myslím, že to tak skutečně bude...posledních 30 minut bylo úžasných, protože hudba jen umocnila situace, které tam hlavní postavy řešily a začaly si více a více uvědomovat, že to, co se děje se jen tak nezastaví...je vlastně dobře či nedobře pro ně, že odjeli z toho města či nikoliv? ()

noriaki

Kdyby si film odpustil tu urputnou snahu okomentovat neduhy moderní společnosti a víc se zaměřil na rozklad osobností, potažmo komunity, tak bych byl úplně spokojený. Nejnovější přírustek do Netflixovských předvánočních apokalyptických vizí se může pochlubit hutnou atmosférou paranoie taženou velice chytře napsanými postavami prožívajími nápaditě vymyšlené katastrofy. Pokud se dokážete oprostit od otázek typu "a to si tam nemůžou zapnout ruční řízení?" a "kde je sakra armáda?", tak si ho můžete užít jako varování, syrové drama, nebo hořkou výpověď doby. Jen to vysvětlení jim nežeru. O tom by nějaké srnky věděly leda prd. Posledních pět minut mimózního závěru rozhodlo, že tohle není za slabší čtyři hvězdičky, ale za silnější tři. ()

elanius

(94/2023) / Zábavný film. Keďže tá téma má hypoteticky milión možností kam smerovať, vždy bude nejaké frflanie. Hlavný artikel filmu je ale schopnosť udržať pozornosť. Dej totiž ukazuje menej ako viac a je skôr psychologický ako akčný takže som bol celý čas v napätí. Super casting, vcelku 'exotický' ale super funkčný. Vcelku svieži vietor na Netflixe. (7/10) ()

Skeksis

Keď na mňa minule zízal jeleň, mala som vedieť, že mi spadne čajník, váza, kávovar, celý šatník, kúpeľňa, prepadla sa posteľ, kuchyňa, a že je vlastne koniec sveta. Ale ten jeleň zízal furt, takže je to posledná spomienka na tento svet. Mimochodom film roka, čakala som Finchera, ktorý mi naservíroval nudnú kravinu, ale dočkala som sa niečoho s Juliou Roberts, ktorá nepatrí k mojim najobľúbenejším herečkám, ale začínam si ju obľubovať. ()

JohnSmith

To jako vážně? Dvě a půl hodiny totální nudy a občasnou podivnosti, která má evokovat nějaký apokalypticky problem? Sakra kde jsou filmy u kterých se člověk baví a mrzí ho že už končí? ()

hroubek

O dost lepší než jsem čekal. Tenhle rok už jsme měli možnost vidět podobný film od Shyamalana - Někdo klepe na dveře, který ve své doslovnosti selhal. Tady to dopadlo o dost lépe. Neznám tvorbu režiséra a scénáristy Sama Esmaila, ale po tomto filmu si troufám tvrdit, že řemeslo má v ruce, umí psát, umí točit a hlavně umí pracovat s atmosférou a charaktery. Esmail při vyprávění nikam nespěchá, buduje atmosféru a hraje si se vzrůstajícím napětím a pocitem nejistoty, co se vlastně děje. Navíc si dává na čas, než vyloží jednotlivé karty na stůl, takže divák místy tápe jako hlavní postavy. Film se tváři vážně, ale je pravdou že místy jde o velmi trefnou satiru a velký výsměch moderní společnosti. Dost se mi líbila vizuální stránka filmu, jelikož umí být poutavá a skvěle pracuje s tím málem co má - jeden dům a les kolem. Hodně moc se mi líbila kamera, o kterou se postaral Tod Campbell. Úžasné záběry, netypické úhly, přechody mezi záběry, kamerové jízdy atd. Výborná práce. Julia Roberts má velmi vděčnou roli a moc dobře svou postavu zahrála. Ethan Hawke mi hodně sedl a jeho civilní výkon je super. Mahershala Ali je parádní a je radost na něho koukat, jelikož je to špičkový herec. Charlie Evans, Farrah Mackenzie a Myha'la Herrold své role zvládli moc dobře, a každý z nich si ukradl nějakou scénu pro sebe. Osobně mi sedlo tempo filmu, nicméně, kdyby byl film kratší a v několika momentech údernější, tak bych se nezlobil. Další věc, která se mi moc nelíbila, jsou digitální zvířata. Je mi jasné, že je to jednodušší pro natáčení, ale vizuálně vypadají fakt hnusně. Nech svět světem je dobrý a parádně natočený thriller, který mi dost sedl. ()

bizz_mjc

Dost jiný katastrofický film, především o interakci lidí a s myšlenkou celkové společenské nedůvěry, kde však máme jen jeden druhého, především ve světě, kdy se zhroutí technologie. Zneklidňující. ()

Nuach

Ne úplně vydařený film, kde je několik mrazivých dialogů, které jako kdyby předpovídaly další osud a děj "našeho světa". - Škoda toho TV prkenného inscenování a záběrování, ale nakonec vás to dovede k hlubokému zamyšlení a spuštění ALARM světélka, pokud nejsme zcela imunní a zabednění... Uf! ()

cpt.Lynch

Je to tajemné, napínavé a má to pár dobrých pasáží (Tanker, Tesly). Ale taky si to hraje na zcela vážný film, ale přitom je to v hloubi naivní a neodpovídající případné realitě. Robertsová a Heroldová mě vyloženě štvaly. Spousta trapného žvanění. Postavy se chovají zvláštně. Mnoho povyku pro nic 2,5* ()

zigíš

Jméno režiséra (Sam Mr. Robot Esmail) i producentů (manželé Obamovi) naláká, jméno streamu nabádá k opatrnosti. Postupné odhalování cože se to děje poměrně fajn, pár scén má slušnou atmošku. Netflix laťku snížil na takovou míru, že je Leave the World Behind vlastně docela vítězství. Až na ty CGI sudokopytníky a creepy děvčátko milující Přátele (to jsem trpěl:). ()

MI-380

Skvělá atmosféra, napětí, zvuk, nápad, tu a tam zbytečně řeči. Spoiler: Po světě už jsme si udělali dost nepřátel, třeba se jich teď několik spojilo. Říká americký patriot Kevin Bacon. 80 % ()

svobik

Film, ve kterém se vlastně nic nestane. Téměř dvě a půl hodiny se čeká na... konec. Esmail se snaží budovat napětí pomocí tajemné hudby nebo divokých kamerových jízd, ve finále to ale působí jako samoúčelná exhibice, která spíš ruší. I s těmito prvky se musí umět pracovat. Postavy extrémně ploché, téměř nikam se neposunou, Julia Roberts nesnesitelná. Sestříhat na 90 minut a jako první část třídílné minisérie by to fungovalo velmi dobře. Takto jde jen o zbytečný prolog, srovnávání s Shyamalanem nebo Peelem jsou totální úlet. ()

greath

Veľmi zaujímavá podívaná. Aj pri tak pomalom tempe som ostal nonstop v napätí. Film vo veľmi decentne ladenom obale. Netflix filmy veľmi kvalitu nemajú, ale tento je výnimka. ()

blackkocour

Vyloženě “nudná a dlouhá polízanice” to nebyla, jak tu pár rádoby kritiků nedoporučuje sledování. Podle mě tenhle žánr patří k určité sorty diváků, co si takhle představuje konec světa, víc po realistické rovině. Není to žádný Emmerich, Michale eBay, tady se jen sleduje chování postav na “něco divného”, a přes tu delší stopáž, která vyloženě nevadila, ale někdy opravdu ty delší jednotky času kazí celkový dojem, a to jsem sledoval defacto doma na Netvkusu, a ne v zatepleném kině, kde mě ty plechové sedačky tlačí na prostatu. Pretty Woman s Ethenem černým Jestřábem, plus Marshall Ali s cikoškou, co asi spolkla celému světu mrdku do krku, že má daleko lepší přehled o výchově dětí než Džúlia Roberts, kterou vůbec nemusím, ale zahrála to tady na entou. Ať už ty divné věci, nebo jaderné reaktory zavinila například taková matička Rus, knedlíček Kim Kong Čong Un, ukrajinští hekři nebo kdejaký taťka Šmouha z kebabových plání, samotné lidstvo se dožene jednou k záhubě, a příroda si to vezme zpět. Jinak pěkný selfpromotion na k zblití seriál Přátelé, které tu měli větší prostor než ta armáda kolouchů. Třeba ta apokalypsa dovede mladistvých odložit ten smartphone přišitý k rukám a airpody přilepený k uším. Je nějaká teorie, proč jsou ty děcka v těchto filmech tak blbé?p.s. Kevča Slanina jako texaský rednek, co má ve sklepě celou vojenskou základnu, a konspirátor co nosí alobal na hlavě, aby ho nesmetly ty 5G přijímače, nezklamal. ()

Maynard.

Tradá, náš první film na netflixu... Tak uvidíme jak nás tadle platforma bude bavit, zatím to nevypadá uplně zle :o) Začli sme novinkou, o který vlastně nevím co si myslet. Napětí by se dalo krájet, události na pozadí vynikající, ale jinak se to dvě a půl hoďky točilo kolem a v jednom krásným bejváku. To není uplně můj šálek. To stejný platí o Julii, kterou vlastně nemůžu vystát,leč tady mi nevadila. Občas to mělo fakt hustou atmošku, občas to byla spíš pitomost. A celý se to podšlalo koncem, kterej tam vlastně nebyl, takže kdyby se film utnul uprostřed, dopadlo by to stejně a to jsou věci na filmech, který doslova nenávidím :o) ()

psychoJoa

Film poměrně dobře buduje zvědavost. Je tak divný, až vás to přiková k obrazovce, protože prostě potřebujete vědět, jak tohle dopadne. Sem tam vás z tohonzaujetí vytrhne “slepota” postav, kdy se kamera zaměří na nějaký detail, jen aby odhalila mega velkou scénu, které by si každý všiml jako první. A tím nejhorším je, že film sotva jakoby začne poskytovat odpovědi… a najednou je konec. Takže tak. Ve výsledku to pro mě byl zbytečně strávený čas. ()

vitekpe

Julia nam zacina starnout... Jakoby apokalypticky snimek plny zaberu z dronu a trosku nesmyslnych situaci, tak jak se to ted proste toci. Nic objevneho, ale vydrzel jsem az do konce. Slabsi prumer. ()

coscarelli

Taká ta návnada, ktorá síce nie je zle nasadená, ale skôr Ťa podrazí, čo automaticky neznamená, že si čakal apo- spektákl, ale zreteľne záujem o NIEČO. A všetko sa to konalo, no mimo zmyslov. Zdá sa mi , že ten "koniec sveta" si hocijakí borci privolávaju, fascinuje Vás to, ale strach Vás ovláda viac ako vláda :) kapišto? ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD