Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (více)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

Lacike

Strašná haluz s extrémne nesympatickými postavami a neskutočne debilnými kecami. Jedna hviezda za pár trikových záberov. Ale je ich tu fakt len pár. Netflix znova sklamal na celej čiare. 2/10. ()

Rohy212

To si takhle s manželem a dětmi booknete na prázdniny chatu uprostřed ničeho, jen aby zrovna přišel konec světa, válka proti Americe, občanská vzpoura – nebo tak nějak všechno najednou. Kdo ví. A v thrilleru od tvůrce seriálu Mr Robot to ani nezjistíte. Pokud jste ale aspoň trochu jako já, zůstanete kvůli té rozverné kameře, pár povedeným sociopolitickým aluzím a jedné 13leté postavě, která výborně zosobní, kde by byly i vaše priority v krizi podobného ražení... ()

Conner.s

Skvěle budovaná věc od první minuty. Výborně zahraná i zabraná. Lehká výtka míří až k samotnému vyvrcholení filmu, kdy si toho postavy hodně řekli, abychom my už nemuseli a bylo nám vše jasné. Díky tomu to finále malinko zavání pimprlátkovým divadlem, ale na rozdíl od filmu typu Don´t look up nikdy vyloženě nesmrdí. Závěrečná tečka hodně očekávatelná, ale fajn. 80% ()

BoPo

Sam Esmail, scenárista seriálu Mr. Robot, si sadol na režisérsku stoličku a dopadlo to viac než dobre. Do krásneho prenajatého domu, v krásnom prostredí, príde rodina na víkendový voraz. Následne sa začnú diať čudné veci, dom navštívia majitelia domu a...nie je to horor. Dostanete veľmi dobre vyladenú atmosféru neistoty a nedôvery. Príbeh, ktorý za pochodu mení svoje žánrové zaradenie a prináša vydarene zapadajúcu koncovku. Ponúka sa porovnávanie s Někdo klepe na dveře, a tu Nech svět světem jednoznačne vyhráva. Juliu Roberts som v nejakom filme videl naposledy v roku 2009. Rola jej sadla, ale ak ju zasa 15 rokov nikde neuvidím, tak smutný rozhodne nebudem. ()

ledzepfan

Parádní psychologický survival který postavy i diváka drží v informační izolaci a stavu až mysteriózní paranoie. Jednotlivé charaktery a jejich vzájemné interakce jsou napsány (a zahrány!) vrstevnatě a uvěřitelně. Pomalejší tempo a zdánlivě přestřelená minutáž jsou vyváženy chytlavou atmosférou. Je v tom hromada povedených nápadů a působivých obrazů.. V cca druhé polovině už jsem na to koukal se svou puškou na dosah ruky.. pro lepší pocit.. a pro jistotu. ()

draggo

Po většinu času mi film přišel skvělý. Příběh se nejdříve rozvíjhí velmi nenápadně, a jen postupně jsou divákovi dávány náznaky, že se světem není něco v pořádku. Vzniká tak velmi hutná atmosféra, podpořená velmi dobrými hereckými výkony všech zúčastněných. S tím, jak přibývá záhadných událostí mě film dokázal držet ve stále větším napětí, s očekáváním toho, jak se vše vyvrbí. Když zbývalo tak 20 minut do konce, začal jsem mít nepříjemné tušení, aby náhodou nešlo o další z řady filmů, které přijdou se spoustou záhad a náznaků, aniž by kdy měly v plánu je jakkoliv vysvětlit. No a bohužel přesně takhle to opět dopadlo - jen nevím, jestli závěr vnímat tak, že by byl skutečně tak primitivní a jednoduchý, nebo zda prostě tvůrci chtěli vše nechat otevřené interpretaci. Tak či tak, výsledný dojem byl hodně rozpačitý. Skvělé budování atmosféry a příběhu, který nakonec vede... nikam. 65% a 3* ()

maddy

Prísľub apokalyptického thrilleru pretavený do indie drámy satiricky poukazujúcej na dnešnú rozdelenú spoločnosť, neistú medzinárodnú vojenskú/politickú situáciu, a celkový stav súčasného sveta spoliehajúceho sa extrémne na technologické výdobytky. Napriek niektorým až surreálne pôsobiacim scénam v druhej polovici (jeleni), stále silne ukotvené v realite, kde by to mohlo presne takto v skutočnosti vyzerať, ak by na Zemi došlo k podobným udalostiam ako vo filme. Z Leave the World Behind sa tak vykľul pomerne zaujímavý kúsok z Netflixu, ktorý však väčšinového diváka pravdepodobne sklame. Prísľub postapo thrilleru totiž naplňuje len minimálne a výnimku tvorí tých pár povinných trikových scén (lietadlo, loď). Nie som z toho síce uplné nadšený, pretože ten film tak zastal niekde na pol ceste medzi mainstreamom a indiečkom. No na mainstreamový thriller tu je pramálo napätých scén a na poriadne indiečko sa to zase drží až príliš na uzde a neponúka tak drsnú sociálnu kritiku, a aj záverečný midfuck, akým by som čakal. Rozhodne to však nie je zlé. Leave the World Behind je pomerne originálny, má myšlienku, darí sa mu budovať znepokojivnú atmosféru a ani tradične prestrelená netflixovská stopáž nad dve hodiny tu vôbec nevadí, pretože sa na film pozerá priam výborne. O skvelých hereckých výkonoch Julie Roberts a Mahershala Aliho už zbytočne hovoriť. Akurát nečakať zázraky, je to skôr taký zaujímavý alternatívny prírastok do postapo žánru. Niečo o čo sa snažil netflixovský White Noise, ale ten kruto zlyhal. CELKOVO: 7/10 ()

agentmiky

U NF se musí mít člověk na pozoru. A dvojnásob toto tvrzení platí u jejich filmových počinů. Fakticky hit or miss (spíše bohužel to častěji spadá do druhé kategorie). Ale Nech svět světem rozhodně po mém zhlédnutí zařazuji do první kolonky. Sam Esmail překvapil. Technicky jsem možná lepší film na této streamovací platformě dosud neviděl. Precizní práce s kamerou (to jsem zíral), výborně zvládnutý střih. A v neposlední řadě herci, kteří ze sebe vyždímali naprosté maximum (potěšilo mě po delší době vidět Julii Roberts na velkém plátně). No a jak dopadla zápletka? Velice se mi zamlouvalo, jak se film rozhodl vyprávět příběh. To, že jste si museli častokrát mnoho věcí domýšlet mi neskutečně sedlo (ona se ta doslovnost jiných snímků čas od času přejí....takže jsem změnu kvitoval). A kromě všeho film nabídne i pár strhujících sekvencí (pád letadla, scéna s automobily Tesla, zuby jedné z hlavních postav), kde se mi tajil dech. Proč tedy nenapálím pětihvězdu? Ten konec mi přišel malinko uspěchaný. Chápu rozhodnutí těch tvůrců jít touto cestou pro případnou dvojku, ale uměl bych si to představit promyšlenějším způsobem uzavřené. Ale i tak si to 8/10 bezesporu odnáší. P.S. Soundtrack naprosto boží! ()

Praxis

Neustálé šponování napětí, pak prudký přeskok k dialogům, které působily někdy dosti podivně. Ale fantazie se u mě rozehrála na sto procent a potřeboval jsem nutně zjistit, co se bude dít dál. Několik opravdu nepříjemných scén, při kterých mrazilo. Škoda, že těch apokalyptických výjevů bylo tak zoufale málo. Mohlo to útočit na plnou palbu. Takhle to je velmi solidních 75% ()

Alementina

Lze tomu vytknout strašně moc, ale chytlo mě to a fakt jsem byla napjatá, co z toho vyjde ...konec mne zklamal, ale super myšlenka.  Sralo mne, jak byli furt všichni klidní, já mít pocit, že je konec světa, tak řeším, planuju, připravuju se. ()

Kaluž

Další totálně vyprázdněná jordanpeeleovina (či postshyamalanovina, chcete-li). Nevím, nerozumím, tenhle "nový" žánr dramatu bez napětí a jakékoli hmatatelné snahy alespoň něčím zaujmout se nám tu rozlézá jako mor. Dávám dvě, ale vidím to spíš na jednu. Ten jemný satirický podtón je na mě až příliš jednoduchý a prvoplánový. ()

Steven47

Nech svět světem je díky skvělé práci s kamerou vizuálně podmanivý, má správně znepokojivou atmosféru, zvládá udržovat napětí, baví skvělým ansámblem herců a za ty více než dvě hodiny prakticky ani jednou nenudí. Jenže pak přijde konec a mně se nechtělo věřit, že to je všechno. Na jednu stranu oceňuji určité nabourání diváckých očekávání, které navíc dává v rámci celého příběhu smysl, ale jednoduše mi banální vyústění přišlo spíš neuspokojivé než důmyslné. Zpětně totiž dost scén, třeba ty se zvířaty, působí pouze jako laciné a neopodstatněné odvádění pozornosti. V rámci celkového zážitku bych to asi i odpustil a udělil plný počet hvězd, kdyby film neměl mezery i v rámci své snahy o společenskou kritiku. S postavami se nepracuje tak dobře, aby satirické prvky více vynikly, a zbytečně doslovný monolog Julie Roberts v závěru příliš nepomáhá. Ve výsledku se jedná o zajímavý snímek, který jsem si fakt užil, ale bohužel je v mnoha ohledech zbytečně povrchní a sází spíš na efekt. 8/10 ()

FilmFan24

“Nevím jak to podat, ale bezcitná nejsem…” říká Amanda s ustaranou vážnou tváří Julie Roberts. Ono vůbec v téhle zajímavé konverzační sci-fi se toho děje víc v dialozích než by jeden čekal. A funguje to. Stupňované napětí za pomoci skvělého hudebního doprovodu kdy si všichni lezou na nervy aby v průběhu nejisté situace pochopili, že není nikdo jiný kdo by mohl pomoci proti čemusi…My lidi…”chceme každého ojebat”…a netušíme kdy se nám to vrátí. A ono to jednou přijde! Ale pomůžou “Přátelé”. ()

Trevor

Škoda, celý čas to vyzeralo na jedno z najväčších prekvapení poslednej doby ale záver to ako to nespackať nevyšiel, v každom prípade za pointu o tom ako sú ľudia paranoidný, ako veria iba jednej či druhej strane a ako nevedia triezvo uvažovať, kým niektorý to dokážu aj po sedmičke vodky a ako sú ľudia bez čo i len chvíľky online pripojenia bezradní bol výborný, k tomu solídny herci, hudba ale najmä kamera si zaslúžia aj 5*, škoda toho trápneho konca, ktorý bol takmer trápnejší ako predaný zápas hokejistov spod Tatier hlavnomestnému Slopanu pred dvoma dňami. Jednoznačných 80+ za 120 minút filmu, bohužiaľ trošku nedomyslené. ()

kajas

Doufám, že Esmail se brzy dostane k dalším zajimavým zakázkám, ať už pro obrazovky nebo pro kina. Musím totiž říct, že mě dlouho žádný film nedržel v takovém napětí a nejistotě. Jedná se přesně o ten typ snímku, o kterém si dopředu nic nezjišťujte. Nenechte se odradit pomalejším rozjezdem (je to klid před bouří, fakt) a uvidíte, že budete odměněni, zejména pokud patříte mezi fanoušky Shyamalana. Mohlo to být kratší, uvítala bych více vysvětlování, ale ta znepokojivá atmosféra postupně se rozpadajícího světa mě vážně nadchla. Asi nejlepší loňský Netflix. ()

dyfur

....napínavé, zaujímavé, uveriteľne zahraná možná apokalypsa sveta - ale ten koniec :((((....ten ste nedodali -ako keď niekto rozpráva vtip a zabudne na pointu.... ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD