Tajemné okno

• USA Secret Window (více)

Přestože ví, že by měl sedět u počítače a psát další knihu nebo alespoň na chvíli vylézt ze své staré chaty a projít se se svým psem okolo jezera, úspěšný spisovatel Mort Rainey (Johnny Depp) vyspává až 16 hodin denně na svém oblíbeném kanapi. Je uprostřed bolestného rozvodu a všechny okolnosti, které rozchod doprovázejí, se stávají čím dál tím více nepříjemnými. Celá záležitost vysává jeho energii i kreativní potenciál a Mort je donucen čelit obzvláště těžkému tvůrčímu bloku, který mu brání dát dohromady byť jednoduchou větu. Když už se zdá, že se nemůže stát nic horšího, objeví se na prahu jeho boudy psychotický cizinec John Shooter (John Turturro), obviní Raineyho z toho, že ukradl jeho příběh, a požaduje po něm náhradu. Přes všechny Raineyho pokusy o usmíření se Shooter stává stále více neodbytným a agresivním. Svým vyšinutým smyslem pro spravedlnost omlouvá vše - včetně případné chladnokrevné vraždy. Rainey, který je zatažen do zběsilé hry na kočku a myš, pomalu zjišťuje, že v něm dřímá mnohem více mazanosti a odhodlání, než si kdy myslel. Nakonec si uvědomí, že nezdolný Shooter jej možná zná lépe než on sám. (oficiální text distributora)

danny_21

Jedna z těch ještě koukatelných Kingových adaptací, a to je už co říct. Koepp se víceméně věrně drží knižní předlohy, ale co měl sakra znamenat ten konec, proč to takhle zmastit ? Jinak Sparrow poměrně slušnej v téhle roli, navíc to kanape proválel s grácii :-) 50 % ()

Edith17

Tajomné okno je momentálne môj najobľúbenejší film s Johnnym Deppom a aj zo všetkých filmov vôbec. Pýtate sa, prečo si ma tento film tak získal? Zdôvodnenie: je tam hudba od Philipa Glassa, pri ktorej ma mrazilo, neskutočne úžasný dej, čo završuje Mortova schizofrénia, ktorá sa filmovému fanúšikovi prejaví hlavne na konci filmu :) a samozrejme to všetko zavŕší finálna scéna, ktorá ma ohúrila :D Shooter Shooter Shooter Shoot her :D keď som to videla, tak som ostala v tranze, také geniálne to je :D keď som tento film videla prvýkrát s najlepšou kamarátkou, tak sa mi zdá, že už bola tma a dokonca aj búrka, čím sa môj strach zdvojnásoboval, keďže je to, dá sa povedať, film plný napätia a strachu, jedným slovom, triller :) teraz, keď si tento film hocikedy pozriem, tak už sa len smejem, svoj prvotný strach som prekonala; ale to sa vážne už nedá nesmiať :D ,,Zabil jsem zrcadlo.“ tak to Johnny (alebo skôr scenárista?) zabil :D najradšej mám tento film po česky, ale úplne najradšej po anglicky s titulkami alebo dokonca aj bez tituliek; tak si aspoň užijem pôvodné hlasy bez dabingu, i keď ten český je naozaj super :) nechápem, ako sú ľudia schopný nemať radi titulky, veď to je super :D väčšina filmov je totiž so slovenským dabingom nepočúvateľných, aj keď to je niečo typu “Piráti z Karibiku“ a podobne, kde preferujem jednoznačne len český dabing alebo po anglicky s titulkami :D ()

Kingjiri

Tajemný okno jsem viděl už po druhý a opět mě slušně pobavilo. Kromě skvělýho Johnnyho Deppa v hlavní roli, kterej jen málokdy zklame, bych vyzdvihnul ještě slušnou mysteriózní atmosféru. Tu spolehlivě dotváří charismatickej John Turturro v roli záhadnýho cizince, povedená hudba a zajímavá práce s kamerou i barevnýma filtrama. Pravda, příběh neni nic objevnýho a pointa leckoho napadne dřív, než by bylo záhodno, ale i tak se ve filmu najde spoustu napínavejch momentů. Velkej palec nahoru musim dát za nehollywoodskej závěr, kterej potěšil snad uplně nejvíc. Mysteriózní thriller jak má být. ()

bono22vox

Lehce nadprůměrná kingovská adaptace, která stojí a padá se jmény Johny Depp a John Turturro... jo a dobře budovaná atmosféra i na to jak pomalý rozjezd film má, je také plus... ()

Veronica27

Tak jsem si myslela, že Tajemné okno bude alespoň tajemné a ne že z toho vyleze schizofrenní Johnny Depp, po celou dobu filmu jsem se bohužel nudila, nemělo to vůbec nic.Takže dvě hvězdičky za hezkou starou chatu v hezkém prostředí a konečná, už nikdy víc. ()

markotter

Lehce nadprůměrné dílko, které si u mně zvedlo hodnocení hlavně závěrem, který rozhodně nebyl americký a nesnažil se za každou cenu uchránit "ty dobré". Kingova knížka mě bavila míň. ()

GTS_PUNK

Ale áno, Stephen King vie písať naozaj kvalitné poviedky. O tom sme sa už veľakrát presvedčili. Bohužiaľ, presvedčili sme sa však aj o tom, že jeho sfilmované poviedky už nie sú také dobré, ako by možno nejeden divák, či čitateľ, očakával. V stručnosti o čo tu ide. Johnny Depp v roli spisovateľa Morta Raineyho kdesi na samote u jazera hľadá inšpiráciu pre svoje príbehy, zatiaľ čo sa popritom vyrovnáva s rozvodovým riadením. Inšpirácia nikde a o starosť navyše, keď mu na dvere zaklope akýsi John Shooter (John Turturro), ktorý ho obviňuje z ukradnutia jeho príbehu. Shooter sa objavuje čoraz častejšie a Raineyho pomaly privádza do stavu šialenstva. Ak už teda šialený dávno nie je... Mysteriózna Kingova predloha slúži filmu ako pomerne dobrý a originálny námet, ktorý je tu po celú dobu viac formovaný do thrillerového kabátu. Keďže však tieto dva žánre spolu dobre kooperujú, divák sa do príbehu "ponorí" pomerne rýchlo a vďaka malému množstvu postáv sa v ňom aj ľahko orientuje. To môže byť na jednu stranu výhodou, ale rovnako aj kameňom úrázu celého filmu. Práve vďaka takémuto "malému" spracovaniu filmu si tak divák veľmi rýchlo spojí dve a dve a vytuší kam bude zápletka celého filmu smerovať. Aj napriek tomu však určite nie je cesta k absolútnemu záveru nudnou záležitosťou a vrámci svojich možností sa snaží udržať diváka v napätí. Objavujú sa stále nové "nevysvetliteľné a nejasné" skutočnosti, ktoré iba takmer každého utrvdzujú v tom, čo už dlhšiu dobu musí tušiť. Snahu tvorcom teda rozhodne nemožno uprieť, ale, bohužiaľ, im to tentoraz nevychádza asi tak, ako by si všetci želali. Nemastné-neslané je to aj pri hereckom obsadení. Johnny Depp v hlavnej úlohe robí, čo sa dá, ale túto rolu pri jeho mene nemožno považovať za nejakú zásadnú záležitosť. Jeho hereckí kolegovia sú tu skôr toho druhého sledu, ale pozitívne možno zhodnotiť výkon Marie Bello či Charlesa S. Duttona, ktorého môže divák poznať napríklad z filmu Alien³. Secret Window ako poviedka síce vychádza z pera svetoznámeho a úspešného autora, ale pri jej filmovom spracovaní sa o veľkom úspechu určite baviť nemôžeme. Prenesenie tohto "okna" na filmového plátno je skôr jednohubkou a thrillerom, ktorý sa zo seba síce snaží dostať maximum, ale vďaka svojej značnej predvídateľnosti nemôže adekvátne uspokojiť diváka. Možno ho tak zaradiť medzi mnohé iné podobné filmy tohto typu, ktoré na chvíľu zaujmú, dajú sa pozrieť, ale väčšinu divákov viac neoslovia. Pohodový priemer na všetkých frontoch, navyše časovo takisto tak akurát. ()

nwx

Uzasne natocene - divak by se pri sledovani onoho filmu, sam velice rad stal tim lenochem z gauce, ktery pise knihy nekde na samote v lese, hned by vymenil sve opecovavane rodinne auticko za opryskany stary terenak s patinou, svuj krasny dum za rozpadajicise chatu, mozna by i zacal kourit, tak pritazlive je to natocene. Ale velka skoda. Naprosto profesionalne natoceny film, genialni rezie, kamera, zvuk, ale skoda toho rozuzleni. Filmy tohoto typu nemam rad, filmy pri kterych je clovek nadseny z jejich prubehu, ale jako rozuzleni pouziji levnou pointu, kdy cely dej prohlasi bud za sen nebo za halucinace blazna, nebo prohlasi ze se nekdo uderil do hlavy a cele to byl vymysl jeho mozku. Takto se da "levne" vybruslit z jakekoliv zapletky. Podobne "levne" konci filmy jako Pokoj 1408, Ti druzi, Proklety ostrov atd. Spickove filmy, ovsem totalne pokazene finalni pointou. ()

rublik05

První půlka filmu se vleče jak sopel a nic moc se neděje, ovšem druhá půlka jakoby otočí o 360° a rozjede se v temný thriller plný napětí a nečekaných zvratů s výborným překvapivým vyústěním. Johnny Depp opět exceluje a hraje výborně. Škoda té první půlky filmu. 6/10. ()

Psycho.R

Ještě se mi nestalo, ze bych od první scény věděl, jaké rozuzleni bude film mít. A ejhle, vsechno je jednou poprvé. David Koepp tentokrát zklamal. ()

Threepwood

Není to sice vůbec originální,ale díky Johnnymu a Turturrovi je to koukatelný thriller.Ovšem chvílemi jsem se opravdu nudil,na místo abych se bál. ()

Railman

Dobře. Čekal jsem trošku víc. Dramatické to moc není, ale dialogy jsou svižné a děj celkem zajímavý. Vše se zaplétá. A pointa? Ta mě sice překvapila, ale zato velmi negativně. Jednoduše se tím řeší vše. Nebýt Deppa, tak nevím nevím. Bez konce by to bylo za čtyři. Raději bych snesl nějaký méně překvapivý obyčejný závěr. ()

husoko

Je jasné, že tento film by bez Deppa v hlavnej úlohe nemal taký efekt aký snímka vyvoláva. A tak by táto hra s trpezlivosťou diváka nebola az tak vtipnou zalezitostou... Otrepané rozuzlenie, pri ktorom sa len pousmejete a spomeniete si na FIGHT CLUB.. V podstate sa mu to aj dá uveriť, že je spisovateľom v kríze s nejakými tými kostlivcami v skriniach.. A to je jedna z mála vecí, čo zachraňuje film pred podpriemernosťou. ()

Tiiso

Zajímavá myšlenka. Ale hlavně dobrý tandem Deep Torturo. Jsou chvíle kdy si snímek rád pustím a pak zase uběhne třeba rok a ani nevím že doma leží. Film nepostrádá atmosféru, a jelikož jsem předllohu nečetl, jsem uštřen srovnání. Technicky je zvládnutý také moc dobře. Pouze mu k vyšší metě chybí něco hlubšího, nebo nevím jak to nazvat. Tak to je. ()

-henry-

To že diváka může napadnout pointa už v první třetině, není ke škodě. Může si vychutnat tu precizní filmařskou hru, jak se k ní snímek přibližuje. Brakový nádeh jen umocňuje hravou zábavnost díla a svoji předlohu. (Nemůžu si pomoct, ale na mě ty tajemný deppoviny prostě fungujou a mám je rád, viz DEVÁTÁ BRÁNA.) ()

_aandyy_

Skutečně temný příběh s velice ojedinělou filmovou atmosférou... Herectví Johnnyho Deppa jako vždy na výbornou, jeho postava... zápletka, John Shooter. Všechno skvělé. Prostě film, který můžu vidět několikrát a nepřestane se mi líbit, pořád z příběhu budu mít jistý respekt. Mistrovství Stephena Kinga a Johnnyho Deppa prostě vzalo za své. Řekla bych, že je to další z podhodnocených filmů tady. Lidi, kteří nechápou a nelíbí se jim to bych možná přijmula k tomu, aby natočili lepší horor o schizofrenickém spisovateli. ()