Bláznivá runway

Turbulenzen - und andere Katastrophen

Bláznivý runway

Komedie / Drama / Romantický

USA / Německo, 1999, 124 min

Nick Falzone (John Cusack) je špičkový letový dispečer. Ve své práci je jedním z nejlepších (také ho všichni obdivují), má krásnou ženu Connie (Cate Blanchett) - prostě super život. Až jednoho dne na dispečinku přijmou nového kolegu, Russela Bella (Billy Bob Thornton), který sice na první pohled vypadá jako ňouma, ale hned dokáže, že ve své práci je mnohem větší machr než Nick (což Nicka pěkně štve). Navíc, na jednu party přivede Russel svoji ženu Marry (Angelina Jolie), která je s přehledem nejhezčí panička v okolí (kromě toho, že to Nicka taky štve, tak se s ní pro jistotu ají vyspí). To, že má Nick před s sebou někoho úspěšnějšího způsobuje, že začíná dělat chyby, a málem přichází o vše, co do té doby získal - práci, ženu, celý svůj život.... Mike Nevell natočil film, který se na první pohled tváři jako hloupá komedie, nicméně pod slupkou je něco daleko víc. Tohle totiž určitě může potkat každého z nás, pokud jste úspěšní, vždycky se může najít někdo ještě lepší. Jen otázka je, jak se k tomu postavíte - zda budete závidět, nebo se s tím naučíte žít. Nevellovi se skvěele podařilo zvolit ústřední dvojici, kapku neurotický John Cusack, ale hlavně skvěle flegmatický Billy Bob Thorton. Dokonalá je scéna, kdy se Cusack snaží udělat dojem svoji riskantní jízdou v autě, a Thorton mu u toho usne. Obě ženské postavy jsou zde tak trochu do počtu, za zmínění snad stojí, že zanedlouho po dotočení tohoto filmu se Angelina Jolie a Billy Bob Thorton vzali i ve skutečnosti. ...(4.8.2008)

Film, který mám rád a vždy se na něj rád podívám. Jen škoda, že je zbytečně dlouhý vzhledem ke svému ději, klidně jej mohli o takovou půlhodinu zkrátit... Thornton jako vždy perfektně zahraná role, Cusack příjemně překvapil... Angelina nepředvedla nic moc, nemyslím si, že tohle je její parketa. A potenciál Cate Blanchett zde zůstal naprosto nevyužitý.(21.7.2008)

No tohle moc zabavny nebylo. I kdyz to byl celkem dobrej napad udelat film z kontrolni veze, tak to co bylo ze zacatku zajimavy, zacinalo postupne nudit. A kdyz se tu do toho nedeje prakticky nic jinyho tak to je hodne spatny. Mohla to bejt dobra komedie, jenze Cusack s Thorntonem nijak zvlast nesouperi, jen Cusack magori a Thornton je furt v klidu. Ale zahrany to bylo slusne. Hlavne Cusack hral skvele, Thornton moc prilezitosti nedostal. I kdyz jsem se parkrat docela nasmal, tak to nebylo dost na to, abych si trouf to oznacit za komedii. Aspon, ze kdyz se tam objevi Angelina Jolie tak se je na co divat. Na tri to bude, ale docela dost sem se nudil.(14.7.2005)

• PerToon

V první půlce to vypadalo slibně, Cusackova samolibá postava nemůže ustát, že už není nejlepší, a tak v tom vidí jedině rivalitu ze strany nováčka, to povede k paranoie a stane se nějaký průser. Jenže všechno se nakonec obracelo jinak, a z mýho pohledu k mnohem nezajímavějšímu snímku. A když si to projdu zpětně, bylo to vlastně dost dlouhý. Navíc mám pocit, že Cusack hraje vždycky stejnýho chlápka, ehm. Lepší 2*. [tv, dabing](9.2.2013)

Prostředí tohoto leteckého dispečinku je semeništěm recesí a černého humoru mezi lidmi, kteří někdy v dost labilním psychickém stavu "bdí" nad bezpečností leteckého provozu. Rivalita dvou kohoutů na jednom pracovním i soukromém smetišti stojí na postavách Thorntona a Cusacka, kteří jsou i se svými pomstičkami a hříčkami někdy politování, někdy zábavní. Já jsem se bavila, ale nedoporučuju sledovat před nástupem do letadla.(23.2.2005)