Piargy

• Slovensko Piargy (více)

Mladá, krásná a chudá Juliša (Judit Bárdos) se provdá za Martina (Daniel Fischer), syna nejbohatšího statkáře v Pirgách, a ocitá se tak v rodině, kde vládnou velmi tvrdá pravidla. Nejen, že musí čelit nepříjemnému tlaku tchýně, ale nedokáže se ani ubránit násilným svodům tchána (Attila Mokoš). Juliša se přesto do manželova otce zamiluje a vzniká tak podivný milostný trojúhelník. Zakázané tajemství však nezůstává dlouho utajené a všichni z něj zatouží vytěžit nějaký prospěch. Julišina sestra (Lucia Siposová), lidé v obci a dokonce i vesnický kněz. Vesnice Piargy tak žije hříšným životem, dokud jedné masopustní noci úplně nezmizí. Jako by ji čerti odnesli s lidmi, domy i zvířaty. Naplňuje se proroctví staré místní vědmy Uly o příchodu Antikrista a krutém trestu? (CinemArt)

Anomiska

Ako mnohí napísali, vizuálna stránka filmu je výborná. Tam niet čo dodať. Problém je už si samotným príbehom a budovaním postáv. Náznaky sú, ale celé to pláva na vode. Škoda. Predlohu od Švantnera nepoznám, ale možno prečítam. Inak som rada, že vzniklo niečo pozeratelné aj na Slovensku. ()

AdamXB-1

Tíživé artové drama z podhůří slovenské, skanzenové vesničky přednacistického období. O tom, že hlavním pilířem celého snímku je vizuál není pochyb, ale zatímco na jedné straně se kamera zdárně vypořádala se syrovou atmosférou doby, na druhé již méně zdařile vstupují do hry dobarvené prvky (plameny, svítící oči), které nesou sdělení ďáblova počínání jen tak nějak na půl plynu, působí trochu jako pěst na oko a tak by jejich absence asi ničemu neuškodila. Dvojí mám i pohled na postavy filmu, na jedné straně výborné herecké zastoupení (především ženské role), na straně druhé trochu kazí dojem morální nevyváženost charakterů postav. Mainstreamový divák si k tomuto filmu bude razit cestu jen těžko a je to dobře, není mu určen, no a ten alternativní s povděkem přijme, že se na něj na Slovensku s artem myslí, ale uzná, že je ještě do budoucna co zlepšovat. ()

DJ Kritik

Malo to potenciál dramatického trháku. Je z toho zlátanina pre čudákov. Film je plný bizarných postáv, kde prim hraje Lucia Klein Svoboda a Jana Oľhová, u ktorej snáď ani sám režisér doposiaľ nevie, čo vlastne od nej chcel. Film mohol uchvátiť, len tie bláznivé fantazmagórie, ktorými bol známy Jakubisko, tu skutočne idú mimo rámec. ()

iz67

Začátek a konec se moc nepovedl. Ale prostředek je o to silnější. Tomuhle se říká předurčení, osud a tak. Hustý ()

carodejb

Mierne sklamanie. Nejde ani tak o to, že si s charakteristikami a postavami Švantnerovej predlohy scenár robí čo chce. Skôr o to, že tam kde bolo treba domýšľať, sa domyslelo typické slovenské klišé o dysfunkčných vzťahovch, ani nie v rámci uzavretej komunity, ale rodiny. Nevera, podvádzanie, manipulácia, generačný spor na pozadí dejinných udalostí... To všetko tu už bolo. Zo Švantnera sa dá vyťažiť slušný folklórny horor, tu aj boli náznaky, ale na túto struu sa hrá ledabolo a povrchne. Vo výsledku to nie je zlý film, len o typickej slovenskej historickej drámy sa líši len silným vizuálom. Skvelé lokácie, kamera, kompozícia obrazu a to umocnené čierno-bielou štylizáciou . na to všetko je radosť pozerať, len škoda, že to je na filme asi tá najzaujímavejšia vec. ()

Gortyna

Vyššímu hodnocení brání dvě věci: střídání časových rovin bylo dost chaotické. Zaříkávaččiny citáty z bible sice měly navodit mystickou atmosféru, ale na mě působily lacině a teatrálně. Výborné herecké výkony a hudba. Nadprůměrný film. ()

blondboss

Na slovenské pomery značne temný snímok, ktorý vychádza z klasických príbehov dedinského prostredia medzivojnovej doby a začína pomerne nevinne. Postupom času sa z toho ale stáva plnohodnotný dramatický snímok s ozaj realistickou, miestami až dusivou atmosférou so skvelými hereckými výkonmi na čele s Judit Bardos. Dodatočnú hviezdu musím pridať za čierno-biele prevedenie, ktoré tomuto snímku neskutočne svedčalo a pridalo to na autenticite celého filmu. 75 % ()

BarVo

Rada nadhodnotím, po dlhej dobe som sa necítila na slovenskom filme nepríjemne a bonus v podobe Mariána Geišberga veľmi potešil. Síce sa v týchto našich sociálnych dedinských drámach rieši dookola to isté,  tentokrát mi to však nevadilo, najmä vďaka výbornej kamere, uveriteľným dialógom, troche mystična a skvelým hercom v hlavných úlohách. Prvý vulgarizmus som začula v 59. minúte, ostal aj posledným, čo v SK produkcii posledných rokov zvlášť oceňujem. Ušlo mi, kedy sa stihla Juliša medzi znásilnením a mlátením manželky zaľúbiť do svokra, ale veď každý máme nejakú úchylku. Hudba zbytočne tlačila na pílu už od začiatku, čím strácala na efekte,celkovo ale za mňa fajn. ()

cinemafil

No konečně . Silný příběh. Kamera, efekty dokreslují děj. Úsporné dialogy. Na pozadí doby , ale pořád stejně církev po majetku lačnící. Film se stopáží 100 min. nespadne ani na chvilku řetěz. 4* ()

taibrek

Na Slovensku zase toľko filmovej tvorby nie je, ale že by som mal povedať, že práve takýto film v nej chýba, tak to teda nepoviem. Na mňa moc umelecké. Miestami je toho všetkého až priveľa. ()

rigby

Parádní černobílé pokoukání, akvělý vesnický příběh, výborné herecké obsazení. Prostě kombinace, která musí upoutat. Film působí opravdu magneticky. I ten temný příběh, který skončí zcela biblicky. Moc jsem si to užíval už od první minuty. Ačkoli podruhé bych to nedal. ()

hony23

Taková romance ze slovenské dědiny. Juliša se provdá za statkářova syna, aby si zajistila pohodový život, jenomže později přijde na to, že jediným alfa samcem v rodině je tchán. Celý ten milostný trojúhelník v poklidu směřuje k předem prozrazenému happy endu, ale protože se filmařům dobře podařilo vystihnout dobovou atmosféru horské vesnice, tak to bylo vlastně docela fajn. ()

veverysiak

S opatrnou úľavou rád konštatujem, že konečne nemusím hovoriť o nadpriemernom filme v našich končinách, pretože naša kinematografia produkuje dostatočné množstvo výborných kúskov, mohli by sme hovoriť o úžasnej a nadčasovej knihe Františka Švantnera, lenže skutočnosť je tristnejšia, to, čo kvárilo slovenskú pospolitosť v prvej tretine minulého storočia, pretrvalo dodnes, a to je tragické zistenie, laznícki chrapúni a násilníci sa rozšírili aj do miest, tuposť, nevšímavosť a trpiteľstvo sa vďaka našej väčšej zakuklenosti rozliezla ako rakovina do všetkých zákutí spoločnosti, skúsme si predstaviť tento príbeh v dnešných časoch, kone a vozy vymeňte za autá, kroje za rifle s polokošeľami Gant, hnoj za asfalt a ostatné ani netreba meniť, výborné a zároveň strašné, takže 80%. ()

bonovox

Príbehovo je to síce slabšie ale krásna kamera, vizuál a výprava povyšuje Piargy na nadpriemer. Judit v hlavnej úlohe výborná, taktiež aj ostatní herci. 70% ()

Elisson

Hovorí sa, že keď je fotka na houby, stále sa to dá hodiť do čierno-bielej a hrať sa na veľkú umeleckosť. S tymto filmom je to podobné. A ešte tam bacli aj extra porciu opakujúceho sa zvolávania konca sveta a do tretice - motívy druhej svetovej vojny, tá skrátka nemôže chybať..... Mimochodom, keby bol niekto navnadený a chcel si prečítať Švantnerovo dielo - má to pár strán, dedina je osadou s pár domami a žiaden dramatický prepletenec s dievčaťom a svokrom tam nie je... vlastne je to dosť nuda, ale zaberie vám to oveľa menej času ako tento film. ()

stanlyOu

Dalo sa s tým ešte viac vyhrať (scenár, gradácia príbehu), ale tá forma ma odzbrojila absolútne. Plnohodnotný art pracujúci s nepríjemnými témami bežného sedliackeho života. 8/10 ()

PTuranyi

Výborne natočená dráma s baladickými prvkami a možno až thrillerovým nádychom, šmrcnutá mysterióznom. Príbeh smilstva a hriechu na kopaniciach, odohrávajúcim sa pánu Bohu za chrbtom na pozadí vzostupu Slovenského štátu má skvelú atmosféru. Produkcia využíva pôsobivé kompozície obrazu a hru svetla a tieňov, ktoré v čiernobielom podaní skvele vyniknú. K tomu pridáva vynikajúcu hudobnú zložku veľmi dobre vyjadrujúca náladu či stupňujúca napätie a samozrejme výborné herecké výkony. ()