Tvůrce existenciálních filmových esejů, uznávaný německý režisér Wim Wenders, se opět pokusil spojit "něco" ze své vážněji zaměřené poetiky s divácky vděčným filmovým žánrem. Zároveň se rozhodl natočit film o násilí bez jeho přímého zobrazení. Spolu se scenáristou Nicholasem Kleinem si pro tuto příležitost vybral i vhodné hrdiny: v příběhu se sbíhají osudy tří mužů: vědce, ambiciozního detektiva a producenta akčních filmů. Bohatý producent Mike Max řídí své impérium pomocí telefonů a počítače a nebere vážně sdělení manželky Paige, že ho opouští. Ještě týž den se producenta zmocní dva najatí zabijáci, vše se ale vyvíjí jinak, než podle jejich plánu. Akci zabijáků zachytil na monitoru vědec Ray Bering, který pro FBI dokončuje projekt sledování dění v celém městě pomocí stovek kamer. Jeho realizace má znamenat zásadní obrat boje se zločinem: konec násilí. Projekt má ale přinejmenším dva háčky: je snadno zneužitelný a nelegitimní... (oficiální text distributora)

dANo

Wenders sa pustil do thrilleru, ktorý má zaujímavý námet, ale to je tak všetko... je to strašne neprehľadné a aj dosť zle zahraté, takže celkový pocit je iba priemerný. ()

Master19

Zajímavě natočený spletenec, který bohužel stojí a padá se stoprocentním soustředění na děj, jež ovšem nedokáže udržet. ()

bila.tecka

Až počtvrté mi přišlo k téhle "éterické" krimi vhodně zvolené pozvolné tempo a prolínání několika vypravěčských rovin. Jeden z filmů, ke kterému se vztah rodí buď pomalu nebo vůbec. Zamyšlení nad odcizeností a samotou, mocí a jejím zneužitím. A pak ta hudba Ry Coodera... Mám prostě pro Wenderse slabost. ()

F.W.Colqhoun

You must change. Gangster rap is dying. Violence is dying. Když se řekne techno-paranoidní thriller, asi si málokdo vybaví jméno, poetiku a dílo Wima Wenderse, přestože jeho podezíravost vůči všemu mimo poezii starých časů byla zřejmá vždy. Linie násilí se vzpírá svému zařazení, i když nelze popřít, že o thriller jde a paranoia je na místě. Jako když vkládáte pružnou obruč do kufru - vejde se, ale nepatří tam. Scéna Billa Pullmana, jak se za profi diverzní asistence party mexických údržbářů městské zeleně za účelem zisku tajných materiálů přihlašuje v internetové kavárně via Netscape do emailu a k tomu hraje Ry Cooder. Tehdy i mnohdy jindy se Linie míjí a zároveň protíná jako trajektorie víceúrovňového převaděče s Mulholland Drive. Právě pro tuto obruč do osmičky v karteziánském prostoru je Wendersovo mile anachronické zvolání protestu z pravěku špízlování docela zajímavé. CREATIVE KILLING /// Define violence. ()

dormouse

Nepřišlo mi to nudné, jen trochu nepřehledné a nesrozumitelné. Rozhodně z filmů Wima Wenderse, které mne vzaly za srdce-Paříž, Texas, Země hojnosti, Million dollar hotel- nejzmatenější. Ale už jsem pochopila, že Wim Wenders není šálek čaje pro každého, rozhodně dám filmu ještě jednu šanci a shlédnu znovu. ()

DannyBoy80

Takový paranoidně-apokaliptický triler. Velmi dobrá kamera, chválím. Tém hodně zajímavé, samotný děj je ale nasnímán docela chaoticky a jakoby zastřeně, aby divák nepochopil o co tam vlastně jde. A to bylo na filmu nejlepší. Herecky lehce nadprůměrné. Mě to nenudilo. ()

Tominecek

Americké nezávislé léto v České Televizi - ocenění ELSA 2002 v kategorii "Zahraniční pořad dramatický (hraný)", udělená Českou filmovou a televizní akademií. ()

TomasKotlant

Složitá dramaturgická stavba, která vyústila v částečné nepochopení, které je signalizováno samotným filmem. Nicméně zajímavé postavy a dobře vystavěné detaily stačí k slušnému filmovému zážitku. *** Ve zkratce: Bum... A je mrtvej. ()

rbrandt183

Vďaka filmovej histórii Billa Pullmana sa mi podarilo vyhľadať tento dávno videný film. Pre dostatok napatia a mystických prvkov mal vtedy originálny lynchovský efekt, ktorý už ale dnes vyprchal. Výsledné hodnotenie je priemerom týchto dvoch zážitkov. ()

Carnosaurus

Snímek se pohybuje někde na rozmezí dramatu a špionážního filmu, kde podle mě lépe funguje ta první ingredience. Wenders, jak už je u něho zvykem, nikam nespěchá a může se zdát, že ani nikam nesměřuje. Je až s podivem jak dokáže pracovat s atmosférou a náladami. Hlavní hrdinové nejsou příliš zajímaví kvůli tomu co dělají, ale spíše kvůli tomu co nedělají. Jejich podivné proplouvání příběhem je však atraktivně podáno a atraktivně zahráno atraktivními herečkami a herci. Je velice těžké nechat se filmem pohltit,ale pokud mu to dovolíte, nebudete toho litovat. Není to žádná přelomová pecka, ale malý nenápadný film, který je bohužel spoustou lidí považován za nepovedený. Pravda, mě ležel doma tři roky, než jsem si k němu našel cestu. ()

Froschyankee

10/10. Ďalší film s katastrofálne nízkym ohodnotením. Keďže predbehol svoju dobu o takmer dvadsať rokov, zostal vo svojej dobe nepochopený. Wenders prorocky vystihol nadchádzajúcu éru stráty súkromia, keď Google, Facebook, Yahoo, a všadeprítomné priemyslné kamery sledujú naše životy na každom kroku, v mene domnelej bezpečnosti. Dávno predtým, než sa objavili prvé dôkazy o uchovávaní a ukladaní metadát našich digitálnych životov. Chelsea Manning, Edward Snowden a Julian Assange sú hrdinami našej doby a nielen oni, ale aj ďalši whistlebloweri, pretože len vďaka nim dnes o ovládaní, manipulovaní a stráte súkromia vie každý, kto pred týmito skutočnosťami neztvára oči. Zanechávame za sebou všetci virtuálnu stopu, ktorá tu zostane uložená na gigantických serveroch vo virtuálnej realite naveky. Wenders veľmi intímnym spôsobom sleduje hlavných hrdinov príbehu a nič nasilu nepodsúva, skôr hovorí v náznakoch. Ďalšou vecou ktorá stojí za zmienku je aj zobrazovaná "slam poetry", sú to veľmi silné okamihy filmu. Skvelé dielo, ktoré nestačí vidieť iba raz. Doporučujem všetkými desiatimi. ()

ap2001

Andie MacDowellová je tam vážně sexy (tedy, dokud se nevysleče). Jinak je to zmatek nad zmatek a dodnes lituji času, který jsem té slátanině obětoval. ()

Tomi_901

Viem si predstaviť tento námet sfilmovaný 3x inak - Wenders namiesto akčného alebo špionážneho thrilleru pripravil civilný príbeh. Vo svojej podstate desivejší ako Nepriateľ štátu, lebo ten je posunutý za hranicu bežného života. Tu ľudia chodia do práce... a pri tom ich sledujú. Slovami klasika: "To, že som paranoik, ešte neznamená, že ma nesledujú." ()