Balada o sedmi oběšených

(festivalový název) (TV film)
  • Československo Balada o siedmich obesených (více)

Na smrti není nic strašného. Jen to, že o ní předem víme... Rusko, 1905. Policie odhalí připravovaný atentát na ministra a podaří se jí zabránit nejhoršímu. Pětice neúspěšných atentátníků si tak před soudem vyslechne rozsudek smrti: mladý důstojník Sergej Golovin, půvabná dívka s přezdívkou Musia, cynický šlechtic s krycím jménem Verner, bázlivý intelektuál z vážené rodiny Vasilij Kaširin a majitelka konspiračního bytu Táňa Kovalčuková. Všichni po vynesení rozsudku putují do nevlídného vězení, kde je čekají poslední dvě noci před popravou. Každý je izolován ve své cele a setkávají se jen během jídla. Kromě nich čekají na vykonání ortelu ještě dva „obyčejní“ vrazi, primitivní pacholek Ivan Janson, který zabil svého pána, a věčně veselý cikánský zloděj a vrah. Každý z nich prožívá své poslední chvíle navenek stejně: ve vzpomínkách na své blízké a na události před svým zatčením. Každého však trápí úvahy o nadcházejícím konci, o smyslu a ne-naplnění svého života. A ty jsou u každého ze sedmi odsouzenců jiné… (Česká televize)

cinemafil

Film je hlubokou sondou do duše odsouzenců. Nehýří se hereckými prostředky. Nakonec je to i film o naději a humor především ) i kdyby tátu věšeli?...) - " Tak na shledanou na onom světě. A ne abys dělal, že mě neznáš! " cikán důstojníkovi. Jít odhodlaně na smrt - pro velkou věc- to je hrdinství , ale hrdost na ultimo prokazuje cikán - dá přednost oprátce před katovským ponížením. Silný film - kamera plná detilů, ale nevtíravá, hudba umocňuje obrazy. 4* ()

PTuranyi

Výborný existenciálny ponor s typickými prvkami slovenskej vlny. Výrazná hudba tentokrát spievané chorály, statické scény, minimum akcie, krátke dialógy, filozofické vnútorné monológy plné otázok a pochybností dodávajú poprave siedmich vzbúrencov naliehavý až úzkostlivý rozmer rozsudku smrti a ukončenia ľudského života. Výborná dramatická produkcia a nemenej dobré herecké výkony tvoria dielo, ktoré v dobe socializmu mohlo vytvárať dojem martýrskej obety mladých revolucionárov a obraz odporu voči moci šľachty. Martin Hollý však sa však vyhol tomuto pátosu a zanechal silnú výpoveď emócií blízkosti smrti. ()

TomDolly

Nenápadný TV film, ktorý sa stal vrcholom tvorby Marina Hollého a podľa mňa i vrcholom našej tvorby. Úcta M. Hollému. Majstrovské, psychologické dielo, ktoré hltáte jedna radosť. Zdeněk Liška a jeho "Gospodin pomiluj" je čistá depresia. Pripája sa k tomu.. snáď všetko, čo vo filme je. Ale taká depresia, ktorú chcete zažiť! Čiernobiely obraz na tento film pasuje na 100%. Predloha od Leonida Andrejeva zvládnutá na výbornú. Páči sa mi, ako sa dostávame do deja cez myšlienky a pocity postáv. Veľmi silný a zvláštny film, ktorý síce trvá len hodinu, no pocity z neho zostanú v človeku určite dlhšie. Krásna kamera a neuveriteľný strih. Všetko do seba dokonalo pasuje. Mimochodom, Emília Vášáryová sa stala najväčšou vzácnosťou, ktorú môžeme mať. ()

Mr.Bordan

Diela o ľuďoch vedomých si presného času vlastnej smrti, bývajú zväčša zaujímavé, čo potvrdil aj tento film. Pre mňa nečakane silný zážitok, úspešný útok na city a komplikovaná látka na premýšľanie. Bohužiaľ sa minulosť postáv nerozvinula do takej hĺbky, ako by sa možno patrilo a mne osobne chýbali aj nejaké informácie o atentáte (viem, že tento film má skôr len vyvolať určitý pocit, ale podľa môjho názoru by rozvedenie do hĺbky len a len prospelo). Nečudujem sa, že komanči tento film zakázali, veď predsa podnieťuje ľudí, aby sympatizovali s atentátnikmi, ktorí chceli zabiť vysoko postaveného úradníka v Rusku. Skvelý zážitok a dôkaz, že slovenský film má čo ponúknuť. 80% P.S. Milka Vášáryová bola riadna kočka---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- + pocity, kvalitné obsadenie, myšlienky---------------------------------------------------------------------------------------------------------------- - neodstatočné rozvedenie, občas smiešna kamera (ale na tú dobu to bolo asi normálne)--------------------------------------------- ()

gizi

Díky hudbě Zdeňka Lišky dostává film další rozměr - ta hudba a její zakomponování je prostě geniální. Ovšem také režie a herci jsou výborní, takže 5*. ()

pozremsi

Dalo by sa toho vyčítať najmä prvej polovici fakt dosť. Ale... 44 ročný TV film (and counting). Dá sa nejak porovnať s tým, čo sa tu točí dnes? Čo sa tu dnes vlastne točí?! A pritom stačí "tak málo"... ()

dr.jitr

Z počátku to vypadá na nudný a ponurý film, ale opak je pravdou. Pominu-li skvělé herce, už jen z tématu mrazí. Pokud jste četli Cizince od Alberta Camuse, vynásobte ho 7. ()