Reklama

Reklama

Osudová přitažlivost

  • USA Fatal Attraction (více)
Trailer

Obsahy(1)

Není většího běsu než hněv ženy zhrzené. Americký snímek Osudová přitažlivost patřil v druhé polovině osmdesátých let ke komerčně nejúspěšnějším titulům, i když se v podstatě jedná o tuctovou historku o šťastně ženatém advokátovi, z jehož náhodné milostné avantýry se stane noční můra, ohrožující existenci celé jeho rodiny. K jeho mimořádnému ohlasu přispěly propracovaný scénář Jamese Deardena, vycházející z jeho krátkého snímku Chvilkové rozptýlení, nadprůměrné herecké výkony populárních představitelů Michaela Douglase a Glenn Closeové i efektní režie britského tvůrce Adriana Lynea, který měl za sebou jiný lehce skandální snímek s erotickým podtextem 9 1/2 týdne. Navíc ho některé dobové recenze a komentáře charakterizovaly jako skrytou alegorii na tehdy velmi aktuální hrozbu onemocnění AIDS. Snímek vzbudil kontroverzní reakce i tím, že jeho konec byl po negativních diváckých ohlasech při zkušebních projekcích zásadním způsobem předělán, což mu samozřejmě komerčně velmi pomohlo, byť za cenu určité umělecké degradace. Přesto byla Osudová přitažlivost nominována na Oscara v šesti kategoriích (nejlepší film, režie, scénář, střih a ženské herecké výkony Glenn Closeové a Anne Archerové), ale v konkurenci tehdejšího velkého vítěze Posledního císaře žádnou sošku nezískala. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (187)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Výborní herci, s kterými si tenhle film prostě chcete projít, ale ať je Douglas sebelepší, Glenn Close má v tomhle filmu prostě navrch. Kdyby vám film na začátku sem tam nenutil, že půjde o něco temnějšího, dovedla by vás svým následným chováním překvapit. Ale ona to zvládne i tak Chladná a přitom emotivní, šílená a přitom přemýšlivá. ()

Shaqualyck 

všechny recenze uživatele

Chlap jako oběť? Nenechte se vysmát! Nenadarmo se přeci říká, že kdo seje vítr, sklidí bouři. A Michael Douglas jen po zásluze sklidil, co, ehm, "zasel" během onoho památného divočení na kuchyňské lince... Touha po zakázaném uvolnění bývá přinejmenším nezměrná, stejně tak ale ony nežádoucí následky. [...] Lyne tyhle erotické psychárny prostě umí. Dokonale dokáže pracovat s pochybnými motivy omotanými okolo Freudovy naleštěné busty v bahnitých zakoutích lidské psychiky. Kdyby si na něm Míša býval udělal uzel, udělal by líp :-) Při závěrečných titulcích lze jen stěží myslet na něco jiného. Možná tak ještě na samaritánskou manželku hlavního hrdiny, která, místo aby svého drahého chotě drapla za pytel a vykopala ho ze dveří, je mu naopak oporou a pomáhá mu (a nakonec i sobě) celou tu delikátní záležitost nikoliv jen společensky ustát, ale hlavně přežít. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Víkendová postelová zábava s děsivými následky. Zakázaný sex je holt nebezpečný a nezůstane bez šrámů. Ačkoliv se Adrian Lyne čas od času pokusil o ambicióznější projekt (nabízí se Jakubův žebřík), jeho prvoplánová režie vždy rozdrtila veškeré snahy o nějakou tvůrčí změnu. Vychutnává si erotické sekvence, používá hloupé motivy a kýčovité symboly, snaží se být za každou cenu efektní.. Přesto ale mnohdy velmi trefně obsadí herečku (Diane Lane v Nevěrné či právě tady Glenn Close), která předčí svého hereckého kolegu. Zatímco Douglasova postava chce zajít na hranici možného, výstřední a narušená postava Glenn Close se ji nebojí překročit. Škoda, že se o jejích motivech a minulosti nedozvíme skoro nic. I přes nastavovaný konec se Lyneovi daří uchovat dusnou atmosféru a napětí a se svým oblíbeným tématem nevěry pracuje velmi důstojně. Co do tržeb šlo o obří trhák!! ()

Eldrick 

všechny recenze uživatele

Tve, Glen Close měla už tehdy placatý kozy, ale jinak všechna čest, na 40 tenkrát vypadala ještě dobře, ikdyž slovem hezká bych ji zrovna neoznačil. Jinak, nad úspěchem totohle paskvilu z dnešního pohledu jen kroutim hlavou. 2. nejvýdělečnější film roku '87?! 6 nominací na Oscara?! WTF?! Jinak rozhodně ponaučení: nikdy si nezačínejte s pošahanou vypsychlou emancipovanou hysterickou krávou. Ani kdyby vám stará už dlouho nedala. ()

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

( POZOR !! OBSAHUJE SPOILERY !! ) "Ježíši Kriste, ta děvka, úplně zešílela !!" Jeden by řekl, že spíš zešílel Adrian Lyne, když si myslel, že mu sežeru neatraktivní, neženskou a doslova asexuální Glenn Close, byť svoji sociopatickou zrůdu zahrála naprosto parádně, v jeho dalším kousku na téma nevěra, sex a jejich vše kolem ničící fatální následky !! To by se jeden, o Michaelu Douglasovi ani nemluvě, musel řádně zlískat, aby se nechal svést od takové androidky, přivedl si ji domů a nakonec jí ještě návdavkem naštěkal do boudy !! ;) Tím se velmi hlasitě nabízí srovnání s Diane Lane v režisérově Nevěrné či Demi Moore v Neslušném návrhu, ale není třeba rozebírat, která z dam by se stala vítězkou soutěže ženské krásy či přitažlivosti !! Michaelu Douglasovi ve vlastní několikáté variaci téhož darebáka, či přinejmenším proutníka samozřejmě není absolutně co vytknout, patří k velmi malé skupině herců, kteří mě doposud žádnou ze svých rolí ani v nejmenším nedokázali zklamat !! Celou dobu sledování Fatal Attraction jsem se snažil nalézt ty slibované prvky neonoiru, byl jsem však zřejmě nesoustředěný, na čemž nese vinu nejen celkově velmi podivná práce castingu, protože díky té herecké lůze Douglas strhává veškerou pozornost na sebe, navíc si nejsem vůbec jist, zda měli Gallagherovi syna či dceru, ale i Jarreho nudný soundtrack či Lyneova režijní sterilita !! A to zmrtvýchvstání ve vaně už si ani nezasluhuje komentář.. Celkově si myslím, že tato Osudová přitažlivost právě tu již několikrát zmiňovanou přitažlivost směrem k divákovi úplně postrádá a řadím ji k nejslabším Lyneovým snímkům, za který jsem doposud bláhově považoval 9 1/2 týdne. ()

Galerie (134)

Zajímavosti (29)

  • Kolik je vlastně Gallagerově dcerce let? Matka v jednom záběru tvrdí, že pět, otec zase v jiném, že šest. (StevenW.)
  • Film vznikl tak, že britský scenárista James Dearden natočil v roce 1979 středometrážní snímek s názvem Rozptýlení. Když ho uviděli producenti, koupili od něj práva. (Zdroj: kniha Slavná světová filmová klasika). (M.B)
  • Glenn Close konzultovala profil svojej postavy trpiacej istou formou obsesie (známej pod označením De Cherambaultov syndróm) s niekoľkými psychiatrami. Po natáčaní musela pomoc psychoanalytikov vyhľadať znova – tentokrát pod tlakom vedomia, že ju americká verejnosť stotožňuje s najnenávidenejšou ženou USA. (marlon)

Související novinky

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s… (více)

Reklama

Reklama