Reklama

Reklama

Epizody(13)

Obsahy(1)

Na začátku příběhu bylo přeříznuté lano a smrt horolezce. K. Fialová jako slovenská lékařka Eva a S. Mikulski jako polský záchranář Adam v dobrodružném seriálu, odehrávajícím se v československo–polském pohraničí mezi skalnatými štíty Vysokých Tater po skončení 2. světové války. (Česká televize)

Recenze (28)

Marthos 

všechny recenze uživatele

Seriál, který se stal legendou. A nikoli bezdůvodně. Spisovatel a filmový scénárista Karel Valtera (1937 – 2010) ve svém dílku rozpřádá atraktivní dějovou osnovu, která, situována do lůna impozantních slovenských a polských velehor, vyvolává dráždivé, neklidné napětí, s nímž tvůrci budují krok za krokem vzrušivou atmosféru plnou zvratů a nečekaných momentů. Příběh z minulosti, v němž ožívají vzpomínky na konec války, který se neobešel bez dramatických událostí, je propojen s osobním životem hlavních protagonistů, přičemž všechny vztahové peripetie tu neslouží jen jako obvyklá vějička diváckých preferencí, ale rozkrývají dosud neujasněné vnitřní konflikty těchto osob. Tato autenticita byla stvrzena také obsazením populárních českých, slovenských i polských herců, z nichž mnozí využili účasti v tomto seriálu k jistému vybočení ze zavedeného stereotypu – to platí nejen u Květy Fialové, jejíž poněkud nepřístupná lékařka žijící v nevyhovujícím manželství je svrchovaně civilní, nepatetickou rolí, která se vymyká obvyklé hereččině šarži, ale také u Martina Růžka, jehož Werner je neobyčejně plastickou studií člověka poznamenaného válkou, či Josefa Kemra, který svého tragikomického ochmelku vystihl i na malém prostoru, jež mu byl vymezen, v několika přesných tazích. U polských herců, především v případě Stanisława Mikulského, působí rušivě nevhodný dabing (proč ne Vladimír Brabec?), který jejich postavy činí tak trochu komickými. A ano, seriálu by nepochybně prospěla nekompromisní ruka páně střihačova, řada scén je zbytečná či zbytečně zdlouhavá. Ale jinak tomu nelze v zásadě nic vytknout – exteriéry jsou i po letech uchvacující a kameraman Pávek dokázal zaznamenat zrádnou krásu horských masivů v rozmáchlých celcích, jejichž monumentalitu stvrzuje také výrazná Liškova partitura, jedna z nejlepších. V porovnání se současnou zmetkovou seriálovou produkcí Duhový luk obstojí se ctí. ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Seriál rozpráva príbeh na pozadí začínajúceho sa vzťahu horolezca Adama a lekárky Evy. Do Tatier sa vracajú nacisti, ktorí pod tlakom práve prebiehajúceho Norimberského procesu s divíziou Rainbow Arch (Dúhový luk), prišli zničiť dôkazy ale aj svedkov. Vo filme sa odvíja príbeh veliteľa práporu Gebirgsjäger (horských strelcov) majora SS Lediga, ktorý prišiel do Tatier z Nemecka aby si odniesol ukryté archívy SS, falošné peniaze a zlikvidoval všetkých žijúcich svedkov z obdobia kedy sa zdržiavali nacisti v Tatrách. Príbeh je čiastočne fiktívny, ale na historickom základe. Ako to bolo s nemeckými posádkami v priestore Vysokých Tatier v dobe 2. svetovej vojny. Podľa mojich vedomosti bola v Tatrách jediná stála nemecká posádka a to na observatóriu Lomnický štít. Z našich jednotiek bola vojenská jednotka v Tatranských Zruboch (Vojenské Sruby), išlo o vojenskú základňu pre výcvik vojakov v horách. V jej zruboch boli vytvorené pred a cez SNP podmienky na ubytovanie partizánov oddielu Vysoké Tatry a nakoniec aj celý tento útvar sa pridal k Slovenskému národnému povstaniu. A v Tatrách bol aj tatranský oddiel žandárstva a finančnej stráže. Predstavitelia slovenského vojnového štátu ponúkli Tatry Nemcom. Väčšinu tatranských zariadení obsadil wehrmacht a jednotky SS, viacero penziónov bolo vyčlenených pre mládežnícku organizáciu Hitlerjugend, kde sa pripravovali mládenci na front. Po potlačení povstania, ktoré aj vo Vysokých Tatrách bolo pod taktovkou generála SS Höffleho, Vysoké Tatry obsadili 8.9.1944 nemecké vojenské jednotky. V Starom Smokovci zriadili vojenské veliteľstvo a usídlila sa tu aj Waffenschule PzAOK 1. Panzerarmee (vojenská škola tankovej armády), v Tatranskej Lomnici sa usadilo Gestapo a od októbra 1944 Štrbské pleso obsadila divízia Rainbow Arch. Väčšina vojenských jednotiek zo Starého Smokovca odišla 25. a 26.1.1945 a posledné jednotky odišli 27.1.1945. Išlo o príslušníkov štábu "Armeegruppe Heinrici" (armádna skupina Heinrici, pomenovaná po generálplukovníkovi Gotthard Heinricim) a jednotka poľných žandárov. ()

Reklama

sator odpad!

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Na seriál jsem čekal desítky let, ale evidentně jsem trpěl retro optimismem i když jsem žádnou pecku nečekal, ale tohle je fakt strašný...Nekonečné natahování scén bez obsahu... mlácení prázdné slámy.. Jediné co za něco stojí je hudební motiv, ten je ale natolik nadužíván, že při třetím dílu ho máte plné zuby.... ()

Hombre8 

všechny recenze uživatele

Slabučké. Pořád se jen někde chodí, pomalu, všechno je až bizarně natahované. Obzvláště pikantní je to pak u "bojových" scén, kdy vojáci pod palbou jdou v zástupu jako ovce na porážku jen co noha nohu mine. Občas někdo zasažen spadne a ostatní nezájem. Možná kdyby to vzal do ruky někdo jiný, udělal z toho celovečerní film... Takhle to byla jen nuda plná patetické hudby, hloupých dialogů a scén vedoucích odnikud nikam, které působí mnohdy značně dětinsky. Pozitivně lze hodnotit jen některé herce a krásné exteriéry. To ale není zásluha filmařů. ()

regentor 

všechny recenze uživatele

Zapomenutý koprodukční seriál ze začátku 70. let minulého století který popisuje sice fiktivní ale ne zcela smyšlený příběh. Detektivní zápletka na pozadí Tater nabízí dnes už značně vybledlou část historie 2. světové války a především události které následovaly po ní v Československo-polském pohraničí. Ve třináctidílném seriálu oživají stará tajemství i nové křivdy.Dílo je samozřejmě poplatné době svého vzniku ale krimi zápletka není vytvořena úplně mimo realitu .Když k tomu přidáme plejádu tehdejších hereckých hvězd jako Stanislaw Mikulski, Květa Fialová, Martin Růžek, solidní hudbu a krásu slovenských velehor, tak dostaneme docela zajímavý retro příběh který je možné shlédnout zde: http://www.dailymotion.com/video/x5viocs ()

Galerie (20)

Zajímavosti (3)

  • V této epizodě je k vidění sovětský vrtulník Mil Mi-4. Tento typ byl vybaven čtrnáctiválcovým dvouhvězdicovým motorem Švecov AŠ-82V. V ČSLA sloužilo kolem 160 kusů od r. 1956 do r. 1986. Výskyt tohoto typu ve filmech je poměrně vzácný. (bighead)
  • Jako sanitka polské horské službě slouží ruský UAZ 3962. (sator)

Reklama

Reklama