Reklama

Reklama

Alfiemu leží všechny ženy u nohou. Tento sebevědomý londýnský světák o sobě nepochybuje a život prokoukl už dávno. Řídí se jednoduchou hedonistickou filozofií, o niž se neváhá podělit přímo s divákem. Když člověk něco chce, má si to vzít a city nehrají žádnou roli. Jeho život se má však brzy zkomplikovat. Jedna z jeho přítelkyň čeká dítě a nehodlá se ho vzdát. Alfieho bezbřehý pragmatismus získává první trhlinu.
Snímek režiséra Lewise Gilberta vznikl podle divadelní hry Billa Naughtona, který je také autorem scénáře. Film je svižně natočenou studií člověka, který v mnohém ztělesňuje uvolněného ducha nastupujících 60. let. Jeho amorální hrdina není zlý a rozhodně nechce nikomu ublížit, jenom si vůbec neuvědomuje, jakou citovou spoušť za sebou ve své honbě za požitky nechává. Snímek stojí a padá s hereckým výkonem Michaela Cainea, jehož role Alfieho katapultovala mezi herecké hvězdy první velikosti. Vedle nominace za nejlepší mužský herecký výkon se film dočkal oscarové nominace v dalších čtyřech kategoriích, získal Zvláštní cenu poroty v Cannes a prestižní Zlatý glóbus za nejlepší anglicky mluvený zahraniční film. V roce 2006 vznikl jeho remake, u nás známý pod názvem Zlatíčko, s Judem Lawem v hlavní roli. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (37)

igi B. 

všechny recenze uživatele

Živočichozpyt hochštaplera a prostopášníka A. - model "66" . . . Výtečně napsaná i natočená a odehraná hořkokyselá satirka o satyrovi malého formátu leč velkých ambicí, pokud jejich rozsah v nákladech na realizaci nepřekročí pětadvacet liber... ;-) A že to tenkrát přece jen byly nějaké prachy, třeba stačily i na potrat, že... Alfie je švihák z periférie a nikterak to nedá na sobě znát, sebevědomě mudruje a proplouvá životem, bourák, švitorky a kvádra to jistí - a i ty prachy se dají dát do kupy, když pumpne kamaráda o veškeré úspory... . . . A tenhle filmek působí - přes svou inscenační jednoduchost - i po pětačtyřiceti letech nelacině a svěže, navíc formou i jako sympaticky specifický doklad doby a s jistou dobovou nadsázkou i úhel pohledu na některé ty věci lidské... A Alfie - ač prohrává a ve své tupé bezcitnosti i cítí sobecký žal - Alfie jde dál, ten se neztratí... ;-] - - - P.S. A romantický jo? Odkud tohle zase mudrlanti opsali... °-o - - - - - (Poprvé viděno 27.2.2011 na >alfiesamčím prostoru< , hodnocení 95., komentář zde jako desátý - 27.2.2011) ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Alfie je hajzl. Egoistický blb, který má štěstí, že má tvář Michaela Cainea. A tenhle film je zvláštní - sledujete hlavního (ne)hrdinu, kterak si pohrává se ženami, potřebuje je jen tehdy, když se mu to hodí, nedělá mu pražádný problém tu či onu odkopnout, jestli ho už přestane bavit. Zkrátka si užívá. Alfieho příběh je mrazivá konverzačka, která nemá za cíl diváka nějak poučit, a je na každém, co si z něj vezme. Největším kladem je samozřejmě Caine v hlavní roli, typově přesně jsou vybrány i všechny ženské, pěkná je kamera našeho Otty Hellera. Líbilo se mi i odlehčování příběhu - momenty, kdy Alfie mluví do kamery přímo k divákům ("Tak co, už jste se všichni usadili? Teď asi čekáte na dlouhé pitomé titulky. Nebudou."). Čtyři a půl. ()

Reklama

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Alfie je ukázkový sobec, který své okolí jenom využívá k uspokojování vlastních potřeb a city nebo problémy druhých jsou mu naprosto lhostejné. O druhém pohlaví se vyjadřuje s pohrdáním, s vědomím vlastní převahy a především s maximálním cynismem. Užít si a odkopnout, to je jeho heslo, kterým se důsledně řídí. Pokud druhá strana má opačnou představu, je to jenom její problém. Tenhle film se narozdíl např. od seriálu Californation na svého hrdinu dívá s kritickým pohledem a jde mu o zamyšlení se nad podobným stylem a jeho dopady. Na druhou stranu jede až příliš podle očekávané šablony jednostranné kritiky a jeho hrdina je až moc ukázkový. Věc má pochopitelně i druhou stránku. Z těch žen, které mu prošly postelí, považuju za oběť vlastně jen ženu jeho spolupacienta z nemocniční kliniky. Ten zástup unuděných vdaných paniček a hloupých naivek má bohužel také velkou dávku másla na hlavě. Ono je to spíš zamyšlení nad obecným stavem rodiny a pohlavních svazků v moderní konzumní společnosti. Některé scény, jako je např. hospodská rvačka, které mají patrně film odlehčit do ryze komediální polohy, mi do snímku vyloženě nesedly a určitě se dalo ještě zapracovat na scénáři, ale díky přítomnosti Michaela Caina v hlavní roli se nakonec přikláním ke 4. hvězdičce. Celkový dojem: 70 %. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

"O čem, že to je, Alfie? Jen užít si to, co máš rád? O čem, že to je, kdo tohle vyhraje? Máme brát víc, nežli dát? Nebo být laskavý, snad........." . Ach, ten sebestředný chlap, který nenechal žádnou švitorku na pokoji a trhal si je jako květiny do vázy, aby je za čas vyhodil a natrhal jiné. Alfie si to představoval jednoduše, všechno mu bylo jasné, ale jeho život byl jak život přelétavého ptáka, který neví, na jakou větev z košatého stromu žen se má usadit. Michael Caine tady zazářil svým hereckým umem, celou dobu to táhnul a přitom se mu ani pusa nezastavila. Šaramantní fešák, že jsem se ani švitorkám nedivila a těm nominacím už vůbec ne. ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Bill Naughton .. I've got a bob or two, some decent clothes, a car. I've got my health back and I ain't attached. But I ain't got my peace of mind. And if you ain't got that, you ain't got nothing. I don't know, it seems to me that if they ain't got you one way, they've got you another. So what's the answer? ()

Galerie (28)

Zajímavosti (6)

  • Na premiéru filmu 24. března 1966 se přišli podívat členové kapely Beatles se svými manželkami, ale pouze Paul McCartney, který v té době chodil s Jane Asherovou hrajíci ve snímku, mohl sedět v první řade mezi tvůrci. [Zdroj: Beatles - Den po dni] (kosticka7)
  • Scénář napsal Bill Naughton podle vlastní stejnojmenné divadelní hry z roku 1963. (=woody=)
  • Film získal řadu ocenění. Jsou jim například cena BAFTA pro nejnadanějšího hereckého nováčka udělená Vivien Merchant , speciální cenu poroty na MFF v Cannes, Zlatý glóbus za nejlepší zahraniční anglicky mluvený film, cenu Kansaa City Film Critics Circle Award a National Society of Film Critics Award pro Michaela Caina za nejlepší hlavní herecký výkon a 5 nominací na Oscara. (=woody=)

Reklama

Reklama