V době studené války byla napadena americká  jaderná ponorka a uvázla v hloubce 20 000 stop. Námořnictvo požádalo speciálně vybavený tým ropných těžařů, kteří pracují nedaleko, aby se ji pokusili lokalizovat a určit příčinu havárie. Ti při riskantním sestupu pod hladinu zjišťují, že mořské hlubiny skrývají tajemství, které nepochází z tohoto světa... Posádka americké nukleární ponorky Montana zaznamená na svých přístrojích cizí plavidlo, které se k nim pohybuje nezvykle velkou rychlostí. Náhle se všechny přístroje vypnou a nefunguje vůbec nic. Když se neznámé plavidlo vzdálí, činnost všech přístrojů se obnoví. Ale to už ponorka naráží do skály a vzápětí klesá nenávratně ke dnu… Poté, co americké námořnictvo zachytí signál z vypuštěné bóje, zahájí záchrannou akci. Z důvodu blížící se bouře požádá o pomoc i posádku nedaleké podmořské ropné plošiny. K posádce plošiny se přidává skupina vojáků a také Lindsey Brigmanová, konstruktérka plošiny. Po pobytu v přetlakové komoře se začne u velitele vojenské jednotky, poručíka Hirama Coffeye, projevovat přetlakový syndrom způsobující šílenství. Snaží se za každou cenu skrýt. Z plošiny, jejímž velitelem je Bud Brigman, ex-manžel Lindsey, se vydává původní posádka spolu s vojáky k potopené ponorce. Na místě ale zjišťují, že nikdo nepřežil. Během průzkumu ponorky se znovu objevuje neznámé světelné plavidlo způsobující výpadek proudu. Po návratu na plošinu dostane poručík Coffey rozkaz od velitele odmontovat z ponorky jednu jadernou hlavici. Domnívá se totiž, že jde o ruské plavidlo. Původní posádka se o tom ale nemá dovědět… Kvůli zuřící bouři nad hladinou se ulomí jeřáb kotvící plošinu. Zřítí se do vody a dopadne přímo na plošinu, která je tím velmi poškozena. Začne do ní vnikat voda a při vzniklém chaosu pár členů posádky zahyne. Zbylí členové se snaží plošinu opravit. Během oprav mimo plošinu se před Lindsey objeví mimozemské plavidlo. Její zážitek jí však nikdo z posádky nevěří… (TV Prima)

Cruz555

Další dílo od Jamese Camerona, které kdybych neviděl, asi nevím, co bych dělal se svým životem. Osobně jsem rád, že to J. Cameron od samotné myšlenky v jeho 17 letech dotáhl až do zpracování samotného díla. Je obecně známo, že na co J. Cameron šáhne, to se ani zlatu nevyrovná a tento film je toho důkazem. Stejně jako u novějšího Avatara se zde nevyhneme jistému filozofickému poselství, které má velkou hloubku, doslova. Natáčet film pod vodou je samo o sobě dosti obtížné, ale zde J. Cameron jen potvrzuje, že nezná zábran a vždy ze všeho vytěží maximum. Ovšem, takto lze ale pouze uvažovat, pokud člověk uvidí prodlouženou verzi, protože až ta dává filmu ten správný rozměr. U té původní (kratší) tolik samotná myšlenka nevyzní, alespoň ne úplně. Aby to také ale nebyla jen chvála, najdeme zde i určité množství "klišé" momentů, které samotný děj lehce narušují, ale v porovnání s kvalitou samotného díla je lze ignorovat. ()

Janomila

Po dlhšom čase som si pozrela znova tento film - dlhšiu verziu. Je to majstrovské dielo Mr. Camerona, so skvelými hercami, scénarom, trikmi a hlbokým posolstvom pre nás všetkých. Úžasný film. ()

jirikzaboj

Technologicky na svou dobu opravdu kouzelné, až revoluční. Mnoho filmařů i sám Cameron se tímhle snímkem v budoucnu inspiroval, třeba konkrétně u T2, co se speciálních efektů týče. Mnohem úchvatnější jsou však praktické efekty a využití skutečné vodní nádrže a skutečných záběrů ve vodě, které železnému Jimmovi učarovaly natolik, že se jim věnuje dodnes a svůj know-how pouze upgradoval a vtiskl tomu ještě profesionálnější um. Tenhle fakt má ale i stinnou stránku a nikdo z tvůrců na film nevzpomíná zdaleka tak pozitivně, protože se občas jednalo o holé životy. Doporučuji tedy každému po zhlédnutí určitě vyhledat zákulisní informace, stojí to za to. Nejraději mám na Propasti její poselství, které nese jistou zodpovědnost za všechny události ve smyslu ochrany životního prostředí, humanitního porozumění, překonání mezikulturních bariér a spojení se v jednu naději, která má šanci nás jako planetu zachránit. Netajím se tím, že bych chtěl vidět víc. I když budoucí filmy (např. Avatar) touhle myšlenkou rozhodně navážou, tak ten podmořský temný svět je mi o něco víc sympatičtější a interesantnější. Well done, maestro! ()

Par.agon

Geniální James Cameron nám ještě dávno před Avatarem ukázal, jak jsou lidi náchylní dělat špatnosti jinak mírumilovných bytostem. Tento úžasný výlet do hlubin oceánu je jednoduše a zároveň skvěle odvyprávěn. Triky s vodou, technologické vychytávky a cesta na mořské dno, kde se skrývá velkolepé tajemství je úžasné dobrodružství. Moje žena je u toho napnutá jak kšandy. ()

GrooteLulu

..zas tak hluboko se mě to nezdálo.. Mastrantonio je asi jediná na kterou si pamatuji a na ten cvik naučit se dýchat ve vodě, jinak to u mě zapadlo a nechtěl bych se na to podívat znovu, ani s donucením ()

unYso

"Nezabíjajte sa, lebo vás zabijeme my" :D. Cameronov odkaz mi v tomto filme príde miestami klišé a miestami smiešny. Niektoré scény zbytočne dlhé, niektoré postavy nekonzistentné a záver veľmi predvídateľný, aspoň pre mňa bol. Natočené je to však veľmi kvalitne na 89-ty rok a aj celková hudobná a vizuálna stránka sa mi viac-než pozdávala. Musím však povedať, že s podobnou tematikou ma viac bavil a udržiaval v napätí film The Sphere (Koule) aj keď je mladší o cirka 10 rokov. Viem, že ten film si ešte raz v budúcnosti pozriem, na rozdiel od Propasti, bohužiaľ. Pre mňa 60% ()

tein

Director's cut opravdu dává tomuto filmu úplně jiný rozměr než tato značně ořezaná verze, které za to nekompromisně ubírám jednu * ()

trilobit4

Při premiéře v kině Praha mě to naprosto okouzlilo. Jenomže jsem to viděl prostě příliš mnohokrát. Vinkly fyzikální nesmysly a celková naivita příběhu. Cameron to celé pak dozazdil svým pokusem o alternativní konec. To mě namíchlo na kvadrát. Já na  žádná naivní rádobyposelství nejsem zvědavej. ()