Propast

Priepasť

• Kanada

The Abyss

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1989, 139 min (SE: 171 min)

Má očekávání byla asi až příliš vysoká. Cameronovy ostatní filmy jsou vesměs skvělá díla a to samé jsem čekal od Propasti. Asi jsem čekal více akce, nevím. Bijte mne. Také jsem čekal, že stvoření z jiného světa z mořských hlubin budou nepřátelská. Bijte mne. Ale i přes to všechno si myslím, že Propast je velmi dobře natočený film. Herci byli skvělí a efekty správně chladně. Je to asi nejvíce filmový Cameron. A jelikož mám k filmu stejný počet výhrad jako kladů... dávám průměr.(27.9.2005)

Pamätam si, ze som mal v minulosti s tymto filmom mensie problemy, myslim s prvou polovicou filmu, ale dnes, ked som si opät pozrel Special Edition Jamesa Camerona, nemozem dat inak, ako 5 hviezdiciek. Scenar je zaujimavy a kazdemu odporucam si pozriet tu predlzenu verziu, pretoze na konci bola v klasickej kinoverzii, ktora sa zial este aj dnes stale vysiela v televiziach vystrihnuta hlavna pointa filmu, co mimozemstania chceli urobit, neurobili to a je vysvetleny dovod, preco to neurobili. Ak by si tam nezahrala Mary E. Mastrantonio, ktoru som spoznal v ROBINOVI HOODOVI (1991) s Kevinom Costnerom, asi by bol film o trosku nudnejsi, ale Cameron vzdy vedel, ako ma dostat divaka do deja filmu. Priznam sa, ze psychopatickeho a fuzateho Michaela Biehna som v minulosti v tomto filme nikdy nespoznal a nikdy mi ani vo sne nenapadlo, ze je to ten Kyle, ktory ochranoval Lindu Hamilton v prvom TERMINATOROVI (1984). V kazdom pripade je zaver filmu v Sp.Edition aj vdaka krasnej hudbe Alana Silvestriho tak nadherny, ze ma u mna plne hodnotenie a vidiet vo filme podobnost Spielbergovych filmov, preto su u mna tito dvaja reziseri na prvych miestach v topke najoblubenejsich reziserov. ________ Ed Harris - (Virgil 'Bud' Brigman) +++ Mary Elizabeth Mastrantonio - (Lindsey Brigman) +++ Michael Biehn - (Poručík Hiram Coffey) +++ Leo Burmester - (Catfish De Vries) +++ Todd Graff - (Alan 'Hippy' Carnes) +++ John Bedford Lloyd - (Jammer Willis) +++ J.C. Quinn - ('Sonny' Dawson) +++ Kimberly Scott - (Lisa) +++(10.7.2011)

Propast je filmem sakra hollywoodským, a to tím, jak neustále nabourává vážný koncept různými vtípky a odlehčováním. Jak na jedny znaky neustále používá dvojí kódování – vážné a komediální – a námořníky profiluje buď jako kamarády od vedle, anebo jako ostré hochy, se kterými nechcete nic mít. Tohle je posílený i rozvracením norem, kdy vědátoři nejsou zas tak vědečtí a nechají klidně uvolněné koleso. S tím souvisí binární opozice aktivní-pasivní, dominantní-submisivní, smělý-zdrženlivá, kdy si svoje můžou takzvaně vyhmátnout ženy i muži. V neposlední řadě Propast umožňuje čtení politické, protože potápěčské obleky vypadají stejně jako skafandry a klima ruský ofenzivy není než otevřená aluze na studenou válku a závody v dobývání vesmíru.(31.7.2008)

V roku 1984 natočil režisér James Cameron prvú časť kultového "Terminatora". V roku 1986 odštartoval legendárnu sci-fi horrorovú sériu "Votrelec" a o tri roky neskôr zrežíroval klaustofobickú, atmosferickú chuťovku "Priepasť". Obdivuhodná bilancia tohoto geniálneho amerického filmára. "Priepasť" ma ohromila hneď na prvé pozretie a dodnes ho považujem za najlepšie podmorské filmové dobrodružstvo, čo som videl. Skvelý, dychberúci, nadčasový snímok. Perfektné triky, výborné herecké výkony, tajomno, napätie. ****(28.11.2018)

Čistě po filmařské stránce muselo být peklo natáčet v tak stísněných prostorech. A když už se skulinka prostoru objeví je hned vyplněna vodou v jakémkoli množství. Ovšem z čistě diváckého hlediska je dobře, že se Cameron toto martýrium rozhodl podstoupil. Pozitivní dopad na atmosféru to má totiž naprosto zásadní. O to více zamrzí závěr, jelikož Cameron takovéto sdělení neumí p(r)odat. Přeci jen Kubrick v něm není a na tom nic nemění ani delší a lepší režisérský sestřih.(23.12.2009)

• - Obrovský atómový reaktor, v ktorom sa natáčala veľká časť snímky, prepúšťal až do hĺbky 40 stôp príliš veľa svetla, a tak musel byť zvrchu prikrytý gigantickou čiernou fóliou. Tú však zničila nepríjemná búrka, čím sa nakrúcanie pretiahlo o niekoľko dní. (POMO)

• - Potkan, ktorý si nakoniec z piatich vybraných zahral vo filme, zomrel (nie kvôli fluorkarbonu) krátko pred premiérou. (POMO)

• - Ve filmu nejsou úvodní titulky, krom názvu filmu samotného. (Karlos80)