Propast

The Abyss

• slovenský

Priepasť

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1989, 139 min (SE: 171 min)

Sice jsem čekal mnohem větší odvaz, ale i toto umírněné sci-fi nakonec stálo za to, především díky povedené závěrečné misi. Asi největší problém jsem měl s délkou filmu, je až moc přetažená a chvílemi jsem se i nudil. Za druhé mi trochu vadil nebo spíš neseděl motiv zlých pánů, kteří tam dělali rozbroje. Ale jinak je to velice povedené sci-fi, co se tajemnosti týče, jedno z nejlepších možných. Cameron je mistr efektů a i tyto "podmořské" zvládl na jedničku. Divák se tak dokáže skvěle vžít do děje. Sice to nedosahuje kvalit Terminátora nebo Vetřelců, ale lepší než novodobá srajda Avatar to je určitě. 75%(16.2.2011)

Výborný zvuk, výborné vizuální efekty, výborná výprava – výborný blázen do potápění James Cameron. Celkovému vyznění navíc hraje do karet totálně sympatická dvojice Ed Harris a Mary Elizabeth Mastrantonio. Izolovaný podmořský svět Cameron zužitkovává do posledního dechu/kapky. Propast vtahuje postupně. Nenásilně. Je vlastně komorní podívanou (kterak skupinka z podmořské ropné věže pomáhá námořnictvu při záchraně ztracené atomové ponorky), která nechce platit za látku, ve které padají mrakodrapy, a vlna tsunami bortí jednu část dálnice za druhou. Scénami pod vodou skličující Propast je Cameronovým nejméně mainstreamovým filmem, tvůrce její kouzlo krom jiného staví na neustálém očekávání toho, co přijde za pět minut. A daří se mu to. Slavný Kanaďan, kvůli kterému chodí do kin masy lidí, neopomenul lehce násilně připojit poselství o tom, jak se k sobě neumíme chovat – holt, zase to nepoučitelné lidstvo (v Avataru kupříkladu bojoval za deštné pralesy), ale nechejme mu to. Vedle toho totiž jeho na svou dobu technicky vypiplaný sci-fi thriller obsahuje hned několik dokonalých momentů a sekvencí (ďábelský Michael Biehn, pád jeřábu, jen jeden skafandr, pokus o „utopení“ a následné oživování, souboj miniponorek nebo finální pád do temnoty). 80%(30.11.2013)

Dráždila mě ta myšlenka i při druhém sledování Avatara. Co mi na Cameronovi tak děsně vadí? U Propasti, kterou jsem zhlédl až poté, to bylo už zcela jasné: Cameronova snaha po předávání "poselství" je příliš primitivní, prvoplánová a nutně naprosto zbytečná a neefektivní. Podává ho totiž podle mého mínění přesně takovým způsobem, aby si lidi při jeho sledování řekli: "Ach můj bože! To je hrozné!" a poté se vrátili ke své večeři, aniž by to v nich zanechalo jakoukoli hlubší stopu. Přesně, jak to řekl Jack Daglish v Hotelu Rwanda... Vytvořením technicky dokonalého filmu s jednoduchým příběhem, černobílým a schematickým vykreslením postav a v závěru apelováním na lidi rychlým sestřihem záběrů z koncentráků podle mého názoru nemůže režisér dosáhnout žádného "morálního" úspěchu. Jen finančního... Je to jen zábava a to "poselství" je tam naprosto nadbytečné. Jenže kvůli němu ho režisér točil. Je tedy zbytečný celý film? Tento styl kinematografie mě docela míjí...(17.1.2010)

RETRO Operace SALVOR. Věc národní bezpečnosti…. Dřív než se J.Cameron rozhodl potopit TITANIC, provedl zkoušku na americké ponorce. Podmořský svět, napínavý boj o přežití s poselstvím a varováním. Mám dojem, že je to trochu zapomenutý film, který je - hlavně v režisérské verzi, ÚŽASNÝ! I když by se právě ona mohla zdát zdlouhavá, za ten pohled do ,,emzácké“ duše rozhodně stojí! MĚLI BY S NÁMI NĚCO UDĚLAT!(30.10.2008)

Blízká setkání Cameronova druhu. Pod vodou. Opět úchylka na různé stroje (naháněčka pod vodou vynikající), opět výrazné ženské hrdinky, opět sympatické charaktery. Bohužel se nám sem nějak omylem vpletly mimozemšťánci, kteří se nemůžou dívat na to, jak se tady mezi sebou mydlíme. V podstatě bez nich by to bylo solidní dobrodružné drama apelující na ponorkovou nemoc a lidskou psychiku. Takto hlavně v závěru těžké WTF (zdravím Zemeckisův Kontakt) snažící se o povrchní moralizování, které ihned vyšumí do ztracena a celý film jen ztrapňuje a degraduje. Harris je tady ovšem geniální a celý prostředek filmu příjemně napínavý. [Přesná stopáž: 163 min - SE](30.7.2010)

• - Podvodní scény byly natočeny v uzavřené jaderné elektrárně Cherokee a v nedokončené jaderné elektrárně Owensby Road v Jižní Karolíně. Natáčení taktéž probíhalo na největším podzemním jezeře na světě v americkém Bonne Terre. Natáčelo se od 15. srpna do 8. prosince 1988. (chelseaman22)

• - Z finančních důvodů nebyl nikdy "Deepcore" demontován. Stojí opuštěný u elektrárny v Jižní Kalifornii, kde se natáčelo. (Chatterer)

• - První, kdo filmového mimozemšťana vymyslel, byl H.G. Wells ve své povídce „V propasti“ („In Abyss“) z roku 1897. (Varan)