Propast

Priepasť

• Kanada

• Austrálie

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1989, 139 min (SE: 171 min)

Poslední dílek Cameronovy filmografie (pominu-li Piraně a dokumenty pro IMAX), který mi doposud chyběl. A jsem uchvácen. Cameron nikam nespěchá, odvíjí příběh pomalu, přesto je jeho Propast fascinující. Opět potvrzuje, že práci s efekty zvládá na výbornou (nikdy nevyčnívají a nepřetloukají okolní dění), nijak přitom ale neupozaďuje skvostné herecké výkony. A klasická klišé dokáže podat tak, že emoce stříkají na všechny strany... Další majstrštyk "Velkého Jima". A opět celý do modra :)) (hodnocena režisérská verze se stopáží 171 min)(20.1.2010)

RETRO Operace SALVOR. Věc národní bezpečnosti…. Dřív než se J.Cameron rozhodl potopit TITANIC, provedl zkoušku na americké ponorce. Podmořský svět, napínavý boj o přežití s poselstvím a varováním. Mám dojem, že je to trochu zapomenutý film, který je - hlavně v režisérské verzi, ÚŽASNÝ! I když by se právě ona mohla zdát zdlouhavá, za ten pohled do ,,emzácké“ duše rozhodně stojí! MĚLI BY S NÁMI NĚCO UDĚLAT!(30.10.2008)

Rozpočet $69,500,000Tržby USA $54,461,047Tržby Celosvetovo $90,000,098║ __Majstrovské dielo!__ James Cameron dokazuje z každej možnej scénky vyždímať možné maximum, rovnako tak z hercov, kde si opäť významnú aj keď tento krát psychopatickú postavu suverénne zahral Michael Biehn, ten fakt exceluje. Trikovo prvotriedna práca, ten rozpočet tam je veľmi cítiť. __/100%/__ __Režisérska verzia spočiatku ponúka len malé rozšírené scénky, ktoré len zľahka obohacujú dej a nijak nespomaľujú tempo vyprávania, tá najsilnejšia a veľmi obohacujúca scénka príde samým záverom filmu, táto scénka poskytne úžasné posolstvo, ktoré dodáva tomuto príbehu ešte hlbší a veľkolepejší rozmer, nečakal som to že rozšírená verzia až tak so mnou zamáva , Cameron je génius. __/120%/__(19.5.2005)

(73%) Viděna klasická verze. Ale jo, PROPAST není vyloženě film, který by mě extra nadchl, Cameron natočil lepší, ale i tak mě to v podstatě bavilo. Ještě tak úvod se trochu vlekl, bylo tu spoustu postav, ale pak už jsem se bavil a vžil se do příběhu a hlavně klaustrofobického prostřední, někde v hlubinách vrtné věže. Děj je naprosto přímočarý, ale má to jiné klady. Hlavně, herecké obsazení je na tom velmi dobře, kterému jasně dominuje skvělý Ed Harris, jemuž zde role padla jak ulitá. Vedle něj sympatická a charismatická M. E. Mastrantonio. M. Biehn zde působil trochu podivně, ale svou roli zvládl. Nějaké ty sci fi prvky o mimozemském životě – to vše tu bylo. Na jednu stranu jsem rád, že to nebylo přehnané, akční, že se tu ti mimozemští tvorové neobjevily často, ale zas by mohlo být lepší a výraznější finále. No, uvidíme jak mi sedne prodloužená verze, na kterou se brzy chystám (prý je lepší). Co se týče hudby, asi tak jak to napsal uživatel Lacike, vykrádá to soundtrack z Predátora, takže jsem z toho byl trochu nesvůj, ale v druhé polovině filmu už ty známé motivy vymizely …. Ale jo, hit to pro mě není, ale i tak mě to bavilo. Dějem a scénářem to není nabité, chvílemi to má slabší pasáže, ale jak říkám, dám si brzy tu režisérskou verzi.(24.10.2020)

Čistě po filmařské stránce muselo být peklo natáčet v tak stísněných prostorech. A když už se skulinka prostoru objeví je hned vyplněna vodou v jakémkoli množství. Ovšem z čistě diváckého hlediska je dobře, že se Cameron toto martýrium rozhodl podstoupil. Pozitivní dopad na atmosféru to má totiž naprosto zásadní. O to více zamrzí závěr, jelikož Cameron takovéto sdělení neumí p(r)odat. Přeci jen Kubrick v něm není a na tom nic nemění ani delší a lepší režisérský sestřih.(23.12.2009)

• - Při scéně s potopením myši do fluorkarbonu bylo použito 5 myší - všechny přežily. (CliffLee)

• - Většina vzdálených záběrů z ponorky jsou modely. (Mr.Critic)

• - Podvodní scény byly natočeny v uzavřené jaderné elektrárně Cherokee a v nedokončené jaderné elektrárně Owensby Road v Jižní Karolíně. Natáčení taktéž probíhalo na největším podzemním jezeře na světě v americkém Bonne Terre. Natáčelo se od 15. srpna do 8. prosince 1988. (chelseaman22)