Propast

The Abyss

• slovenský

Priepasť

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1989, 139 min (SE: 171 min)

James Cameron v plné síle a formě! Nato v jaké době byl snímek natočen nepůsobí ani dnes po takové odmlce směšně ( ba právě naopak ). Tento snímek má vše, co JÁ od takovéhoto žánru očekávám a vyžaduji. Po celou dobu ( i přes delší stopáž ) mě snímek neustále držel v napětí, ani na okamžik nenudil a to se počítá. Vždyť, přiznejme si upřímně, to se u mnohem kratších snímků rozhodně říct nedá. Herecké výkony bez nejmenších námitek ( Ed Harris se pro tento typ rolí zřejmě již narodil), potěší Michael Biehn a pro Mary Elizabeth mám slabost již od The color of money. Vyčítat snímku " těžkopádnější dialogy " myslím rozhodně není na místě. Já opravdu nemám zapotřebí, aby parta z vrtné věže citovala Shakespeara či Platóna :o) Ano, chápu narážky ( na konec ) typu, že James není Kubrick a filozofický přesah mohl být daleko větší ( a snímek se mohl zařadit mezi legendy ), nicméně každý, kdo trochu Jamese zná ví, že u něj vždy převládal důraz na trikovou stránku nad myšlenkovým přesahem. V jeho případě já s tím problém nemám. Navíc jsem neviděl director´s cut, takže bych mu nerad křivdil. 4+1/2* p.s. moc rád jsem přivítal první zmínky na Avatar 2 , kde James slibuje, že se valná část bude odehrávat v hlubinách Pandorského oceánu. O tom, že to bude nevšední zážitek, myslím málokdo pochybuje.....(6.12.2010)

První dvě třetiny této Cameronovy sci-fi jsou fajn - tajemné, napínavé, zajímavé, v atraktivním, neotřelém podmořském prostředí. Ovšem ke klišoidním, přeslazeným 30 minutám v závěru mám vážné výhrady (následují spoilery): Michael Biehn měl souboj s Edem Harrisem vyhrát, M.E. Mastrantonio taktéž neměla přežít a U.S. ARMY si to měla s emzákama rozdat na férovku... takže by nas*aní alieni vyhubili celé zatracené lidstvo - happyend podle mého gusta:-))). Ovšem jinak jde o skutečně dobrý film a nejspíš se poohlídnu po delší SE verzi. 79%(6.11.2008)

Vyšperkovaný feeling osmdesátek v megalomanské výpravě do hlubin temného moře skrývajícího ještě víc než, co by už tak v úzkosti a strachu, člověk mohl očekávat. Sympatické charaktery, pěkná vizuální stránka filmu, detailnost prostředí a slušivá atmosféra se postarají o vtahující zážitek v podstatě po celou dobu monstrózní stopáže (SE verze), ale bohužel, najdou se i místa, ve kterých mě Cameronovy hollywoodské tlaky neskutečně obtěžovaly (celá role mimozemšťanů v čele s idealistickým závěrem)... 8/10(28.12.2009)

Čistě po filmařské stránce muselo být peklo natáčet v tak stísněných prostorech. A když už se skulinka prostoru objeví je hned vyplněna vodou v jakémkoli množství. Ovšem z čistě diváckého hlediska je dobře, že se Cameron toto martýrium rozhodl podstoupil. Pozitivní dopad na atmosféru to má totiž naprosto zásadní. O to více zamrzí závěr, jelikož Cameron takovéto sdělení neumí p(r)odat. Přeci jen Kubrick v něm není a na tom nic nemění ani delší a lepší režisérský sestřih.(23.12.2009)

„When you look into an abyss, the abyss also looks into you..“ (Nietzsche). Propracovaná sci-fi z Cameronova oblíbeného podmořského světa, v Director´s cut obohacena o poselství lidstvu mířícímu k sebezničení. Napětí z neznámého v hlubinách navozuje Silvestriho výborná hudba, byť místy vykrádající bezostyšně sebe sama (Predátor). Závěrečný Harrisův sestup - výstup nedbající pravidel dekomprese vás donutí (nejen v rámci šetření O2 pro hlavního hrdinu) nedýchat. „Have some new friends down here..“(29.8.2008)

• - Z finančních důvodů nebyl nikdy "Deepcore" demontován. Stojí opuštěný u elektrárny v Jižní Kalifornii, kde se natáčelo. (Chatterer)

• - První film, kde byl využit grafický software Adobe Photoshop. (Karlos80)

• - Postava Michaela Biehna byla pokousána do paže jinou postavou. Tento scénář je v Cameronových filmech častý, viz. The Terminator a Aliens. (Chatterer)