Propast

The Abyss

• slovenský

Priepasť

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1989, 139 min (SE: 171 min)

Sice jsem čekal mnohem větší odvaz, ale i toto umírněné sci-fi nakonec stálo za to, především díky povedené závěrečné misi. Asi největší problém jsem měl s délkou filmu, je až moc přetažená a chvílemi jsem se i nudil. Za druhé mi trochu vadil nebo spíš neseděl motiv zlých pánů, kteří tam dělali rozbroje. Ale jinak je to velice povedené sci-fi, co se tajemnosti týče, jedno z nejlepších možných. Cameron je mistr efektů a i tyto "podmořské" zvládl na jedničku. Divák se tak dokáže skvěle vžít do děje. Sice to nedosahuje kvalit Terminátora nebo Vetřelců, ale lepší než novodobá srajda Avatar to je určitě. 75%(16.2.2011)

Mám rada sci-fi a mám rada filmy z podmorského prostredia. Priepasť ma fascinovala, odkedy som ju videla prvý raz. Ponorky, lode, hĺbky, napätie, akcia, emócie - z toho všetkého mi Cameron namixoval ten najlepší kokteil, ktorý síce má nejaké slabé miesta, no stále pre mňa zostáva "scifáčom non plus ultra" (znalci pochopia ;-). Poznám dva české dabingy a na každom sa mi niečo páči a niečo nie, ale oba sú dostatočne kvalitné, aby som nepociťovala príliš veľkú potrebu počuť originál. Mojou najobľúbenejšou scénou je "žeriav".(18.6.2005)

Klasika, která nezestárla a neomrzela se. Výborný Cameron, který je ve svém živlu i když tentokrát nahradil zběsilou akci a velkolepě inscenované scény spíše atmosférou a pomalu gradujícím napětím, které posunuje kupředu tajemno, klaustrofobicky stísněné kulisy a vztahy houstnoucí nejen okolnostmi. Výborné triky, skvělá hudba, sympaťák Ed Harris a slušné herecké výkony, mezi nimiž je výborný zejména Michael Biehn. Prodloužená verze je možná lepší, rozhodně osudovější a opravdu dává, když ne celému filmu, tak závěru, zcela novou pointu, ale stejně dobře funguje i zkrácená "původní" verze a na mém hodnocení by se nic nezmenilo, kdyby zůstala.(20.1.2013)

Po všech stránkách dokonale propracovaný, dokonale natočený, dokonale zahraný, dokonale nasnímaný, dokonalý klaustrofobický podmořský scifi thriller. Cameron nezklamal doposud ani jednou a je to stále král světa. Jeden úžasný záběr střídá další ještě úžasnější, Biehn překvapivě věrohodný a Harris v některých scénách působí jako Statham 90s. A nejen vzhledem ale i chováním a stylovostí. Viděna SE verze, kde Cameron v závěru přidává jednu úžasnou obří scénu a poselství. I když pár scén možná bylo trochu pravděpodobně kvůli SE možná až příliš natažených, nemám k filmu žádné námitky. Ve skutečnosti to možná ještě zvětšilo reálnost a sílu prožitku.(16.9.2011)

Cameron si vždy prosadí svou a jak si dupne, tak to prostě všechno bude. Od systému natáčení, stavby mizansceny, hereckého obsazení až po ty nejdrobnější dekorace a drobnosti. Režisér je to však naprosto geniální a co se potenciálu týče, zřejmě v Hollywoodu jen těžko existuje nějaká konkurence. Propast má především v závěru nesmírnou sílu a dvojice Harris - Mastrantonio je typově tak dokonale zvolená, že se tomu až věřit nechce. Přítomnost komplikovaných vizuálních efektů nikterak nebije do očí a vše je přesně tak, jak má být.(28.10.2003)

• - Potkan, ktorý si nakoniec z piatich vybraných zahral vo filme, zomrel (nie kvôli fluorkarbonu) krátko pred premiérou. (POMO)

• - V prodloužené verzi filmu se dozvíme, že mimozemšťané chtěli lidskou rasu vyhubit. (Chrustyn)

• - Kapitána DeMarca měl původně hrát Lance Henriksen. (Chatterer)