Propast

The Abyss

• slovenský

Priepasť

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1989, 139 min (SE: 171 min)

V době uvedení do kin mě Propast minula a zhlédl jsem ji až nyní v rámci zaplňování mezer ve světě kinematografie. Nemůže mě tím pádem ovlivnit jakákoli nostalgie a Cameronův slavný snímek můžu bez problémů srovnat se současnou nabídkou v příslušném žánru. Hlavní předností Propasti kdysi nesporně byly špičkové triky, které ale pochopitelně s plynoucími léty ztrácejí svůj lesk, a v plné nahotě se tak může projevit trivialita zápletky a beznadějná průměrnost scénáře. Navíc ono pojetí slaďoučkých mimozemšťánků, kteří vám přátelsky kynou na pozdrav a jsou tak milí, že byste si je z fleku nastěhovali do obýváku, mě opravdu vadí a jsem k němu vstřícný pouze v případě E.T. mimozemšťana. Co zůstává, to je precizní Cameronova režie, za kterou si Propast zaslouží třetí hvězdičku, byť vzhledem k přepálené stopáži není až tak přesvědčivá. V poslední třetině se už film tak vlekl, že jsem si toužebně přál, aby kdysi Cameronovi došly finance a byl nucen svůj kousek rychle utnout... Celkový dojem: 50 %. Nemůžu si pomoct, ale k neslanému nemastnému hodnocení přispívá i absence nějaké hlubší myšlenky. Holt, Vesmírná odyssea 2001 to opravdu není.(2.6.2010)

Propasti jsem nikdy nijak zvlášť nepropadl, ovšem to mi nebrání v tom abych ji plně respektoval jako velkolepé dílo, které zůstává trošku ve stínu jiných cameronových filmů. Za vše hovoří například fakt že film zde má vůči ostatním režisérovým počínům zdaleka nejmenší počet hodnocení. Film jsem vídával jako mnozí v televizi v krátké verzi, teprve po čase se ke mě zatoulala Speciální edice, která film dostává na zcela odlišný level.(11.7.2010)

Mám rada sci-fi a mám rada filmy z podmorského prostredia. Priepasť ma fascinovala, odkedy som ju videla prvý raz. Ponorky, lode, hĺbky, napätie, akcia, emócie - z toho všetkého mi Cameron namixoval ten najlepší kokteil, ktorý síce má nejaké slabé miesta, no stále pre mňa zostáva "scifáčom non plus ultra" (znalci pochopia ;-). Poznám dva české dabingy a na každom sa mi niečo páči a niečo nie, ale oba sú dostatočne kvalitné, aby som nepociťovala príliš veľkú potrebu počuť originál. Mojou najobľúbenejšou scénou je "žeriav".(18.6.2005)

„Je mi jedno, koho sem pošlete. Ale velím tu ja.“ PRIEPASŤ som videl prvýkrát vo veku, v ktorom decku viac ulahodíte krvákom DEEP STAR 6 – na filozofickú nudu od režiséra, ktorý ma roztrhal na kusy TERMINÁTORMI (nič lepšie pre dvanásťročného chlapca, ako TERMINÁTORI, neexistuje), som nebol (a ani nechcel byť) pripravený. S odstupom rokov samozrejme snímku hodnotím kladne. Nádherné triky, vynikajúce herecké obsadenie (Michaela Biehnea s fúzmi som na prvý raz vôbec nespoznal, výborný Ed Harris a jeho chlapci atď.), silné scény (podchladenie Mary Elizabeth Mastrantonioovej, zostup do priepasti), kultové pasáže (myš, dýchajúca vodu – Cameron je šialenec!!!), nádherná výprava (nech som v tom veku bol z PRIEPASTI akokoľvek sklamaný, rozhodne som v takej bombovej podmorskej plošine chcel bývať) a na výslednom pozitívnom celku sa určite kladne podpísalo i šialené nakrúcanie: štáb perfekcionistu Camerona znenávidel natoľko, že bežne do roboty chodil v tričkách s vulgárnymi nápismi o režisérovi, všadeprítomná voda, z ktorej ste chytali zápaly pľúc a ničili drahú filmovú techniku... Práve to, že z filmu cítiť, že je to „naozaj“ (dnes by herci vďaka počítačovým trikom do vody zrejme nenamočili ani prst), jej dáva silu. P.S. Režisérsku verziu som zatiaľ nevidel, ale pokiaľ viem, má diametrálne odlišný záver (SPOILER kým v „oficiálnej“ kino verzii boli mimozemšťania de facto dobrí, v o cca pol hodinu dlhšom „režisérskom strihu“ sa prejavia výrazne agresívnejšie SPOILER).(8.11.2004)

Zatím asi neslabší Cameron (Piraně nepočítám), ale pořád je na co koukat. Propast má především skvělou atmosféru, která se s přibývajícími minutami pořád stupňuje a utváří příběh do velmi podmanivé a temné podoby. Cameron odvádí opět skvělou práci, Silvestriho hudba je také hodně cítit a zbytek utáhne na svých bedrech ještě charismatický Harris plus nádherná vizuální stránka. Mělo to sice slabší místa a trochu zdlouhavou první půlku, ale přesná režie a nezapomenutelný závěr nenechávají na pochybách, že zde pracoval skutečný mistr ve svém oboru. Dobrá práce..(2.1.2013)

• - Film se stal finančním propadákem – z rozpočtu 70 milionů amerických dolarů se v USA vydělalo 54 milionů dolarů, celý svět filmu vynesl 90 milionů dolarů. (Varan)

• - Při scéně s potopením myši do fluorkarbonu bylo použito 5 myší - všechny přežily. (CliffLee)

• - Z finančních důvodů nebyl nikdy "Deepcore" demontován. Stojí opuštěný u elektrárny v Jižní Kalifornii, kde se natáčelo. (Chatterer)