Propast

The Abyss

• slovenský

Priepasť

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1989, 139 min (SE: 171 min)

Cameron ma ako diváka vtiahol do svojej hlbočiny filmového umenia a držal ma v nej až do samého konca. Skvelá práca v podmorskom svete, kde Cameron ukazuje ako kráľovsky si vie poradiť s obmedzenými priestormi. Efekty na výbornú, sci-fi línia je triezvo zvládnutá, i keď záver bol trošku priškrtený. Navyše skvelý psychopatický Michael Biehn, Harris a Mastrantonio sa skvelo dopĺňali, najdojemnejšia scéna tesne po polovici deja, najnapínavejšia takmer na začiatku, aj to sú faktory originálnosti, ktoré som zožral aj s navijákom. 90%.(5.3.2006)

Bezpochyby se jedná o velkolepý film, který si zaslouží nejedno uznání. Ať už vezmeme v potaz jeho délku, která je úctyhodná a přitom je stále na co se dívat, nebo herecké výkony, jež jsou výsledkem několika hodin strávených pod hladinou ať už sladké nebo slané vody. Napětí hlubokomořského příkopu by se dalo krájet a při každém záběru, kdy můžeme vidět podmořské obyvatele a jejich hru se světly, se mi tajil dech. Vše doplněné o vynikající hudbu, která je sladkou třešničkou na dortu. PS: Děkujeme za rozšířenou verzi, díky které je toto dílo ještě více monumentální:-) 85%(13.9.2008)

Vyšperkovaný feeling osmdesátek v megalomanské výpravě do hlubin temného moře skrývajícího ještě víc než, co by už tak v úzkosti a strachu, člověk mohl očekávat. Sympatické charaktery, pěkná vizuální stránka filmu, detailnost prostředí a slušivá atmosféra se postarají o vtahující zážitek v podstatě po celou dobu monstrózní stopáže (SE verze), ale bohužel, najdou se i místa, ve kterých mě Cameronovy hollywoodské tlaky neskutečně obtěžovaly (celá role mimozemšťanů v čele s idealistickým závěrem)... 8/10(28.12.2009)

Patrně jeden z mých prvních sajencFikšn filmů, co jsem kdy viděl a u kterých jsem si uslintnul. Stará klasika nezrezaví - není třeba bambilion počítačových efektů, ale stačí Vám se 90minut těšit na to, co přijde na konci. Kdo umí, ten umí ... kdo neumí, ten jen marně čumí. Jamesova nejlepší režijní léta - dokázal propojovat tajemno a fantazično s poctivou filmařinou, timingem a nadčasovou kvalitou tehdejších efektů. MástrPís.(12.11.2018)

Okouzlení podmořskými hlubinami a dobrodružné objevování neznáma - na tom staví Cameronův první ponor pod mořskou hladinu. A byl to ponor nadmíru zajímavý... a to obzvlášť v režisérské verzi, která překvapivě kompletně mění vyznění celého filmu a ten v ní díky jinému závěru dostává nečekaně široký myšlenkový záběr. Z pouhého podmořského dramatu je tu rázem hlubokomyslné sci-fi. 9/10(15.5.2011)

• - K napuštění nádrže, ve které filmování probíhalo, bylo zapotřebí 26 000 metrů krychlových vody, aby hloubka v nádrži činila 12 metrů. Jedná se o největší vodní nádrž, která byla kdy do té doby použita k natáčení filmu. (chelseaman22)

• - Michael Cameron, bratr Jamese, hraje mrtvého člena posádky v ponorce. (Chatterer)

• - Obrovský atómový reaktor, v ktorom sa natáčala veľká časť snímky, prepúšťal až do hĺbky 40 stôp príliš veľa svetla, a tak musel byť zvrchu prikrytý gigantickou čiernou fóliou. Tú však zničila nepríjemná búrka, čím sa nakrúcanie pretiahlo o niekoľko dní. (POMO)