Propast

Priepasť

• Kanada

The Abyss

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 1989, 139 min (SE: 171 min)

Fascinující podvodní sci-fi, která hřeší na to, že jde o sci-fi. Ufouni se zde zprvu vyskytují jen sporadicky aniž by nějak výrazně ovlivňovali děj a nakonec způsobí příšerné do prázdna vyznívající finále. No nic, nebudu Cameronovi radit jak má psát scénáře a režírovat, stejně by mi nerozumněl, ale faktem zůstává, že až na ono zmíněné otřesné vyvrcholení jde o technicky dokonale natočený, uhrančivý a napínavý film s nezaměnitelnou atmosférou života v hlubinách ocánu.(5.2.2006)

Po Vetřelcích se James Cameron ocitl ve svém oblíbeném prostředí - pod hladinou oceánu. Vzniklo tak skvěle natočené Sci-Fi, která má na DVD v režiséské verzi o hodně minut víc a jen ku prospěchu (hlavně v závěru). Také podrobný popis zatopeného atomového reaktoru, ve kterém se film točil stojí za to !(14.2.2003)

Konečně jsem viděl prodlouženou verzi Propasti. A byla skvělá! Ano, je pravda, že poněkud těžkopádně moralizující závěr už dnes zkrátka nemůže působit tak jako v roce 1989, ale i přesto jsem ochotný přimhouřit oko a pátou hvězdu dát. Vždyť ten film skoro tři hodiny šlape jako hodinky, nenudí a pořád má co nabídnout. Úžasně klaustrofobické prozkoumávání havarované ponorky, doslova a do písmene revoluční trikové scény, dokonalé podvodní záběry, jednu vynikající honičku miniponorek, která se ani v roce 2011 nemá za co stydět, sympatické postavy, které vám po vzoru mariňáků z Vetřelců velice rychle přirostou k srdci, výborné herce s Edem Harrisem a Michaelem Biehnem v čele, burácející i magickou hudbu Alana Silvestriho... A především tradiční Cameronův perfekcionismus viditelný v každé vteřině. Jak říkám - závěr může zamrzet, naštvat i rozesmát... Ale má-li film tolik kladů, čtyři hvězdy by byly zkrátka málo. CALL GUINESS.(12.9.2011)

Ultimátní podmořský film. Zatímco béčkové pijavice DEEP STAR SIX a LEVIATHAN si hráli pod vodou na VETŘELCE, Cameron si pod ní hraje na BLÍZKÁ SETKÁNÍ TŘETÍHO DRUHU. Ty se mi nikdy nelíbily a neoslovila mě ani PROPAST. Přes všechny ty pěkné hračky, záběry a silné scény (padající jeřáb) to bohužel není ani zdaleka taková jízda jako TERMINÁTOR nebo VETŘELCI, obzvlášť speciální edice, která má ke třem hodinám, se vleče a finále s mimozemšťany se mi jeví krajně úsměvné (viz. MISE NA MARS). Filmy s hodnými mimozemšťany zkrátka nebrat.(23.1.2011)

Rozpočet $69,500,000Tržby USA $54,461,047Tržby Celosvetovo $90,000,098║ __Majstrovské dielo!__ James Cameron dokazuje z každej možnej scénky vyždímať možné maximum, rovnako tak z hercov, kde si opäť významnú aj keď tento krát psychopatickú postavu suverénne zahral Michael Biehn, ten fakt exceluje. Trikovo prvotriedna práca, ten rozpočet tam je veľmi cítiť. __/100%/__ __Režisérska verzia spočiatku ponúka len malé rozšírené scénky, ktoré len zľahka obohacujú dej a nijak nespomaľujú tempo vyprávania, tá najsilnejšia a veľmi obohacujúca scénka príde samým záverom filmu, táto scénka poskytne úžasné posolstvo, ktoré dodáva tomuto príbehu ešte hlbší a veľkolepejší rozmer, nečakal som to že rozšírená verzia až tak so mnou zamáva , Cameron je génius. __/120%/__(19.5.2005)

• - První film, kde byl využit grafický software Adobe Photoshop. (Karlos80)

• - Na myšlenku k vytvoření filmu Propast přišel James Cameron již v 17 letech, když na střední škole navštěvoval přednášky o hloubkovém potápění. (chelseaman22)

• - Zatímco každý herec měl bezpečnostního potápěče, Cameron nikoli. Sám měl pouze dýchací přístroj se zásobou vzduchu na 75 minut, pomocný režisér mu tak musel hlídat čas a 15 minut předem Camerona varovat, že mu dochází vzduch. Jednoho dne na to ale zapomněl a režisér to zjistil až ve chvíli, kdy mu v přístroji již všechen vzduch došel. Naštěstí dokázal sám bez pomoci vyplavat. [Zdroj: Kinobox.cz] (Duoscop)