Daleká cesta za domovem

Richard Adams's Watership Down

Šťavňatý vršok

Animovaný / Dobrodružný / Thriller / Rodinný / Pohádka / Fantasy

Velká Británie / Kanada, 1978, 101 min

Hezký příběh o hledání nového domova. Dobrodružství jsou prokládaná mystickými pasážemi. Úvodní část o legendě o králících je v mayském stylu. Animace prostředí je klidná a malebná a zvířata jsou zase vyraznější svěžejší. Celkové mi hodně připomíná knižní ilustrace. Mile mě překvapila píseň Arta Garfunkela ´Bright Eyes´, nevěděla jsem, že je to píseň původně z filmu. O Waterhip Down se mluví ve filmu Donnie Darko - zajíci představují lidi, a proto bychom jejich příběh měli chápat jako lidské osudy.(13.3.2014)

Předlohu jsem četl už jako dítě, zrovna v roce, kdy jsem se dostal na gympl a naprosto mě uchvátila a stejně tak i tento film. Je pravda dost zjednodušený nejen co se týká vedlejších dějových linií, ale hodně i po té hlavní. To ale neznamená, že by to nebyla skvělá pohádka. Kresbičky jsou opravdu pěkný, v hodně podobným stylu, jako má Myiazaki, a protože tu nekreslí lidi, ale králíky, jsou hodně reálné. Ale je tu pár věcí, co se mi nelíbily. Občas totiž je to zjednodušení příběhu tak markantní, že předlohy neznalý divák se ztratí. V knížce používali králíci výrazy ze své řeči (hrak=bobek, silflej=noční pastva, hrér=číslo nad 5, lendri=lasička, vomba=liška...) velice často a tak to bylo čtenáři jasné. Jenže tady nikdo nic nevysvětluje a prostě to rovnou použije, stejnětak jejich jména v králičtině jako Tlauli=Hlavoun atp. Neznalý divák se tedy nutně musí ztrácet. Další problém, který povstává ze zjednodušení je, že králíci ve filmu nemuseli vůbec překonat nějak obrovská úskalí ani vynaložit příliš velké úsilí. Tady to prostě vypadá, že šli na trochu delší procházku a zažili pár dobrodružství. A taky se mi nelíbí nevyužité režijní možnosti, třeba když se objeví kapitán Cesmína a volá na Tlauliho, kterej si myslí, že jde Černý králík z Inlé (Smrtka). Přidat dvě minuty, ve kterých by si králíci vyprávěli příběh o El Hréranovi a Černém králíku z Inlé, do kterýho by se náhle připletl Cesmína, to by bylo opravdu efektní a pro menší děti i dost napínavé (a bylo by to jako v kníížce). Jenže takto to opět nevyzní. Prostě, příběh i zpracování je skvělý, jenže ho příliš zjednodušili.(7.10.2006)

Další z pohádek, které si budu muset zařadit na seznam těch, které jednou pustím svým dětem. Jsem pravděpodobně jeden z mála zdejších hodnotitelů co vlastně nikdy nečetl předlohu a možná i tu zařadím na ten samý seznam, nicméně můžu potvrdit, že jsem měl v pár věcech zmatek. Hlavně u Hlavouna mě mátlo druhé jméno, jinak že se řiká lišce nebo lasičce jiným slovem mi nevadilo a rozhodně mi nepřišlo, že by to tlupa králíků měla zadarmo a užila si klidnou procházku. Stejně tak nevím jak moc byl děj zjednodušenej, ale občas tak působil. A záporáckej králík byl opravdu hnusnej. Zvířátka a navíc animovaný, tomu já prostě fandím a mám to rád.(27.3.2013)

Přehrávání animovaných filmů je asi jedním z těch lepších způsobů, jak připravit dítě na život, jehož součástí je i smrt. Pokud bych byl o dvacet let mladší, asi by na mě Daleká cesta za domovem působila daleko silněji. Dnes mi přišla smutná jen lehce, i když krve tam bylo opravdu dost. Píseň „Bright Eyes“, kterou u nás nesmyslným způsobem pojal Jiří Korn jako baladu o Janě z Arku, by ale spíš seděla jako doprovod k závěrečným titulkům, protože uprostřed filmu působí celkem nepatřičně. (1 073.)(1.7.2015)

Knihu jsem nečetl, a stejně jako o filmu jsem o ní do před-včerejška ani neslyšel. Vím jen, že tenhle animák by měl patřit (nejspíš i patří) do světového fondu klasik, protože ten příběh je perfektní a zpracování taky. Málokdy se najde něco, co je v podstatě pohádka a na druhou stranu vypadá téměř realisticky, a to při zachování smutně melancholické atmosféry s jiskrou naděje na konci. V mých očích dokonalost.(18.3.2009)

• - Martin Rosen v tomto filmu debutoval jako režisér. (Pumiiix)