Daleká cesta za domovem

Richard Adams's Watership Down

Šťavňatý vršok

Animovaný / Dobrodružný / Thriller / Rodinný / Pohádka / Fantasy

Velká Británie / Kanada, 1978, 101 min

Úžasne spracovaný animák plný dojemných scén zobrazuje skupinu králikov, ktorí sa vydajú nájsť bezpečnú kolóniu v ktorej by začali nový život. Po ceste ich však prenasledujú všemožní dravci a zároveň aj králíci z konkurenčnej kolónie Efrafa na čele s krvilačným generálom Woundworthom. Takto si predstavujem pravý nefalšovaný animák. Dotyční králíci logicky uvažujú, majú vlastnú mytológiu aj zvyky. Nenájdete tu žiadne otravné postavičky typu Burák z pixarovského filmu Cars, právo naopak postavičky sú veľmi sympatické - hlavne náš hrdina menom Hazel, ktorého nadaboval John Hurt. Watership down je ten typ animáku, ktorý je určený pre všetky generácie.(30.5.2013)

Slabinou Rosenovy adaptace je, jak už napsal Monolog, značně zjednodušený příběh, který působí až příliš rozdrobeným dojmem. Přesto si tato mýtotvorná alegorie o pouti do zaslíbené země zaslouží vekou pozornost, protože je opravdu jen málo celovečerních animovaných filmů, které by s podobnou otevřeností (a moudrostí) zobrazovaly krutě krásný koloběh života. A nejen toho zaječího. Kresba krajiny je sama o sobě také na vysoké úrovni a když k tomu připočtete i povedenou hudbu, máme tu snímek, se kterým se může měřit jen máloco. Adamsova Daleká cesta za domovem byla pro mne v dětství neuvěřitelným čtenářským zážitkem (srovnatelným jen s Endeovým Nekonečným příběhem) a já jsem rád, že jsem si ho po tolika letech mohl znovu připomenout. Krásná kniha a krásný film.(24.1.2008)

Auto v zaječí řeči je "hrududu" aneb dobré vědět. Musí se nechat, že je to dost propracované v rámci konverzace, jelikož neřeknou "for God sake" ale "for Frix sake", protože ten Frix je jejich tvůrce a spousta dalších detailů. Avšak je to docela brutální pohádka - např. když se tam jeden z nich chytí do oka a z huby mu teče krev, nebo jak tamtu odnesl orel.. prostě hodně drsné a teda mému někdy-budoucímu-dosud-díkybohu-nesplozenému dítěti bych to nikdy nepustila. Nejlepší postava? Zaručeně ten pták Kehar nebo jak se jmenoval - "We help you" - "Piss off." a můžeme jen hádat, co myslel tou Big Wateeer, že?! P. S. Knihu neznám a ani jsem o ni v životě neslyšela, ale pochybuju, že si to budu chtít přečíst takový krvák ty vole, je ale pravda, že bych snímek možná více pochopila, protože tady bez vysvětlení byly házeny různé pojmy a postavení a označení a já vůbec nechápala.(4.1.2015)

Pustil jsem si Dalekou... abych si jí srovnal s mým relativně oblíbeným seriálem z dětství. Animace je trochu jiná (samozřejmě, protože je starší o 20 let a neslouží, jak jsem si dřív myslel, jako pilot k seriálu). Překlad a dabing se mírně liší (když zaznělo jiné jméno králíka, vytanulo na mysli vždy to "správné"). Filmu jsem vděčný mj. také za to, že mi děj shrnul příběh seriálu (min. kostru), na který jsem se nedíval nijak pravidelně. Ale s novější adaptací má každopádně společnou tu skoro nejdůležitější věc, a tou je specifická atmosféra. Ta je tvořena společností jedinců, který každý má hlubokou psychologii (na animovanou pohádku nevídanou), kteří řeší problémy uvnitř druhu (chceme mít vlastní kolonii, protože věříme vizím našeho kamaráda) volné přírodě, ve které se setkávají s něčím, čím se dosud nesetkali a je to dílo člověka.(1.12.2015)

Předlohu i její pokračování jsem četl a tento kreslený film se jí docela drží, ale není to jednoduché, obsáhnout mnoha set stránkový košatý a nesmírně napínavý děj do pouhopouhé hodiny a půl. Z příběhu vlastně zbyla jen absolutní kostra, naprostý základ osekaný o všechny drobné odbočky. Naštěstí film zachovává určitou brutalitu předlohy, mnoho králíků zde umře, krev teče v jednom kuse. Spíše ze sympatií k tvůrcům hodnotím vysoko (je mi jasné, jak by si s tím poradil Disney), uvědomuju si, že to o moc lépe na malé ploše 90 minut udělat nešlo. Formát seriálu by se hodil lépe.(15.3.2010)

• - Martin Rosen v tomto filmu debutoval jako režisér. (Pumiiix)