Daleká cesta za domovem

• Austrálie

Watership Down

Animovaný / Dobrodružný / Thriller / Rodinný / Pohádka / Fantasy

Velká Británie / Kanada, 1978, 101 min

Auto v zaječí řeči je "hrududu" aneb dobré vědět. Musí se nechat, že je to dost propracované v rámci konverzace, jelikož neřeknou "for God sake" ale "for Frix sake", protože ten Frix je jejich tvůrce a spousta dalších detailů. Avšak je to docela brutální pohádka - např. když se tam jeden z nich chytí do oka a z huby mu teče krev, nebo jak tamtu odnesl orel.. prostě hodně drsné a teda mému někdy-budoucímu-dosud-díkybohu-nesplozenému dítěti bych to nikdy nepustila. Nejlepší postava? Zaručeně ten pták Kehar nebo jak se jmenoval - "We help you" - "Piss off." a můžeme jen hádat, co myslel tou Big Wateeer, že?! P. S. Knihu neznám a ani jsem o ni v životě neslyšela, ale pochybuju, že si to budu chtít přečíst takový krvák ty vole, je ale pravda, že bych snímek možná více pochopila, protože tady bez vysvětlení byly házeny různé pojmy a postavení a označení a já vůbec nechápala.(4.1.2015)

Pozoruhodný animák. Knižnú predlohu nepoznám, ale filmové spracovanie po všetkých stránkach zasluhuje pozornosť. Od poctivej a kvalitnej animácie cez viacvrstevnatý príbeh až po celkovú atmosféru, ktorá je tak skvelá, že som ani raz nemal potrebu pozrieť na hodiny. Stopáž mohla byť pokojne aj dlhšia. Svoje si tu nájdu aj deti, ale štýlom celkového rozprávania je to sofistikovanejší animák, určený pre všetky masy. Surovosť, napätie (na animák až neskutočne dobré) a veľa krvi robia parádny trilerový dojem. A aby toho nebolo málo, súčasťou je aj mytologický prvok.(6.3.2018)

Přehrávání animovaných filmů je asi jedním z těch lepších způsobů, jak připravit dítě na život, jehož součástí je i smrt. Pokud bych byl o dvacet let mladší, asi by na mě Daleká cesta za domovem působila daleko silněji. Dnes mi přišla smutná jen lehce, i když krve tam bylo opravdu dost. Píseň „Bright Eyes“, kterou u nás nesmyslným způsobem pojal Jiří Korn jako baladu o Janě z Arku, by ale spíš seděla jako doprovod k závěrečným titulkům, protože uprostřed filmu působí celkem nepatřičně. (1 073.)(1.7.2015)

Slabinou Rosenovy adaptace je, jak už napsal Monolog, značně zjednodušený příběh, který působí až příliš rozdrobeným dojmem. Přesto si tato mýtotvorná alegorie o pouti do zaslíbené země zaslouží vekou pozornost, protože je opravdu jen málo celovečerních animovaných filmů, které by s podobnou otevřeností (a moudrostí) zobrazovaly krutě krásný koloběh života. A nejen toho zaječího. Kresba krajiny je sama o sobě také na vysoké úrovni a když k tomu připočtete i povedenou hudbu, máme tu snímek, se kterým se může měřit jen máloco. Adamsova Daleká cesta za domovem byla pro mne v dětství neuvěřitelným čtenářským zážitkem (srovnatelným jen s Endeovým Nekonečným příběhem) a já jsem rád, že jsem si ho po tolika letech mohl znovu připomenout. Krásná kniha a krásný film.(24.1.2008)

Akoby pokračovanie starého Bambiho, taktiež o spoznávaní pravidiel života v prírode spolu so všetkými radosťami (a ich poetikou, nehou, až jemnou religiozitou) i starosťami (nielen tými ľudskými či predátorskými, tu i tými dospelejšími, sociálnymi, intrigami iných zajacov, akoby ešte desivejšími, než všetky psy či líšky dokopy). Niekedy síce trochu moc skrátené (polhodinka navyše by vôbec neuškodila) no i tak vyspelé, jemné a krásne dielko - snáď sa niekedy dostanem i ku knihe. 4,5*(12.7.2018)

• - Martin Rosen v tomto filmu debutoval jako režisér. (Pumiiix)