Ulzanův nájezd

• slovenský

Krvavá Machetta Apačov

Western

USA, 1972, 105 min

Musím říci, že jsem měl poněkud jinou představu o tomto filmu. Čekal jsem násilí, řádění indiánů, nic takového tu ale není. Kdyby se film jmenoval Ulzanův útěk, byl by to název daleko více odpovídající obsahu. Jedná se totiž o stopařský western, kdy na jedné straně máme prchající a na druhé straně pronásledovatele. Příjemně nejednoznačné postavy hlavních představitelů, dobrá práce s napětím, velmi solidní přestřelky, jakož i "decentní" zobrazení několika násilných scén vytvářejí ve výsledku hodně dobrý western. Pro milovníka westernů je navíc vždy potěšující, když do své "sbírky" může přidat nový zajímavý kousek.(23.1.2008)

Prvotřídní western, jeden z nejlepších ze sedmdesátých let. Temný, deziluzivní, přímo brutální střet idejí rasové snášenlivosti versus bezútěšné reality rasové nenávisti. Skupina Apačů hledá při útěku od života v rezervaci sílu - nachází ji bohužel ve vraždění a mučení bílých osadníků. Film je pátráním a soubojem nezkušeného poručíka s oddílem kavalerie a krvavého sériového vraha indiána Ulzany a jeho skupiny. Film plný skvělé psychologie postav a jejich morálních dilemat i výborně natočené akce. Pět let od režie Tuctu špinavců jde o další Aldrichův mistrovský kus, s otrlým až cynickým Burtem Lancasterem v roli zvěda kavalerie. "Nenávidět Apače? To je jako nenávidět poušť, protože na ní není žádná voda." Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=XmbBlIomvNI(19.5.2011)

Parádní western, který opravdu patří mezi ty nejbrutálnější v žánru. Ovšem Robert Aldrich drsné scény nepojal nijak prvoplánově a film na nich nestojí. Nosnými pilíři tohoto nikterak dějově složitého díla jsou perfektně napsané postavy od zkušeného zvěda, přes mladého poručíka až po indiánského stopaře a jejich psychologická prokreslenost. "Ulzanův nájezd" je jednou z mistrovských ukázek deziluzivního westernu 70. let. Romantika dobývání divokého Západu je ta tam. Stateční pionýři i ušlechtilí rudí válečníci jsou rovněž pasé. Zbyla jen parta z rezervace uprchlých vrahů a jeden vojenský oddíl unavených vojáků s rozkazem dopadnout je, živé či mrtvé. 90%.(4.7.2010)

10/10 Tak asi nejak takto bych veril, ze to na divokem zapadu vypadalo. Robert se opet spaji s Burtem a tenktokrat uz je to film, jak vino. No spis jak krev. Pro ty, co nevladnou anglictinou: http://www.uloz.to/10826924/ulzanuv-najezd-1972-dvdrip-czdub-avi(16.11.2011)

Velmi reálný, surový a drsný western s násilnými a divokými indiány. Se zajímavým a napínavým dějem. Pronásledování indiánů neprobíhá zběsile pouze sem a tam po prérii, ale ke slovu se dostává i taktika a vypočítavost. Udržující tak divákovu pozornost. Burt Lancaster opět v jedné ze svých zajímavých rolích jako zkušený stopař.(26.2.2013)

• - Robert Aldrich v soukromí přiznal, že s konečnou podobou filmu není příliš spokojen. (liquido26)

• - Rozpočet byl 1,2 milionů dolarů a filmování trvalo 7 týdnů, o 3 - 4 filmy méně než většina Aldrichových filmů. (liquido26)

• - Podle dohody z roku 1937 nesmí být při natáčení ublíženo zvířeti, a proto musely být z britské DVD verze odstraněny všechny záběry koňů padajících přes natažené dráty. Někteří kaskadéři však tvrdí, že tento kousek lze provést, aniž by bylo zvířeti ublíženo. (liquido26)