Zářivá světla velkoměsta

Bright Lights, Big City

USA / Japonsko, 1988, 110 min

Zdá se mi, že se roztomilý, až dětský Michael J. do role zhýralého chlapáka, kterému jsou alkohol a drogy přednější, než cokoliv jiného, nehodí. Jeho výrazová paleta sice dohání hodně, ale stejně mi například scéna, kdy se sápe po o hlavu větší Vicky (nic na tom nemění, že jí hraje jeho budoucí žena Tracy Pollan), přijde poněkud zvláštní. Každopádně jde o nadprůměrný film s tématikou drog a jejich působení na všeobecné chování člověka.(11.2.2008)

• rikitiki

Michael J. Fox v natolik netypické roli, že jsem ho občas viděla jako Jamese Spadera, pro kterého byli tihle rozháranci častější parketou. Příběh se točí kolem vleklé osobní krize slabošského mladého muže, který se před zklamáním ze sebe sama schovává do dlouhých pijatyk a drogového rauše. Jenomže nezajímavě, nudně a dlouze. Navíc ani není valný důvod s hrdinou sympatizovat, protože jeho totální vykolejení vyvolává spíš osobnostní nedostatečnost než vnější tragédie. Je to prostě slaboch a s takovým můžeme v životě soucítit, ale na filmovém plátně je to o ničem. /12. 1. 15./(12.1.2015)

Dost neobvyklý snímek (na MJ Foxe), kterému, alespoň z mého pohledu, hodně přidává taková ta příjemná atmosféra 80tek, kdy všechno bylo možný a všechno bylo cajk. Pro mě byly vrcholem filmu dvě scény. Jedna, jak si Jamie povídá s umírající mámou. Druhá (a ta asi nejlíp vystihuje příběh tohoto snímku), ve které se Jamie snaží na módní přehlídce promluvit si s Amandou. Od začátku je jasný, že Jamie strašně vybouchne a udělá řádnou ostudičku. V kontrastu do toho zní na pozadí sladká hudba Jennifer Hall - ice cream days. / http://www.youtube.com/watch?v=9BmkxmMKbUI /(23.9.2013)

"Hele, vždycky mě zajímalo, jestli Clara chodí na pány nebo na dámy !!" - "Podle mě nechodí vůbec.." ;)(30.8.2016)

Zhlédnuto bezprostředně po dočtení stejnojmenné románové předlohy Jaye McInerneyho (z něhož se nedávno stal můj nový literární oblíbenec, kdy jsem od něj v rychlém sledu přečetl vše, co mu vyšlo v češtině - "Zářivá světla velkoměsta", "To už je život", "Modelové chování" a "Marilyn a já"), který k tomuto filmu i sám napsal scénář. Ani kdybych neznal předlohu, nemohu bych být s její filmovou adaptací spokojený. ZÁŘIVÁ SVĚTLA VELKOMĚSTA jsou filmovou esencí osmdesátek, se vším, co k tomu patří (ušmudlaná kamera, příšerná hudba & móda & účesy, hnusná auta, internet & mobily & počítače zatím v nedohlednu, všichni pořád někomu telefonují z pevných linek nebo telefonních budek a nechávají někomu vzkazy na záznamníku, nebo chytají taxíka, přesouvají se do nějakého klubu, domlouvají si schůzky, a sjíždějí se na záchodech kokainem). Ostatně i představitel hlavní role - Michael J. Fox - je hercem, který byl s osmdesátkami nerozlučně spjatý, a v nichž prožil svůj profesní vrchol, k němuž se už nikdy později nepřiblížil (pokud jde o jeho typovou (ne)vhodnost pro roli v tomto filmu, nemůžu se pořád rozhodnout, jestli mi tam seděl, nebo ne, ale spíš to druhé). Největší problém je, že film nedokáže zprostředkovat hlavní kouzlo románu, které spočívá v netradičním vyprávění v 2. osobě a v sevřené formě, v níž román zběsile pádí ke svému konci - ne nadarmo se kniha považuje za jednu z nejzásadnějších generačních výpovědí 80. let (a přirovnává dokonce k J. D. Salingerovi, s čímž už mám dost problém). Z vyprávění ve 2. osobě zbylo jen pár zbytečných voiceoverů a z knihy se vypustilo i víc věcí - hlavní dva motivy ale naštěstí zůstaly, a v jejich rozvíjení je nakonec film nejzajímavější (jde o smrt Jamieho matky a odchod jeho manželky) - v dlouhé scéně, kdy opilý Jamie líčí bývalé kolegyni z práce, jak ho opustila manželka, se mu celkem daří vyvolat sympatie; člověk prostě musí soucítit s tím mladým mužem (v knize je mu 24), který je jinak hodný a nadějný a literárně talentovaný a bůhvíco ještě (hlavní postava btw. vykazuje celou řadu autobiografických rysů s McInerneyem), ale v jednu chvíli se mu to nějak celé sesypalo a je toho na něj moc - umře mu matka, opustí ho manželka, a vyhodí ho z práce. Na jednoho živáčka až moc nálože najednou... Film jsem zhlédl v mizerném českém dabingu, který výslednému dojmu také dvakrát nepřidal, a tak za sebe nakonec nemám problém napsat, že tenhle film je zcela zbytečný a neexistuje důvod, proč se na něj dnes ještě dívat - existuje bambilion lepších filmů o drogách i zpackaném životě.(3.3.2015)

• - Místo kokainu bylo použito sušené mléko. (Fenk)