Epizody(8)

Nelineárně vysílaný seriál, jehož pořadí epizod má každý uživatel Netflixu rozdílný.
Geniální zločinec a jeho parťáci se chystají ukrást sedm miliard dolarů. Tenhle velkolepý a do detailu propracovaný plán ale ohrozí zrada, hamižnost i ďábelské intriky. (Netflix)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (9)

Kaleidoskop (2023)

Kaleidoskop bezpochyby JE experimentálny seriál, ale nie možno až takým extrémnym spôsobom, ako je prezentovaný. Predsa len ide o klasický scenár s chronologickou štruktúrou, len upravenou tak, aby ste v deji nemali bordel, ak seriál budete sledovať podľa vlastného uváženia. Prináša to však niektoré myšlienkové inovatívne prvky, a to najmä fakt, že v podstate každý uvidí síce rovnaký príbeh, ale preciťovať ho bude odlišne. No a k samotnému príbehu? Ten už je relatívne obohraný, podstatné tak je, AKO je prerozprávaný. Čiže nevyhnem sa prirovnaniu s Mementom. ()

Žlutá (2023) (E01)

Ak by som Žltú videl ako prvú epizódu, považoval by som ju za priemernú. Ale "kaleidoskop" začína dostávať kontúry, otázky začínajú dostávať odpovede. I keď v tomto prípade pomocou retrospektívy. Vykrádačka predajne diamantov prebehla asi až príliš jednoducho, ale aspoň dostala najmenej sympatická postava ansámblu "za vyučenou". ()

Zelená (2023) (E02)

Takmer celá epizóda sa odohráva vo väzení a venujeme sa plánu úteku. Ten je nakoniec zrealizovaný a ide o jeden z najlepšie vymyslených útekov vôbec. Samozrejme netreba príliš riešiť logiku a vôbec možnosť, že takto by sa v realite dalo dostať z basy, ale to môže byť divákovi úplne jedno. Tvorcovia sa snažia z náš vyždímať aj nejaké tie emócie, ale to bude fungovať najmä vtedy, ak uvidíte Zelenú ako jednu z posledných častí. ()

Modrá (2023) (E03)

Príprava na veľkú lúpež zaujme každého milovníka heist movies. Samozrejme dochádza ku komplikáciám, pre ktoré ale nachádzame riešenie, avšak nie je jasné, ako sa plán zrealizuje pri akcii. Je cítiť poriadna tenzia medzi dvoma hlavnými postavami a to ani nemusia byť spolu pred kamerou. Za mňa lepšie, ako Fialová, t.j. časť, ktorú mi Netflix ponúkol ako prvú. ()

Oranžová (2023) (E04)

V popredí sú dve najdôležitejšie ženy príbehu, každá na opačnej strane barikády. A vy neviete, komu nakoniec držať palce. Na konci nás čaká zaujímavý zvrat, vďaka ktorému sa na všetko, čo bude nasledovať, budeme pozerať trochu inými očami. V tomto prípade vlastne platí, že vidieť Oranžovú ako poslednú, tak by išlo o skvelý prekvapivý záver. Ale možno udalosti ďalších epizód ukážu niečo odlišné. ()

Fialová (2023) (E05)

Tak na Netflixe je táto epizóda uvádzaná ako prvá, tak neviem, ale keďže je to jedno, tak to asi netreba vôbec riešiť. Každopádne začíname 25 rokov pred TOU lúpežou a sledujeme dvoch veľkých tragédov, ako sa snažia prežiť. Keďže to nedokážu klasickou činnosťou, ako drvivá väčšina ľudstva, tak sa snažia ukradnúť, čo sa dá. A príliš im to nejde, pôsobia skôr ako slony v porceláne. Rozhodne je ale fajn, že obaja protagonisti sú veľmi rozdielni. ()

Červená (2023) (E06)

Chápem, prečo táto epizóda bude patriť medzi najobľúbenejšie. Ale predsa len Kaleidoskop nie je ten typ show, v ktorej by mi chýbali prestrelky a collateral damages. ()

Růžová (2023) (E07)

Príbeh sa nám Ružovou uzatvára a domnievam sa, že celkom prekvapivo. Pripomína to viac Fargo a podobné čiernohumorné krvavé záležitosti, než predchádzajúce časti, rozumej bude tu o dosť viac mŕtvol, než by jeden čakal. A osobne si myslím, že minimálne v jednom prípade to bola skôr chyba. Ružová má slušné tempo a jej charakteristickou črtou je hlavne to, že scenár sa s nikým nemazná. ()

Bílá (2023) (E08)

To najlepšie nakoniec, ale nie v chronologickom poradí fabuly. Úlohou Bielej je nielen ukázať ústrednú lúpež, ktorá je nakrútená nie priam geniálne, ale tak, ako nakrútená aj má byť, ale aj vyplniť všetky "biele" miesta príbehu. A to paradoxne tak, že ešte dve epizódy sa odohrávajú po udalostiach a okolnostiach lúpeže. Bál som sa neuzatvorených dejových línií, našťastie tvorcovia hrali s publikom férovú hru. ()

Leden plný seriálů

Leden plný seriálů